Αναπαραγωγή Να βάλω χώρισμα στους νεοσσούς και τους γονείς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλησπερα παιδια.
Ηθελα να ρωτησω αν σημερα πρεπει να βαλω χωρισμα αναμεσα στους νεοσσους και τους γονεις. Εχουν βγει και τα δυο καναρινακια απο τη φωλια και πηγαινοερχονται ολη μερα. Το κακο ομως ειναι πως μπαινοβγαινουν και στη δευτερη φωλια της μαμας τους που ομως δεν εχει ακομη αυγα. Ομως τη βλεπω οτι ενω θελει να κατσει, μπαινουν τα μικρα μεσα και δεν μπορει.Λετε να βαλω χωρισμα;Ή επειδη δεν εχει η μαμα αυγα ακομη να τα αφησω;Βοηθεια... Ευχαριστω πολυ!
 
Το γεγονός ότι το θηλυκό "έχτισε" νέα φωλιά σημαίνει ότι σύντομα θα γεννήσει.
Τα μικρά, όμως, με αυτή τους τη συμπεριφορά όχι μόνο πηγαίνουν πίσω το έργο της αλλά μπορεί να εξάψουν και τα άγρια ένστικά της.
Υπάρχει περίπτωση, δηλαδή, να τους επιτεθεί και στη καλύτερη περίπτωση απλά να τα μαδήσει.
Συνεπώς, κατ' εμέ, στη παρούσα φάση η ύπαρξη χωρίσματος είναι αναγκαία.
 
Το κακο ομως ειναι πως μπαινοβγαινουν και στη δευτερη φωλια της μαμας τους που ομως δεν εχει ακομη αυγα.
Χώρισμα να βάλεις αν τα αυγά κινδυνεύουν να καταστραφούν από τα μικρά.
Όσο δεν έχει αυγά λοιπό και δεν υπάρχουν άλλα θάματα το χώρισμα δεν είναι απαραίτητο να μπει.
στη καλύτερη περίπτωση απλά να τα μαδήσει.
Ναι είναι ένα σενάριο... αλλά θα το κάνει μόνο για να "φτιάξει" με τα πούπουλα φωλιά.
Σε φυσιολογικές συνθήκες σπάνια κινδυνεύουν τα μικρά από τη μητέρα...
Αν υπάρξει κίνδυνος (ελάχιστες αλλά υπαρκτές περιπτώσεις) είναι πάντα από τον πατέρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οποτε εγω τι να κάνω; Το βαζω ή οχι το χωρισμα;
Δεν έχεις άδικο να προβληματίζεσαι...
Οι απόψεις άλλωστε διίστανται.
Αν δεν υπάρχουν έντονοι, αδιάκοποι και με επαφή καυγάδες να μην το βάλεις.
Αν όμως υπάρχουν βάλτο και αύριο δοκιμάζουμε πάλι στην ελευθερία.
 
Οποτε εγω τι να κάνω; Το βαζω ή οχι το χωρισμα;
Κατερίνα υπάρχουν δύο περιπτώσεις για μένα:
Α) Αν προβείς σε αντικατάσταση αυγών με πλαστικά, τότε θα αποσύρεις κάθε μέρα τα αυγά βάζοντας στη θέση τους πλαστικά. Θα τα επιστρέψεις την τρίτη-τέταρτη ημέρα και τότε θα τοποθετήσεις χώρισμα για να μην κινδυνεύουν τα αυγά. Στη μία πλευρά της ζευγαρώστρας θα μείνει ο αρσενικός με τους νεοσσούς και στην άλλη η κανάρα με τη νέα της φωλιά.
Β) Αν δεν κάνεις αντικατάσταση αυγών τότε τοποθετείς το χώρισμα το πρωί μόλις η κανάρα σου κάνει το πρώτο αυγό.
Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να αφήσεις το ζευγάρι μαζί και τους νεοσσούς στην άλλη πλευρά και η σίτισή τους θα γίνεται ανάμεσα από το χώρισμα. Μόλις η κανάρα σου κάνει και το τρίτο αυγό, τότε μπορείς να μεταφέρεις τον αρσενικό στην άλλη πλευρά της ζευγαρώστρας για καλύτερη τροφοδοσία.
Επίσης μπορείς να επιλέξεις να αφήσεις από την αρχή στη μία πλευρά τον αρσενικό και τους νεοσσούς και στην άλλη την κανάρα, τότε όμως θα περνάς τον αρσενικό δύο φορές την ημέρα στην άλλη πλευρά για κανένα δεκάλεπτο να ζευγαρώνουν μέχρι τη γέννηση του τρίτου αυγού.
Να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου! Καλή συνέχεια!
 
