Αναπαραγωγή Να βάλω ξανά πριονίδι στη φωλιά των Parrotlet;

Τι άλλο να κάνω στεναχωριέμαι...
Μήπως είναι καλύτερα να το γυρίσεις στους γονείς; Μεγάλο ρίσκο να το ταΐσεις από την πρώτη μέρα. Όπως σου είπε ο Γιάννης, την πρώτη μέρα δεν τα πολυταΐζουν, ίσως γι΄αυτό το βρήκες με άδειο πρόλοβο.
Καλότυχα να είναι όλα.
Έχεις το θέμα με το τάϊσμα στο χέρι; Ξέρεις θερμοκρασίες κτλ;
 
Το μωρό το ειχαν βγάλει στην άλλη άκρη της φωλιάς με ένα ήδη νεκρό μικρό. Όταν το έπιασα για να το βγάλω το είδα πως τσιριξε και έτσι το έβαλα ξανά με τα 2 ζωντανά μωρά. Μετά οι κανένα 2ωρο περίπου κοίταξα και δεν το ειχαν ταΐσει και το ειχαν Επίσης πεταμένο μακριά σε μια άκρη. Έτσι το πήρα μεσα από τη φωλιά. Το ταισαμε όσο μπορέσαμε αλλά δυστυχώς φοβάμαι για τη θερμοκρασία Μήπως ήταν πιο κρύο απ ότι έπρεπε. Τώρα αναπνέει κάπως καλύτερα αλλά δεν έχει δύναμη να στηρίξει το κεφαλάκι του ή μπορεί να κοιμάται. Τι να πω... αμαρτία η κουβέντα μου αλλα ούτως ή άλλως ξεγραμμενο ήταν Εάν το άφηνα μέσα.
Το λυπάμαι...

Μακάρι να τα καταφέρετε.
Ναι είδα πως τα 2 που έμειναν είναι ταισμενα!
Έχει ακόμα ενα αυγό αλλά δεν πιστεύω να έχει μέσα μωρό ακούω ότι το "παιζουν"
 
Λυπάμαι. Αλλα γιατι να μην θελουν ενα μικρο; Μου κανει εντυπωση η συμπεριφορά τους. Τι το ταισες εσυ;
 
Το ενα ήταν ταισμενο το άλλο Όχι... Δεν ξέρω τι έγινε και τι έκαναν έλειπα και 2 μέρες... Τωρα παρακολουθώ τα άλλα 2 .
Δεν ξέρω για ποιο λόγο!
 
Έβγαλε και ανα δεύτερη μέρα και ένα την ημέρα..
Πρέπει τώρα να τα παρακολουθώ και φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα.
Να σκάσω είμαι...
 
Μη στεναχωριέσαι, πιστεύω κάποια θα τα καταφέρουν.
 
Τώρα αυτά τα βλέπεις ταΐσμένα; Μήπως επειδή έλειπες δεν είχαν αυγοτροφή;
 
Συνήθως οι πρώτοι νεοσσοί που βγαίνουν είναι και οι ποιο δυνατοί Αλλά όπως σου είπα οι γονείς ξέρουν καλύτερα.Ιωάννα διευκρίνισε μου, σε παρακαλώ, οι γονείς είναι πουλιά άγρια ή ταϊσμένα στο χέρι;
 
Συνήθως οι πρώτοι νεοσσοί που βγαίνουν είναι και οι ποιο δυνατοί Αλλά όπως σου είπα οι γονείς ξέρουν καλύτερα.Ιωάννα διευκρίνισε μου, σε παρακαλώ, οι γονείς είναι πουλιά άγρια ή ταϊσμένα στο χέρι;
Τα πήρα σαν ταισμενα στο χέρι όμως ποτέ δεν έδειξαν τέτοια συμπεριφορά σε εμένα τουλάχιστον. Έτσι δεν ασχολήθηκα παραπάνω.
Τώρα κοίταξα πάλι το ενα είναι φουλ ταισμενο το οποίο είναι στην άκρη και αυτό και το άλλο ελάχιστα.
 
