Γενικά Να παρω ενα ζευγαρι χρωματος κοκκινα και ενα ζευγαρι Tibrando;

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
εχω ενα φιλο που ασχολειτε με πουλια φωνης εχει τα μαλινουα και αρον αρον μια και εχω λεει την τρελα να ασχοληθω με πουλια φωνης και οχι με αυτα τα καναρινια που εχω του λεω δεν με νοιαζει μια χαρα τα πουλακια μου και φετος λεω θα παρω ενα ζευγαρι χρωματος κοκινα και ενα ζευγαρι Tibrando μου λεει ειναι λαθος να ασχολουμε με ολα εγω δεν τα θελω ουτε για διαγωνισμους κλπ να περναω την ωρα μου να κανω το κεφι μου ειμαι λαθος;
 
Μπορεί να μιλάμε για καναρίνια αλλά είναι δυο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.
Τα καναρίνια φωνής και τα καναρίνια τύπου και χρώματος καλόν είναι να τα θεωρούμε ως δύο εντελώς "διαφορετικά είδη".
Μόνο αν τα αντιμετωπίζουμε ως διαφορετικά είδη θα μπορέσουμε να καταλάβουμε και τις διαφορετικές υποχρεώσεις που απορρέει μια τέτοια συνύπαρξη.
Τα καναρίνια φωνής έχουν αιώνες προσπάθειας για βελτίωσή της και είναι εντελώς άδικο να τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με τα υπόλοιπα. Υπάρχουν μάλιστα καναρίνια φωνής "σαλονιού" που χρειάζονται ησυχία για να μπορέσουμε να απολαύσουμε τις μελωδίες.
Να θυμάσαι πως πολύ εύκολα υιοθετούν τις κακοφωνίες των υπολοίπων καναρινιών.
Τα καναρίνια τύπου και χρώματος πάλι χρειάζονται άλλο χώρο διαβίωση (σε ότι αφορά τα μεγέθη) διαφορετική και προσεγμένη διατροφή και ασφαλώς έχουν άλλες ανάγκες και υποχρεώσεις.
εγω δεν τα θελω ουτε για διαγωνισμους κλπ
Εδώ πιστεύω πως είναι το σοβαρότερο λάθος κάθε ερασιτέχνη εκτροφέα.
Το ότι δεν σκοπεύουμε ή δεν θέλουμε να συμμετέχουμε σε διαγωνισμούς δεν μας εξιλεώνει στην καταστροφή των προσπαθειών δεκάδων χρόνων και εκατοντάδων για να μην πω χιλιάδων εκτροφέων.
Δεν μπορεί για παράδειγμα να ζευγαρώνουμε πουλιά διαφορετικής μετάλλαξης απλά και μόνο γιατί αυτά έχουμε.
να περναω την ωρα μου να κανω το κεφι μου
Εδώ μπορώ να σου βγάλω το καπέλο... συμμερίζομαι απόλυτα τις προθέσεις σου.
Σωστός και απόλυτα κατανοητός ο λόγος της εκτροφής σου.
Αλλά εδώ...
ειμαι λαθος;
αν μετράει η γνώμη μου... Ναι.. είσαι λάθος.
 
συνφωνω οτι θελουν ξεχωριστο μερος διαμονης και οτι δεν τα βαζεις να ζευγαρωνουν με ασχετα πουλια ειδη εχω ενα μαλινοις που το εχω σε ξεχωριστω μερος στην μονιμη μου κατοικια τα αλλα πουλια τα εχω στο εξοχικο στο οποιο τα ζευγαρια που λεω να παρω θα τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια και σε ξεχωριστω μερος
 
τα ζευγαρια που λεω να παρω θα τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια και σε ξεχωριστω μερος
Τότε δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα...
Απλά θα σκορπίζεσαι σε κομμάτια για να τα υπηρετήσεις και κυρίως να απολαύσεις τις χαρές τους.
 
