Γενικά Νέο ringneck στο σπίτι και προσαρμογή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης greekcos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

greekcos

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρμα φίλοι. Από την Κυριακή το μεσημέρι,έχω πλέον για παρέα και ένα ringneck. Το αγόρασα από συνοικιακο petshop. Το είχε σε κλούβα, μαζί με ένα άλλο ringneck, η οποία βρισκόταν στο πατωμα και από πάνω είχε και αλλες κλουβες. Τα πουλιά από την μία έβλεπαν τον δρόμο και πιο την άλλη ποδια να περπατανε. Αφού ήδη είχα ετοιμάσει το κλουβί του(1.00*0.5*0.5)τον έφερα σπίτι σε θέση που περνάμε συχνά από μπροστά του. Από την Κυριακή 1 με 2 ώρες αλλά όχι συνεχόμενα του μιλαμε απο απόσταση 1 μετρου. Τρώεικαι πίνει νερο, από την Δευτέρα καθημερινα, αλλά δεν έχει παίξει με κανένα παιχνίδι. Εν αντιθέσεικαι εδώ είναι το θέμα μου, κάθε φορά που περνάμε από μπροστά αν όχι να πετάξει από τις πατηθρες στα κάγκελα και νά σκαρφαλώνει πέρα δώθε, παίρνει επιφυλακτικη στάση γερνωντας κατά πισω το σώμα του.στο κλουβί του πάμε μόνο για αλλαγή νερού και τροφής. Κατά βάση αναρωτιέμαι αν είναι τόσο τρομαγμένος λόγω της θέσης που βρισκόταν η κλούβα στο petshop και κατά δεύτερο αν τον έχω βάλει σε λάθος σημείο και πρέπει να είναι πιο απόνερα, πράγμα όμως που στο σπίτι μου είναι δύσκολο λόγω διαμόρφωσης. Τελειώνοντας να πω ότι υπάρχουν ήδη και 2 cockatiel το καθένα στο κλουβί του, σε σημείο όμως που δεν τα βλέπει πάρα μόνο τα ακούει. Περιμένω τις γνώμες σας-βοήθεια σας.

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη του petshop είναι περίπου 6 μηνών.
 
να το χαιρεσαι! Ειναι μικρο σε ηλικια; Εχει δαχτυλιδι; Αν ειναι μεγαλο πιστευω πως ισως θα κανει αρκετο καιρο να σας συνηθισει και να μην τρομαζει πολυ. Θελει τον χρονο του. Εμενα μια θηλυκια που ηρθε στα χερια μου 10 ετων. Απο τον αυγουστο ακομη με φοβαται πααρα πολυ.

απαντησες στο διαστημα που εγραφα.. Οποτε απλα θελει λιγο χρονο και ολα θα πανε καλα. Προτιμοτερο ειναι να καθεσαι κοντα στο κλουβι του οσες ωρες μπορεις και να κανεις πολυ αργες κινησεις.
 
Σημείωση η πρώτη λέξη έπρεπε να είναι καλησπέρα εννοείται.άρε άτιμο t9. Επίσης δεν έχει δαχτυλίδι.
 
Γεια σου και χρόνια πολλά, να χαίρεσαι το νέο φιλαράκι σου.
Θα ήθελα να μου πεις, πόσα πουλιά είχε στην κλούβα που το φιλοξενούσε το petshop και ποια ήταν η γενικότερη συμπεριφορά και εμφάνισή τους. Επίσης πόσο το αγόρασες αν επιτρέπεται.
Ελπίζω να κάνω λάθος αλλά πολλά ringnecks που πουλάνε κάποια μαγαζιά είναι πιασμένα από την φύση.
Όπως και να έχει το θέμα, ένα πουλί άγριο όπως το δικό σου, θέλει τον χρόνο του για να εγκλιμαστιστεί στον νέο χώρο του και να νιώσει ασφάλεια.
Δώσε κάποιες μέρες στον φίλο σου και σιγά σιγά θα αρχίσει να επικοινωνεί μαζί σας.
Διάβασε κάποια σχετικά θέματα εν τω μεταξύ
Συμπεριφορά παπαγάλων - Επικοινωνία | PetBirds
Εκπαίδευση- Εξημέρωση Παπαγάλων | PetBirds
Πως είναι η καθημερινότητα με τους παπαγάλους μας; | PetBirds
Παιχνίδια για παπαγάλους - παιχνίδια | PetBirds
 
