Γενικά Να παρω ενα ζευγαρι χρωματος κοκκινα και ενα ζευγαρι Tibrando;

λοιπον οσο για τις τροφες προχθες παραγγειλα απο ιντερνετ 200 ευρο τροφες μαζι με κατι αλλα διαφορα εχω δυο αρσενικα και ενα θυλικο τοπαζιο ενα μωσαικο θυληκο που στο ειχα δειξη φωτο και μου ειχες πει δεν θυμαμε ακριβος τυπου αρσενικου και οτι θα μου εδινες ενα θυληκο να ζευγαρωσω του χρονου 😀 αυτο θυληκο το ζευγαρωσα με ενα αρσενικο μου εκανε 13 πουλακια κιτρινοπορτοκαλι και ενα καφεγριζο εχω ενα σκουφατο κιτρινο ενα ολοασπρο σκουφατο και 3 αλλα που που χαρισε ενας φιλος απλα καναρινακια συνολο 20 καναρινακια ενα γαρδενοκαναρο 6 ζεπρακια εμενα δεν πολυμουαρεσουν αυτα αλλα η συσυγος τρελενετε της αρεσουν θα χαρισω απο αυτα δυο σε μια ανηψια μου και ενα παπαγαλο και δυο σκυλακια
 
εχω δυο αρσενικα και ενα θυλικο τοπαζιο
Άρα χρειάζεσαι ένα ακόμα θηλυκό για να φτιάξεις 2 ζευγάρια.

ενα μωσαικο θυληκο που στο ειχα δειξη φωτο και μου ειχες πει δεν θυμαμε ακριβος τυπου αρσενικου και οτι θα μου εδινες ενα θυληκο να ζευγαρωσω του χρονου
Αν σου δώσω θηλυκό, δύσκολο να δεις ένσπορα αυγά 😀 να σου δώσωκαλύτερα αρσενικό! 😀 άρα και ένα ζευγάρι κόκκινα μωσαικά..

αυτο θυληκο το ζευγαρωσα με ενα αρσενικο μου εκανε 13 πουλακια κιτρινοπορτοκαλι και ενα καφεγριζο
Εμ έχεις την ράτσα εμ την χαλάς! Τα έχω κάνει και εγώ αυτά τα λάθη και πλέον τα έχω κόψει... Η ράτσα ζευγαρώνει με την ράτσα.. Το μωσαικό με το μωσαικό και το κοινό με το κοινό.. Αυτό το αρσενικό τι χρώμα είναι;

εχω ενα σκουφατο κιτρινο
Αρσενικό ή θηλυκό? Κάποια στιγμή ανέβασε φώτο του (σε άλλο θέμα να δούμε αν είναι λιποχρωμινό ή κοινό καναρινάκι)

ενα ολοασπρο σκουφατο
Αρσενικό ή θηλυκό? Και αυτό θα μπορούσες να μας ανεβάσεις φώτο να δούμε αν είναι κυρίαρχο ή υπολειπόμενο. Μπορεί να είναι και γερμανικό.. Ούτε εσύ ξέρεις τι ράτσες έχεις βρε! 😛

και 3 αλλα που που χαρισε ενας φιλος απλα καναρινακια συνολο 20 καναρινακια ενα γαρδενοκαναρο 6 ζεπρακια
Να τα χαίρεσαι όλα!

Δημήτρη μου, φίλε μου... λέω να αφήσεις τα νέα αποκτήματα, να μας παρουσιάσεις τα πουλάκια σου ένα - ένα να δούμε τι ράτσες έχεις και να δούμε μαζί πως θα κινηθείς την άνοιξη να βγάλεις όμορφα πουλάκια! Και να κάνεις τα σωστά ζευγαρώματα! Όποτε θες μας κάνεις μια ολοκληρωμένη παρουσίαση!
 
λοιπον οκ θα τα βγαλω φωτο να σας τα δειξω το ενα μωσαικο ειναι θυλικο στο ειχα δειξει και μου ειχες πει ειναι μωσαικο θυλικο τυπυ αρσενικου κατσε να δω τα παλια μηνυματα στο ειχα δειξη φωτο να στο ξαναστειλω

