Αναπαραγωγή Να βάλω ξανά πριονίδι στη φωλιά των Parrotlet;

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Έχω μια απορία. Επειδή όλο το πριονιδι που τους έβαλα μέσα το πέταξαν εξω, να τους βάλω ξανα; Να περιμένω να γεννηθούν ολα και να τους βάλω από κάτω ξανα;
 
Καλησπέρα!
Και μένα τις περισσότερες φορές το πετάνε άλλα βάζω στην άκρη της φωλιάς τα μικρά και τα αυγά βάζω και αλλο και τα ξανά βάζω στο ίδιο σημείο.
Πολύ καλό υλικό μαζί με το πριονιδι είναι και τα φύλλα από φοίνικα τους τα κάνω λεπτές λωρίδες τα βάζω στο κλουβί και φτιάχνουν φωλιά
 
Ωραία! Θα περιμένω να δω τι θα γίνει με τα άλλα 2 αυγουλακια και θα τους προσθέσω υλικό.
Δεν πιστεύω να τα παρατήσει η μαμά τους Εάν τα πιάσω λίγο... Ε;
 
Ωραία! Θα περιμένω να δω τι θα γίνει με τα άλλα 2 αυγουλακια και θα τους προσθέσω υλικό.
Δεν πιστεύω να τα παρατήσει η μαμά τους Εάν τα πιάσω λίγο... Ε;
Οχι μην μια χαρα θα τα εχει
 
Καλημέρα. Εγώ θα σου έλεγα να μην ξαναβάλεις. Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ στα δικά μου. Τα πάρροτλετ πετάνε όσο πριονίδι δε χρειάζονται και από την στιγμή που πετάξανε όσο τους είχες βάλει σημαίνει πως δεν το χρειάζονται.Αν θες μπορείς να βάλεις λίγο στο πάτο της φωλιάς ίσα ίσα για την υγρασία από τις κουτσουλιές.Αν ξαναβάλεις σε κανονική ποσότητα πριονίδι το πιο πιθανό είναι να το ξαναπετάξουν έξω.
 
Ποσα μικρα εβγαλε; Ενα παρα μερα βγαίνουν ή ενα καθε μερα;
 
Παιδια έλειπα και γύρισα σήμερα το βράδυ αύριο το πρωί θα κοιτάξω πάλι τη φωλιά.
Μήπως Εάν δε βάλω πριονιδι ανοίξουν τα ποδαρακια τους;
 
Δυστυχώς έχει 2 νεκρά τα οποία έχει βγάλει στην άλλη άκρη και 2 ζωντανά...
 
Ναι το ενα το έβγαλα και παρόλα αυτα ήταν ταισμενο!
Το δεύτερο με το που το έπιασα είδα πως ήταν ακόμα ζωντανό και το έβαλα με τα άλλα 2. Δεν ξέρω εάν τα καταφέρει αυτό ήταν άδειο.
Πιστεύω πως δεν ειχα ν ταΐσει καλα... Ελειπα 2 μέρες και τα είχα αφήσει στο μπαμπά μου ο που και τώρα είδα πως παρολο που είχε βάλει αυγό δεν είχε σωστή αυγοτροφη...
 
Δυστυχώς κάποιες φορές δεν καταφέρνουν όλα να επιβιώσουν παρ' όλη την φροντίδα των γονιών.Αυτό που λες ότι σου φάνηκε ατάιστο υπάρχει περίπτωση να είναι το τελευταίο μικρό που βγήκε και μπορεί οι γονείς να καθυστερήσουν να το ταϊσουν λίγο. Πάντως για κάθε ενδεχόμενο παρακολούθα αν ταϊζονται σωστά οι νεοσσοί.Αν έχεις minerals ή grit στο κλουβί αφαίρεσέ τα και πρόσφερε σε καθημερινή βάση αυγό, αυγοτροφή (μαλακή κατά προτίμηση),millet τσαμπί και 2 φορές την εβδομάδα (κάθε 3 μέρες περίπου) μήλο.
 
Το μικρό το έβγαλαν στην άκρη 2η φορά και έτσι το πήρα. Με το ζόρι το ταισαμε και γεμισε. Ανοίγουμε το στόμα με οδοντογλυφίδες,τουλάχιστον αναπνέει πολύ καλύτερα!
Λέτε να τα καταφέρουμε;
 
Κάπως καταφέραμε να το ταΐσουμε. Αναπνέει πολύ καλύτερα ομως δεν έχει ζωντάνια οπως τα άλλα 2 μέσα στη φωλιά... Τα κοίταξα και είναι ταισμενα τουλάχιστον...
Τι άλλο να κάνω στεναχωριέμαι...
 

Συνημμένα

  • 20170503_162805-600x800.webp
    20170503_162805-600x800.webp
    17 KB · Προβολές: 22
Μακάρι να τα καταφέρετε.Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω όμως το πουλάκι δεν έχει πολλές πιθανότητες να επιβιώσει.Αφού το έχεις πάρει προσπάθησε να το έχεις κάπου ζεστά.Αφού το απορρίπτουν οι γονείς δεν πρόκειται να ασχοληθούν μαζί του. Δυστυχώς τα πτηνά που έχουμε στα σπίτια μας (και γενικά όλα τα κατοικίδια) παρ 'ότι έχουν πολλές γενιές στην αιχμαλωσία συνεχίζουν να έχουν αναπτυγμένο το αίσθημα της επιβίωσης που τους "επιβάλλει" οι αδύναμοι να μένουν πίσω. Έτσι εξηγείται πως ακόμα και καλοί γονείς τυχαίνει να απορρίπτουν κάποιον ή κάποιους νεοσσούς για αίτια (παθολογικά, κ. Α) που σε μας δεν είναι ευδιάκριτα. Οι υπόλοιποι νεοσσοί ταϊζονται κανονικά;
 
Back
Top