Αναπαραγωγή Να βάλω χώρισμα στους νεοσσούς και τους γονείς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραια κ. Μισαλουρη αυτο ακριβως θα κανω! Κι οπως παντα σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας! 🙂
 
Ομως οταν τους χωρισω απο τη μανα, τον πατερα που τον βαζω; Μαζι τους;

Φέτος προχώρησα σε δεύτερη γέννα και για τα δύο θηλυκά που έχω, οπότε βρέθηκα αντιμέτωπος με το ίδιο ερώτημα. Στο πρώτο ζευγάρι, με 4 μικρά να περιφέρονται στο κλουβί και να κλωσσάνε μαζί με την μητέρα τα αυγά της δεύτερης γέννας, μπήκε κατευθείαν χώρισμα. Τα 4 μικρά και ο πατέρας από την μια πλευρά και η μητέρα μόνη της από την άλλη. Παρότι τα 5 καναρίνια ήταν στριμωγμένα στη μια πλευρά της ζευγαρώστρας, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Στο δεύτερο ζευγάρι και ενώ είχα ένα μόνο μικρό, ο πατέρας που βρισκόταν μαζί του στην μια πλευρά της ζευγαρώστρας, χωρίς λόγο και αιτία ξεπουπούλιασε το κεφάλι του μικρού προκαλώντας πληγή. Παρότι το μικρό δεν είχε ξεκινήσει να τρώει μόνο του, το άφησα στην μια πλευρά της ζευγαρώστρας και στην άλλη την μητέρα με τον πατέρα μαζί.
 
@katerinak ποιες οι σημερινές εξελίξεις;
χωρίς λόγο και αιτία ξεπουπούλιασε το κεφάλι του μικρού προκαλώντας πληγή.
Παρότι το μικρό δεν είχε ξεκινήσει να τρώει μόνο του, το άφησα στην μια πλευρά της ζευγαρώστρας και στην άλλη την μητέρα με τον πατέρα μαζί.
Του έσωσες τη ζωή.
Οι επιθέσεις του πατέρα στα μικρά, είναι αρκετά σπάνιες... αλλά αν ξεκινήσουν με πληγές στο κεφάλι σύντομα καταλήγουν σε θάνατο των μικρών. Χρειάζεται προσοχή
 
Σημερα μεχρι στιγμης ολα ειναι ησυχα. Συμβιωνουν ολα μαζι με ηρεμια. Εχω βεβαια το μυαλο μου εκει μηπως δω ή ακουσω κατι,ωστε να επεμβω. Παντως ακομη καλα, μονο που με προβληματιζει η καναρα που ακομη δεν εχει κανει αυγο. Σημερα που ειναι 19 ημερων τα μικρα, κανονικα δεν επρεπε η μαμα να εχει ηδη αυγα;
 
Σημερα μεχρι στιγμης ολα ειναι ησυχα. Συμβιωνουν ολα μαζι με ηρεμια. Εχω βεβαια το μυαλο μου εκει μηπως δω ή ακουσω κατι,ωστε να επεμβω. Παντως ακομη καλα, μονο που με προβληματιζει η καναρα που ακομη δεν εχει κανει αυγο. Σημερα που ειναι 19 ημερων τα μικρα, κανονικα δεν επρεπε η μαμα να εχει ηδη αυγα;
Όχι απαραίτητα. Προφανώς θέλει τον χρόνο της. Εφόσον έχει φτιάξει φωλιά, θα κάνει αυγά. Πιθανά μάλιστα τη νύχτα που θα δεις να την περνά μέσα στη φωλιά, το επόμενο πρωί θα γεννήσει.
 
