Αναπαραγωγή Να αφαιρεσω το διαχωριστικο και μετα να βαλω τη φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης santzos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

santzos

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
58
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Οι απαντησεις πανω στο θεμα ποικιλουν και απο οτι καταλαβα ολοι εχουν απο μια εκδοχη, σωστη για τους ιδιους(αφου ειναι δοκιμασμενη) αλλα δυφορουμενη για αλλους.
Συμφωνα με το αρθρο του Ζευγάρωμα καναρινιών (το οποιο κρινω εως αριστο) αναφερει οτι πρεπει να μπει πρωτα η φωλια και αφου την στρωση η καναρα αφαιρουμε και το διαχωριστικο. Σε διαφορα topic αναφερουν οτι αφου δουν τα πουλια να φιλιουνται, ταυτοχρονα αφαιρουν το διαχωριστικο και τοποθετουν την φωλια; Και η προετοιμασια;(τα δικα μου ειναι στην φαση τις 2εβδομαδος προς τριτης, φιλιουνται, τις τραγουδα στις 7 το πρωι, ακολουθουν την ιδια διατροφη + ασβεστη στην θυλικια)αλλα δεν μπωρο να βρω πουθενα τι πρεπει να κανω σε αυτην την φαση.
α)Να συνεχισω την προετοιμασια(και αν καουν στο ζεσταμα:D)
β)Να βαλω απο τωρα την φωλια (και τις κλωστες πως τις δινεις☹
τις αφηνεις κατω;)
γ)Να αφαιρεσω το διαχωριστικο(και αναλογα τι θα κανουν βαζω και την φωλια;)
Ισως ειναι ερωτηματα που εχουν απαντηθει αλλα οπως λεω και στην αρχη του post οι απαντησεις ειναι διφορουμενες.
Σας ευχαριστω.
 
Μπορείς να δώσεις απο τώρα στην πλευρά της θηλυκιάς
φωλιά και κλωστές. Θα βρείς σε οποιοδήποτε πετ-σοπ.
Σου έχω φωτό για διευκόλυνση.
Θα συνεχίσεις για μια εβδομάδα ακόμακαι αν έχει ετοιμαστεί(ή και κατά την διάρκεια
αν βλέπεις πολλές αγάπες απο τα πουλιά) η φωλιά μπορείς να αφαιρέσεις το χώρισμα.
 

Συνημμένα

  • PICT1028.webp
    PICT1028.webp
    85,4 KB · Προβολές: 97
  • PICT1027.webp
    PICT1027.webp
    39,8 KB · Προβολές: 104
Σε ευχαριστω Μακη:D
Αυτη η εξωτερικη φωλια ειναι οκ(Φωτο1);
Απο κλωστες δες τι ειχα παρει😱(φωτο2)και αναροτιομουν πως τις βαζεται:). Οκ πηγα πηρα οπως και το δειγμα σου(ησουν κατατοπιστικοτατος)αν χρειαστει και αλλες απλως βγαζω απο την συσκευασια και τις βαζω στο ποτηρακι;
Ποσος καιρος χρειαζεται για να ετοιμασει την φωλια;

Το ζευγαρακι μου...

Να΄σαι καλα
 

Συνημμένα

  • φωλια.webp
    φωλια.webp
    15,9 KB · Προβολές: 108
  • Κλωστες.webp
    Κλωστες.webp
    18 KB · Προβολές: 108
  • Μαυροκοκκινα.webp
    Μαυροκοκκινα.webp
    43,4 KB · Προβολές: 121
Για καλύτερα αποτελέσματα βάλε και τσόχα https://community.petbirds.gr/threads/Τσόχα-στις-φωλιές.141/ στη φωλιά για να φεύγουν οι κλωστές και για διατήρηση της θερμοκρασίας σταθερής. Στο κουτί κάνε μία τρύπα (αν δεν υπάρχει) και κρέμασέτο στο κλουβί. Δεν κάνουν μέρες να φτιάξουν τη φωλιά αλλά ώρες όταν πυρώσουν.
ΜΗ ξεχάσεις να ψεκάσεις με παρασιτοκτόνο για ψείρες την τσόχα και τη φωλιά πριν τα βάλεις στο κλουβί.
 
Αφού έχεις "ποτηράκι" μπορείς να το χρησιμμοποιήσεις και μελλοντικά.
 
Ακολουθησα κατα γραμμα οτι μου εχουν πει, εβαλα τσοχα(φωτο1)
εριξα ψειροσκονη(πουδρα),τωρα τρυπα στο κουτι; 😕
για δες (φωτο2)
Αν εχω κανει κατι λαθος σε παρακολουθω..:D
 

Συνημμένα

  • φωλια1.webp
    φωλια1.webp
    26,7 KB · Προβολές: 102
  • φωλια2.webp
    φωλια2.webp
    29,1 KB · Προβολές: 104
Τωρα για την φωλια απο το πρωι που την εβαλα, εχει παει μονο μια φορα, απο οτι ειδακαι με τις κλωστες μαλον παιζει.
Υπομονη οπως λενε τα παιδια, που θα παει θα την κανει😛
Δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικος με την διατροφη τους
Καθημερινα τους βαζω για 4-5ωρες σφικτοβρασμενο αυγο(απο μισο)πολυβιταμινες (TOTAL-απο 5 σταγονες σε 40ml νερο)καθε μερα, σπανακι, αντιδι, καροτο, μπροκολο, μηλο, εναλαξ, α και ανα 2 ημερες ασβεστη(CALCIO 15 σταγονες/40ml)στην θυληκια(δοκιμασα να τα βαλω μαζι συμφωνα με τις <οδηγιες>του Μακη αλλα δεν ηπιε σχεδον καθολου και ετσι αποφασησα να τις βαζω χωριστα και να την εχω ενα σουπιοκοκαλο το οπιο του δινει και καταλαβαινει).
Οι σποροι και τα σπασμενα οστρακα ειναι μονιμως μεσα..

