Γενικά Να σας συστήσω τον Γιώργο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gogopo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gogopo

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Ελευσίνα
Καλησπέρα σας!
Είχα γράψει και πριν 2.5 χρόνια στο φορουμ για 2 μπατζι που είχα.
Εξαφανίστηκα γιατί με πρόλαβαν δυσάρεστες και ευχάριστες καταστάσεις.
Τα μπατζι δόξα το θεό είναι καλά και κάνουν παρέα στον πατέρα μου.
Αυτή την φορά θα ήθελα να σας γνωρίσω τον Γιώργο! Ο Γιώργος είναι γεννημένος τον Μάιο.
Οπότε τώρα είναι 4.5 μηνών!
Είναι πολύ ιδιαίτερος χαρακτήρας και πολύ τσατιλας.
Μπορεί στα ξαφνικά να έρθει και να σε τσιμπήσει.
Ζει τις περισσότερες ώρες ελεύθερος.
Κάνει καμακι λέει το όνομα του και μαλακα!
20190919_232304 (1).webp
Τρώει από το χέρι μου δεν δέχεται όμως χάδια(για μερικά δευτερόλεπτα) και θα έρθει να κάτσει πάνω μας οπότε θέλει αυτός. 20190905_142700.webp
Το κλουβί του το πλησιάζουμε δύσκολα πολλές φορές επιχείρησε να μου κάνει ντου. Με κράξιμο και πέταγμα προς τα εμένα.

Λοιπόν καλώς σας βρήκαμε (ξανα) και θα τα λέμε συχνά.
 
Καλημέρα!
Ξέχασα να γράψω ότι ο Γιώργος είναι lineola.
Στα ελληνικά ραβδωτος.
Όσο έψαξα (λίγα πραγματα)διάβασα ότι είναι ήρεμοι και φιλικοί παπαγάλοι που δεν προστατεύουν τον εαυτό τους. (😀 εδώ γελαμε)
Όταν πάω να του βάλω τροφη και νερό άμα μπορούσε να μου κόψει κομμάτι θα το έκανε.
Αυτός είναι δράκος μινιατούρα!
Στο σπίτι μας είναι 3 εβδομάδες.
Έχει μάθει να διεκδικεί τους χώρους του και είναι πολύ λιχουδης. Άμα δει και κάτσουμε στο τραπέζι ερχετε και ζητιανεύει.
Στο τέλος θα κερδίσει το αγγουράκι του ή φυτρες! Είναι ζηλιάρης το βλέπουμε όταν παίζουμε με την δίχρονη κόρη μας ερχετε πάνω μας και αρχίζει μας τσιμπολογαει.
Είναι τόσο μικρός αλλά τόσο δυνατός χαρακτηρας..
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ όμορφος ο νεαρός σας.
ο κλουβί του το πλησιάζουμε δύσκολα πολλές φορές επιχείρησε να μου κάνει ντου. Με κράξιμο και πέταγμα προς τα εμένα.
Μπορεί στα ξαφνικά να έρθει και να σε τσιμπήσει.
Είναι ζηλιάρης το βλέπουμε όταν παίζουμε με την δίχρονη κόρη μας ερχετε πάνω μας και αρχίζει μας τσιμπολογαει.
Κάπως αναρωτήθηκα τι θα συμβεί αν το κοριτσάκι σας πλησιάσει το κλουβί του ή αν την τσιμπολογήσει...
 
Πολύ όμορφος ο νεαρός σας.



Κάπως αναρωτήθηκα τι θα συμβεί αν το κοριτσάκι σας πλησιάσει το κλουβί του ή αν την τσιμπολογήσει...
Έχει πλησιάσει το κλουβί η μικρή.
Προσπαθώ να της εξηγήσω ότι εκεί είναι ο χώρος του Γιώργου.
προσπαθεί να πάρει ένα συγκεκριμένο παιχνίδι από το χέρι της και στην προσπάθεια την έχει τσιμπήσει πολλές φορές.
Η μικρή αντιδρά με τσιριδα.
Πότε δεν τους έχουμε αφήσει μόνους. Αλλά στα ξαφνικά θα έρθει κ θα της ρίξει ένα τσίμπημα.
Τώρα εδώ και 3 μέρες κάπως τα έχουν βρει.
Προσπαθώ όταν μας κάνει επίθεση να τον βάλω μέσα στο κλουβί του.
Δυστυχώς από τις 10 τις 2 τα καταφέρνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
επισης ο προηγουμενος ιδιοκτήτης έδωσε τον Γιώργο γι αυτό τον λόγο έκανε επίθεση στον σκύλο.. μας προειδοποίησε ότι είναι αρκετά ζηλιάρης.
Η μικρή με τον Γιώργο δεν μένουν ποτέ μόνοι τους.
πάντα οταν πετάει κοντά της πάμε εμείς και καθόμαστε δίπλα του και στέλνουμε την μικρή να μας φέρει ένα παιχνίδι η να κάνει κάτι άλλο.
σιγά σιγά θα προσπαθήσω να τον περιορίσω στην κλουβί του. Γιατί άρχισε να διεκδικεί πολλά πράγματα.
Πχ τον ανεμιστήρα!
Δυστυχώς έμαθε όλη μέρα εκτός κλουβιού και δεν ήθελα μέχρι να μας γνωρίσει να τον στρεσσαρω.
σιγά σιγά θα αρχίσω να αυξανω τις ώρες μέσα στο κλουβί του
 
Τα τσιμπήματα θα πρέπει να σταματήσουν ειδικά εφόσον έρχεται σε επαφή με παιδάκι. Τώρα μπορεί να ειναι μπέμπης και το ραμφακι του να μην είναι πολύ δυνατό, αλλά σε ένα χρόνο τα πράγματα θα έχουν αλλάξει.

Εγώ εν τω μεταξύ ακόμη δεν κατάλαβα τι παπαγάλος είναι 🙄
Αν γίνεται να μας ανεβάζατε και καμιά πιο κοντινή φωτογραφία. Να τον χαίρεστε!
 
Τα τσιμπήματα του είναι αρκετά δυνατά πονάω εγώ φαντάζομαι η μικρή..
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και για τα καλά σας λογια
[automerge]1568988291[/automerge]
[20190920_120742.webp.
[automerge]1568988391[/automerge]
20190920_120714.webp
 
Για ράτσα δολοφονος μου μοιάζει! 😛
Καλέ αυτό το σκατουλι είναι δρακουλας
Εύχομαι ποτέ να μην σας τσιμπήσει παπαγαλος σε δάχτυλο ποδιού την ώρα που έχεις χαλαρώσει.
 
Back
Top