Ασθένειες Να ανυσηχώ με τη συμπεριφορά του Σενεγάλης μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gio-pepe
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καλησπερα.σημερα εβγαλα τον κοκο μου απτο κλουβι κ δεν ανεβαινε καθολου στο χερι μου η οταν ανεβαινε κατεβαινε αμεσως. και ηταν πολυ φοβισμενος. Γιατι;
 
Eχει αλλαξει κατι στο δωματιο; Κατι στο κλουβι του; Φορουσες κατι που μπορει να τον τρομαζε; Φοβοταν το χερι σου η κατι αλλο που εντοπισες; Εγινε τιποτα την ωρα που ελειπες με καποιον αλλον ανθρωπο του σπιτιου;
 
δεν ημουν με κανονικη μπλουζα και ημουν με φανελακι. Μαλλον αυτο ηταν ε;
γιατι τωρα ηρθε αμεσως και τον εβαλα μεσα χωρις αντιρρηση.
 
του εχω παρει ενα παιχνιδι απο σχοινια τυλιγμενα το οποιο οταν το εβαλα μεσα φοβηθηκε. Το αφησα μεσα και ειπα θα το συνηθισει. Το μονο που του εκανε ηταν να το κοβει καθε μερα και πιο πολυ.σημερα του το εβγαλα. Καλα εκανα;
 
Με τον καιρο δε θα δινει και πολυ σημασια στα ρουχα σου και θα ερχεται οτι και να φορας. 😉

Ο ρολος των παιχνιδιων ειναι να τα καταστρεφουν και να κρατουν το μυαλο και το ραμφος τους απασχολημενα. Αν ειναι να τους τα δινουμε καινουρια και να τα παιρνουμε πισω καινουρια, τι τα βαλαμε τοτε για διακοσμητικα; :D
Να του τα ξαναδωσεις και να του παρεις κι αλλα παιχνιδια. Να τα αφηνεις μια-δυο μερες σε σημειο που να τα βλεπει κοντα στο κλουβι του και να τα πλησιαζεις καθε μερα κι απο λιγο αν τα φοβαται τα νεα παιχνιδια. Μπορεις και να τα κρεμασεις απο την εξω πλευρα αρχικα και μετα απο μεσα. :)
 
:)
δεν καταλαβες πως το ειπα. Δεν το εβγαλα γιατι το χαλασες. Αλοιμονο γιαυτο το εβαλα και γιαυτο εχω αλλα 6-7 διαφορετικα να περιμενουν. Δεν τα χωραει ολα το κλουβι. Αλλα τον ειδα να δυσανασχετει.ηταν κ λιγο μεγαλο για το κλουβι του. Θα του βαλω αλλο σημερα.

επισης οταν ειμαι μαζι του δεν σφυριζει σχεδον ποτε. Οταν ειναι μονος του κ εγω σε αλλο δωματιο σφυριζει μερικες φορες.
 
:)
δεν καταλαβες πως το ειπα. Δεν το εβγαλα γιατι το χαλασες. Αλοιμονο γιαυτο το εβαλα και γιαυτο εχω αλλα 6-7 διαφορετικα να περιμενουν. Δεν τα χωραει ολα το κλουβι. Αλλα τον ειδα να δυσανασχετει.ηταν κ λιγο μεγαλο για το κλουβι του. Θα του βαλω αλλο σημερα.

επισης οταν ειμαι μαζι του δεν σφυριζει σχεδον ποτε. Οταν ειναι μονος του κ εγω σε αλλο δωματιο σφυριζει μερικες φορες.

Ειναι καλο να εχει καποια παιχνιδακια μεσα στο κλουβι του ωστε να ασχολειται τις ωρες που λειπεις. Αυτα πρεπει να τα συναλλασσεις με αλλα, καθε μηνα για παραδειγμα, διοτι αν τα αφηνεις πολυ καιρο θα τα βαριεται και δεν θα αχολειται ιδιαιτερα μαζι τους. Ισως να σκεφτοσουν για ενα μεγαλυτερο κλουβι που να χωραει και καποια παιχνιδια.

Σφυριζει οταν δεν εισαι στο δωματιο διοτι πιστευω πως μαλλον καταλαβε οτι ετσι τραβαει την προσοχη σου και πηγαινεις εκει η αυτο προσπαθει να κανει. 😉
 
και πως μπορω να το αλλαξω αυτο με το σφυριγμα;

οσο για το κλουβι δεν ειναι μικρο εχει 75cm υψος και 45πλατος και 45 μηκος.
ειναι καλο πιστευω για εναν σενεγαλης.
 
Τι να αλλαξεις ακριβως; Να μη σφυριζει καθολου η να σφυριζει οταν εισαι εσυ μπροστα;
 
Να σφυριζεις μπροστα του μεχρι να σφυριξει κι αυτος και μετα να τον επιβραβευεις με κατι που του αρεσει πολυ και με τη φωνη σου. Μολις πιασει το νοημα θα σφυριζει μολις σε δει για του δωσεις τη λιχουδια. 😉 Ειναι σχετικα δυσκολο ισως ακομη το να πετυχεις το να σφυριζει οταν θελεις εσυ και εισαι μαζι του και οταν δεν εισαι εκει να ειναι ησυχος. Θελει πολυ υπομονη και αρκετη εκπαιδευση.
 
