Γενικά Νέο κοκατίλ, Και το όνομα αυτού Κίμπα!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
A, ναι! Έχει προσωπικότητα και την εκφράζει, και αυτό είναι που μου αρέσει! Πάντως της έχει φύγει εντελώς ο πανικός. Σήμερα κατάφερε να πετάξει για λίγο μέσα στο σπίτι, και αυτή τη φορά κατάφερε και έστριψε, και δεν έσκασε στον τοίχο σαν μαμούνι σε παρμπρίζ!
 
Μπραβο της Μαρακι!Βλεπω εχει κανει προοδο! Να προσεχεις μονο να μην εχεις αιχμηρα αντικειμενα στο δωματιο και χτυπησει πουθενα ενω πεταει.
 
Σήμερα της έφτιαξα ένα αυτοσχέδιο "συστηματάκι" απο μιά ξύλινη σκαλίτσα και δερμάτινα κορδόνια, με διακόσμηση παιχνιδάκια απο δερμάτινο κορδονάκι και ξύλινες χάντρες, όλα αυτά για να στέκεται πάνω απο το κλουβί της όταν η πάνω πόρτα είναι ανοιχτή. Τα "φύλλα" της πόρτας είναι δεμένα με δερμάτινα κορδόνια στα πλάγια του κλουβιού για να μην κλείνουν. Η μικρή δεν θέλει να φεύγει καθόλου απο εκεί!
 

Συνημμένα

  • 17-04-09_1045.webp
    17-04-09_1045.webp
    44,4 KB · Προβολές: 97
  • 17-04-09_1046.webp
    17-04-09_1046.webp
    45,9 KB · Προβολές: 93
  • 17-04-09_1047.webp
    17-04-09_1047.webp
    40,2 KB · Προβολές: 104
  • 17-04-09_1049.webp
    17-04-09_1049.webp
    42,7 KB · Προβολές: 99
Ααα... Μαρακι εχεις εμπνευση βλεπω! Θα το χαρει παρα πολυ η τυχερουλα! Ποιος στη χαρη της!
 
Νέα!

Η Κίμπα έχει μεγαλώσει. Πλέον έχουμε δεθεί πολύ. Έχει ηρεμίσει αρκετά, έχει μετρήσει με τα πόδια της κάθε εκατοστό του σπιτιού, και πλέον δέχεται σχεδόν αδιαμαρτύρητα για λίγα δευτερόλεπτα να αγγίζω τα φτερά της απο μέσα. Πάντως ομολογώ (και το χαίρομαι) οτι το αγαπημένο της μέρος για χτένισμα και ύπνο είναι επάνω στο στήθος μου!

Σήμερα έκανε και το πρώτο της μπάνιο και το χάρηκε δεόντως. Στο βιντεάκι φαίνεται η Κίμπα προς το τέλος του μπάνιου. Μετά τη στέγνωσα για λίγο με πιστολάκι, το οποίο δεν το φοβήθηκε, και μετά κάτσαμε παρέα κοντά στη σόμπα αλογόνου.

th_07-05-09_1553.jpg



Ορίστε και μερικές φωτογραφίες απο την περασμένη εβδομάδα.
 

Συνημμένα

  • 30-04-09_2031.webp
    30-04-09_2031.webp
    35,6 KB · Προβολές: 102
  • 30-04-09_2033.webp
    30-04-09_2033.webp
    37,4 KB · Προβολές: 91
  • 30-04-09_2037.webp
    30-04-09_2037.webp
    34 KB · Προβολές: 78
  • 30-04-09_2043.webp
    30-04-09_2043.webp
    32 KB · Προβολές: 92
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
καποιον μου θυμιζει, ααα ναι.. Τον μπαμπα της.. Ετσι κανει και αυτος.. Κατεβαζει το κεφαλι και ανοιγει τα φτερα...
τρελοσογο... Δωστεις φιλια απο τον παππου!
 
καποιον μου θυμιζει, ααα ναι.. Τον μπαμπα της.. Ετσι κανει και αυτος.. Κατεβαζει το κεφαλι και ανοιγει τα φτερα...
τρελοσογο... Δωστεις φιλια απο τον παππου!

Αυτό σκέφτηκα και εγώ Άγγελε όταν την είδα να κάνει έτσι! Εμ, βέβαια! Ο Νυχτερίδας νυχτεριδάκια θα έβγαζε. Φιλιά θα της δώσω όσα θες αλλά αύριο. Είναι καλό κορίτσι και πάει νωρίς για ύπνο.
 
Μπράβο Μαρία! Σιγά σιγά δένεστε με το μικρό και κάθε μέρα θα είναι και καλύτερα! Τελικά, σόϊ πάει το βασίλειο. Όλα τ' αδελφάκια είναι πανέμορφα! 🙂
 
Ευχαριστούμε παιδιά! Πράγματι πάντως πλέον βέπω διαφορά μέρα με τη μέρα. Πάντως είναι αλήθεια οτι μας ξέρουν πολύ καλύτερα απο ότι τα ξέρουμε εμείς. Η Κίμπα πολλές φορές όταν με κοιτάει γέρνει το κεφάλι της προς τα αριστερά. Αργότερα πρόσεξα οτι μου κάνει "καθρέφτη", καθώς πολλές φορές όταν την κρατάω μπροστά μου και της μιλάω γέρνω το κεφάλι μου προς τα δεξιά!
 
Μαρακι να την χαιρεσαι την τρελονυχτεριδουλα! Ειναι πολυ γλυκεια και παιχνιδιαρα. Μ'αρεσει που γυριζει γυρω γυρω και τιναζει να φτερακια της!
 
Μαράκι κουκλα είναι. Με την Καρμα ειναι σαν διδυμάκια...Ιδιες!:D
 
Τελειος ο "βρεγμενος ποντικος"! :D Και φαινοταν να διασκεδαζει παρα πολυ με το μπανιο της. :)

Μονο που το πιστολακι δεν κανει καλο στα φτερα! Χαλαει τη γυαλαδα τους και η υψηλη θερμοκρασια τα καταστρεφει. Το καλυτερο ειναι να την αφηνεις να στεγνωνει μονη της εκτος και αν σε αφηνει να την σκουπισεις λιγο με πετσετα. Αλλα και να στεγνωσει μονη της δεν θα εχει κανενα προβλημα. 😉
 
Δοκίμασα και με την πετσέτα εχτές. Πράγματι ήταν καλύτερα. Δεν ήθελα να την αφήσω να στεγνώσει εντελώς μόνη της γιατί την έβλεπα και έτρεμε, αν και το μπανάκι της το έκανε μεσημέρι.
 
Λοιπόν...
Η Κίμπα μεγάλωσε, ηρέμισε, και έχει ήδη δείξει τον πραγματικό της χαρακτήρα. έχω καιρό να σας δείξω φωτογραφίες αλλά σας δείχνω τώρα ένα βιντεάκι που τράβηξα την περασμένη εβδομάδα, ένα ζεστό απόγευμα λίγο πριν τη βάλω για ύπνο.
random :: 23-05-09_1937.flv youtube by niva2gr - Photobucket

Το κορίτσι είναι πάρα πολύ ήσυχο και έχει αρχίσει να σκουραίνει περισσότερο το πρόσωπό της και το ράμφος της. Μόνο κάθε φορά που γυρνάω στο σπίτι ξεσηκώνει τον κόσμο στις φωνές μέχρι να την βγάλω έξω.
 
Back
Top