Γενικά Να σας γνωρίσω τον Άλφυ (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχω την εντύπωση ότι ανοίγουν από πάνω τα κλουβιά που προορίζονται για μεγαλύτερα είδη και άρα έχουν μεγαλύτερο διάκενο.
Προσπάθησε να του βάζεις την τροφή ή κάτι άλλο σε χαμηλό σημείο για να τον "αναγκάσεις' να εκμεταλλευτεί ολόκληρο κλουβακι του. Το ένα μου παρροτλετ το έχω σε πολύ ψηλό κλουβί με αποτέλεσμα να κάθεται στα ψηλότερα σημεία. Βάζω την τροφή σε χαμηλό σχετικά σημείο (προσοχή να μην υπάρχει πατηθρα από πάνω και λερώνεται η τροφουλα του) και έτσι κατεβαίνει και χαμηλά. Για τα άλλα δύο μου έχω πάρει από μια 76αρα ζευγαρωστρα και νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή γιατί ευχαριστιουνται ολόκληρο το κλουβί τους και έχουν τη δυνατότητα να πετάνε από τη μια πλευρά στην άλλη γυμνάζοντας τα φτεράκια τους ακόμη κι όταν δεν σουλατσαρουν ελεύθερα στο δωμάτιο.
Οκ ! Οπότε θα κάνω κάποιες αλλαγές στη τοποθέτηση των τροφών.. Μήπως και αρχίσει και κατεβαίνει! 🙂
Εγώ νόμιζα πως αφού του αρέσει να είναι στα ψηλά μέρη μόνο του κλουβιου θα του χαλάσω τη διάθεση αν κάνω κάτι που δε του αρέσει..😋
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 😊
[automerge]1576315359[/automerge]
Πολυ ομορφο... Να το χαιρεσαι!
Ευχαριστώ πολύ!
 
Έχω την εντύπωση ότι ανοίγουν από πάνω τα κλουβιά που προορίζονται για μεγαλύτερα είδη και άρα έχουν μεγαλύτερο διάκενο.
Προσπάθησε να του βάζεις την τροφή ή κάτι άλλο σε χαμηλό σημείο για να τον "αναγκάσεις' να εκμεταλλευτεί ολόκληρο κλουβακι του. Το ένα μου παρροτλετ το έχω σε πολύ ψηλό κλουβί με αποτέλεσμα να κάθεται στα ψηλότερα σημεία. Βάζω την τροφή σε χαμηλό σχετικά σημείο (προσοχή να μην υπάρχει πατηθρα από πάνω και λερώνεται η τροφουλα του) και έτσι κατεβαίνει και χαμηλά. Για τα άλλα δύο μου έχω πάρει από μια 76αρα ζευγαρωστρα και νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή γιατί ευχαριστιουνται ολόκληρο το κλουβί τους και έχουν τη δυνατότητα να πετάνε από τη μια πλευρά στην άλλη γυμνάζοντας τα φτεράκια τους ακόμη κι όταν δεν σουλατσαρουν ελεύθερα στο δωμάτιο.
Το κατέβασα το ένα δοχειακι και είναι πολύ ανησυχος!Έψαχνε.. Κατέβηκε και προς τα κάτω πολύ δειλά, πήρε ένα σπορακι και ανέβηκε πάνω!
Και φωνάζει αρκετά από εκείνη την ώρα!
Λογικά αν επιμείνω και δε το πάρω από εκεί θα κατέβει..😋
Περίεργο πάντως γτ είναι σαν να φοβάται λίγο το κάτω μέρος του κλουβιου.
Και απ'οτι θυμάμαι κ από εκεί που τον πήρα ήτανε πάντα στο πιο ψηλό κλαδι οπότε τον είχα δει.
 