κοιτα το μαλινοεις ειναι ο ερωτας της κορης μου και το εχει αναλαβει αυτη στο σπιτι εγω μενω μονιμα στο εξοχικο η αποσταση δεν ειναι ουτε 4 χιλιομετρα μεταξυ σπιτιου και εξοχικου και τα ζευγαρια που λεω να βαλω του χρωματος και Tibrando θα κανω παλι ξεχωριστα κλουβια μεγαλα και εχω χωρο αρκετο να τα εχω ξεχωριαστα αν και του χρωματος δεν νομιζω να πειραζει να ειναι κοντα με τα κοινα πουλια απλα σε ξεχωριστες κλουβες γιατι εχουν διαφορετικη διατροφη θα ηταν ευκολο για μενα να δωσω τα κοινα πουλια δεξια και αριστερα και να αφιερωθω με τα αλλα τα λυπαμε και ειναι ετσι το βλεπω ενα δημιουργημα δικο μου την αγωνια που περασα να τα δω να γενιουντε να μεγαλωνουν κλπ και κανω τα παντα για να τρωνε οτι καλυτερο υπαρχει και να ειναι χαρουμενα και αφιερωνω παρα πολυ χρονο σε αυτα και μου αρεσει καθομε με τις ωρες και τα παρακολουθω καθε μερα εχω αγωνια αν φαγανε καλα αν κανανε το μπανιο τους
 
Δημήτρη, γιατί δεν έρχεσαι σε επικοινωνία με τον σύλλογο του Ηρακλείου Π.Ο.Κ. Είναι μια πολύ όμορφη παρέα και το διασκεδάζουν όπως εσύ το χόμπυ. Εχει και στο facebook σελίδα . Κάνε μια επαφή και ίσως με την κουβέντα μεταξύ σας βρείς την καλύτερη λύση για τις όποιες αγορές σου.
 
Ξεκίνα με timbrado και άστα τα κόκκινα. Θες να τους ξεκάνεις το συκώτι με τις χρωστικές; Πάρε εκεί φωνής να τα χαρείς.
Πλάκα κάνω να τσιγκλίσω τον @misalouris και τον @mgerom 😛 ότι σε ευχαριστεί αλλά μην τα μπερδεύεις τα καναρινάκια.
 
Και εγώ Δημήτρη στην αρχή πήγα να πάρω και κόκκινα και μωσαικά και τιμπράντο κτλ κτλ. Αλλά τελικά κρατήθηκα και κατέληξα πως είναι καλό ακόμα και στο χόμπι μας να επικεντρώνεσαι σε μία ράτσα.. Και μόλις νιώσεις πως είσαι σε πολύ καλό επίπεδο πχ με τις χρωστικές και τις βαφές των κόκκινων ή αντίστοιχα με τις φωνές των τιμπράντο, τότε μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις ακόμα ένα ζευγάρι μαλίνουα στο σπίτι της κόρης σου. Μην τα μπερδεύεις.. Ακόμα και τα χρώματος μεταξύ τους, ακόμα και τα φωνής μεταξύ τους έχουν ιδιαιτερότητες και διαφορετικές ανάγκες. Τα κόκκινα μωσαικά ας πούμε δεν θέλουν ρούπσεν στη διατροφή τους γιατί επηρεάζει το χρώμα τους. Το ρούπσεν όμως επηρεάζει αλλιώς την φωνή των τιμπράντο. Μιλάμε για ολόκληρη επιστήμη! Κάτσε και διάβασε και ενημερώσου με ανθρώπους που έχουν την κάθε ράτσα. Πιάσε ένα μπογιατζή (τον κο Μάκη ή τον Μισαλούρη) και πρήξτους στις ερωτήσεις (το ίδιο κάνω και εγώ μην τους λυπάσαι! 😛 )!

Αν θες την γνώμη μου κράτα τα πουλάκια που έχεις, βρες ένα όμορφο ζευγάρι για τον αχάτη τοπάζιο που απέκτησες (που είναι κουκλί) και ξεκίνα με αυτή την ράτσα. Και μετά να σαι καλά φίλε μου να αποκτήσεις και κόκκινα, και μαλινουά και τιμπράντο. Αλλά όχι όλα μαζί... Ξεκίνα με μία υποκατηγορία, ψάξε τι ανάγκες έχει, και μόλις φτάσεις σε ένα επίπεδο που εσύ θα κρίνεις, μόλις νιώσεις έτοιμος, αγοράζεις ένα ακόμα ζευγάρι άλλης ράτσας! 😉 όχι όλα μαζί, όχι τόσο γρήγορα και βιαστικά γιατί πάνω από όλα δαιχειριζόμαστε ζωντανούς οργανισμούς και ψυχούλες και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ! Δεν είναι παιχνίδια να περνάμε την ώρα μας! :)

