Αναπαραγωγή Να πάρω τα αυγά από μέσα ή να τα αφήσω να τα κλωσσάνε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimitre
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το καημένο, σαν γύπα το έχουν κάνει από το ξεμάλλιασμα.
@Dimitre , πώς σκέφτεσαι να συνεχίσεις; Θα το χωρίσεις, θα αποπειραθείς να το ταΐσεις εσύ, θα το αφήσεις με τους γονείς;
Αναρωτιέμαι... αν δεν υπάρχει φωλιά μέσα στο κλουβί, το μάδημα θα μειωθεί; Θα υπήρχε η δυνατότητα να ταΐζεται από τους γονείς μέσα από κάγκελα όπως στα καναρίνια;
 
Δεν εχω ιδέα, σήμερα το πρωί είδα να το ταΐζει μόνο το θυλικο. Το θυλικο είναι αυτό που το τσιμπάει περισσότερο.
 
Για οσους διαβάσανε τα ανωτέρω η συνέχεια έχει ως εξής:
Σήμερα 4-10-2023 ο παπαγάλος είναι 11 εβδομάδων. Είναι καλά στην υγεία του.
Από τους δυο γονείς, τις τελευταίες 3 βδομάδες το ταΐζει μόνο το αρσενικό.
Εν το μεταξύ έχουν κανει από 14-9-2023 τέσσερα αυγα, που από ότι φαίνεται δεν θα έχουν απογόνους Ένα το έσπασαν. Το άνοιξα και είδα ότι είχε μέσα σχηματισμένο παπαγάλο.
Κανονικά έπρεπε να κλωσάνε τουλάχιστον μέχρι της 5-10-2023.
Το αρσενικό παράτησε το κλώσημα από της 1-10-2023. Έχουν ξεκινήσει πάλι να ζευγαρώνουν.
Συνολικά έχουν κανει από τον Απρίλιο μεχρι σήμερα πέντε γέννες (είκοσι δυο αυγα) και πανε για έκτη γέννα.
Είναι ασταμάτητα.
Το μικρο τους εμποδίζει λίγο στο ζευγάρωμα.
Το μικρο εχει εξοικειωθεί μαζί μου.Το ταιζαν οι γονεις. Εγω το έβγαζα για λίγο εξω και έτσι με έμαθε.
 
Συνολικά έχουν κανει από τον Απρίλιο μεχρι σήμερα πέντε γέννες (είκοσι δυο αυγα) και πανε για έκτη γέννα.
Είναι ασταμάτητα.
Μου φαίνονται πάααρα πολλά τα αυγά που έχουν κάνει. Μήπως με το πέρας αυτής της περιόδου κλωσσήματος ή όταν θα μεγαλώσουν οι νεοσσοί αυτής της γέννας να τα εμποδίσεις να ξαναζευγαρώσουν; Να αυξήσεις δλδ δραστικά τη διάρκεια του ύπνου τους; Διότι πολύ φοβάμαι ότι το θηλυκό σου θα έχει κακά ξεμπερδέματα με τόσο ενεργειακό κόστος από τις γέννες.
 
Εκτη γεννα. Επτα αυγα. Τεσσερις ζωντανη νεοσσοι, ενας νεκρος και δυο αβγά υπολοιπο.

Ειναι μιας εβδομαδας.
 

Συνημμένα

  • _X5A4732.webp
    _X5A4732.webp
    47,2 KB · Προβολές: 17
Δεκατη ημερα σημερα, τελικα το τεταρτο δεν τα καταφερε. Μείνανε τρία. Τα δυο αβγα ήτανε άσπορα.
Παρατηρω οτι τελειωνει το νερο στη ποτιστρα.100ml περιπου την ημερα καταναλωση.
Γνωριζεται αν αυτο ειναι φυσιολογικο;
Και η καταναλωση φαγητου εχει ανεβει ραγδαια,αλλα αυτο με το νερο με προβληματιζει. Οι κουτσουλιες ειναι υδαρες.
 

Συνημμένα

  • _X5A4738.webp
    _X5A4738.webp
    46,3 KB · Προβολές: 9
Σήμερα 12-11-2023 είναι δυο εβδομάδων. Τα καθαρίζω καθημερινά και βγάζω περίπου μισο φαράσι κουτσουλιές μέσα από τη φωλιά.
 

Συνημμένα

  • _X5A4901.webp
    _X5A4901.webp
    50,4 KB · Προβολές: 12
  • _X5A4908.webp
    _X5A4908.webp
    50,5 KB · Προβολές: 12
Δεν νομίζω ότι τους βγάζουν φτερά. Αυτήν τι φορα δεν κάθονται οι γονείς μέσα στη φωλιά. Είναι ολη μέρα έξω και μόνο όταν είναι να τα ταΐσουν πηγαίνουν στη φωλιά.
 
@Dimitre
Έχω την εντύπωση ότι και σ'αυτή την γέννα οι γονείς, τους, βγάζουν τα φτερά από το κεφάλι τους.
Εσύ έχεις καλύτερη εικόνα, πως σου φαίνεται;


17 ημερων και τοτε το προηγουμενο
και 22 αντιστοιχα .
Δειχνει παρομοια κενα στο κεφαλι αν οχι ιδια.
[automerge]1700223780[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ενα απο τα βιντεο που μπορεις να εχεις μια εικονα πανω κατω την εξελιξη ανα μερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν νομίζω ότι τους βγάζουν φτερά. Αυτήν τι φορα δεν κάθονται οι γονείς μέσα στη φωλιά. Είναι ολη μέρα έξω και μόνο όταν είναι να τα ταΐσουν πηγαίνουν στη φωλιά.
Tα μαδάνε 100%. Το λοφίο είναι απο τα πρώτα σημεία που εμφανίζονται φτερά. Επίσης στην τελευταία φωτο βλέπω ότι έχουν μαδήσει και τα μάγουλα και τον λαιμό. Σε κάθε περίπτωση δείχνουν φροντισμένα. Τα ταΐζεις συμπληρωματικά κι εσύ με κρέμα;
 
Δεν τα ταΐζω. Κάθε ημέρα τα καθαρίζω ,αλλάζω το πριονίδι και τα πιάνω στα χερια μου. Έτσι εξοικειώθηκε το πρώτο.
Λοφίο σ'αυτά δεν είδα. Σήμερα είναι 19 ημερών. Το ένα είναι μικρότερο.
 
Λοφίο σ'αυτά δεν είδα. Σήμερα είναι 19 ημερών.
Δεν είδες λοφίο επειδή το μάδησαν οι γονείς απο την αρχή προφανώς. Αυτή είναι η φυσιολογική εικόνα φτερώματος νεοσσών κοκατίλ σε περίπτωση που δεν έχεις ξαναδεί ή δεν θυμάσαι πως μοιάζουν.
1700319966148.webp
 
Σήμερα 26-11-2023 είναι 28 ημερών.


_X5A5063.webp_X5A5073.webp_X5A5074.webp_X5A5078.webp
[automerge]1701026221[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τέλεια, πανέμορφα γίνονται! Ακόμα ένα φαίνεται μαδημένο αλλά σε πολύ καλύτερη κατάσταση γιατί τα λοφία μεγαλώνουν. Πώς κατάφερες να τους κάνεις να μην τα μαδάνε τα μωρά;
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: Freddy
Back
Top