Αναπαραγωγή Να βαλω το χωρισμα στο ζευγαρι;

Φώτη δεν έχω καταλάβει.. Τελικά τα πουλάκια σου τα έχεις έξω ή μέσα; 😛
 
Θα μπορουσα την ημερα να τα εχω εξω και την νυχτα μεσα; Γιατι σημερα αυτο εκανα
Και κατι αλλο τον αρσενικο να τον βγαλω απο την ζευγαρωστρα και αμα δεν το βγαλω πηραζει;


Ευχαριστω
 
Να τον βγαλεις απο εκει. Δεν ειναι περιοδος αναπαραγωγης τωρα.

Επισης θα τα αφησεις ειτε μεσα ειτε εξω. Σε σταθερο σημειο και οχι μεσα εξω γιατι θα αρρωστησουν.
 
Ασχετα αν εχω χωρισμα... Πρεπει να τον βγαλω τελειος ουτε που να βλεποντε
 
Ασχετα αν εχω χωρισμα... Πρεπει να τον βγαλω τελειος ουτε που να βλεποντε
Καλο θα ηταν ουτε να βλεπονται ουτε να ακουει ο ενας τον αλλον αλλιως ενδεχεται να αρχισει η θηλυκια να γεννα αυγα.
 
Το προβλημα ειναι οτι παλια ειχα ενα καναρινη Εξω μονιμα υγιστατο με ολα τα προσυατευτικα μεσα και πεθανε απο θερμοπλιξεια.
Φίλε Φώτη, ''όλα τα προστατευτικά μέσα '' και ''θερμοπληξία'' δεν πάνε μαζί!
Τί μέσα δηλαδή χρησιμοποίησες για προστασία από ζέστη;από άμεση έκθεση σε ήλιο; Για να πάθει θερμοπληξία μάλλον δεν είχες όλα τα προστατευτικά μέσα
 
Σημερα η καναρα μου εινε στριμοχμενει ολη την ημερα σε μια γωνια το κλοβιου εινα καλο ή κακο
 
Κάθε προσπάθεια ζευγαρώματος αυτό το χρονικό διάστημα είναι κακό... Και πιθανόν αν δεν προσέξεις να χάσεις την αναπαραγωγική εποχή που είναι την Άνοιξη.
Θα πρέπει να την απομακρύνεις σε κάποιο κρύο και πιο σκοτεινό σημείο ώστε να προσαρμοστεί για το χειμώνα που έρχεται και να σταματήσει τις προσπάθειες για δημιουργία φωλιάς.
 
Σημερα η καναρα μου εινε στριμοχμενει ολη την ημερα σε μια γωνια το κλοβιου εινα καλο ή κακο
Η εικονα που περιγραφεις φιλε αν παραμενει, παραπεμπει σε δυστοκια λογω ελειψης ασβεστιου, ενδεχομενως το πουλακι εχει αυγο ετοιμο και δεν μπορει να το βγαλει.Αν οντως το πουλι ειναι ακομα σε αυτη την κατασταση πρεπει να δρασεις αμμεσα γιατι θα το χασεις.Βρες ασβεστιο σε υγρη μορφη απο pet shop και επειδη αυριο ειναι κυριακη και ειναι ολα κλειστα προσπαθησε να προμηθευτεις απο καποιο μελος του φορουμ που ειναι κοντα σου και διαθετει (Εγω προσωπικα προσφερομαι να σε βοηθησω)Χορηγησε απ ευθειας στο στομα του πουλιου 2-3 σταγονες να μπορεσει να αποβαλει το αυγο ομαλα.
 
