Αναπαραγωγή Να βάλω από τώρα μέσα την κανάρα για το ζευγάρωμα τη άνοιξη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
thenks παιδια οταν εχω νεοτερα θα σας πω . Ανεβαζω και καποιες φωτο απο το ζευγαρακι
 

Συνημμένα

  • 2014-01-05 14.33.43.webp
    2014-01-05 14.33.43.webp
    12,9 KB · Προβολές: 81
  • 2014-01-05 14.34.03.jpg
    2014-01-05 14.34.03.jpg
    69,1 KB · Προβολές: 36
  • 2014-01-05 14.34.09.jpg
    2014-01-05 14.34.09.jpg
    69,9 KB · Προβολές: 32
Πολυ ομορφο ζευγαρακι! Θα σου κανουν ομορφους κοκκινωπους απογονους! Μαυρικοκκινα δεν ειναι; ή εγω δεν βλεπω καλα; 😛

Συγγνωμη για το οφ τοπικ αλλα μη βαζεις το μηλο, το μπροκολο και οποιο αλλο λαχανικο στο καγκελο γιατι και θα σκουριασει το καγκελο και μπορει να ειναι βρωμικο το καγκελο και να βρωμισει και το λαχανικο... καλυτερα να τα βαζεις μεσα σε αυτα τα στρογγυλα και πολυ βολικα ταιστρακια που εχεις 😉 επισης αυτο το κιτρινο που βλεπω ειναι αυγοτροφη εμποριου μαρκας ή βιταμινες σε διαφανη σακουλακια που πουλανε απο το πετ σοπ;
 
Γιωργο πολυ ωραιο το ζευγαρι σου να το χαιρεσαι,θα σου βγαλει πανεμορφα μικρα
 
Πανέμορφο ζευγαράκι με το καλό να δεις απογόνους!
 
Τέλειο το ζευγάρι σου! Να το χαίρεσαι και σύντομα καλούς, γερούς και φυσικά μελωδικούς απογόνους! Καλή σου συνέχεια!
 
πολυ ομορφο το ζευγαρι σου με το καλο και οι απογονοι γιωργο
 
ευχαριστώ παιδια. Απλα στεναχοριεμαι γιατι ο αρσενικος δεν κελαηδαει καθολου μολις μπηκε με την θυληκια. Βεβαια μου απαντησαν καποια παιδια οτι θα ξεκινησει παλι να κελαηδαει περιμενω να τον ξανακουσω με αγωνια αχ😀
 
απλα στεναχοριεμαι γιατι ο αρσενικος δεν κελαηδαει καθολου μολις μπηκε με την θυληκια
Τα αρσενικά καναρίνια τραγουδούν για να εντυπωσιάσουν τα θηλυκά με σκοπό να βρουν ταίρι. Ο δικός σου τι λόγο έχει να το κάνει πια;
 
Αχ, κ. Σταύρο! Με προλάβατε! Γιώργο, όταν τελειώσεις την διατροφική προετοιμασία και περάσεις στην διατροφή πυρώματος των πουλιών, θα παρατηρήσεις μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά όχι μόνο του αρσενικού, αλλά και του θηλυκού. Απλά, να έχεις υπομονή! Εσύ, τώρα στο σπίτι σου μέσα πόσες ώρες φωτός λαμβάνουν τα πουλιά; Αν είναι μόνο 9:30 ώρες ημερησίου φωτός να αρχίζεις σταδιακά να τις αυξάνεις, ώστε να γίνουν 12 με 13 και να σβήνουν στις 21:00 για να κοιμούνται επαρκώς τα καναρίνια σου! Καλή συνέχεια φίλε μου! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
τα εχω στο σαλονι οποτε απο φως πανε καλα πιστευω ειναι διπλα σε μπαλκονοπορτα οποτε οσο εχει ηλιο τα χτυπαει.
 
ναι ναι και μαλλον εκαι θα ζευγαρωσουν δεν θα τα αλλαξω μερος
 
Καλά θα κάνεις! Γιατί αν τους άλλαζες τοποθεσία κλουβιού, πιθανότατα να ''αγχώνονταν'', γιατί θα έπρεπε πάλι να συνηθίσουν την εξωτερική θερμοκρασία. Ότι εξελίξεις έχεις με τα καναρίνια σου, στείλε μας! Μην σε χάσουμε βρε πατριώτη! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Στην αναπαραγωγη τρεις παραγοντες ειναι που οδηγουν ενα πουλι να πυρωσει.

ειναι το φως, η θερμοκρασια και η διατροφη.

ο Συνδιασμος ολων μπορει να δωσει αριστο αποτελεσμα.

Ξεκινησε μια πλουσια διατροφη, χορταρικα οπως μαρουλι αντιδι, φρουτα οπως μηλο, ενα μιγμα σπορων αρκετα πληρες, και το κυριοτερο Αυγο η αυγοτροφη... Του οποιου και η συχνοτητα θα καθοριζει το ποτε τα πουλια θα ζευγαρωσουν αρκει βεβαια να ειναι και σεξουαλικα ωριμα.