Φιλικά πάντα και με την εμπειρία που διαθέτω🙂
. Όχι το κλουβακι του δεν είναι μικρό..Άλλωστε δε το χω βγάλει ολόκληρο στη φωτό. Ειναι απλά μια γωνιά του κλουβιου από ψηλά.
*Είναι ευρύχωρο και ψηλό για ένα πουλάκι.
*Αν πάρω κι άλλο σιγουρα θα το αλλάξω φυσικά.
*2 Όσο για την πατηθρα δε ξέρω αν φταίει το ότι ακόμα μου είναι μικρούλης, αλλά όπου και να κάτσει κάθεται έτσι, δηλαδή δε σκύβει στη συγκεκριμένη φωτογραφία.
Σίγουρα φταίει κ η λήψη της φωτογραφίας που είναι κάπως από κάτω.
*2 Έχει άνετα 1.5 με δύο δάχτυλα κενό απ' το κεφάλι του.
*3 Πάντως γενικά να σου πω ότι μόλις μπορέσω θα ήθελα να αλλάξω γενικά κλουβί γιατί με χαλάει πολύ το ότι δεν ανοίγει και από πάνω .. Που ανοίγουν κάποια στην οροφή.
Το χω στο πρόγραμμα για κάποιες αλλαγές.
*4 Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω,τα parrotlet κατέβαινουν συχνά στο κάτω μέρος του κλουβιου; Ο δικός μου, τα θέλει όλα ψηλά..φαγητό ψηλά, νερό ψηλά, ακόμα και την πατηθρα να έλεγα να βγάλω από εκεί, δε πάει ποτέ στη κάτω.
Γενικά του αρέσει όλα να είναι πάνω,😀!

* Η άποψή μου για τόσο μικρόσωμα πουλιά είναι πως: Ένα κλουβί για να θεωρείται άνετο, θα πρέπει να είναι άνετο και για δύο πουλάκια. Δηλ είτε ένα είτε δυο πουλιά, είναι τόσο μικρά που για την επιλογή μεγέθους κλουβιού, δεν έχει διαφορά.
*2 Στην συγκεκριμένη φωτογραφία η κοιλίτσα του δείχνει ν΄ακουμπά την πατήθρα.
l (572 x 1071) (286 x 535).webp

Μπορεί ως μωρό να κάθεται συχνά με τα ποδαράκια του ανοιχτά (οπότε κονταίνει), αλλά θα πρέπει να σκεφτείς πως για να πετάξει και να φτάσει στην πατήθρα, κατά την προσγείωση του χρειάζεται σίγουρα μεγαλύτερο ύψος από τα 1,5 με 2 δάχτυλα κενό πάνω από το κεφάλι του (όπως αναφέρεις).
*3 Όπως σωστά ανέφερε η Ζωή @ζιζι αυτού του είδους τα κλουβιά έχουν μεγάλο διάκενο, δεν κάνουν για τόσο μικρά πουλάκια. Για ''εμάς'' τα κλουβιά με μικρό κενό στα κάγκελα είναι ιδανικά, δηλ αυτά που θα φιλοξενούσαν και καναρίνια.
Καλό θα ήταν όταν αποφασίσεις να αγοράσεις νέο κλουβί να το συζητήσουμε, όπως θα ήθελα να βάλεις φωτογραφία ολόκληρο το κλουβί που μένει ο Άλφυ ώστε να το δούμε.
*4 Σε όλα τα πουλιά και ιδιαίτερα στους παπαγάλους αρέσουν οι ψηλές ''θέσεις'', πάντα αυτές επιλέγουν είτε είναι μόνα τους είτε με συντροφιά (επιβολή κυριαρχίας).
Και γι΄αυτό το θέμα μια φωτογραφία όλου του κλουβιού, θα βοηθούσε ώστε να σου προτείνουμε γνώμες διαμόρφωσης του χώρου (βάσει των εμπειριών μας).
[automerge]1576323740[/automerge]
Το κατέβασα το ένα δοχειακι και είναι πολύ ανησυχος!Έψαχνε.. Κατέβηκε και προς τα κάτω πολύ δειλά, πήρε ένα σπορακι και ανέβηκε πάνω!
Και φωνάζει αρκετά από εκείνη την ώρα!
Λογικά αν επιμείνω και δε το πάρω από εκεί θα κατέβει..😋
Περίεργο πάντως γτ είναι σαν να φοβάται λίγο το κάτω μέρος του κλουβιου.
Και απ'οτι θυμάμαι κ από εκεί που τον πήρα ήτανε πάντα στο πιο ψηλό κλαδι οπότε τον είχα δει.
Λογικές αντιδράσεις έχει, του χάλασες τη βολή του.
Εγώ θέλω να δω τη διάταξη των πραγμάτων στο κλουβί του διότι πιστεύω πως γενικά όλα τ΄αντικείμενα θα πρέπει να κατέβουν (αυτή την εντύπωση έχω, χωρίς όμως να γνωρίζω ακριβώς τι συμβαίνει)😉
 
