Αναπαραγωγή Να βάλω ξανά πριονίδι στη φωλιά των Parrotlet;

Φυσικά οι γνώμες,Τα σχόλια κλπ είναι δεκτά και δεν παρεξηγώ!
Το ζευγαράκι δεν το πήρα από εκτροφέα αλλά από ιδιώτη ο οποίος όμως "εκτρεφει" lovebirds. Τα πουλάκια τα είχε από μωρα και τα τάιζε με σκοπό να τα κάνει ζευγάρι.
Δε θέλω να τα χωρίσω τώρα... Ειναι πολύ αγαπημένο ζευγαράκι.
 
Γιάννη-ΙΑΝΟΣ- όταν έχεις να κάνεις με ζωντανούς οργανισμούς δεν μπορεί να είσαι με τίποτα σίγουρος.Απλά προσπαθείς να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να συμβεί κάτι κακό.Απο 'κει και πέρα αυτά που γράφω είναι είτε προσωπικές εμπειρίες, καθότι είμαι κάτοχος πάρροτλετ εδώ και 5 χρόνια, είτε πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει όλα αυτά τα χρόνια μιλώντας με 1-2 σοβαρούς εκτροφείς πάρροτλετ στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο διαβάζοντας site και forum του εξωτερικού (κυρίως αμερικάνικα και αγγλικά) και κάποια λίγα (δυστυχώς) ελληνικά.Αν ρίξεις μια ματιά στα μηνύματά μου θα δεις ότι συμμετέχω μόνο σε θέματα σχετικά με τα πάρροτλετ και λίγο με budgie καθώς είναι τα μόνα κατοικίδια πτηνά που έχω ασχοληθεί συστηματικά και μπορώ να έχω σωστή εικόνα και άποψη. Τώρα αν εσύ έχεις καλύτερες πηγές από τις δικές μου πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε από κοντά κάπου και να τις συζητήσουμε (γιατί σε δέκα και είκοσι γραμμές δεν τελειώνει αυτή η συζήτηση) καθώς δεν μένουμε και πολύ μακριά.

Τα πουλάκια τα είχε από μωρα και τα τάιζε με σκοπό να τα κάνει ζευγάρι
Αυτό πρώτη φορά το ακούω.

Δε θέλω να τα χωρίσω τώρα... Ειναι πολύ αγαπημένο ζευγαράκι
Μα δε σου είπα να τα χωρίσεις. Θα είναι πολύ κακό για την ψυχολογία τους. Θα στρεσαριστούν πάρα πολύ. Τώρα αυτό που σε απασχολεί είναι το μεγάλωμα των νεοσσών. Κράτα μας ενήμερους όσο μπορείς.
 
Μα δε σου είπα να τα χωρίσεις. Θα είναι πολύ κακό για την ψυχολογία τους. Θα στρεσαριστούν πάρα πολύ. Τώρα αυτό που σε απασχολεί είναι το μεγάλωμα των νεοσσών. Κράτα μας ενήμερους όσο μπορείς.
Φυσικά και θα σας κρατάω ενήμερους. Εξάλλου έχω ανάγκη τις γνωσεις σας. Είναι η πρώτη φορά που έχω ζευγάρι Parrotlet , Χρόνια πριν είχα κοκατιλ και ήταν υπέροχοι γονείς.
Μακάρι να τα μεγαλώσουν αυτά τα 2... Η αλήθεια είναι πως δε με ενοχλησε τόσο πολύ το πρώτο νεκρό που τους πήρα πάρα αυτό που το κρατήσαμε λίγες ωρες ζωντανό. Πολύ στεναχωρήθηκα...