Εγώ πάντως προσωπικά μπογιατζού έχω γίνει και δεν το έχω μετανιώσει! 😛
 
θα συνφωνησω μαζι σου και τωρα εχω διαφορα πουλια οπως τοπαζιο εχω 3 πουλακια και εχω και 17 απλα καναρινια 6 ζεβρακια και ενα παπαγαλο και ενα γαρδενοκαναρο ολα σε ξεχωριστα κλουβια τα εχω και τρωνε και διαφορετικες τροφες καθε μερα μα καθε μερα καθαρισμα καθαρο νερο βιταμινες στο μπανιο τους και στο νερο τους για την πτεωρια και τρωνε οτι καλυτερο κυκλοφορα στην αγορα και οτι βγαζω απο τον κηπο μου και τους αφιερωνω παρα πολυ χρονο πχ ακουγα και απο δω και απο παντου πως η κανουρα ο παπαγαλος θα με τρελανει απο τις φωνες και ομως δεν φωναζει καθολου ειναι τοσο ηρεμοςπολυ ησυχος λιγο το πρωι φωναζει για να ξυπνησουμε
 
καθε μερα μα καθε μερα καθαρισμα καθαρο νερο βιταμινες στο μπανιο τους και στο νερο τους για την πτεωρια και τρωνε οτι καλυτερο κυκλοφορα στην αγορα και οτι βγαζω απο τον κηπο μου και τους αφιερωνω παρα πολυ χρονο
Είμαι σίγουρη γι αυτό!

τωρα εχω διαφορα πουλια οπως τοπαζιο εχω 3 πουλακια και εχω και 17 απλα καναρινια 6 ζεβρακια και ενα παπαγαλο και ενα γαρδενοκαναρο ολα σε ξεχωριστα κλουβια τα εχω και τρωνε και διαφορετικες τροφες
Αλλά αυτό θα πρέπει να είναι πολύ κουραστικό για σένα. Γιατί έχεις τόσες ράτσες; Εδώ εγώ με 6 κόκκινα μωσαικά και πρέπει να δίνω άλλη αυγοτροφή απ τα υπόλοιπα, και να τα έχω σε άλλο κλουβί κτλ. Για σένα είναι κουραστικό... Αυτά μια χαρά περνάνε! Αφού έχεις τόσες ράτσες, κοίτα να βρεις από ένα ζευγάρι στο καθένα και ξεκίνα έτσι! Όλες οι αγορές σου να είναι από εκτροφείς και να γίνουν από Νοέμβριο καλύτερα! 😉
 
καθολου κουραστικο μου αρεσει με γεμιζει μου δινει χαρα ξερεις τι ειναι να σηκωνεσαι το πρωι να πινεις τον καφεδακι σου στην εξοχη και να ακους αυτα τα υπεροχα κελαιδισματα λες και ειμαι στο παραδεισο και δεν ακουω μονο τα δικα μου πουλια πετουν γυρο γυρο φλωροι σπουργιτακια γαρδελακια και κοτσιφια
 
καθολου κουραστικο
Οκ.. αλλά ξέρεις πόσο διαφορετικά θα ήταν να είχες μια ράτσα (πχ κόκκινα λιποχρωμικά) και να έβαζες το ίδιο φαγητό σε όλα; Γιατί τώρα δίνεις άλλο φαγητό στα γαρδελοκάναρα, άλλο στα κοινά, άλλο στον τοπάζιο κτλ. Γιατί είναι διαφορετικές ράτσες με διαφορετικές διατροφικές ανάγκες.. Εγώ σου είπα την γνώμη μου να βρεις ζευγάρια στις ράτσες που ήδη έχεις.. Τώρα αν εσύ θες να πάρεις ένα ζευγάρι τιμπράντο, ένα ζευγάρι μαλίνουα, ένα ζευγάρι κόκκινα μωσαικά, τι να σου πω καλό κουράγιο!
 
