Ασθένειες Να ανυσηχώ με τη συμπεριφορά του Σενεγάλης μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gio-pepe
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gio-pepe

PB Member
Εγγραφή
19 Νοε 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Ιωάννινα
Πρίν 4 μέρες πήρα έναν σενεγάλης. Είναι περίπου ενός έτους. Πολύ κοινωνικός. Την 3η μέρα αρχισε να γίνετε πολύ ήρεμος. Ούτε κουνιόταν ουτε ακουγόταν. Καθώς τον ψιλοτσέκαρα στα φτερά του και γενικά σε όλο του το σώμα είδα οτι στο κεφάλι του φαίνεται λιγο το δέρμα του.
το είδα αρκετές φορές να κοιμάται(με γυρισμένο κεφάλι και κάτω απο τα φτερά) μεσημερίατικα με καλή μερα(λιακάδα).η κουτσουλιά του πότε είναι καλή πότε όχι.άλλες φορές φοβάται υπερβολικά άλλες όχι.
πάντως τρώει αρκετά μπόρώ να πω.
 
Kαλημέρα, πόσες φορές οι κουτσουλιές δεν είναι καλές; Όταν λες ότι μετά 2-3 μέρες έγινε τόσο ήσυχος, που ούτε κουνιόταν ούτε ακουγόταν και βάζει το κεφαλάκι κάτω από τα φτερά και κοιμάται, γίνεται τόσο συχνά που σε ανησυχεί; Και όταν χαρακτηρίζεις υπερβολικό το φόβο του (κάποιες φορές) τι εννοείς; Π.χ. ότι αγριεύει, κτυπιέται ή τρέμει; Επικοινώνησες με τoν προμηθευτή (σε πρώτη φάση);
 
από τις 10 κουτσουλιές οι 4-5 δεν είναι καλές. Αρκετά συχνα μπορω να πω είναι ήρεμος. Μόνο χτές το βράδυ ακούστηκε λίγο και σήμερα το πρωί. Και τρέμει που κ που και χτυπιέται μέσα στο κλουβί του(2-3 φορές εγινε).
 
Γιώργο λες: και τρέμει που κ που και χτυπιέται! Η φυσιολογική δραστηριότητα πώς είναι; Αναπνέει κανονικά, φουσκώνει τα φτερά, είδες εκκρίμματα ή οιδήματα ή αν έκανε σπασμό? Αν σου φαίνεται ασταθές ή ζαλισμένο, προσοχή να μην αυτοτραυματισθεί! Και οι μισές κουτσουλιές που δε φαίνονται κανονικές πώς είναι;
 
τις περισσότερες στιγμές είνια ήρεμος. Που κ που συμβαίνουν αυτά που λέω. Αναπνέει κανονικά. Τουλάχιστον δεν εχω καταλάβει το αντίθετο. Μερικές φορές τα φουσκώνει.σπασμό κλπ όχι. Ασταθές και ζαλισμένο με τίιποτα.σκέτο υγρό. Δεν έχουν κατι συμπαγές μέσα τους όπως εχουν συνήθως.
 
Μήπως τότε που βγάζει σκέτο υγρό ήπιε μόλις πριν λίγο νερό? Μόνο δες αν κάνει κάτι σαν υπνηλία ή λήθαργο; Και αν κάτι άλλο αξιολογείς ως "περίεργο" ανάφερέ το, να καταλάβουν οι πιό έμπειροι και να απαντήσουν.
 
Για τους παπαγαλους ειναι φυσιολογικος ενας υπνακος το μεσημερι, οχι με τις ωρες ομως... Τι εννοεις οτι χτυπιοταν μεσα στο κλουβι του; Τρομαζε απο κατι;
 
ναι τρομαζε με το παραμικρο. Αλλα τωρα ειναι αρκετα καλυτερα.
κάτι αλλο να ρωτησω. Οταν μεγαλωνει-μικραινει η κορη του ματιού τι σημαίνει;
 
Η διαστολή της κόρης του ματιού εκδηλώνει χαρά, φόβο, νεύρα, περιέργεια, κα. Απολύτως φυσιολογικό.
 
ο φόβος συνήλθε.η κουτσουλία του καλή. Αλλα άρχισε να δαγκώνει τώρα. Περισσότερο τους υπόλοιπους και λιγότερο εμένα.
γιατι;
 
Τα αφρικανικα ειδη οταν φτανουν σε σεχουαλικη οριμοτιτα δενοντε με ενα ατομο που το θεορουν και ταιρι τουσ οποτε η αλλοι ειναι παρισακτι. Εσενα σου ειπαν οτη ειναι 1ετους αλλα μην εισαι και τοσο σηγουρος
 