@jk1980 ανα πόση ωρα να τσεκάρω τα μικρα;
 
Γιάννη-ΙΑΝΟΣ- όταν έχεις να κάνεις με ζωντανούς οργανισμούς δεν μπορεί να είσαι με τίποτα σίγουρος.Απλά προσπαθείς να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να συμβεί κάτι κακό.Απο 'κει και πέρα αυτά που γράφω είναι είτε προσωπικές εμπειρίες, καθότι είμαι κάτοχος πάρροτλετ εδώ και 5 χρόνια, είτε πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει όλα αυτά τα χρόνια μιλώντας με 1-2 σοβαρούς εκτροφείς πάρροτλετ στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο διαβάζοντας site και forum του εξωτερικού (κυρίως αμερικάνικα και αγγλικά) και κάποια λίγα (δυστυχώς) ελληνικά.Αν ρίξεις μια ματιά στα μηνύματά μου θα δεις ότι συμμετέχω μόνο σε θέματα σχετικά με τα πάρροτλετ και λίγο με budgie καθώς είναι τα μόνα κατοικίδια πτηνά που έχω ασχοληθεί συστηματικά και μπορώ να έχω σωστή εικόνα και άποψη. Τώρα αν εσύ έχεις καλύτερες πηγές από τις δικές μου πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε από κοντά κάπου και να τις συζητήσουμε (γιατί σε δέκα και είκοσι γραμμές δεν τελειώνει αυτή η συζήτηση) καθώς δεν μένουμε και πολύ μακριά.
Κοίτα, δεν ξέρω πως σου φάνηκε, αλλά να είσαι σίγουρος ότι δεν είχα / έχω καμία πρόθεση να σε κάνω να νιώσεις κάπως άβολα, αν ένιωσες έτσι δλδ. Απλά το ζήτημα για εμένα είναι το ακόλουθο: λαμβάνουμε κάποιες πληροφορίες είτε προφορικά, είτε από φόρουμ, είτε από το ίντερνετ, είτε και από επιστήμονες, ειδικούς προς τούτο. Έχουμε ας πούμε ακούσει ότι τα πάροτλετς όταν έχουν ταϊστεί στο χέρι δεν είναι καλοί γονείς, μπορεί να γίνουν βίαια προς τα παιδιά τους, και δεν πρέπει να μπαίνουν σε αναπαραγωγή. Μπορεί να είναι όντως έτσι. Και καλώς μεταδίδουμε την πληροφορία. Όμως, ξαναρωτώ (όχι για να μου απαντήσεις) πόσα φίλτρα έχει περάσει αυτή η πληροφορία για να φτάσει σε εμάς; Προφανώς ξεκινά από κάποιο ζευγάρι πάροτλετ που δεν ήταν καλοί γονείς, που είχαν ως μικρά ταϊστεί στο χέρι. Στη συνέχεια και κάποιο άλλο κ. Ο. Κ. Και το σήμα ενισχύεται. Αλλά, ισχύει; Στη φύση τα πάροτλετς είναι καλοί γονείς; Τα μη ταϊσμένα στο χέρι πάροτλετς είναι κατεξοχήν καλοί γονείς; Καλύτεροι από τα άλλα; Για παράδειγμα παλιά, διάβαζα εδώ σε μηνύματα, και σε άρθρα αλλού ότι τα Gouldians είναι χάλια γονείς και τα μωρά τους πρέπει να δίδονται σε νομίζω ζεμπράκια για να επιβιώσουν. Έπειτα, με ένα θέμα της @Ariadnh (αν είμαι λάθος Αριάδνη, σε παρακαλώ διόρθωσέ με) κατάλαβα ότι ναι, δεν είναι καλοί γονείς, όσο τα πουλιά είναι άπειρα ως γονείς, δλδ, στην πρώτη γέννα. Την λάθος πληροφορία όμως την είχα διαβάσει παντού όμως και μέχρι τότε είχα άλλη άποψη.
Θα το ξαναπώ: δεν λέω να μην γράφουμε την άποψή μας, ούτε και να μασάμε τα λόγια μας. Λέω όμως να διατηρούμε ένα κριτικό πνεύμα στις πληροφορίες που προσλαμβάνουμε και μεταδίδουμε, κριτικό πνεύμα οι ίδιοι, αλλά και σαν ομάδα καλόπιστα ο ένας με τον άλλον χωρίς ψιλά γράμματα και έμμεσα υπονοούμενα, με σκοπό τη δημιουργικότητα και τη συλλογική διερεύνηση του ζητήματος, γιατί δύο μυαλά - είμαι σίγουρος - είναι πάντα καλύτερα από ένα, 3 οπτικές πλουτίζουν τις γνώσεις μας κ. Ο. Κ.
Τέλος, καλύτερες πηγές δεν έχω από εσένα - αν τις είχα θα τις παρέθετα στο προηγούμενο μνμ μου και ούτε έχω ασχοληθεί με το ζήτημα, αλλά θα ευχηθώ στην Ιωάννα να πάνε όλα όσο το δυνατό πιο αίσια.
 