@Sissy, Δεκτη η γνώμη σου εννοειται.:)
Απλά ξανά διευκρίνιζω ότι το κλουβακι είναι ευρύχωρο και ψηλό.
Επίσης η φωτογραφία κυριολεκτικά δειχνει μια γωνιά του κλουβιου σε ζουμ , οπότε δε κατάλαβαινω από που υποθέτεις ότι είναι μικρό.
Μόλις μπορέσω θα βάλω και μια γενική φώτογραφια.
Απλά ο τρόπος που μου το λες είναι σαν να θες να με ελέγξεις για κάτι και με στενάχωρει λίγο αυτό.
Αυτή η διάθεση εννοώ.
Γιατί εγώ ανέβασα μια φωτογραφία για να σας γνωρίσω το παροτλετακι μου.🙂
Όσον αφορά την πατηθρα, έχει όντως 1.5 με δύο δάχτυλα κενό από πάνω.
Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη πιο κάτω απ' το ύψος της πατηθρας γιατί ήθελα να βγάλω καλά το πουλάκι.. Οπότε δε φαίνεται αντικείμενικα το κενό γιατί είναι σαν να το βλεπουμε από κάτω.
Παρόλαυτα, για να είμαι σίγουρη από κάθε άποψη ότι είναι άνετα, θα προσπαθήσω να βρω πατηθρες που εφαρμόζουν και σε πιο κάτω ύψη του κλουβιου.
Η συγκεκριμένη είναι από αυτές που εφαρμόζουν μέχρι εκεί που έχει οριζόντιο κάγκελακι.
Στα κάθετα πέφτει.
Παντως επειδή τον βλέπω κάθε μέρα και προφανώς δε θα ήθελα να ζοριζεται, δε σκύβει..όπου και να κάτσει,έτσι κάθεται.
Και ας έχει κ κενό από πάνω του. :)
Εκτός όπως είπαμε αν είναι επειδή είναι ακόμα πιο μικρος κ δεν έχεις αναπτυχθεί πλήρως. 🙂
Όσον αφορά τα αντικείμενα.. Κατέβασα το ένα δοχειακι για αρχή και θα κατεβάσω και το νεράκι του.
Και πάνω είναι μόνο η πατηθρα η μία, η κούνια του κ ένα παιχνιδάκι.
Έχω και δεύτερη πατηθρα κάτω αλλά δε πάει ποτέ.
Τώρα λογικά με τις αλλαγες θα αρχίσει να κατεβαίνει. :)
Όπως κ να χει, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.
 
Δεκτη η γνώμη σου εννοειται.:)
Απλά ξανά διευκρίνιζω ότι το κλουβακι είναι ευρύχωρο και ψηλό.
Επίσης η φωτογραφία κυριολεκτικά δειχνει μια γωνιά του κλουβιου σε ζουμ , οπότε δε κατάλαβαινω από που υποθέτεις ότι είναι μικρό.
Μόλις μπορέσω θα βάλω και μια γενική φώτογραφια.
Απλά ο τρόπος που μου το λες είναι σαν να θες να με ελέγξεις για κάτι και με στενάχωρει λίγο αυτό.
Αυτή η διάθεση εννοώ.

Γιατί εγώ ανέβασα μια φωτογραφία για να σας γνωρίσω το παροτλετακι μου.🙂
Όσον αφορά την πατηθρα, έχει όντως 1.5 με δύο δάχτυλα κενό από πάνω.
Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη πιο κάτω απ' το ύψος της πατηθρας γιατί ήθελα να βγάλω καλά το πουλάκι.. Οπότε δε φαίνεται αντικείμενικα το κενό γιατί είναι σαν να το βλεπουμε από κάτω.
Παρόλαυτα, για να είμαι σίγουρη από κάθε άποψη ότι είναι άνετα, θα προσπαθήσω να βρω πατηθρες που εφαρμόζουν και σε πιο κάτω ύψη του κλουβιου.
Η συγκεκριμένη είναι από αυτές που εφαρμόζουν μέχρι εκεί που έχει οριζόντιο κάγκελακι.
Στα κάθετα πέφτει.
Παντως επειδή τον βλέπω κάθε μέρα και προφανώς δε θα ήθελα να ζοριζεται, δε σκύβει..όπου και να κάτσει,έτσι κάθεται.
Και ας έχει κ κενό από πάνω του. :)
Εκτός όπως είπαμε αν είναι επειδή είναι ακόμα πιο μικρος κ δεν έχεις αναπτυχθεί πλήρως. 🙂
Όσον αφορά τα αντικείμενα.. Κατέβασα το ένα δοχειακι για αρχή και θα κατεβάσω και το νεράκι του.
Και πάνω είναι μόνο η πατηθρα η μία, η κούνια του κ ένα παιχνιδάκι.
Έχω και δεύτερη πατηθρα κάτω αλλά δε πάει ποτέ.
Τώρα λογικά με τις αλλαγες θα αρχίσει να κατεβαίνει. :)
Όπως κ να χει, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.
Καμία διάθεση ελέγχου δεν είχα και με συγχωρείς αν δεν στάθηκα μόνο στα τυπικά... Τι όμορφο που είναι! Αλλά προσπάθησα με τις γνώσεις που έχω να βοηθήσω. Λυπάμαι που αντιλαμβάνεσαι με αυτό τον τρόπο τις συμβουλές που ήθελα να σου δώσω._
 