Σημερα μεχρι στιγμης ολα ειναι ησυχα. Συμβιωνουν ολα μαζι με ηρεμια. Εχω βεβαια το μυαλο μου εκει μηπως δω ή ακουσω κατι,ωστε να επεμβω. Παντως ακομη καλα, μονο που με προβληματιζει η καναρα που ακομη δεν εχει κανει αυγο. Σημερα που ειναι 19 ημερων τα μικρα, κανονικα δεν επρεπε η μαμα να εχει ηδη αυγα;
Καλόν είναι όταν υπάρχουν νεούδια στην ζευγαρώστρα, να αποκλείεται η πρόσβασή τους στην φωλιά. Οι συχνές τους επισκέψεις εκεί, δημιουργούν βρωμιά, είτε απο τις κουτσουλιές είτε απο ακάθαρτα πόδια και πτέρωμα. Καλόν είναι η κανάρα να είναι μόνη στον χώρο της φωλιάς και να έχει και μπάνιο μια δυο μέρες στην διάθεσή της πριν αρχίσει να αποθέτει αυγά.
 
Η καναρα εδω και τρια βραδια κοιμαται μεσα αλλα ακομη τιποτα απο αυγα. Γι αυτο ρωταω αν ειναι φυσιολογικο.
 
Η καναρα εδω και τρια βραδια κοιμαται μεσα αλλα ακομη τιποτα απο αυγα. Γι αυτο ρωταω αν ειναι φυσιολογικο.
Κάποιες φορές κατεβάζουν την νέα σειρά των αυγών μετα τις 20-25 ημέρες απο την εκκόλαψη της πρώτης. Υπομονή, αν απο άποψη υγείας είναι όλα καλά στο πουλάκι, θα κατεβάσει την επόμενη γέννα τα επόμενα 24ωρα. Εχω την γνώμη όμως οτι είναι κάπως αργά για νέα γέννα. Για να απογαλακτιστούν τα επόμενα μικρά θα χρειαστεί να φτάσουμε στις 20 Ιουνίου στην καλύτερη ☹
 
Κι εγώ συνηγορώ στη διακοπή της αναπαραγωγής στα καναρίνια...
Σύντομα θα φτάσουμε σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και είναι πολύ κακό να ταλαιπωρούμε γονείς και μωρά...
 
Ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις συμβουλες, οποτε να βγαλω τη δευτερη φωλια ή και τις δυο;
 
Ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις συμβουλες, οποτε να βγαλω τη δευτερη φωλια ή και τις δυο;
Τα μέσα Ιουνίου ειναι πράγματι κάπως προχωρημένη εποχή για απογαλακτισμό, αλλά, δεν ειναι και τόσο τρομερή η κατάσταση. Στη θέση σου, θα άφηνα την καναρα να ζευγαρώνει και να κάνει τα αυγά της, να κλωσήσει κανονικά και να μεγαλωσει τα πουλακια της, αν και όταν αυτά θα ειναι 12 ημερών, θα τη χώριζα απο τον αρσενικό, αφήνοντας τα μικρά με αυτόν, να τα μεγαλώνει εφόσον θα βεβαιωνομουν οτι τα ταΐζει ή με την ίδια σε καθε άλλη περίπτωση. Ειναι κρίμα να πετάξεις ένσπορα αυγά, αλλά φυσικά ειναι στη διακριτική σου ευχέρεια το τι θα αποφασίσεις.
 
Παλι μπερδευτηκα.. Τι ειναι πιο σωστο να κάνω;Θελω να κανω αυτο που ειναι πιο σωστο για την καναρα μου. Ειναι πραγματικα καλο πουλακι με πολυ καλο χαρακτηρα και πολυ καλη μανακαι γι αυτο δεν θελω να μου παθει κατι. Θελω εκεινη πανω απ'ολα να ειναι καλα!
 
Αυτό είναι κάτι που εξαρτάται απο σένα. Αν το πουλάκι είναι καλά στην υγεία του και μπορείς να προσφέρεις μια ιδιαίτερη φροντίδα απο άποψη καθαριότητας τον επόμενο μήνα ίσως αποφύγεις άσχημες επισκέψεις (ψείρες) ή και αύξηση του μικροβιακού φορτίου. Πράγματα που εμφανίζονται με μεγαλύτερη έμφαση σε υψηλές τιμές υγρασίας και θερμοκρασίας. Υπάρχει κάποιο ρίσκο στην όλη προσπάθεια :). Αν όμως τελικά αποφασίσεις να προχωρήσεις, το αρσενικό πρέπει να υπάρξει μόνον σαν επιβήτορας. Να μπεί στην ζευγαρώστρα μόνον μέχρι και την γέννηση του 2-3ου αυγού. Μετά πρέπει να απομακρυνθεί ώστε να αφαιρεθεί ένας απο τους βασικούς παράγοντες που πιθανόν να οδηγήσουν την κανάρα σε ακόμα μία γέννα, τέλη Ιουνίου- Ιούλιο. Πράγμα που θα είναι πολύ επιβαρυντικό για την υγεία της.
 
