Αναπαραγωγή Να αλλάξω κλουβί σε ζεμπράκια που έχουν ήδη 6 αυγά;

Φίλοι μου ακόμα μια βοήθεια μόλις είδα σήμερα ότι η θυληκια έχει χάσει φτερά και έχει κενό στο δέρμα... Οφείλεται ο αρσενικός γιατί θέλει να φτιάξει φωλιά;... Να τον βγάλω;
 
@Dimitris Part Γι αυτο σου λεγαμε απο χθες βαλε το χωρισμα!Ο αρσενικος κανει ολη την ζημια! Θελει να βατεψει το κοριτσι και εκεινη δεν θελει λογω φωλιας!Γι αυτο και τα μωρα κατω,γι αυτο και η φωλια ανακατεμενη,γι αυτο και τωρα το κενο στο δερμα λογω τσιμπηματων επειδη θελει να ζευγαρωσει κι αλλο ο αρσενικος!Βαλε το χωρισμα χωρις δευτερη σκεψη!
 
Τα χώρισα παιδιά και τέλος απλά βλέπω την θυληκια ότι πάει στην άλλη άκρη του κλουβιού για να είναι κοντά με τον αρσενικό... Λέτε να αφήσει την φωλιά και να μένει εκεί;
 
@Dimitris Part Δεν νομιζω να αφησει την φωλια λογω οτι χωρισες τον αρσενικο! Θα παει να ξανακατσει σιγουρα στα μωρα της!Που και που να παρακολουθεις απο μακρια χωρις πολλες ενοχλησεις!
 
Τα εχω σε ψηλό μέρος μέσα στο σπίτι και για να τα δω ανεβαίνω σε καρέκλα αναγκαστικά γιατί δεν θέλω να κατεβάζω το κλουβί.. Και νομίζω ότι τα ενοχλώ αρκετά άλλα θέλω να ελέγχω τα πράγματα για κανένα πεσμένο νεοσσο και τα σχετικά
 
Αν δε πιανεις το κλουβι και το πηγαινεις οερα δοθε ,δεν υπαρχει θεμα πολυ κουνημα δε χρειάζονται!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
@Dimitris Part Οχι δεν χρειαζονται τοσες πολλες ενοχλησεις! Αν ειναι ετσι βαλε την καρεκλα πιο μακρια να δεις αν πανε ολα καλα!Δεν χρειαζεται ο ελεγχος να εισαι μια ανασα απο το κλουβι! Αλλα εφοσον χωρισες τον αρσενικο πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα τωρα!
 
Να βάλω μήπως κάτι ενδιάμεσα για να μην βλέπονται;. Γιατί κάθονται απέναντι το ένα με το άλλο και τινάζουν τα φτερά συνέχεια
 
Όχι.. Τα είχα σε ένα μόνο κλουβί σε διαστάσεις 40αρας ζευγαρωστρας και τα χώρισα σε 2 διαφορετικά και τα έχω δίπλα δίπλα
 
@Dimitris Part Οποτε αφου ειναι πλεον σε διαφορετικα κλουβια καλυτερα να μην βλεπονται!Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι, γιατι αγχωνεις και τα πουλακια!
 
Ωραία οπότε θα βάλω ένα χώρισμα μεταξύ τους
[automerge]1614269767[/automerge]
Ενα κομμάτι χαρτί
 
τα χώρισα σε 2 διαφορετικά και τα έχω δίπλα δίπλα
Θα είναι ακόμα καλύτερα αν αλλάξεις τελείως χώρο στον αρσενικό να μην τον βλέπει και να μην τον ακούει.
 
Δυστυχώς εχω μόνο εκεί χώρο μέσα στο σπίτι θα μπορούσα να τον βγάλω εκτός σπιτιού στην είσοδο ή σε ένα φωταγωγο αλλά φοβάμαι μην πεθάνει από το κρύο
[automerge]1614270585[/automerge]
Τα ακούω που φωνάζουν το ένα το άλλο αυτή την στιγμή
 
Back
Top