Θα γκρινιάξει λίγο στην αρχή αλλά θα το συνηθίσει. Και ο δικός μου στην κάτω πατηθρα κατεβαίνει μόνο για να φάει ή για να παίξει, όταν του βάζω παιχνιδάκια εκεί 🙄
 
Φιλικά πάντα και με την εμπειρία που διαθέτω🙂


* Η άποψή μου για τόσο μικρόσωμα πουλιά είναι πως: Ένα κλουβί για να θεωρείται άνετο, θα πρέπει να είναι άνετο και για δύο πουλάκια. Δηλ είτε ένα είτε δυο πουλιά, είναι τόσο μικρά που για την επιλογή μεγέθους κλουβιού, δεν έχει διαφορά.
*2 Στην συγκεκριμένη φωτογραφία η κοιλίτσα του δείχνει ν΄ακουμπά την πατήθρα.
View attachment 68858

Μπορεί ως μωρό να κάθεται συχνά με τα ποδαράκια του ανοιχτά (οπότε κονταίνει), αλλά θα πρέπει να σκεφτείς πως για να πετάξει και να φτάσει στην πατήθρα, κατά την προσγείωση του χρειάζεται σίγουρα μεγαλύτερο ύψος από τα 1,5 με 2 δάχτυλα κενό πάνω από το κεφάλι του (όπως αναφέρεις).
*3 Όπως σωστά ανέφερε η Ζωή @ζιζι αυτού του είδους τα κλουβιά έχουν μεγάλο διάκενο, δεν κάνουν για τόσο μικρά πουλάκια. Για ''εμάς'' τα κλουβιά με μικρό κενό στα κάγκελα είναι ιδανικά, δηλ αυτά που θα φιλοξενούσαν και καναρίνια.
Καλό θα ήταν όταν αποφασίσεις να αγοράσεις νέο κλουβί να το συζητήσουμε, όπως θα ήθελα να βάλεις φωτογραφία ολόκληρο το κλουβί που μένει ο Άλφυ ώστε να το δούμε.
*4 Σε όλα τα πουλιά και ιδιαίτερα στους παπαγάλους αρέσουν οι ψηλές ''θέσεις'', πάντα αυτές επιλέγουν είτε είναι μόνα τους είτε με συντροφιά (επιβολή κυριαρχίας).
Και γι΄αυτό το θέμα μια φωτογραφία όλου του κλουβιού, θα βοηθούσε ώστε να σου προτείνουμε γνώμες διαμόρφωσης του χώρου (βάσει των εμπειριών μας).


Λογικές αντιδράσεις έχει, του χάλασες τη βολή του.
Εγώ θέλω να δω τη διάταξη των πραγμάτων στο κλουβί του διότι πιστεύω πως γενικά όλα τ΄αντικείμενα θα πρέπει να κατέβουν (αυτή την εντύπωση έχω, χωρίς όμως να γνωρίζω ακριβώς τι συμβαίνει)😉
Οι φωτογραφίες ολόκληρου του κλουβιου.
Να μου πείτε και που πρέπει να μπει τι.
:)
Καμία διάθεση ελέγχου δεν είχα και με συγχωρείς αν δεν στάθηκα μόνο στα τυπικά... Τι όμορφο που είναι! Αλλά προσπάθησα με τις γνώσεις που έχω να βοηθήσω. Λυπάμαι που αντιλαμβάνεσαι με αυτό τον τρόπο τις συμβουλές που ήθελα να σου δώσω._
Όχι εντάξει, δε πειράζει.. Κι εγώ φιλικά το ανέφερα γιατί έτσι ένιωσα λίγο.🙂Αλλά οκ αφού μου το διευκρινιζεις.
Σου αφήνω φωτογραφιες, να μου πεις αν θέλεις που πρέπει να βάλω και τι.
🙂
Και να δεις κ το κλουβί αν σχετικά ευρύχωρο.:)



