Φροντίδα Να πιάσω το ringneck μου για να το βγάλω έξω, έστω και με το ζόρι;

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Παιδια μπορώ να πιάσω το ringneck μου έστω και με το ζόρι και να το βγάλω έξω κι να αρχίσω να το χαϊδεύω
[automerge]1557129419[/automerge]
Καθώς παιδια παίζει ρόλο το κόψιμο τον φτερών που του έκανε ο εκτροφέας στη ψυχολογία του και με φοβατε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδια μπορώ να πιάσω το ringneck μου έστω και με το ζόρι και να το βγάλω έξω κι να αρχίσω να το χαϊδεύω
Να μην το κάνεις. Είναι μεγάλο λάθος. Αφού κατανοείς ότι η ψυχολογία του δεν είναι καλη επειδή του έκοψαν τα φτερά, μην το αναγκάσεις να μείνει στο χέρι σου και να δεχτεί χάδια. Αναγκάστηκε να μην μπορεί να πετάξει, ας μην αναγκαστεί να ανεχτεί χάδια από κάποιον που δεν εμπιστεύεται ακόμη. Θα σας πάει πολύ πίσω αυτό.
[automerge]1557131222[/automerge]
Παιδια μπορώ να πιάσω το ringneck μου έστω και με το ζόρι και να το βγάλω έξω κι να αρχίσω να το χαϊδεύω
Η σκέψη σου δεν ταιριάζει με τον τίτλο του θέματος. Δεν υπάρχει αγάπη με το ζόρι. Η αγάπη προϋποθέτει αμοιβαίο σεβασμό. Προσπαθησε με τον σωστό τρόπο που σου έχει προταθεί σε άλλα θέματα και με υπομονή θα τα καταφέρεις σίγουρα.
 
Όχι εγώ απλά σκέφτηκα ότι εάν δει ότι εγώ όταν τον έπιασα δεν του έκανα κακό θα καταλάβει ότι είμαι φιλικός και ακίνδυνο και ότι Θέλω μόνο το καλό του
 
Γιωργο εισαι 14 ετων; Γιατι σε βλεπω παράτολμο κ επισης εχεις αλλη λογικη! Ευτυχως που γραφτηκες ομως εδω και ακούγοντας τους εμπειρους θα μαθεις κατι παραπανω, οπως κ εμεις δηλαδή!
 
Υπομονή Γιώργο...όλα θα γίνουν με υπομονή...
Ευχαριστώ πολύ παιδια και Ναι όντως είμαι παράτολμος πάλι καλά που εστε εσείς και με συμβουλεύεται.Α ναι και κάτι ακόμα ήθελα να σας ρωτήσω για το πώς να κάνω τα πρώτα μου βήματα ώστε να μπορέσω να βάλω το ringneck μου στο χέρι εάν μπορείτε γράψτε μου για το τι κάνατε εσείς στα δικά σας πουλιά
 
Πρώτα απ' όλα το πουλάκι θα πρέπει να έχει ένα κλουβί και έναν χώρο στον οποίο θα μένει μόνιμα. Τα μεσα-εξω θα σας καθυστερήσουν πολύ. Το μεγάλο κλουβί είναι ό,τι καλύτερο όμως το να μενει το πουλάκι έξω σίγουρα δεν διευκολύνει την κατάσταση. Και το κοκατιλ σας θα αγριεψει έξω αλλά και πέρα από αυτό εφοσον πρόκειται για ήμερο πουλάκι δεν είναι ευτυχισμένο στο μπαλκόνι μονο του, εφόσον μας είπες ότι δεν κάθεστε έξω. Εσύ ξέρεις τις επιλογές και τις δυνατότητες που έχεις. Αφού βρεις μόνιμο χώρο, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο παπαγάλος σου δεν σε φοβάται όταν κάθεσαι δίπλα του αλλά παραμένει ήρεμος χωρίς να προσπαθεί να μετακινηθεί μακριά σου. Εάν φοβάται ακόμη και την παρουσία σου κοντά του, τότε για λίγο καιρό θα κάθεσαι κοντά του και θα του μιλάς. Όσο περνάει ο καιρός και όσο σου το επιτρέπει πλησιάζεις σταδιακά πιο κοντά στο κλουβί του. Όταν θα είναι άνετος ενώ εσύ βρίσκεσαι κοντά στο κλουβί θα μπορεσεις σταδιακά να αρχίσεις να του προσφέρεις λιχουδιές. Πολύ καλή δουλειά κάνει το κεχρί.
Θα βάζεις το χέρι σου κοντά στην πόρτα και δεν θα τον πλησιάζεις. Την πρώτη φορά μπορεί να μετακινείται μακριά σου. Εσύ δεν επιμένεις. Βάζεις το χέρι σου με κεχρί (στην πόρτα όπως είπαμε και για κανέναν λόγο δεν προσπαθείς να το πλησιάσεις). Μετά από λίγες μέρες θα έχεις το χέρι σου εκεί και δεν θα τρομάζει. Θα κάθεται στην πατηθρα του. Όταν συμβεί αυτό μπορείς να πλησιάσεις ελάχιστα το χέρι σου και να μείνεις σε αυτό το στάδιο για μερικές ημέρες. Σιγά σιγά πηγαίνεις όλο και πιο κοντά του ή αν είσαι τυχερός θα έρθει και αυτό μόνο του. Το παν είναι να μάθεις να καταλαβαίνεις τα όρια που σου θέτει και να τα σέβεσαι. Καλύτερα να αργήσεις λίγο παραπάνω και τα αποτελέσματα να είναι πιο σταθερά.
 