Τα αφρικανικα ειδη οταν φτανουν σε σεχουαλικη οριμοτιτα δενοντε με ενα ατομο που το θεορουν και ταιρι τουσ οποτε η αλλοι ειναι παρισακτι. Εσενα σου ειπαν οτη ειναι 1ετους αλλα μην εισαι και τοσο σηγουρος
εγώ, απλά πιστεύω οτι το πουλάκι θέλει το χρόνο του, να συνηθίσει κάθε καινούρια δραστηριότητα, να μάθει τον τρόπο ζωής σας, να νοιώσει άνετα, να ακούσει ήχους, κλπ.
Δεν πιστεύω οτι είναι σε σξουαλική φάση,όποια και να είναι η ηλικία του, με γεγονός, οτι, το στρες απο την αλλαγή περιβάλλοντος είναι μεγάλο, οπότε και η οποιαδήποτε επιθυμία (λέμε τώρα), εξαφανίζεται...
το μόνο που χρειάζεται ο νέος ιδιοκτήτης ενος τόσο ξεχωριστού παπαγάλου, ειναι 1) υπομονή 2) υπομονή... Και...3) υπομονή! Αντί να ανησυχείς, καλύτερα να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τις στιγμές της γνωριμίας σας, που έτσι κι αλλιώς κρατάνε λίγο, μα είναι μοναδικές!
 
λοιπόν ο μικρούλης μου είναι κάθε μέρα και σε καλύτερη φάση.ήθελε τον χρόνο του.
το ότι δαγκώνει οποιο άλλο άτομο εκτός από εμένα(που κάποιες φορές πάει να με δαγκώσει κ εμένα αλλά με το που λέω ΜΗ σταματάει) λέει κάτι;
 
οταν χτυπαει το ραμφος του στα καγκελα απο το κλυβι τι σημαινει;οτι θελει να του δωσω σημασια;
πολλες φορες το κανει αρκετα δυνατα. Ειναι επικυνδυνο;
 
οταν χτυπαει το ραμφος του στα καγκελα απο το κλυβι τι σημαινει;οτι θελει να του δωσω σημασια;
πολλες φορες το κανει αρκετα δυνατα. Ειναι επικυνδυνο;
Προστατευει το χωρο του απλα και σου κανει "επιθεση".
Καλο ειναι να μην βαζεις τα δαχτυλα σου μεσα στο κλουβι, ακομα τουλαχιστον.
Το πουλι ειναι ακομα στρεσαρισμενο και θελει τον χρονο του, το πηρες και σχετικα "μεγαλο σε ηλικια"και ειναι ακομη πιο δυσκολη η εξοικειωση του.
Να ασχολησε οσο πιο πολυ μπορεις, να του μιλας να τον φροντιζεις και οχι αποτομες κινησεις με τα χερια.
Και κατι τελευταιο, οταν σε δαγκωνει προσπαθησε να μην τραβας το χερι σου ουτε να του φωναζεις απλα αδιαφορησε.
 
δεν το κανει συνεχεια. Και γενικα δεν εχω προβλημα μαζι του. Και εξω απο το κλουβι το βγαζω και στο χερι μου ανεβαινει. Μια φορα μονο πηγε να με δαγκωσει και μολις του ειπα μη σταματησε. Αλλα σημερα το εκανε πολυ εντονα αυτο με το ραμφος και τα καγκελα ισως γιατι ημουν πολλη ωρα στο πψ και τον ειχα πλατη γυρισμενο
 
στο pc ηθελα να πω.σιγουρα ειναι και αυτο που λες αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο πιστευω. Ε?
 
δεν το κανει συνεχεια. Και γενικα δεν εχω προβλημα μαζι του. Και εξω απο το κλουβι το βγαζω και στο χερι μου ανεβαινει. Μια φορα μονο πηγε να με δαγκωσει και μολις του ειπα μη σταματησε. Αλλα σημερα το εκανε πολυ εντονα αυτο με το ραμφος και τα καγκελα ισως γιατι ημουν πολλη ωρα στο πψ και τον ειχα πλατη γυρισμενο
Εχω παρατηρησει οτι οι παπαγαλοι δαγκωνουν οταν κατι τους φοβιζει, το δαγκωμα για εμενα ειναι "αμυνα". Οταν του ειπες "μη"σταματησε γιατι αλλαξε ο τονος της φωνης σου(εγινε πιο δυνατος) και οχι επειδη καταλαβε οτι σε ποναει.
Η συμβουλη μου ειναι οταν παει να σε ξανα-δαγκωσει μην παρεις το δαχτυλο σου απο το ραμφος οσο δυνατα και αν σε πιεσει(προσπαθησε να το αντεξεις)ουτε να του λες "μη" ή "αστο".
Λειτουργησε κατα αυτον τον τροπο και ενημερωσε μας για οποιαδηποτε εξελιξη.
 
θα το δοκιμασω αν και νομιζω η καταληξη θα ειναι ενα δαχτυλο λιγοτερο.
:)
 
Back
Top