Αναπαραγωγή Να αλλάξω κλουβί σε ζεμπράκια που έχουν ήδη 6 αυγά;

@Elli @ΙΩΑΝΝΗΣ@ @giannisvlg πέρασαν κάτι παραπάνω από μια βδομάδα που τα έχω χωρισμένα τα ζεμπρακια... Οι νεοσσοι έχουν μεγαλώσει αρκετά και ζητάνε συνέχεια φαγητό ενώ το φτέρωμα της θυληκιας ξαναβγήκε λίγο... Τι να τα κάνω να τα ξανά βάλω μαζί;... Λέτε να ηρέμησε ο αρσενικός;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
Προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα να τον βάλω μέσα. Εφόσον το πράγμα "τσουλάει" από τη θηλυκιά μέχρι τώρα μια χαρά, δεν βρίσκω τον λόγο να ρισκάρεις τραυματισμούς.
 
Τον έβαλα και είδα ότι βοηθάει και αυτός την κατάσταση με τα μικρά αλλά στο πρώτο 10λεπτο είδα ότι καβάλησε κατευθείαν το θυληκο και σκέφτομαι τι θα γίνει με τα μικρά και αν κάνει πάλι μικρά αλλά λέω δεν θα αγχώνομαι παλι και θα αφήσω τα πουλιά να κάνουν ότι λέει η φύση τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
σκέφτομαι τι θα γίνει με τα μικρά
Θα πρέπει να παρακολουθείς για να μην αρχίσει να μαδάει τα μικρά και το θηλυκό.
δεν θα αγχώνομαι παλι και θα αφήσω τα πουλιά να κάνουν ότι λέει η φύση τους
Αυτό μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς, η φύση τους τους λέει να αναπαράγονται συνέχεια όταν οι συνθήκες είναι κατάλληλες (θερμοκρασία, επάρκεια τροφής) και μπορούν να αναπαράγονται όλο τον χρόνο.
Το θηλυκό όσο περισσότερες γέννες κάνει τόσο περισσότερο αποδυναμώνεται ο οργανισμός του και αυτό έχει άμεσες συνέπειες στην υγεία του.
Όταν προχωράς σε αναπαραγωγή καλό είναι να έχεις προγραμματίσει τους στόχους σου (1ή2 γέννες, αριθμός νεοσσών) και αφού ολοκληρωθούν να προετοιμάζεις το ζευγάρι για ξεκούραση και ηρεμία.
 
Μα πως μπορώ να τα φρεναρω έτσι ώστε να σταματήσουν να ζευγαρώνουν;... Στην αρχή έκαναν φωλιά χωρίς να τους έχω άρχισαν να φτιάχνουν στον πάτο και μετά μόλις τους έβαλα έκανα κατευθείαν αυγό μέσα σε ελάχιστες ώρες
 
@Dimitris Part Τωωωρα αντε φρεναρε τα... 🤣!Φανταζομαι ειδες βατεμα μονο!Τα μικρα ταϊζονται κανονικα;Εχεις δει τιποτα επιθεσεις στα μικρα;
 
Όχι δεν έχω παρατηρήσει καθόλου τα 3 μικρά έχουν μεγαλώσει αρκετά και έχουν ανοίξει τα μάτια... Λογικά θα τα ταΐζουν γιατί τα ακούω συνέχεια να ζητάνε
 
@Dimitris Part Καλημερα!Το οτι ζητανε τα μικρα δεν σημαινει οτι ταϊζονται κιολας!Παρατηρησε αν ταϊζονται τα μικρα!Υπαρχει κρεμα νεοσσων αν χρειαστει να επεμβεις εσυ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Elli τελικά τα ξαναχωρησα γιατί βρήκα σήμερα το πρωι 2 μικρά κάτω δεν τον ξανά βάζω μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά... Κρέμα νεοσων όχι δεν έχω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Dimitris Part Ωχ ειναι καλα;ειναι ολα ενταξει;Καλα εκανες και χωρισες τον αρσενικο!Ειδες το θηλυκο να ταϊζει τα μικρα;Πρεπει να παρεις, να υπαρχει η κρεμα νεοσσων σε περιπτωση που πρεπει να ταϊσεις εσυ τα μικρα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είναι ευτυχώς όλα καλά... Σκέφτομαι να πάω μέσα στην βδομάδα να πάρω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
Back
Top