Πως είναι το θηλυκό σου σήμερα; Συμφωνώ με τον Κώστα... μάλλον πρόκειται για δυστοκία.. ☹ Να τα βάλεις σε ξεχωριστά κλουβιά... Τα έχεις μέσα ή έξω;
 
Οπως μου ειπατε η κουζινα δεν ειναι καταληλος χωρος για τα καναρινια μου το προβλημα ειναι οτι δεν εχω αλλον χωρο να τα βαλω τι μπορει να παθουν;

Η καναρα μου ειναι μια χαρα ηταν προσορινο απο εκηνη την ημερα ειναι ενεργιτικοτατη και κατι αλλο τα εχει βαλει με την εφημερηδα και τη σχιζει δεν την εχει αφησει σε ησιχια να βαλω φολια... Τα εχω μεσα αλλα στην κουζινα οπος ανεφερα
 
Οπως μου ειπατε η κουζινα δεν ειναι καταληλος χωρος για τα καναρινια μου το προβλημα ειναι οτι δεν εχω αλλον χωρο να τα βαλω τι μπορει να παθουν;
Μπορεί να πάθουν πολλά.. χώροι όπως η κουζίνα και το μπάνιο έχουν καπνούς, μυρωδιές, υγρασία... και όλα αυτά μπορεί να αποβούν και μοιραία και να τα χάσεις τα καναρινάκια σου... Διάβασε και σχετικό άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/teflon-ο-σιωπηλός-δολοφόνος-των-πουλιών.17647/

Όπως καταλαβαίνεις πρέπει να αλλάξεις χώρο που τα έχεις...

Η καναρα μου ειναι μια χαρα ηταν προσορινο απο εκηνη την ημερα ειναι ενεργιτικοτατη και κατι αλλο τα εχει βαλει με την εφημερηδα και τη σχιζει δεν την εχει αφησει σε ησιχια να βαλω φολια... Τα εχω μεσα αλλα στην κουζινα οπος ανεφερα
Να αλλάξεις χώρο, να μην βάλεις φωλιά, να τα χωρίσεις σε διαφορετικά κλουβιά και να κάνεις υπομονή μέχρι την άνοιξη. Τότε ζευγαρώνουμε τα καναρίνια μας.. όχι μέσα στο χειμώνα...
Διάβασε και αυτά και θα καταλάβεις:
Καλό σου διάβασμα!
 
βοήθα την να ξεπυρώσει προσομοιάζοντας τις συνθήκες του χειμώνα: βαλτην σε ένα πιο κρύο μέρος με λιγότερο φωτισμό ή εν ανάγκη μια πετσέτα πάνω και στα πλαινα του κλουβιού για να περιορίσεις το φώς. Επίσης κάνε πιο φτωχή τη διατροφή - μόνο σπόρους απο δω και πέρα.
 
Εβαλα τον αρσενικο σε αλλο κλουβι τα εντισα με ναιλον και τα εβγαλα εξω και θα τα μπενοβγαζω μεχρι να παρω και σιτα
 
τα εντισα με ναιλον
Το νάυλον ακόμα δεν χρειάζεται... Δεν κάνει τόσο κρύο.. Και είναι μόνο για βράδυ ή για κρύες μέρες χωρίς ήλιο.. Προσοχή με το νάυλον.. αν πέφτει ο ήλιος γίνεται θερμοκήπιο εκει μέσα και κάνει πάρα πολύ ζέστη με μοιραίες συνέπειες..

και θα τα μπενοβγαζω μεχρι να παρω και σιτα
Να μην τα μπαινοβγάζεις.. ή μόνιμα μέσα ή μόνιμα έξω.. μ αυτό που κάνεις θα τα κρυώσεις..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλο θα ηταν ουτε να βλεπονται ουτε να ακουει ο ενας τον αλλον αλλιως ενδεχεται να αρχισει η θηλυκια να γεννα αυγα.
Το να μην ακούγοντε μεταξύ τους πως γίνεται; Δύσκολο να τα έχεις σε άλλο δωμάτιο. Πάντως τώρα που ο καιρός είναι καλός την ημέρα προσωπική γνώμη μπορείς να τα βγάζεις και απογευματάκι μέσα. Πάνω κάτω την ημέρα έξω έχει όσο και μέσα και καλό είναι να μαζέψουνε λίγο ήλιο :)
 
Τι θα γινει αν βαλω τον αρσενικο μαζι με την καναρα;
Προσπαθήσαμε αρκετοί από εδώ να σου δώσουμε οδηγίες για να αφήσεις τα πουλιά σου να μπουν στο κλίμα της εποχής που πρέπει. Γιατί θέλεις να εκβιασεις μια κατάσταση;
 
Back
Top