Διατροφή Να δίνω νερό φίλτρου στο καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kejsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι έδινες ως τώρα;
Έδινα νερό βρύσης
Επιπλέον ηθελα να ρωτήσω για την αυγοτροφη κάθε ποτέ πρέπει να του δινω γιατί εγώ μέχρι τώρα του είχα τοποθέτηση αυγοτροφη αυθονη
Ήταν παντα μέσα στο κλουβι
 
Επιπλέον ηθελα να ρωτήσω για την αυγοτροφη κάθε ποτέ πρέπει να του δινω γιατί εγώ μέχρι τώρα του είχα τοποθέτηση αυγοτροφη αυθονη
Ήταν παντα μέσα στο κλουβι
Καλησπέρα.
Η αυγοτροφή δεν πρέπει να βρίσκεται συνέχεια στο κλουβί, γιατί θα αποκτήσει λίπος. Δύο φορές την εβδομάδα είναι καλά.
Ποια αυγοτροφή του βάζεις; Συσκευασία ή χύμα;
 
Καλησπέρα.
Η αυγοτροφή δεν πρέπει να βρίσκεται συνέχεια στο κλουβί, γιατί θα αποκτήσει λίπος. Δύο φορές την εβδομάδα είναι καλά.
Ποια αυγοτροφή του βάζεις; Συσκευασία ή χύμα;
Συσκευασία orlux gold patee
Εγώ εχθές του έβγαλα την αυγοτροφή αλλά φοβάμαι ότι άμα του το κόψω μαχαίρι διότι στο κλουβί του ήτανε άφθονη η αυγότροφή θα πάθει κάτι
 
Συσκευασία orlux gold pate
Η αυγοτροφή είναι καλή!
Εγώ εχθές του έβγαλα την αυγοτροφή αλλά φοβάμαι ότι άμα του το κόψω μαχαίρι διότι στο κλουβί του ήτανε άφθονη η αυγότροφή θα πάθει κάτι
Όχι μην αγχώνεσαι, δεν θα το επιρρεάσει καθόλου. Αρκεί βέβαια να έχει καθημερινά την βασική του τροφή, τους σπόρους. Παράλληλα με αυτούς, μπορείς να ενισχύσεις την διατροφή του με διάφορα λαχανικά, χορταρικά και φρούτα (δεν είναι όλα ασφαλή για τα καναρίνια, εδώ μπορείς να δεις ποια επιτρέπονται).
 
Η αυγοτροφή είναι καλή!

Όχι μην αγχώνεσαι, δεν θα το επιρρεάσει καθόλου. Αρκεί βέβαια να έχει καθημερινά την βασική του τροφή, τους σπόρους. Παράλληλα με αυτούς, μπορείς να ενισχύσεις την διατροφή του με διάφορα λαχανικά, χορταρικά και φρούτα (δεν είναι όλα ασφαλή για τα καναρίνια, εδώ μπορείς να δεις ποια επιτρέπονται).
Σε ευχαριστω παρα πολυυ!!
 
@Kejsi , γενικά όλα καλά με τα φίλτρα, αρκεί να αλλάζουν τις περιόδους που προτείνει ο κατασκευαστής...διαφορετικά είτε το νερό παύει να φιλτράρεται όπως πρέπει (στην καλύτερη περίπτωση) ή μπορεί ακόμα να περνούν ρύποι από τη στιγμή της λήξης του φίλτρου, ίσως ακόμη και σε μεγαλύτερη ποσότητα (δλδ να αυξάνει η συγκέντρωσή τους στο νερό που εξέρχεται από το φίλτρο και μάλιστα να γίνεται μεγαλύτερη από ό,τι στο νερό της βρύσης). Τέλος σε μη αντικατάσταση υπάρχει ακόμα και ο κίνδυνος (αναλόγως του φίλτρου) βακτηριακής μόλυνσης του φίλτρου.
Επομένως, όποιος χρησιμοποιεί φίλτρο νερού, καλά κάνει μεν, αλλά οφείλει να ακολουθήσεις τις οδηγίες συντήρησης και αντικατάστασης του κατασκευαστή.
 
Back
Top