εχτες τον ζαλισα. Ολη την ωρα σφυριζα μεχρι που το απογευμα σφυριξε κ αυτος κανα 2-3 φορες μετα απο εμενα και εισεπραξε την λιχουδια του. Μπισκοτακι πτι-μπερ παπαδοπουλου ή μιραντα.
η καλυτερη του

αρα καλα παω
 
λιχουδια του. Μπισκοτακι πτι-μπερ παπαδοπουλου ή μιραντα.
η καλυτερη του

αρα καλα παω
Απαγορευεται να δινουμε πραγματα οπως(αλμυρα)κρακερ, πατατακια και σοκολατα παρ'ολο που θα ηθελε πολυ να δοκιμασει!
Οπως επισης εχω διαβασει οτι οι παπαγαλοι υποφερουν απο τη νικοτινη. Μια ενδοσκοπικη εξεταση θα δειξει εαν και σε ποιο βαθμο οι πνευμονες του παπαγαλου εχουν καταστραφει απο τη νικοτινη. Οσο λιγοτερα τσιγαρα καπνιζουμε κοντα στο πουλι, τοσο το καλυτερο(οσον αφορα τους καπνιστες)
 
Απαγορευεται να δινουμε πραγματα οπως(αλμυρα)κρακερ, πατατακια και σοκολατα παρ'ολο που θα ηθελε πολυ να δοκιμασει!
Οπως επισης εχω διαβασει οτι οι παπαγαλοι υποφερουν απο τη νικοτινη. Μια ενδοσκοπικη εξεταση θα δειξει εαν και σε ποιο βαθμο οι πνευμονες του παπαγαλου εχουν καταστραφει απο τη νικοτινη. Οσο λιγοτερα τσιγαρα καπνιζουμε κοντα στο πουλι, τοσο το καλυτερο(οσον αφορα τους καπνιστες)

δηλαδη πτι-μπερ να μην του δινω;δεν ειναι αλμυρα. Ουτε σοκολατα εχουν.
 
κατι ακομα.σχεδον καθε μεσημερι κοιμαται για καμια ωρα. Οταν κοιμαται ομως γυριζει το κεφαλι του και το βαζει πανω-ενδιαμεσα στα φτερα του. Γιατι; Ενω το βραδυ κοιμαται κανονικα(σαν να καθεται απλα στο ξυλαρακι του)
 
κανονικο ειναι και αυτο.. Να γυρνανε το κεφαλι τους πανω στα φτερα τους.. Και πολλες φορες ναχουν μαζεμενο και το ενα ποδαρακι τους στη κοιλια
 
αυτο για το ποδι το ηξερα. Το ειχα ξαναδει και ξανα ακουσει.

ασχετο. Καποιες φορες που τον εχω να καθεται στο χερι μου κατεβαζει τα φτερα του και ψιλοαρνειτε να κατεβει.
γιατι;
 
αυτο για το ποδι το ηξερα. Το ειχα ξαναδει και ξανα ακουσει.

ασχετο. Καποιες φορες που τον εχω να καθεται στο χερι μου κατεβαζει τα φτερα του και ψιλοαρνειτε να κατεβει.
γιατι;

επισης ειναι και σαν ψιλοανυσηχος οταν το κανει αυτο.
 
Εαν τα μπισκοτα δεν περιεχουν αλατι, κακαο η αλλες βλαβερες ουσιες πιστευω πως δεν προκαλουν προβλημα αν τα δινουμε σε μικρη ποσοτητα για να αποφυγουμε την παχυσαρκια ως επιβραβευση για κατι. Κι εγω χρησιμοποιω κατα καιρους τα πτι-μπερ στην εκπαιδευση και προτιμω τα ολικης αλεσεως. Να το κοβεις σε πολυ μικρα κομματακια ωστε το καθε κομματακι να βγαινει μια μπουκια κι οχι παραπανω. Αν συνολικα φαει ενα μπισκοτο στις 3 ημερες (και καλυτερα οχι καθε μερα, αλλα να το συναλλαζεις με αλλες λιχουδιες) δε νομιζω οτι θα ειναι προβλημα. 😉
 
σημερα τον ειχα εξω απο το κλουβι του(οπως σχεδον καθε μερα) και μετα απο ωρες οταν πηγα να του βαλω το χερι μου για ανεβει επανω και να τον βαλω στο κλουβι εφευγε προς τα πισω. Το παλευα για κανα μισαωρο με διαφορους τροπους μηπως και τον πεισω αλλα τιποτα. Τον αφησα εκει και εφυγα απο το δωματιο για 1 ωρα. Μετα τον βρηκα ανεβασμενο στο φωτιστικο και μολις του εδωσα το χερι μου να κατεβει ηρθε χωρις καν να το σκεφτει. Γιατι μπορει να το εκανε αυτο;
 
Back
Top