φυσικα αλλο φαγητο δινω στο γαρδενοκαναρο δινω φαγητο για αγρια πουλια τρελενετε στα καναρινια αλλο και φυσικα αλλο στο ζεπρακια και παπαγαλο και δεν με κουραζει καθολου φυσικα απο πρασιναδα και φρουτα τους δινω τα ιδια τι κουραστικο ειναι που δινω ξεχωριστες τροφες τι διαφορετικο εχει που να εβαζα σε ολα το ιδιο φαγητοκαι γιατι καλο κουραγιο τοσο δυσκολο ειναι; Εμενα μου φαινετε παιχνιδακι διασκεδασι
 
τι διαφορετικο εχει που να εβαζα σε ολα το ιδιο φαγητοκαι γιατι καλο κουραγιο τοσο δυσκολο ειναι; Εμενα μου φαινετε παιχνιδακι διασκεδασι
Δημήτρη αυτό δεν έχεις καταλάβει... Αν πάρεις ένα ζευγάρι κόκκινα λιποχρωμικά και ένα ζευγάρι τιμπράντο όπως λες στο θέμα σου δε θα δίνεις το ίδιο μείγμα σπόρων... Άλλο μείγμα σπόρων έχουν ανάγκη τα κόκκινα λιποχρωμικά, άλλο μείγμα σπόρων τα τιμπράντο. Άλλη αυγοτροφή θέλουν τα κόκκινα (ουδέτερη με χρωστική από πριν γεννήσει το θηλυκό αυγά) άλλη αυγοτροφή τα τιμπράντο. Άλλους έξτρα σπόρους θέλουν τα μεν άλλους τα δε. Δε θα βάζεις τα ίδια που βάζεις στα κοινά.. Όταν έχεις ράτσες και θες να κρατήσεις έναν όμορφο χρωματισμό ή καλές φωνές, δεν βάζουμε ίδιους σπόρους και ίδια αυγοτροφή σε όλα... Τα φωνής μετά χρειάζονται εκπαίδευση.. Δεν είναι παιχνιδάκι όπως λες.. Χρειάζεται πολύ περισσότερη φροντίδα και χρόνο απ όσο νομίζεις.. Ψάξε λίγο τα διάφορα θέματα, δες κάθε ράτσα και κάθε υποκατηγορία τι χρειάζεται, τι ανάγκες έχει και μετά τα συζητάμε...
 
το γνωριζω αυτο οτι θελουν διαφορετικη τροφη και ξεχωριστω χωρο κλπ το εχω ψαξει καλα το θεμα και αυτο που δεν καταλαβαινω που ειναι η δυσκολια το ξαναλεω για μενα το μονο ευκολο ειναι να χαριζα τα κοινα πουλακια αλλα δεν το κανω το θεωρω δημιουργημα μου να τα ζευγαρωσω να τα δω να μεγαλωνουν κλπ και δεν με κουραζει πως θα εχω ξεχωριστες τροφες να τους δινω και σε ρωτω πες πως τρωγανε τις ιδιες τροφες ολα τα πουλια την ιδια παλι δεν θα θα τα ταιζες η διαφορα και η δυσκολια ειναι οτι τρωνε διαφορετικες τροφες αυτο για μενα δεν το βρισκω προβλημα και δεν θα εχω πολλες ρατσες δυο και τα κοινα καναρινια και εχω και πολυ βοηθεια τ απο την συσυγο οταν ειμαι δουλεια αυτη τα φροντιζει
 