πως μπορεις να δεις παλια μηνυματα η διαγραφωντε
 
rsz_20160711_145615 α.webp

για ιδανικη αναπτυξη φτερωματος το ΜUTA-VIT ενα παρασκευασμα για φυσικη κατασταση με βαση 14 βιταμινες και αμινοξεα επιπλεον περιεχει πολλα θειουχα αμινοξεα και βιταμινη τα θειουχα αυτααμινοξεα μεταξυ των οποον και η μεθιοκινη αποτελουν την σημαντηκοτερη βαση για το φτερωμα των πουλιων η πτεοροιαυποστηριζεται καιη αναπτυξη φτερωματος διεγειρεται με τετοιο τροπο ωστε τα πτηνα να αποκτουν εωα υπεροχο φτερωμα το ORO-BATH ειναι ειδικα αλαταγια το λουτρο τον πτηνων χαλαρωνει τα φτερα φροντιζει για ενα ιδανικο φτερωμα με το να ενισχυει την απωλεια των πουπουλων ξεφλουδιζει το δερμακαι καθαριζει τα ποδαρακια επιπλεον ενα μπανιο με ORO-BATH ξεκουραζει τα πουλια και χαλαρωνει τους μυς
 
rsz_20160711_145615-%CE%B1-jpg.43193
Μωρέ Δημήτρη μου έλεγες Vadigran και ψαχνόμουν το πρωί! 😛 Αυτά είναι Versele Laga και είναι κορυφαία στην κατηγορία τους! Τα ξέρω τα προιόντα. Το μεν Oro Bath είναι άλατα για το μπάνιο (αυτό να βάζεις και όχι ιώδιο ή αλόη) και το δε είναι πολυβιταμηνες ιδανικές για πτερόροια. Απλά επειδή ξέρω ότι τους δίνεις πολλά καλούδια φυσικά (φρούτα, χορταρικά, λαχανικά, βότανα κτλ) θα σου πρότεινα να μην δίνεις καθημερινά το Muta Vit. Μπορείς να το δίνεις 2 φορές την εβδομάδα.. Αρκεί! Γιατί όσο να ναι ό,τι χημικό δίνουμε σε σκόνη ή σε σταγόνες επιβαρύνει το συκώτι τους. Και αφού εσύ τους τα δίνεις με φυσικό τρόπο δεν χρειάζεται καθημερινά γιατί δεν και η υπερβιταμίνωση έχει τα ίδια συμπτώματα με την αβιταμίνωση και είναι το ίδιο επικίνδυνη, Για αυτό προσοχή με τα έξτρα που δίνουμε στα πουλάκια μας. Πολλές φορές αντί για καλό τελικά κάνουμε κακό.. Επίσης όταν το δίνεις στο νερό τους θα δίνεις μόνο σπόρους. Ούτε λαχανικά, ούτε χορταρικά και φρούτα ούτε αυγό ή αυγοτροφή! Αυτά!
 
οκ ευχαριστω αλλα το δινω 3 φορες την εβδομαδα ααα λες να μην τους δινω χορτα αυγο αυγοτροφη αμα τους βαζω αυτα σωστα;
 
ααα λες να μην τους δινω χορτα αυγο αυγοτροφη αμα τους βαζω αυτα σωστα;
Ναι φίλε μου γιατί αν τους δίνεις μαζί και χόρτα λαχανικά και φρούτα θα πίνουν λιγότερο νερό και άρα δε θα πίνουν τις πολυβιταμίνες! 😉

Αλόη γιατί να μην βάζει @alicedros μου;
Δε ξέρω κατά πόσο κάνει καλό να πίνουν αλόη.. Την έχω συνδέσει με τις αλοιφές και την δερματική χρήση.. Απ το φυτό την βάζεις Δημήτρη; Βάζεις το τζελ του φυτού μες το νερό?
 
ναι απο φυτο που εχω φυτεψει ο ιδιος ζελ και το διαλαω στο νερο και εγω πινω αλοη την διαλαω σε πορτοκαλαδα και την πινω

πολυ σωστο αυτο που λες αμα δινω χορτα κλπ δεν θα πινουν πολυ νερο να πινουν τις βιταμινες εχεις δικιο
 
Δεν βλάπτει και να την πιουν αλλά απ' ότι γράφει ο Δημήτρης δεν πίνουν γιατί τ' αφήνει επ' ολίγον.
Επίσης τις βιταμίνες καλύτερα στην αυγοτροφή παρά στο νερό. Αλλοιώνεται το νερό αλλά και τα πουλιά το αποφεύγουν λόγω μυρωδιάς.
 