Ναι είναι ένα σενάριο... αλλά θα το κάνει μόνο για να "φτιάξει" με τα πούπουλα φωλιά.
Σε φυσιολογικές συνθήκες σπάνια κινδυνεύουν τα μικρά από τη μητέρα...
Αν υπάρξει κίνδυνος (ελάχιστες αλλά υπαρκτές περιπτώσεις) είναι πάντα από τον πατέρα.
Τη παραπάνω περίπτωση (αν και φαντάζει τραγική) την ανέφερα για να καλύψω κάθε ενδεχόμενο.
Άλλωστε, παρά τη σχετικά μικρή εμπειρία μου στην αναπαραγωγή, έχω διαπιστώσει ότι τα θηλυκά είναι αρκετά απρόβλεπτα ορισμένες φορές.
Παρόλα αυτά, θα τοποθετούσα το χώρισμα με σκοπό να οδηγήσω σταδιακά τα μικρά στην ολική ανεξαρτητοποίηση.
 
έχω διαπιστώσει ότι τα θηλυκά είναι αρκετά απρόβλεπτα ορισμένες φορές
Σωστά.
Απίθανα απρόβλεπτα όταν αφορά τη φωλιά που θέλουν να ετοιμάσουν.
Θα μαδήσουν τα μικρά τους, θα τα πετάξουν έξω από τη φωλιά, ακόμη και ζωντανά θα τα θάψουν για να κάνουν νέα φωλιά...
Αν όμως διακρίνουμε την διάθεσή τους αυτή και βάλουμε υλικό και νέα φωλιά, τα πράγματα εξομαλύνονται πάρα πολύ.
 
Τελικά Κατερίνα τι αποφάσισες να κανεις;
Το Α της @Panagiota. Φαίνεται πολυ καλή ιδεα. Παρεπιπτόντως, πόσων ημερών ειναι οι νεοσσοί; Η φωλιά ειναι εσωτερική ή εξωτερική;
 
Πραγματι η αποψεις διιστανται!

Μεχρι σημερα ποτε δεν ειχα βαλει χωρισμα στα ζευγαρια μου...ρατσα τιμπραντο

Φετος ζευγαρωσα hoso japan (υποτιθεται οτι ειναι καλα παραμανακια για καρδερινα) και μου σκοτωσαν δύο μικρα για καναρινακια μιλαμε, παντα υπαρχει η πρωτη φορα, αρα παθαινεις μαθαινεις!
Τωρα βεβαια τα χωρισα, η μανα κλωσσαει παλι με την ησυχια της... και ο πατερας ταιζει και μεγαλωνει τα δύο μικρα που σε τρεις μερες απογαλακτιζονται πια
 
Φετος ζευγαρωσα hoso japan (υποτιθεται οτι ειναι καλα παραμανακια για καρδερινα) και μου σκοτωσαν δύο μικρα για καναρινακια μιλαμε, παντα υπαρχει η πρωτη φορα, αρα παθαινεις μαθαινεις!
Εννοείς τα άφησαν αφρόντιστα; Τους επιτέθηκαν; Υποθέσεις τον λόγο;
 
Εννοείς τα άφησαν αφρόντιστα; Τους επιτέθηκαν; Υποθέσεις τον λόγο;

Δεν ειδα τα γεγονοτα, υποθετω οτι μαλλον ενοχλουσαν την μανα στην φωλια και τα βρηκα χτυπημενα στο κεφαλι και στο προσωπο...
 