το γνωριζω αυτο οτι θελουν διαφορετικη τροφη και ξεχωριστω χωρο κλπ το εχω ψαξει καλα το θεμα και αυτο που δεν καταλαβαινω που ειναι η δυσκολια το ξαναλεω για μενα το μονο ευκολο ειναι να χαριζα τα κοινα πουλακια αλλα δεν το κανω το θεωρω δημιουργημα μου να τα ζευγαρωσω να τα δω να μεγαλωνουν κλπ και δεν με κουραζει πως θα εχω ξεχωριστες τροφες να τους δινω και σε ρωτω πες πως τρωγανε τις ιδιες τροφες ολα τα πουλια την ιδια παλι δεν θα θα τα ταιζες η διαφορα και η δυσκολια ειναι οτι τρωνε διαφορετικες τροφες αυτο για μενα δεν το βρισκω προβλημα και δεν θα εχω πολλες ρατσες δυο και τα κοινα καναρινια και εχω και πολυ βοηθεια τ απο την συσυγο οταν ειμαι δουλεια αυτη τα φροντιζει
Οκ Δημήτρη. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Όλοι σου είπαμε την γνώμη μας που είναι ίδια για όλους... Να μην μπλέξεις με πολλές ράτσες ταυτόχρονα αλλά να ξεκινήσεις με μία ράτσα σιγά σιγά και με ένα ζευγάρι. Και εγώ απλά σου είπα να μην πάρεις καινούργιες ράτσες και απλά να βρεις ζευγάρι για τις ράτσες που ήδη έχεις (όπως πχ τον αχάτη τοπάζιο). Και ναι είναι δύσκολο να συντηρείς σε ένα καλό επίπεδο πολλά είδη πουλιών και πολλές ράτσες και υποκατηγορίες. Τώρα αν εσένα σου φαίνεται παιχνιδάκι τι να πω.. ίσως έχεις τη βοήθεια της συζύγου...
Από κει και πέρα τι θα κάνεις είναι δική σου επιλογή, απλά ρώτησες τη γνώμη μας. Καλή σου τύχη όποια και αν είναι η επιλογή σου!
 
ναι φυσικα και σεβομε και την γνωμη σου και τον φιλων εδω και τις σεβομε συζητηση κανουμε μεσα απο αυτες μαθαινουμε ειχα σκοπο να ασχοληθω με μονο μαλινοεις μου εφαγε η κορη το μαλινοεις ασε να ασχοληθει αυτη με αυτα τις συσυγου αρεσουν πολυ και με εχει φαει τα κοκινα και μενα τα tibrando τωρα θα δουμε και με τα δυο θα πλεξουμε η με το ενα ειδος θα δουμε

αμαν βρε αλικη με προβληματισες πολυ λεω λες καποια στιγμη να κουραστω να εχει δικιο η αλικη να μην ανακατευωμε με πολλα αμαν φωτιες μου αναψες
 
η κορη το μαλινοεις ασε να ασχοληθει αυτη με αυτα τις συσυγου αρεσουν πολυ και με εχει φαει τα κοκινα και μενα τα tibrando
😀 η μία θέλει μαλίνουα, η άλλη κόκκινα και εσύ τιμπράντο 😀 τουλάχιστον τα αγαπάνε και δεν τους ενοχλούν τα πούπουλα! Για μένα κάνετε ένα meeting και καταλήξτε σε μία ράτσα να ασχοληθείτε και οι 3! Πχ ο αχάτης τοπάζιο είναι ένα πολύ ιδιαίτερο και όμορφο πουλάκι, και μια πολύ όμορφη ράτσα να ασχοληθείτε. Αρκεί να βρείτε το κατάλληλο ταίρι!

αμαν βρε αλικη με προβληματισες πολυ λεω λες καποια στιγμη να κουραστω να εχει δικιο η αλικη να μην ανακατευωμε με πολλα αμαν φωτιες μου αναψες
😀 απλά σκέψου πως ήδη έχεις ένα μεγάλο βάρος που έχεις κοινά καναρίνια και καναρίνια ράτσας και καρδερινοκάναρα και παραδείσια και έναν παπαγάλο. Γιατί να επιβαρυνθείς κι άλλο; Μόνο και μόνο για φαί εσύ θα θες 100 ευρώ τον μήνα να τα ταίσεις όλα αυτά 😛 Σε προβληματίζω γιατί μπορεί να τα πάρεις και να μην προλαβαίνεις να κατουρήσεις μετά! Και πάντα να έχεις στο μυαλό σου πως πρέπει να έχουμε τόσα πουλιά όσα μπορούμε να φροντίσουμε σωστά! Αν πάρεις άλλα 4 με διαφορετικές ανάγκες και διατροφή σε διαφορετικό χώρο, θα μπορέσεις να τα φροντίζεις όλα όπως φροντίζεις αυτά που ήδη έχεις; Για σκέψου...

Να σε ρωτήσω Δημήτρη μου πόσα καναρινάκια έχεις συνολικά; Και από αυτά πόσα είναι ράστας; Και ποια ράτσα;
 
Back
Top