Και τώρα που κοίταξα ξανα είναι και τα 2 εντάξει απλα το ενα είναι κοντά στην τρυπούλα για έξοδο...
 
Το μόνο που ίσως θα μπορούσες να κάνεις, να ταΐζεις επικουρικά, πάντα βέβαια με τον κίνδυνο να το απορρίψουν οι γονείς στην συνέχεια, άρα θέλει σκέψη.
Διάβασε ωστόσο να είσαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Αν όντως είναι ταϊσμένα στο χέρι, δικαιολογεί την στάση τους απέναντι στους νεοσσούς. Το ότι δεν σου το έδειξαν εσένα οφείλεται στο ότι ήταν ζευγάρι και ασχολιόταν το ένα με το άλλο. Τα πουλιά που είναι ταϊσμένα στο χέρι χάνουν τα μητρικά τους ένστικτα και δεν πρέπει να μπαίνουν σε διαδικασία αναπαραγωγής. Κακώς τα έβαλες. Θα έπρεπε να στο είχε τονίσει ο εκτροφέας σου. Τώρα αφού συνέβη θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική και να τα παρατηρείς αρκετά συχνά όχι μόνο για να διαπιστώσεις αν τρέφονται σωστά οι νεοσσοί αλλά και αν είναι ασφαλείς γιατί ενδέχεται οι γονείς να γίνουν πολύ επιθετικοί απέναντί τους πολύ πριν απογαλακτιστούν με πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα. Έχουν αναφερθεί ακόμα και ακρωτηριασμοί και θάνατοι νεοσσών. Δεν έχω διάθεση να σε μαλώσω ούτε να σε προσβάλω ούτε να σου κάνω τον έξυπνο και σου ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν παρεξηγήσεις κάποια από τα λόγια μου, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.Από κει και πέρα είμαστε στη διάθεση σου, και εγώ με τα πέντε πράγματα που γνωρίζω, και τα άλλα παιδιά με τις δικές τους γνώσεις και εμπειρίες για να σε βοηθήσουμε να δεις αυτά τα μικρά "φασολάκια" , σύμφωνα με την κόρη μου, να γίνονται πολύχρωμα πουλάκια που πετάνε από κλαδί σε κλαδί το οποίο δεν περιγράφεται σαν συναίσθημα.
 
@jk1980 , είσαι βέβαιος για αυτά που γράφεις στο ποστ 39 σχετικά με το τάισμα στο χέρι;
Τα πουλιά που είναι ταϊσμένα στο χέρι χάνουν τα μητρικά τους ένστικτα και δεν πρέπει να μπαίνουν σε διαδικασία αναπαραγωγής
, αλλά αυτή είναι η αλήθεια
γιατί ενδέχεται οι γονείς να γίνουν πολύ επιθετικοί απέναντί τους πολύ πριν απογαλακτιστούν με πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα. Έχουν αναφερθεί ακόμα και ακρωτηριασμοί και θάνατοι νεοσσών.
Μου φαίνεται δύσκολο να συμβαίνει όλο αυτό. Έχουν γίνει μελέτες μεταξύ των ταϊσμένων στο χέρι και των μη σε σχέση με αυξημένο κίνδυνο ακρωτηριασμού, βίαιου θανάτου και ασιτίας νεοσσών συγκριτικά με ζευγάρια που δεν είναι ταϊσμένα στο χέρι;
Και άλλωστε το τάισμα στο χέρι, μερικές φορές είναι υποβοηθητικό αυτού των γονέων και δεν σημαίνει μόνιμη αφαίρεση από τη φωλιά.
Σε ρωτώ, διότι από τα γραφόμενά σου φαίνεσαι εξαιρετικά σίγουρος για όλο αυτό, το οποίο βέβαια είναι ενάντιο στην ίδια τη φύση των γονέων
 
Back
Top