Εγω προτεινω να μην τα βαλεις σε ζευγαρωστρα αλλα να χουν μια αποσταση, και ξεκινα δουλεια με μια αριστη διατροφη.

Κατα την δικη μου αποψη δεν χρειαζεσαι γκριτ αμμους κλπ. Το σουπιοκοκκαλο βοηθαει αρκετα, αλλα αν δεν το τρωει δοκιμασε με τσοφλια απο αυγο. Πχ αμα φτιαξετε κεικ στο σπιτι, η αν καποιος φαει βραστο αυγο στο σπιτι μην πεταξεις τα τσοφλια. Απλως οταν ειναι ωμα πρεπει να τα βρασεις, γιατι μπορει να κολλησουν αρρωστιες. Επισης εχω να σου πω οτι το σουσαμι ειναι ενας σπορος που προσφερει και αυτος ασβεστιο στα πουλια. Αν θες σε μια μικρη αυγοθηκη βαλε και λιγο ωμο σουσαμι θα βοηθησει αρκετα την θυληκια.

Η καλυτερη εποχη για τα καναρινια ειναι η ανοιξη τοτε που τα κρυα αποτελουν παρελθον, και η μερα ειναι αρκετα μεγαλη ετσι ωστε οι νεοσσοι να μην χρειαζονται τεχνητο φως...


σου ευχομαι καλες αναπαραγωγες!
 
ρε παιδια παρατηρησα κατι σημερα. Θα σας το πω να μου πειτε αν ετυχε σε κανεναν. λοιπον η θυληκια εχει σκισει την εφημεριδα απο τον πατο του κλουβιου την εκανε μικρα κοματακια και εχει βαλει μερικα στο κουπακι που της εχω την βιταμινη. Το ιδιο εχει κανει και ο αρσενικοσ αλλα δεν τα κουβαλησε στο κουπακι ειναι ολα στον πατο. Αυτο ειναι ενδιξει οτι θελουν να φτιαξουν φωλια; Μηπως να βαλω την φωλια και την τριχα στην θυληκια να δω τι θα κανει;να βγαλω το χωρισμα;(τα πουλια ειναι μαζι 2 εβδομαδες )με μπερδεψαν τα ατιμα 😀
 
Μάλλον θέλει να κάνει φωλιά αλλά μήπως πριν την βάλεις πρέπει να κάνεις την διατροφική προετοιμασία όπως σου είπαν παραπάνω τα παιδιά;
 
Αυτα ειναι πολυ καλα δειγματα και σημαινει οτι αρχιζουν και πυρωνουν! Αλλα ακομα θεωρω πως ειναι νωρις! Με μια σωστη διατροφικη προετοιμασια θα εχεις και καλυτερα αποτελεσματα! 😉 Η σειρα ειναι πρωτα βαζουμε φωλια στη θηλυκια και λιγο νημα.. Αμα δουμε οτι το παιρνει και το βαζει στη φωλια ειναι ετοιμη! Αν το σκορπαει απο δω και απο κει χρειαζεται κι αλλο χρονο.. Και μετα αφου στρωσει τη φωλια βαζουμε μεσα τον αρσενικο ο οποιος μας δειχνει οτι ειναι πυρωμενος γιατι κελαιδαει παρα πολυ εντονα προς το θηλυκο και κανει χοροπηδηχτα βηματακια 😛

Πες μας αυτες τις δυο εβδομαδες τι διατροφη τους εκανες να σου πουμε αν ειναι ετοιμα να προχωρησεις στο επομενο σταδιο (να βαλεις φωλια στη θηλυκια)... Ο αρσενικος κελαιδαει προς τη θηλυκια;
 
λοιπον οσο αφωρα την διατρωφη τα εδινα μια τρωφη που εχει πολλον ειδων φρουτα μεσα (δεν την εχω μπροστα μου να σας πω το ονομα)τα εδινα αυγο καθε 2 μερες. τα εχω μονιμα κιτρινη βιταμινη και τα εχω και αμμο με τσοφλια απο αυγο μονιμα σε κουπακια τα εδινα και μηλο σχεδον καθε μερα και μια φωρα εφαγαν και μαρουλακι. Αυτα οσο αφορα την διατρωφη. Τωρα οσον αφωρα το κελαιδημα που λετε κανει κατι τιτιβισματα και το θυληκο και το αρσενικο εναλαξ.χωροπηδητα βηματακια κανει και με το παραπανω και κανει το κεφαλι του και το κορμι του δεξια αριστερα σαν να χωρευει. Ανεβενουν στο χωρισμα και φυλιουντε κιολας.ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ οτι παραδιπλα αλλα χωρις να βλεποντε εχω το αλλο αρσενικο μου καναρινι και εκεινο σταματησε να κελαιδαει απο την μερα που εφερα την θυληκια δεν την βλεπει αλλλα την ακουει
 
Back
Top