Αναπαραγωγή Να βάλω από τώρα μέσα την κανάρα για το ζευγάρωμα τη άνοιξη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οταν δεις το σακουλακι πες μας πως ονομαζεται... Συσκευασμενη ετσι; Οταν λες βιταμινη εννοεις πολυχρωμες τροφες που σου δινει ο πετσοπας σε διαφανες σακουλακι που και καλα κανει καλο και τετοια; Αν ειναι ετσι αυριο το πρωι να τους τη βγαλεις και να μην ξαναβαλεις! Ειναι τροφες μεσα στα συντηριτκα, τη ζαχαρη και το μονο που προσφερουν ειναι λιπος... Κανεις δε ξερει τι εχουν βαλει μεσα! Μπορεις πολυ οικονομικα και απλα να κανεις μια αυγοτροφη που τωρα στο πυρωμα μπορεις να τη βαζεις καθε μερα και αντικαθιστας και το αυγο καθε δυο μερες. Ακου εγω τι κανεω και εχω σωθει!
  • Βραζω ενα αυγο για 12-15'
  • 2 κουταλιες φρυγανια τρυμμενη
  • Ενα καροτο
  • ενα κουταλακι του γλυκου μελι διαλυεμενο σε 10ml ζεστο νερο
  • ενα κουταλακι ριγανη
  • ενα κουταλακι δυοσμο
  • ενα κουταλανι σουσαμι(που ειναι γεματο στο ασβεστιο που εχει τοσο πολυ αναγκη η θηλυκια σου!)
  • λιγο λαδι
  • μπορεις να βαλεις λιγα αμυγδαλα
  • και απο κει και περα προσθετω ο,τι εχω φρεσκο σε λαχανικο ή φρουτο, πχ μηλο, μπροκολο, κουνουπιδι, ακτινιδιο, πορτοκαλι, μανταρινι κτλ κτλ και με αυτο τον τροπο θα το φανε σιγουρα και θα παρουν ολες τις απαραιτητες βιταμινες που χρειαζονται!
Εκτελεση: μεσα στο μουλτι ριχνω ολα τα υλικα και το αυγο μαζι με το τσοφλι (προτιμησε πρωτα να ριξεις τα στερεα, τσοφλι, φρυγανια, καροτο κτλ κτλ, και μετα ολα τα υγρα μαζι με το αυγο) και γινεται μια πεντανοστιμη μεσα στη βιταμινη και τη φρεσκαδα αυγοτροφη που τρελαινονται! Για να μην καθεσαι να βραζεις καθε μερα αυγο, οταν κανεις τη συνταγη και τελειωσεις, δωσε σε καθε καναρινι απο ενα κουταλακι του γλυκου αυτης της αυγοτροφης. Την υπολοιπη χωρισε τη σε μεριδες (2 κουταλακια του γλυλου αυγοτροφη αφου 2 καναρινακια εχεις) και αμεσως βαζεις ολες τις μεριδες στην καταψυξη. Καθε μερα θα βγαζεις μια μεριδα θα την αφηνεις να ξεπαγωνει και θα τους τη βαζεις! Και θα πυρωσουν πολυ περισσοτερο απο οτι με αυτην την αποκαλουμενη "βιταμινη"... Πιστεψε με!
Μη δινεις μονο μηλο και μαρουλι.. Και οχι καθε μερα.. 4 φορες την εβδομαδα ειναι καλα! Δινε και μπροκολο και κουνουπιδι, και σπανακι οτι λαχανικο με σκουρο πρασινο χρωμα βοηθαει στο πυρωμα 😉 Τοσα χορταρικα εχουμε!

Μαλλον ακομη δεν ειναι πυρωμενος ο αρσενικος... Τα πηδηματακια και τον χορο θα τον κανει ενω ταυτοχρονα θα τραγουδαει δυνατα! Και απο την αλλη η θηλυκια θα στηνει κωλο! Τοτε θα ειναι ετοιμα για να τα ενωσεις! 😉

Το οτι φιλιουνται ειναι παρα πολυ καλο! Ταιριαξανε! Δε συμβαινει με ολα τα καναρινια! Χαιρομαι για σενα! Απλα μην κανεις βιαστικες κινησεις! Τα πας πολυ καλα! Αργα και σταθερα! Και φυσικα υπομονη!

Τωρα γιατι σταματησε ο αλλος να κελαιδαει δεν μπορω να ξερω... ☹ Μηπως επειδη ακουει τον αρσενικο; Μηπως στρεσαριστηκε;
 