Έλα ζιζι ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου απλά μου φαίνεται ότι έχετε καταλάβει κάτι λάθος το κοκατιλ δεν πρόκειται να αγριέψει γιατί το πήραμε από τον εκτροφέα του ο4αν ήταν πολύ μικρό και το ταισαμε εμείς με κρέμα και μας έχει σαν γονείς του. Κατι για το ringnecκ τώρα πειράζει επειδή αυτό το κλουβί είναι λίγο μικρό για αυτό και του αφήνω μόνιμος ανοιχτή την οροφή και πάντα βγενει έξω και στέκεται εκεί πέρα και μπαίνει πάλι μέσα Όταν θελήσει να φάει η να ποιεί νερό θα τον βοηθήσει να είναι όποτε θέλει έξω η θα ήταν καλύτερα να είναι μονίμως μέσα απλά εγώ του αφήνω ανοιχτή την οροφή γιατί πιστεύω ότι το κλουβί αυτό είναι λίγο μικρό και ο λόγος ο οποίος το έβαλα σε αυτό το κλουβί είναι γιατί το άλλο είναι πολύ μεγάλο και δεν μπορεί να είναι μέσα

20190505_125122.webp

Α ναι και κάτι ακόμα θα βοηθήσει στην ηρεμία του ρινκνεκ μου εάν βλέπει να χαϊδεύω το κοκατιλ
 
γιατί το πήραμε από τον εκτροφέα του ο4αν ήταν πολύ μικρό και το ταισαμε εμείς με κρέμα και μας έχει σαν γονείς του. Κατι
Γιώργο, εάν μένει έξω μόνο του και δεν βγαίνει εκτός κλουβιου μαζί σας στο σπίτι, να παίζει, να περνάει χρόνο μαζί σας, θα αγριεψει. Ίσως λίγο αργότερα επειδή είναι ταισμενο με κρέμα, αλλά θα αγριεψει. Οι παπαγάλοι χρειάζονται καθημερινή αλληλεπίδραση μαζί μας για να παραμείνουν ημεροι και φιλικοί.

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να φτιάξεις ένα πρόγραμμα για το πόσες και ποιες ώρες καθημερινά θα μένει ανοιχτή η πόρτα/οροφη. Τώρα την οροφή για ποιο λόγο την αφήνεις ανοιχτή; Αν φύγει από το κλουβί και δεν επιστρέψει μόνο του τι θα κάνεις;
Προσπάθησε να κάνεις ένα βήμα τη φορά και με τη σωστή σειρά για να μην μπερδεύεται ο μικρός σου αλλά και για να έχετε αποτελέσματα.
 
Όταν αφήνω την πόρτα ανοιχτή και φεύγει εκτός κλουβιού τον κυνηγάω χωρίς να τον πιάσω και τον οδηγώ κοντά στο κλουβί και μετα πάει μόνος του η καμία φορά και με καμία ξύλινη πατιθρα το επιστρέφω πάλι στο κλουβι του
 
φορά και με καμία ξύλινη πατιθρα το επιστρέφω πάλι στο κλουβι του
Αυτό είναι το πιο σωστό όσο δεν έρχεται ακόμη στο χέρι σου. Να μην τον κυνηγάς με κανέναν τρόπο γιατι θα σε φοβηθεί. Ξεκίνησε με τα βήματα που είπαμε και όλα θα πάνε καλά. Να θυμάσαι πάντα ότι ένα άγριο πουλάκι χρειαζεται διαφορετική μεταχείριση από ένα πουλάκι ταισμενο με κρέμα καθως και απεριόριστη υπομονή. Βασικός στόχος σου είναι να σε εμπιστευτεί και να ερθει εκείνο σε εσένα οποτε νιώσει έτοιμο.
 
γιωργο καλησπερα. ειναι πολη σοβαρο το ερωτημα αλλα και η εξεληξη της συζητησης. Δεν θα σου προτεινω τιποτα διοτι εχω την αισθηση οτι δεν μελετας σοβαρα τις απαντησεις των μελων που πραγματικα ασχολουνται με τα θεματα σου. το οτι εισαι 14 ετων δεν σε καταταση στην κατηγορια του ανευθυνου εφοσον εσυ αποφασισες να παρεις παπαγαλο που συγουρα κανενας δεν σε αναγκασε. σου απαντουν σοβαροι ανθρωποι που προσπαθουν να σε βοηθησουν. απο την δικη μου πλευρα θα σου πω για αλλη μια φορα δεν ερχονται αποτελεσματα απο την μια στιγμη στην αλλη. και θα μου πεις να μην ρωταω. Ναι αλλα διαβασε και τις απαντησεις οχι επιφανιακα, για να υπαρχει ουσια
 
Back
Top