Είχε ακόμα ένα ringneck στην ίδια κλούβα. Εκεί δεν ήταν στάσιμο,έπαιζε με το άλλο πουλί και το πέτυχα να τρώει. Το αγόρασα 80€. Ξαναρωτάω όσον αφορά την θέση της κλούβας(στο πατωμα) και το πόσο άγριο είναι, αν επηρεάζει.
 
Είχε ακόμα ένα ringneck στην ίδια κλούβα. Εκεί δεν ήταν στάσιμο,έπαιζε με το άλλο πουλί και το πέτυχα να τρώει. Το αγόρασα 80€. Ξαναρωτάω όσον αφορά την θέση της κλούβας(στο πατωμα) και το πόσο άγριο είναι, αν επηρεάζει.

Ναι σαφως του δημιουργει μεγαλυτερη ανασφαλεια. Τα πουλια νιωθουν οτι ειναι σε μειονεκτικη-ευαλωτη θεση οταν βρισκονται στο εδαφος/πατωμα καθως στη φυση, εκει κατεβαινουν σπανιως και με μεγαλη προσοχη. Ενα αγριο πουλι ειναι λογικο να γινεται πιο επιφυλακτικο οταν το αναγκαζουμε να βρισκεται τοσο χαμηλα.
 
Στο σπίτι μου σας περιέγραψα την θέση του.στην ψηλότερη πατηθρα είναι στο ύψος των ματιών μας.σήμερα κάναμε κάποιες αλλαγές στο κλουβί του, πετάχτηκε πέρα δώθε μιας και έβαλα το χέρι μου στο κλουβί, αλλά κάποια στιγμή ηρέμησε.ότι θέλει υπομονή το γνωρίζω μιας και από το 2003 είχα cockatiel. Άλλο είδος βέβαια, αλλά υπομονή αναγκαία πάντοτε.
 
Καλύτερα τώρα προς το παρόν να αποφύγεις άλλες αλλαγές. Όταν κρίνεις ότι είναι αναγκαίες βέβαια να τις κάνεις, διαφορετικά άφησέ τις για αργότερα.
 
Και μια χαζή ερώτηση. Πως μπορώ όμως να του αλλάξω το χαρτί στον πάτο και να του προσθέσω "ροκανιδια" χωρίς να τον ενοχλώ(δηλαδή να πάρω το κλουβί και να το βάλω αλλού, για να καθαρίσω τα του πατου); Μιας και νερό και τροφή μπορώ να τα αλλάζω χωρίς να ανοίγω το κλουβί, από έξω. Πάλι δεν θα τον αναστατώνω;
 
Και μια χαζή ερώτηση. Πως μπορώ όμως να του αλλάξω το χαρτί στον πάτο και να του προσθέσω "ροκανιδια" χωρίς να τον ενοχλώ(δηλαδή να πάρω το κλουβί και να το βάλω αλλού, για να καθαρίσω τα του πατου); Μιας και νερό και τροφή μπορώ να τα αλλάζω χωρίς να ανοίγω το κλουβί, από έξω. Πάλι δεν θα τον αναστατώνω;
Εννοείται μέσα στην ρουτίνα καθαρισμού του κλουβιού θα το μετακινείς. Εξάλλου όταν λέμε άφησέ το να προσαρμοστεί, εννοούμε την πρώτη εβδομάδα περίπου και μετά σιγά σιγά θα αρχίσεις τις πιο στενές επαφές. Να του μιλάς να σε ακούει ενώ θα βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο και να μην πλησιάζεις ξαφνικά το κλουβί. Επίσης όχι απότομες και απλωτές κινήσεις. Όταν λες ροκανίδια; Που τα χρησιμοποιείς; και τι ροκανίδια είναι;
 
Είναι αυτά που πουλάνε τα petshop μέσα σε συσκευασία και ήδη τα χρησιμοποιώ στα cockatiel τα οποία ξετρελενονραι να παίζουν και να τα τσιμπάνε.
 