ανα πόση ωρα να τσεκάρω τα μικρα;
Αυτό θα το ρυθμίσεις εσύ ανάλογα με τον χρόνο σου. Εγώ για παράδειγμα στις δικές μου γέννες λόγω δουλειάς μπορούσα να ελέγχω την φωλιά μόνο το πρωί και το απόγευμα.Αν είχα χρόνο όμως τις πρώτες μέρες, ειδικά αν είχα κάποιο θέμα, θα έλεγχα κάθε 4 ώρες.
 
Είναι γενικά αποδεκτό ότι πουλιά ταϊσμένα στο χέρι παρουσιάζουν προβλήματα συμπεριφοράς, κυρίως κατά την αναπαραγωγική διαδικασία αλλά και σε πολλούς άλλους τομείς της κοινωνικότητάς τους, επειδή πάσχουν από κρίση ταυτότητας, θεωρόντας τους εαυτούς τους μέλη ανθρώπινης αγέλης.
Επίσης δεν έχουν λάβει βασικά μαθήματα και παραδείγματα από τους γονείς τους.
Δεν αναφέρουμε εδώ και τα θέματα ελλιπούς ανοσίας, κυρίως κατά την νεαρή ηλικία τους.
Γι' αυτό όντως δεν τα βάζουμε σε αναπαραγωγή, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η αποτυχία τους είναι απολύτως βέβαιη και μονόδρομος.
Υπάρχουν και αντίθετα, λίγα παραδείγματα. Πάντως κάθε εκτροφέας που σέβεται τον εαυτό του, το αναφέρει αυτό σε κάθε δεδομένη συζήτηση.
 
Τα κοιτάζω πιο συχνά.. Περίπου ανα 3ωρο. Τώρα τα είδα ξανά μαζί και όχι το ενα στη μια άκρη και το άλλο στην άλλη. Απλά με απασχόλησε το γεγονός πως το ενα είναι φουλ ταισμενο ενώ το άλλο πολύ λιγότερο..
 
Έτσι ακριβώς Μαρία. Πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις είτε πρόκειται για πουλιά ταϊσμένα στο χέρι είτε για άγρια.

@ianos ψέματα δεν θα σου πω.Βρήκα την απάντηση σου αρκετά επιθετική προς το πρόσωπο μου και ένιωσα αρκετά άβολα θα έλεγα. Όμως επειδή ο γραπτός ο λόγος είναι άχρωμος και απρόσωπος δεν σε παρεξήγησα ούτε μια στιγμή γιατί ήξερα ότι στην ουσία δεν ήθελες να με προσβάλεις προσωπικά. Παρ' όλα αυτά η πρόταση μου ισχύει -όχι μόνο για σένα- αλλά και για οποιοδήποτε άλλο μέλος που επιθυμεί να πάρεις μερος σε μια γενική συζήτηση για τα πάρροτλετ.
 
Τα gouldian ειναι καλοι γονεις... Εχω και ζευγαρι που δεν μου βγηκε καλο αλλα ενα περιστατικο δεν μου δινει το δικαίωμα να γενικευσω. Νομιζω δεν εχει να κανει με το ειδος του πουλιου αλλα με χαρακτήρες. Συμφωνω οτι καποια πουλια (το εχω δει και στις ροζελες μου φετος) στην πρώτη γεννα δεν τα πηγαινουν καλα γιατι ειναι απειρα. Το έχω δει και σε μπατζι. Δεν εχω κανενα ταισμενο στο χερι. Δεν με πείραξε που δεν εβγαλα μικρα. Ειπα στην επόμενη αναπαραγωγή θα τα παμε καλύτερα και ετσι εγινε. Δεν πιστεύω οτι απαγορεύεται να βαζουμε πουλιά που ειναι ταισμενα στο χερι επειδη δεν θα ειναι καλοι γονεις. Εδω εχει αλλα που μεγαλωσαν με γονεις και οτα εκαναν μικρα δεν ταισαν ή σκοτωσαν μικρα τους. Ναι ισως σαν χαρακτηρες (αυτα που ειναι ταισμενα στο χερι) ειναι περίεργα απεναντι μας γιατι θέλουν την σημασία μας. Ναι ισως δυσκολευονται να αποδεχτούν το ταιρι τους αλλα να μην ειναι καλοι γονεις δεν νομιζω. Δεν το εχω ξανα ακουσει.