Καλησπερα παιδια.
Ηθελα να ρωτησω αν σημερα πρεπει να βαλω χωρισμα αναμεσα στους νεοσσους και τους γονεις. Εχουν βγει και τα δυο καναρινακια απο τη φωλια και πηγαινοερχονται ολη μερα. Το κακο ομως ειναι πως μπαινοβγαινουν και στη δευτερη φωλια της μαμας τους που ομως δεν εχει ακομη αυγα. Ομως τη βλεπω οτι ενω θελει να κατσει, μπαινουν τα μικρα μεσα και δεν μπορει.Λετε να βαλω χωρισμα;Ή επειδη δεν εχει η μαμα αυγα ακομη να τα αφησω;Βοηθεια... Ευχαριστω πολυ!
Κατά την γνώμη μου το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να χωρίσεις τα μικρά από τη μία και το ζευγάρι από την άλλη έτσι ώστε και η θηλυκιά να χτίσει με την ησυχία της την φωλιά και να μην έχεις καμία απρόοπτη μάχη... Με λίγα λόγια κάλυψε κάθε ενδεχόμενο... Επίσης οι νεοσσοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα καθώς θα ταΐζονται από τον πάτερα τους παρόλα αυτά βάλε στην μεριά τους και κανένα αυγό έτσι ώστε να αρχίζουν να ανεξαρτητοποιούνται, βέβαια αυτό εξαρτάτε και από την ηλικία τους.
Με αυτό τον τρόπο θεωρώ πως θα έχεις πολλές περισσότερες πιθανότητες να πετύχει και η δεύτερη γέννα και βέβαια χωρίς καμία περίπτωση απώλειας από την π!
 
προσωπικα μικρα καναρινακια δεν θα ρισκαριζα να τα αφησω χωρις τουλαχιστον τον πατερα μαζι, το ταισμα απο το καγκελο δεν το εμπιστευομαι, γνωμη μου...
 
Εμένα πάντως η δικιά μου κανάρα, μπήκε σε επόμενη γέννα, κλώσσημα κλπ, έχοντας το νεοσσό στο ίδιο κλουβί, χωρίς χώρισμα, παρουσία πατέρα, για 10 ημέρες, μέχρι να θεωρήσω ότι μπορεί να τραφεί επαρκώς και ανεξάρτητα, και δεν έγινε τίποτα σπουδαίο. Αλλά και πάλι δεν μπορείς να είσαι βέβαιος.
 
Πρωτον σας ευχαριστω ολους πολυ για τις απαντησεις σας!

Δευτερον εχω μπερδευτει λιγακι. Οι νεοσσοι ειναι δυο και ειναι 18 ημερων.Αυτη τη στιγμη τα εχω μαζι και απ οτι τα βλεπω τα μικρα ειναι στη φωλια τους, ο μπαμπας στο κλαρακι του και η μαμα στη φωλια της. Οποτε λεω να τα αφησω μαζι μεχρι να επιστρεψω τα αυγα, μιας και θα κανω αντικατασταση και μολις τα βαλω,τους χωριζω. Ομως οταν τους χωρισω απο τη μανα, τον πατερα που τον βαζω; Μαζι τους;
 
Τους χωρίζεις με κάγκελο, τον πατέρα τον έχεις μαζί τους να τα ταΐζει, και τον βάζεις με τη μητέρα οπωσδήποτε 3 μισάωρα την ημέρα, έως την πλήρη ολοκλήρωση της ωοτοκίας.
 
Ξεχασα να σας πω οτι οι φωλιες και οι δυο που εχω βαλει ειναι εξωτερικες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
το ταισμα απο το καγκελο δεν το εμπιστευομαι, γνωμη μου
Αν το εφαρμόσεις μια φορά θα αλλάξεις απόψεις.
Οι νεοσσοι ειναι δυο και ειναι 18 ημερων.Αυτη τη στιγμη τα εχω μαζι και απ οτι τα βλεπω τα μικρα ειναι στη φωλια τους, ο μπαμπας στο κλαρακι του και η μαμα στη φωλια της. Οποτε λεω να τα αφησω μαζι μεχρι να επιστρεψω τα αυγα, μιας και θα κανω αντικατασταση και μολις τα βαλω,τους χωριζω.
Σωστή η σκέψη σου.
Ομως οταν τους χωρισω απο τη μανα, τον πατερα που τον βαζω; Μαζι τους;
Όταν με το καλό κάνει και το τρίτο αυγό μπορείς να χωρίσεις το ζευγάρι...
Ο πατέρας με τα μικρά και η μητέρα μόνη της.
 
Back
Top