Αυτά που είναι για τα κουνελάκια; Θα έλεγα να μην τα χρησιμοποιείς για τα πουλιά, ιδιαίτερα επειδή τα τσιμπολογάνε.
 
Και μια χαζή ερώτηση. Πως μπορώ όμως να του αλλάξω το χαρτί στον πάτο και να του προσθέσω "ροκανιδια" χωρίς να τον ενοχλώ(δηλαδή να πάρω το κλουβί και να το βάλω αλλού, για να καθαρίσω τα του πατου); Μιας και νερό και τροφή μπορώ να τα αλλάζω χωρίς να ανοίγω το κλουβί, από έξω. Πάλι δεν θα τον αναστατώνω;

Ισα ισα, η καθαριοτητα με αργες και ηρεμες κινησεις ειναι κατι πολυ αρχικο που πρεπει να συνηθισει. Δεν εχει νοημα να το αφησεις τοσο μονο και ησυχο σχεδον απομονωμενο, αφου δεν θα ζει ετσι κι ουτε πρεπει να μαθει ετσι.
 
απο εχθες που καθαρισαμε το κλουβι και καναμε και τις οποιες αλλαγες, παρατηρησα οτι δεν πεταγετε πλεον καθε φορα που περναμε απο διπλα του, οτι μερικες φορες που του μιλαμε απο κοντα δεν κοιταζει να φυγει προς οποια κατευθυνση και κατι παραξενο, οσες φορες και αν περασει απο διπλα του η κορη μου ποτε δεν πεταγεται.λεω εγω μηπως επειδη ειναι πιο κοντη απο εμενα και την συζυγο(στο υψος που βρισκεται ο Αλεξ, οταν καθεται στην πανω πατηθρα);απο οτι του μιλαει και αυτη και εχει πιο γλυκια φωνη ενεκα παιδι;
 
Σίγουρα είναι πολύ σωστές οι σκέψεις σου για το παιδάκι. Και οπωσδήποτε το πουλάκι θα δείξει την προτίμησή του σε κάποιο άτομο ιδιαιτέρως.
Άρχισε να συνηθίζει αρκετά σύντομα, μπράβο!
 
Καλησπέρα φίλοι.σήμερα ακούσαμε την φωνή του Αλεξ για παραπάνω από μια φορές, άλλες φορές από μόνος του και αλλες φορές με κάποιους ηχους απο κινητο που προφανώς του άρεσαν και τον ξεσήκωναν μιας και έκανε και βόλτες στις πατηθρες και τα κάγκελα. Μη νομίζετε κάποια προσπάθεια για μίμηση,την δική του όμορφη φωνούλα ακούσαμε.όσον αφορά την εξημερωση μάλλον πάμε καλά μιας και δεν πετάγετε πάντοτε.ίσα ίσα μερικές φορές κάθετε ήσυχος και μας προσέχει που του μιλαμε. Πως σας ακούγονται αυτά; Ειδικά αν κάποιοι τυγχάνει να έχετε και ringneck.
 
Δεν έχω αλλά απ' όσο ξέρω γενικά για παπαγάλους, φαίνεται ότι το πουλί αρχίζει και ηρεμεί και αναγνωρίζει τον τόπο του.
Θέλει υπομονή και χαλαρή αλλά συνεχή προσπάθεια.
 
Αν δεν τον κάνω να με φιλάει σταυρωτά να μη με λένε παντελή.χαλαρά. Είμαι μαθήμενος, ας πούμε, από τα cockatiel. Εντάξει άλλο πουλί,όλα είναι διαφορετικά, αλλά νομίζω θα τα καταφέρουμε.
 
Όσο πιο έξυπνο τόσο πιο επιφυλακτικό αλλά η εξέλιξη πολύ καλύτερη στην πορεία και θα σε ανταμείψει :)
 
Back
Top