Προσπαθώ να ανεβάσω δύο φωτογραφιες του κλουβιου και ενώ είναι 800 κάτι kb μου λέει είναι μεγάλο το αρχείο.😋

Θα γκρινιάξει λίγο στην αρχή αλλά θα το συνηθίσει. Και ο δικός μου στην κάτω πατηθρα κατεβαίνει μόνο για να φάει ή για να παίξει, όταν του βάζω παιχνιδάκια εκεί 🙄
χαχα! Είναι πεισματάρικα πάντως! 😋
Ναι γκρινιάζει αρκετά η αλήθεια είναι! 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στα κλουβια που ανοίγει το πανω μέρος, το κακό ειναι οτι μετά οι κουτσουλιες που κάνουν από την ταράτσα πεφτουν όπου κατσει
Ναι σωστά.. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κάθεται στην οροφή όσο τριγύρναει έξω.
Προχθές λερωσαμε τη σκαλίτσα έτσι.😛
 
Επιτέλους! Τα κατάφερα!
Το κλουβακι μας είναι αυτό..
Δεν έχω βάλει ακόμα πολλά παιχνιδάκια γιατί ήθελα να νιώσει άνετα με τον χώρο του τώρα τον πρώτο καιρό και σιγά σιγά να αρχίσω να βάζω καινούργια.
Νομίζω πως δεν είναι μικρό για parrotlet και έτσι μου είχανε πει και από εκεί που το πηρα.
Ότι είναι κλουβί για παπαγαλακι.
Είναι αρκετά ψηλό κ σχετικά ευρύχωρο σε φάρδος.
Βέβαια αργότερα μόλις μπορέσω χρηματικά θα ήθελα να του πάρω κάτι ακομα μεγαλύτερο για να προσθέσω κ ακόμα παραπανω παιχνίδακια.
Πείτε μου τη γνώμη σας κ για τα αντικείμενα.
Τώρα κατέβασα κ το νεράκι κάτω..στη φωτογραφία ήτανε ακόμα ψηλά.
 

Συνημμένα

  • IMG_20191214_143003_optimized__1576341230_41564.webp
    IMG_20191214_143003_optimized__1576341230_41564.webp
    127,4 KB · Προβολές: 52
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Προκειμένου να μην έχουμε κι άλλες ''παρεξηγήσεις'' προτιμώ να μην πω την γνώμη μου 🙂 ...Αναφέρομαι στην απόφαση να μην εκφέρω άποψη, γιατί ήδη έχω τοποθετηθεί χωρίς καν να δω το κλουβί.
 
Προκειμένου να μην έχουμε κι άλλες ''παρεξηγήσεις'' προτιμώ να μην πω την γνώμη μου 🙂 ...Αναφέρομαι στην απόφαση να μην εκφέρω άποψη, γιατί ήδη έχω τοποθετηθεί χωρίς καν να δω το κλουβί.
Δε παρεξηγηθηκαμε ακριβώς αλλά όπως νομιζεις. 🙂
Καλή συνέχεια.
 