Σύντομα θα φτάσουμε σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και είναι πολύ κακό να ταλαιπωρούμε γονείς και μωρά...

Ήδη ταλαιπωρούνται. Πριν λίγες μέρες που τα μικρά της δεύτερης γέννας ήταν ακόμη γυμνά από πούπουλα, έβγαζαν τα κεφάλια τους έξω για να δροσιστούν. Οι δε μάνες έξω από τη φωλιά. Αν ήξερα ότι θα είχαμε ζέστες τόσο νωρίς θα είχα σταματήσει στην πρώτη γέννα.
 
Μολις ειδα στο στομα της καναρας 2 πουπουλακια που τα πηγαινε προς τη φωλια, λετε να ειναι απο τα μικρα; Τι να κάνω;
 
Μολις ειδα στο στομα της καναρας 2 πουπουλακια που τα πηγαινε προς τη φωλια, λετε να ειναι απο τα μικρα; Τι να κάνω;

Νέο υλικό φωλιάς δεν υπάρχει για να φτιάξει την δεύτερη φωλιά της;
 
Μολις ειδα στο στομα της καναρας 2 πουπουλακια που τα πηγαινε προς τη φωλια, λετε να ειναι απο τα μικρα; Τι να κάνω;
Είναι κάτι που πρέπει να αποφύγεις.
Το είχα αναφέρει στην αρχή ως σενάριο.
αλλά θα το κάνει μόνο για να "φτιάξει" με τα πούπουλα φωλιά.
Στο δια "ταύτα"... Τοποθετείς το χώρισμα ανάμεσα στη μητέρα και τα μικρά άμεσα.
 
Θα πρέπει οπωσδήποτε να παρακολουθήσεις. Μπορεί να είναι δικά της; Κοίταξε και στον πυθμένα του κλουβιού, έλεγξε τα μικρά. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να σου πούμε τίνος είναι τα πούπουλα.
Για το άλλο θέμα, εφόσον έχει ζευγαρώσει το πουλάκι έχεις δύο επιλογές:
  1. Αφήνεις τα αυγά (ένσπορα) να τα κλωσσήσει. Αν τα πουλιά επηρεαστούν από τη ζέστη (που δεν το νομίζω, αλλά εξαρτάται και από τις συνθήκες που επικρατούν στον χώρο που τα έχεις), επηρεάστηκαν.
  2. Πετάς τα αυγά (ένσπορα). Τότε στα σίγουρα απορρίπτεις εν' δυνάμει ζωούλες, όποια κατάληξη και να είχαν.
Η εποχή δεν είναι και τόσο απαγορευτική για νέα γέννα αυγών, αλλά είπαμε εξαρτάται και από τις εκάστοτε συνθήκες. Εμένα, πέρυσι, μου ξέφυγε μια γέννα, που ξεκίνησε αρχή Ιουνίου. Ναι, τα πουλάκια ζεσταίνονταν, έβγαζαν τα κεφαλάκια τους έξω, αλλά μια χαρά επεβίωσαν και ζουν στα νέα τους σπίτια. Η κανάρα επίσης χαίρει άκρας υγείας.
 
Η καναρα την εχει φτιαξει την φωλια της ηδη. Δεν ξερω γιατι θελει να την ξαναφτιαξει.Αρα τα χωριζω, ε; Κοιταξα και στο υπολοιπο κλουβι και δεν ειδα τιποτα, κοιταξα και τα μικρα και δεν τα ειδα πληγωμενα, τωρα τι να πω..
 
Back
Top