Πολύ καλές εξελίξεις με τα καναρίνια! Συμμερίζομαι την χαρά σου! Κι εγώ συμφωνώ με την Αλίκη να μην τους ξαναβάλεις αυτήν την κίτρινη ''βιταμίνη'', γιατί δεν τους κάνει καλό! Να τους δίνεις δύο με τρεις φορές την εβδομάδα εναλλάξ φρούτα(μήλο, γλυκά πορτοκάλια) και λαχανικά( μαρούλι, σπανάκι, ραδίκι, αντίδι και φυσικά το πολυτιμότερο μπρόκολο) πάντα καλά πλυμένα και στεγνωμένα πριν τα δώσεις στα πουλιά, σουπιοκόκκαλο και λίγη άμμο Grit οστράκων, αυγό βραστό με το τσόφλι και αυγοτροφή. Έχω διαβάσει να ότι η γύρη βελτιώνει τους γαμέτες των πουλιών( σπέρμα αρσενικού και ωάριο θηλυκού) καθώς και τα φύτρα σιταριού. Αυτά να τους τα δίνεις όταν αρχίσεις να τα πυρώνεις! Τώρα συνέχισε την διατροφική προετοιμασία για δύο εβδομάδες και σιγά σιγά αρχίζεις το πύρωμα των πουλιών! Καλή σου συνέχεια! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Ξεχασα να πω τα φυτρα! Σωστα Αμβροσιε!

Απλα εχω μερικες αμφιβολιες στο Grit... Μερικοι υποστηριζουν οτι δεν πρεπει να το εχουμε στο κλουβι την περιοδο αναπαραγωγης... Ας μιλησουν οι εμπειροτεροι...
 
Αχ,ρε Αλίκη! Πλάκα έχουμε! Αλληλοσυμπληρωνόμαστε και καταλήγουμε στο επιθυμυτό αποτέλεσμα! 😀. 😀 Είμαστε σαΐνια βρε!
 
Ξεχασα να πω τα φυτρα! Σωστα Αμβροσιε!

Απλα εχω μερικες αμφιβολιες στο Grit... Μερικοι υποστηριζουν οτι δεν πρεπει να το εχουμε στο κλουβι την περιοδο αναπαραγωγης...
Ναι, πιθανότατα να έχεις δίκιο! Γιατί κι εγώ που είχα ρωτήσει εδώ αν μπορώ να δίνω και grit γενικά για ασβέστιο και μου είπαν ότι είναι πιο πολύ για την ομαλή πέψη των πουλιών, εφόσον δεν έχουν δόντια για να αλέσουν την τροφή τους. Το σουπιοκόκκαλο και το τσόφλι των καλοβρασμένων αυγών είναι ότι πρέπει!
 
ευχαριστω παιδια με βοηθατε πολλη με τις γνωσεις σας θα τα δοκιμασω ολα αυτα που μου ειπατε παω να κανω την συνταγη. Για να εχω για αυριο καλο βραδυ

ευχαριστω παιδια με βοηθατε πολλη με τις γνωσεις σας θα τα δοκιμασω ολα αυτα που μου ειπατε παω να κανω την συνταγη. Για να εχω για αυριο καλο βραδυ

τους εβγαλα και την (κιτρινη βιταμινη). Α και η τρωφη που τα δηνω ειναι φυσικα συσκευασμενη.

σημερα χωρισα τον αλλον αρσενικο τον πηγα απο την αλλη πλευρα του σπιτιου και ξεκινησε να κελαηδαει ας πουμε οχι οπως ηταν αλλα κατι εκανε. Αλλα ο αρσενικος που ειναι στην ζευγαρωστρα τιποτα μονο κατι τιτιβισματα.
 
Υπομονη! Μολις πυρωσει για τα καλα θα δεις πως θα κανει! 😛 Απλα προσεχε μην πυρωσει πιο μπροστα η θηλυκια και εχεις ασπορα... Δηλαδη αν μπορεις καθυστερησε λιγο την κυρια γιατι αυτες αμα θελουν να γινουν μανες ειναι ασυγκρατητες! 😛
 
Αλικη προσοχη με το σουσαμι και το αμυγδαλο γιατι θα παχυνουν τα πουλιακαι δεν ειναι καλο, σουσαμι θα δωσεις στη θηλυκια μια εβδομαδα πριν κανει το πρωτο αυγο και το σταματας στο τριτο, καλυτερα δωσε brazil nuts που εχει μεγαλη ποσοτητα σε σελινιο και ειναι ιδανικο για τι γονιμοτητα της θηλυκιας 1 σπορος brazil nuts σε 150 γραμ αυγοτροφη και ενα κουταλακι του γλυκου γυρη http://www.enromiosini.gr/ειδησεισ-με-αξια/γυρη-θρεπτικεσ-και-θεραπευτικεσ-ιδιο/
 
Πάνο έχεις δίκιο! Σ'ευχαριστώ πολύ! 🙂 απλά εγώ τα έχω στην κλούβα και όσο να'ναι γυμναζονται! Βάζω μισή κουταλιά της σούπας σουσάμι σε όλη την αυγοτροφη που τους τη δίνω σε τρεις μερίδες. Καλά είναι ή να βάζω λιγότερο;

Αν μπορείς σε παρακαλώ ανέβασε εικόνα με τα Brazil nuts γιατί δεν έχω ιδέα από ξηροκαρπια.. Επίσης γύρη από που αγοράζουμε;
 
Γυρη καλα ειναι να βρεις εναν μελισοκομο, αλλα απο βιολογικα καταστηματα, το brazil nuts ειναι μεγαλος σποροε και μιαζει με αμυγδαλο μονο που ειναι σχδον διπλασιο στο μεγεθος

is
 
Back
Top