Έχοντας αλλάξει οι περισσότεροι από εδώ μέσα ένα εκατομμύριο κλουβιά, νομίζω ότι βλέποντας τη γωνία της πρώτης φωτογραφίας, αυτό το κλουβακι είχαμε στο μυαλό μας. Όταν μπορέσεις να το αλλάξεις, να προτιμήσεις ζευγαρωστρα. Έστω και 60αρα εάν δεν έχεις πολύ χώρο για την 76αρα. Αυτά που έχεις κάτω είναι πατηθρες; Μπορείς να τις βάλεις πάνω, κάτω από το οριζόντιο κάγκελο και να κατεβάσεις τη λευκή κάτω;
[automerge]1576353961[/automerge]
Να συμπληρώσω, ότι εγώ θα έβγαζα τη σκάλα γιατί πιάνει πολύ χώρο. Την κούνια αν δεν τη χρησιμοποιεί μπορείς να την αφαιρέσεις εντελώς ή αλλιώς να τη μεταφέρεις μαζί με το παιχνίδι προς την άκρη για να ανοίξει ο χώρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχοντας αλλάξει οι περισσότεροι από εδώ μέσα ένα εκατομμύριο κλουβιά, νομίζω ότι βλέποντας τη γωνία της πρώτης φωτογραφίας, αυτό το κλουβακι είχαμε στο μυαλό μας. Όταν μπορέσεις να το αλλάξεις, να προτιμήσεις ζευγαρωστρα. Έστω και 60αρα εάν δεν έχεις πολύ χώρο για την 76αρα. Αυτά που έχεις κάτω είναι πατηθρες; Μπορείς να τις βάλεις πάνω, κάτω από το οριζόντιο κάγκελο και να κατεβάσεις τη λευκή κάτω;
[automerge]1576353961[/automerge]
Να συμπληρώσω, ότι εγώ θα έβγαζα τη σκάλα γιατί πιάνει πολύ χώρο. Την κούνια αν δεν τη χρησιμοποιεί μπορείς να την αφαιρέσεις εντελώς ή αλλιώς να τη μεταφέρεις μαζί με το παιχνίδι προς την άκρη για να ανοίξει ο χώρος.
Οκ.. Θα ψάξω να δω τι εννοείς ζευγαρωστρα για να έχω μια εικόνα. :)
Μόλις είμαι έτοιμη χρηματικά θα τη πάρω.
Άλλωστε το σκεφτόμουν για αργότερα απλά ακόμα το καθυστερω λίγο για οικονομικούς λόγους.
Ξέρετε πόσο κοστίζει περίπου ένα τέτοιο κλουβί;
Το κάτω ναι είναι πατηθρα σε μορφή σαν κλαδάκι!
Οκ ,θα την ανέβασω πάνω λοιπόν, καλή ιδέα.
:)
Η κούνια του αρέσει η αλήθεια είναι.. Κάθεται αρκετά.😋
Τη σκαλίτσα θα την αφαιρέσω και θα μεταφέρω αυτά που μου είπες στην άκρη. Για να ανοίξει λίγο.
Ευχαριστώ πολύ! 🙂
 
Η γνωμη μου για τα κλουβια ειναι γνωστη, οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο αλλα δεν ειναι απαγορευτικο το συγκεκριμενο για προσωρινη διαμονη.
Χαίρομαι που το ακούω αυτό γιατί κι εγώ δε πίστευα ότι θεωρείται μικρό το συγκεκριμένο σε βαθμό να το ζοριζω.
Απλά συμφωνώ απόλυτα ότι όσο μεγαλύτερο τόσο πιο άνετα για το πουλάκι.
Οπότε το βάζω στα σχέδια μου.:)
 
Αυτή είναι μια 76αρα ζευγαρωστρα.IMG_20191123_111142_2__1576385195_93885.webp
Οι 60αρες παρότι πιο μικρές είναι μια χαρά και θα είναι καλή ακόμη και όταν του πάρεις παρέα. Όταν ακόμη ήμουν στην Ελλάδα οι 60αρες ζευγαρωστρες κόστιζαν 20-22 ευρώ. Τώρα δεν γνωρίζω.
[automerge]1576386718[/automerge]
Εφόσον βγαίνει εκτός κλουβιου δεν είναι απαγορευτικό το μέγεθος του κλουβιου σου αλλά σε ένα μεγαλύτερο θα μπορείς να του βάλεις περισσότερα παιχνίδια και θα νιώθει πολύ καλύτερα. Είναι πολύ έξυπνα και δραστήρια πουλιά.
 
@ζιζι, Ααα ειναι πολύ όμορφο το κλουβακι που μου έστειλες. :)
Και όντως ευρύχωρο.
Θα το ψάξω για τη τιμή, γιατι αν μιλάμε για μόνο 20 -30 το πολύ, δεν είναι πολλά.
Είχα την εντύπωση ότι κάνουν γύρω στα 50€και. :)
Το κλουβί που έχω έκανε 25€ αν θυμάμαι καλά.
Ναι βγαίνει αρκετά πλέον έξω και κάθε μέρα εννοειται.. 😊
Είμαστε σε φάση που μαθαίνουμε διάφορα.
Αλλά για αργότερα ναι θα ήθελα κάτι πιο μεγάλο για να του διαμορφώσω όπως λες ακόμα πιο ωραία τον χώρο του.
Να έχουμε πολλές επιλογές και σε παιχνίδια.:)
Σε ευχαριστώ πολύ κ πάλι για τη βοήθεια και όλους σας!
 
Back
Top