Τωρα αν εχεται τιποτα να προτεινεται ειμαι ολος αυτια και ματια..
 
Αυτά που λείπουν είναι δύο (ή ένα αναλόγως)
Πρώτο είναι οι συνθήκες φωτός που καλό είναι με μια λάμπα να προσομοιάζουν ώρες από 07:00 - 20:00 και θερμοκρασίας αν ειναι εφικτό κοντά στους 18-20 βαθμούς.
Το δεύτερο είναι η ΥΠΟΜΟΝΗ που χρειάζεται και όλα θα πάνε καλά.
Καλούς απογόνους
 
Φιλε Κώστα για το φως πιστευω οτι ειμαι μεσα 20:00 με 20:30 πεφτουν για νανι,Υπομονη δοξα το Θεο μπολικη, αλλα για την θερμοκρασια δυστιχως εχω κοντα στους 22(υπαρχει μωρο στο σπιτι)Προσπαθω στο συγκεκριμενω σημειο να μην τους υπερβαινει και να ειμαι κοντα τουλαχιστον στους 21, αλλα λιγοτερο ☹
Σε ευχαριστω
 
Αντρέα τα πήγες μια χαρά βλέπω
και με τις συμβουλές του Κώστα,έλυσες τις όποιες απορίες σου.:)
Να σου πώ την γνώμη μου για δυό τρία πράγματα.
Η διάρκεια φωτισμού θα είναι κατάλληλη όταν θα πλησιάσει τις 13 ώρες.
Το γεγονός όμως οτι υπάρχει υψηλή θερμοκρασία 22β. ίσως βοηθήσει για
να φτιάξει φωλιά γρήγορα.
Ασβέστιο στην θηλυκιά απαραιτήτως, και πάντα ΜΙΑ ποτήστρα στην πλευρά της.
Βάζε εναλλάξ, την μιά μέρα ασβέστιο την άλλη μέρα πολυβιταμίνη.
Μή το παρακάνεις με το αυγό. Μέρα παρά μέρα, είναι και πολύ.
 
Πριν ξεκινήσει να φτιάχνει φωλιά
ανέβασε το "βρακάκι" μέχρις επάνω απο την φωλιά.
Σου έχω εδώ ένα σχηματάκι.
 

Συνημμένα

  • φωλια2.webp
    φωλια2.webp
    25 KB · Προβολές: 90
Παιδιά καλησπέρα
Αγαπητέ Μάκη στην αρχή νόμιζα ότι είχαμε το ίδιο κλουβί με τα ίδια συμπράγκαλα:Dτελικά το κατάλαβα(αλλά δεν καταλαβαίνω την χρήση του;)Φυσικά το έκανα, διότι η γνώμη σου, οι απόψεις σου, όπως και ορισμένων άλλων παιδιών έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα στους νέους(όπως εγώ) στο Forum.
Για το μείζων πρόβλημα τις θερμοκρασίας δυστυχώς όπως προείπα δεν μπορώ να την ρίξω κάτω από τους 21(θα πέσει ξύλο):)Ακόμα πάντως φωλιά δεν έκανε.
Για το αυγό το σκέφτηκα και επέτρεψε με να συμφωνήσω μαζί σου(μου φάνηκε υπερβολικό για κάθε ημέρα).
Για τις βιταμίνες κάνω όπως λες και εσύ(αφού μαζί δεν έπινε σχεδόν καθόλου)

Με εκτίμηση
 
Καθώς διανύουμε την τρίτη ημέρα δεν βλέπω η καναρα να προσπαθεί να κάνει φωλιά, αλλά τα προκαταρτικά συνεχίζουν(φιλάκια, τραγουδάκια νωρίς το πρωί, ταιζματακια, κτλ)
Τι λέτε να περιμένω ακομα;η να ανοίξω το διαχωριστικό μήπως έτσι αναγκαστεί να την κάνει;(σημειωτέο ότι είναι πρωτάρα όπως και ο αρσενικός)
 
... αλλά δεν καταλαβαίνω την χρήση του;

Οι λόγοι είναι δύο. Ο πρώτος είναι η ασφάλεια που νιώθει η κανάρα
πλησιάζοντας την θέση,την φωλιά, όταν είναι καλυμένη τόσο καλά.
Τον δεύτερο λόγο θα τον εκτιμήσεις όταν θα δείς, τί κοτσιλιά θα μαζευτεί εκεί γύρο,
μόλις οι νεοσσοί γίνουν 7-8 ημερών. Να σκεφτείς οτι όλες αυτές θα πήγαιναν
στον περιβάλλοντα χώρο. 😉
 
Back
Top