Γενικά Νέο ringneck στο σπίτι και προσαρμογή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης greekcos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γεια σας και παλι. Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο λογω πολλων δυσκολιων και ελλειψης χρονου. Παρολα αυτα σε ολο αυτο το διαστημα ο Αλεξ δεν παρατηθηκε.Ασχολιοταν η συζυγος και πολυ λιγοτερο εγω. Τα νεα του! Μιμειται σφυριγματα που του τα επαναλαμβανουμε συχνα, μιμειται αλλους ηχους(π.χ. Φιλακι)τρωει απο το χερι μας(το χερι εξω απο το κλουβι)τα παντα. Του δινουμε μηλο, αχλαδι, μπανανα,ροδακινο, μπισκοτα(ολικης αλεσεως)ψωμι,ρυζι(βραζμενο χωρις αλατι) βιταμινες, φυτρα. Τρωει τα παντα. Και σημερα δοκιμασαμε να του δωσουμε ενα κλαδακι φυτρα με το χερι μεσα στο κλουβι, αλλα πολυ λιγο μεσα και το πηρε. Πολυ πλακα εχει οταν βγαινουμε στο μπαλκονι απο το σαλονι που τον εχουμε και μας βλεπει, σφυριζει επιμονα μεχρι να απαντησουμε και μετα συνεχιζει.Αυτα.
 
Σημερα δοκιμασαμε και καρπουζακι, ενα μικρο κομματικαι το καταβροχθισε μπαμ μπαμ. Και μαλιστα απο το χερι. Μαλιστα, τωρα τελευται οταν δινουμε κατι στα cockatiel επειδη ειναι ξεχωρα απο το κλουβι του(στον ιδιο χωρο, αλλα λιγο μακρυα)το βλεπει και ερχεται στην πλευρα του κλουβιου που ειναι πιο κοντα μας και κανει σαν να μασουλαει μεχρι να του δωσουμε και αυτον κατι να φαει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα σου χρησιμευεσει η ζηλεια! Αργα και σταδιακα θα εχεις τα αποτελεσματα που θελεις!
 
Παιδιά καλημέρα. Δύο απορίες.η σύζυγος βάζει το δάχτυλο έξω και κοντά στο κλουβί, πλησιάζει και δείχνει ότι θέλει να το πειράξει ας πούμε. Τι κάνουμε το αφήνει η θα χουμε κάνα αίματηρο επεισόδιο. Δεύτερη. Το ότι είναι πιο έξυπνα ας πούμε από τα cockatiel, αυτό τα κάνει να φοβούνται πιο πολύ;
 
Έχουμε προχωρήσει επίπεδο. Πλέον παίρνει από το χέρι μας και μέσα από το κλουβί, διστακτικά. Πολλές φορές έχοντας το δάχτυλο έξω από το κλουβί πλησιάζει και το πειράζει, αλλά λίγο αγαρμπα δηλαδή ψιλοτσιμπαει κιόλας. Επίσης σφυρίζει διαφορά τραγουδάκια, προσπαθεί να πει 3-4 λέξεις μιμείται τους ήχους των cockatiel, δίνει άπειρα και ζουμερα φιλάκια. Τι άλλο να κάνω για να τον βγάλω και έξω από το κλουβί όντας σίγουρος ότι δεν θα χρειαστεί να τον κυνηγάω;κυρίως για να μην έχουμε κάποιο τραυματισμό δικό μας ή δικό του.
 
Έχουμε προχωρήσει επίπεδο. Πλέον παίρνει από το χέρι μας και μέσα από το κλουβί, διστακτικά. Πολλές φορές έχοντας το δάχτυλο έξω από το κλουβί πλησιάζει και το πειράζει, αλλά λίγο αγαρμπα δηλαδή ψιλοτσιμπαει κιόλας. Επίσης σφυρίζει διαφορά τραγουδάκια, προσπαθεί να πει 3-4 λέξεις μιμείται τους ήχους των cockatiel, δίνει άπειρα και ζουμερα φιλάκια. Τι άλλο να κάνω για να τον βγάλω και έξω από το κλουβί όντας σίγουρος ότι δεν θα χρειαστεί να τον κυνηγάω;κυρίως για να μην έχουμε κάποιο τραυματισμό δικό μας ή δικό του.

Κι άλλη υπομονή και εκπαίδευση. 😉
 
Τι μου θύμισες... Είχα αγοράσει από πετ σοπ έναν άγριο γαλαζοπρασινο Ringneck και έφτασα στο σημείο να βγαίνει από το κλουβί του και να κάθεται στο χέρι μου. Δυστυχώς δεν του είχα κόψει τα φτερά κ μια μέρα τρόμαξε με τον πατέρα μου, μας έφυγε και τον βρήκαμε δυο τετράγωνα παραπάνω μετά από 4 μέρες όπου κάποιος τον είχε πιάσει κ Ποτέ δε μας τον έδωσαν πίσω.
Βλέπω πως μάλλον έχει αγαπησει και προτιμήσει τη γυναίκα σου! :D
Του μιλάτε για να μαθαίνει λεξουλες; Εμάς ο Τουιτι ακόμα και στην ηλικία των 11 χρόνων μάθαινε ολόκληρες προτάσεις!
 
Από εμάς δεν έχει μάθει καμία λέξη δυστυχώς αλλά από ένα βίντεο στο YouTube έχει μάθει το what are you doing. Του βάλαμε και βίντεο με ringneck να μιλάει ελληνικά ακόμα τίποτα. Πάντως καταφέραμε να ανέβει στο χέρι μας κρατώντας το κινητό που έπαιζε βίντεο τσιμπωντας το όμως. Από σφύριγματα που του κάνουμε και άλλες μιμήσεις πάμε καλά.
 
Εμάς ο τουιτι μιλούσε κανονικά με τον αδερφό μου στο τηλέφωνο. Το πρώτο που έκανε ήταν η ερώτηση "που είσαι ρε" Είχε να μάθει κι άλλα πολλά..
Να του μιλάτε συνέχεια!
 
😀 φαντάζομαι να σηκώνει το τηλ. Ο παπαγάλος και να λέει "που είσαι ρε;" 😀 :D
Ήταν αστείο και πολύ τρυφερό ταυτόχρονα. Δυστυχώς το πουλί το χάσαμε από δική μου ευθύνη πριν μια εβδομάδα.
 
Κρίμα δε λες τίποτα..
Τέλος πάντων, να του μιλάτε συχνά και να του επαναλαμβάνετε λεξουλες
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να μη καταφέρει να μιλήσει αλλά δεν πειράζει! Δεν είναι αυτό το παν στη σχέση μας με τον παπαγάλο μας
 
Back
Top