**Καλο είναι όταν λεμε την αποψη μας να αφήνουμε ενα παραθυράκι ανοιχτο για συζήτηση ή για να ακούσουμε την γνωμη των υπολοίπων.
 
**Καλο είναι όταν λεμε την αποψη μας να αφήνουμε ενα παραθυράκι ανοιχτο για συζήτηση ή για να ακούσουμε την γνωμη των υπολοίπων.
Δηλαδή; Στερήθηκε κανείς της ελευθερίας να πει την άποψή του;
 
Η αποψη του @jk1980 οσο αφορα τα ταισμενα πουλια φανηκε απόλυτη. Για το πρωτο μηνυμα λεω. Μπορει και να κανω λαθος :). Οπως και να εχει, το σημαντικό ειναι να ζησουν αυτα που έμειναν..
 
Μήπως θα μπορούσες να σβήσεις το link που έχεις βάλει σε αυτό και στο προηγούμενο μήνυμα;
Γιάννη έχει γίνει αυτό.

Και άλλωστε το τάισμα στο χέρι, μερικές φορές είναι υποβοηθητικό αυτού των γονέων και δεν σημαίνει μόνιμη αφαίρεση από τη φωλιά.
Συμβαίνουν και τα δύο, δυστυχώς όμως οι εκτροφείς δεν κάνουν σαφές στους αγοραστές τι από τα δύο εννοούν όταν λένε ταϊσμένα στο χέρι. Η πιο ενδεδειγμένη μέθοδος από όσο γνωρίζω τουλάχιστον, είναι αυτή του Ανατροφή νεοσσών με τη μέθοδο του co-parenting

Υ. Γ. Παιδιά, ας δείξουμε λίγη κατανόηση στον τρόπο που προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε. Είναι δύσκολη η επικοινωνία στο γραπτό λόγο. Χρειάζεται λίγη προσπάθεια γιατί είναι πολύ απογοητευτικό όταν διακόπτονται ενδιαφέρουσες συζητήσεις επειδή δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας.
 
Σταμάτα βρε, κουβέντα κάνουμε. :)

Ελάτε, ας γυρίσουμε στη συζήτηση.
Ναι ναι να γυρίσουμε Γιατί θα γεννήσω πρόωρα από τη στεναχώρια μου 😀!
Τα μικρά εντάξει είναι για σήμερα γεμάτα. Αναγκαστικά τα έπιασα για να τα γυρίσω και να δω εάν έχουν φαγητό... Το 3ο αυγό τζουφιο φαίνεται εξάλλου το πανε βόλτα. Γυρνάω στο αρχικό, συμπληρωνω λίγο πριονιδι ή το αφήνω ετσι;
 
Γυρνάω στο αρχικό, συμπληρωνω λίγο πριονιδι ή το αφήνω ετσι;
Άφησέ το προς το παρόν Ιωάννα μου να περάσουν λίγες μέρες. Προέχει άλλο τώρα, μην ρισκάρεις να αναστατωθούν.
 
Εύχομαι όλα να πάνε καλά για τα μωρά Ιωάννα!
Δεν έχω γνώσεις ώστε να βοηθήσω στο συγκεκριμένο θέμα, θα αναφέρω όμως ότι στα χρόνια που γνωρίζω τον εκτροφέα του Μάριου, δεν κατάλαβα ποτέ να βάζει γι΄αναπαραγωγή ταϊσμένα στο χέρι πουλιά...
Δεν γνωρίζω αν αυτό το κάνει για να μη ''σπαταλά το χρόνο'' του σε πουλιά αναπαραγωγής, ή έχει άλλους λόγους.
Αυτό όμως που σίγουρα έχω αντιληφθεί είναι πως αναπαραγωγές κάνει με άγρια.
 
Back
Top