οχι μαρακι μου εγω το νερο το αλαζω καθε μερα μια χαρα την πινουν και ο παπαγαλος η αλλοη και να πιουν τα πουλακια καλο τους κανει οκ το ιοδιο που βαζω ειναι τοσο λιγο σε 300 γραμαρια βαζω ενα κουταλακι και αυτο το εβαζα πριν παρω τις βιταμινες που πηρα

εγω τα πουλακια μου τα βλεπω πολυ ζωηρα πετανε συνεχεια τρωνε συνεχεια τσιμπολογανε τωρα τους εχω δωση σταφυλακι πολεμος γινετε παντως εγω τα βλεπω ευτυχισμενακαι πολυ ζωντανα αρχιζουν και τσιτσιριζουν μια χαρα ειναι το προβλημα ειναι αλλο πρεπει να κανω μια παρουσιαση ενα ενα στα πουλακια να μου πειτε τη ρατσα ειναι και πως θα το κανω θα βαζω μια μια φωτο;
 
εγω τα πουλακια μου τα βλεπω πολυ ζωηρα πετανε συνεχεια τρωνε συνεχεια τσιμπολογανε
παντως εγω τα βλεπω ευτυχισμενακαι πολυ ζωντανα αρχιζουν και τσιτσιριζουν μια χαρα
Κανείς δεν είπε πως δεν είναι υγιή ή χαρούμενα τα πουλιά σου Δημήτρη. Συμβουλές και μικρές λεπτομέρειες σου λέμε για να αποφύγεις κάθε ενδεχόμενο ασθένειας κτλ...

τωρα τους εχω δωση σταφυλακι πολεμος γινετε
Παραδείγματος χάρη.. Εγώ έχω να πω 2 πράγματα εδώ.. Πρώτον πως δίνει το σταφυλάκι; Το κρεμάς και το στερεώνεις απ τα κάγκελα; Και δεύτερον δε θα έπρεπε να γίνεται πόλεμος.. Θα έπρεπε να βάλεις σε πολλές θήκες σταφύλι έτσι ώστε να μειωθούν οι καβγάδες και οι διαμάχες. Γιατί οι τσακωμοί προκαλούν στρες και το στρες ποτέ δεν κάνει καλό! Τα κάνει πιο ευαίσθητα σε ασθένειες!
Και αυτό που σου λέει η Μαρία ότι οι πολυβιταμίνες θα πρέπει να μπαίνουν στην αυγοτροφή και όχι στο νερό έχει δίκιο! Το νερό βρωμίζει και ζεσταίνει αυτή την εποχή.. Ενώ μέσα στην αυγοτροφή είσαι σίγουρος πως λαμβάνουν την πολυβιταμίνη και έχουν και φρέσκο δροσερό να πίνουν όλη την ημέρα! Αλλά και πάλι δικά σου είναι τα πουλιά εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις και πως θα τους δίνεις το κάθετι!

το προβλημα ειναι αλλο πρεπει να κανω μια παρουσιαση ενα ενα στα πουλακια να μου πειτε τη ρατσα ειναι και πως θα το κανω θα βαζω μια μια φωτο;
Αν θες να σου πούμε για όλα τα μικρά (αυτά που ξέρεις πως σίγουρα είναι κοινά δεν χρειάζεται να τα δούμε.. Τα κοινά ζευγαρώνουν με τα κοινά και τα μικρά θα είναι κιντερ εκπλήξεις! 😛 ) σου τότε ναι θα πρέπει να φτιάξεις ένα θέμα και να ανεβάσεις φώτο με τα μικρά σου. Ένα - ένα για να μπορέσουμε να σου πούμε το καθένα ποια ράτσα είναι. Αλλιώς δεν γίνεται!
 
ναι βρε αλικη μου και μαθενω μεσα απο τις συμβουλες σας που ειναι πολυ χρησιμες και ξερω οτι λετε το λετε με αγαπη κλπ

το σταφυλακι βαζω πολλα τσαμπια κατω και οταν λεω γινετε πολεμος δεν ενοω τσακωνοντε πολεμος επειδη τους αρεσει και πολλες αυγοθηκες και ταιστρες εχω γιαυτο τον λογο τωρα την βιταμινη την βαζω σε νερο πολυ δροσερο το βαζω λιγο ψυγειο το βαζω το πρωι και το απογευμα φευγη και εκει που τα εχω τα πουλια ειναι κατω απο την περκολα δεν εχει καθολου ηλιο και ειναι πολυ δροσερα δεν την βαζω στην αυγοτροφη για τον εξης λογο δεν θα ξερω ποια πουλακια φαγανε και ποια οχι με το νερο ειμαι σιγουρος οτι θα πιουν ολα
 
Back
Top