Γενικά Να σας συστήσω τον Γιώργο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gogopo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
*Δεν τους αλλάζουμε κλουβιά από τη μια στιγμή στην άλλη, χρειάζεται κάποιο διάστημα. Το νέο κλουβί αφού καθαριστεί-απολυμανθεί, θα πρέπει να βρίσκεται κοντά στο κλουβί που μένει τώρα για να μπορεί οπτικά και όχι μόνο (όταν βγαίνει) να το περιεργάζεται και να μάθει μπαίνει μόνος του (βάλε μέσα ένα τσαμπί κεχρί ή κάποιο φρούτο αν του αρέσει).
*Το μέγεθος του κλουβιού, θα πρέπει να είναι το μεγαλύτερο που μπορείτε να πάρετε (ανεξαρτήτως του υπάρχοντος, από το λίγο που μπόρεσα να διακρίνω μου φάνηκε αρκετά μικρό).
**Τα παιχνίδια δεν τα γνώριζε και γι΄αυτό τ΄απέφυγε... Και για τα παιχνίδια ισχύει ότι για το κλουβί.
Τα αφήνουμε εκτός κάποιο διάστημα ώστε να εξοικειωθεί μαζί τους (οπτικά), σε σημείο που μπορεί να τα βρει όταν βγαίνει από το κλουβί. Όταν θα τα βάλουμε στο κλουβί θα πρέπει να μην του είναι άγνωστα.
***Δεν πιστεύω πως πρέπει να βιαστείς να του βγάλεις το αγαπημένο του παιχνίδι... Προτείνω ν΄αλλάξουν πρώτα (ίσως) κάποιες άλλες συνήθειες, για να μην γίνει περισσότερο επιθετικός.
Επιβάλλεται να κοιμάται για 12+ ώρες σε ήσυχο δωμάτιο. Να του παρέχεις καθημερινά νερό σε κατάλληλο χώρο για μπάνιο ή να τον ψεκάζεις από απόσταση.
Να σταματήσεις οποιαδήποτε τροφή περιέχει πρωτεΐνες (αυγό-αυγοτροφή κτλ).
Εκτός του κεφαλιού μην τον χαϊδεύετε στο υπόλοιπο σώμα.

Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους
 
Καλησπέρα άργησα να λίγο να απαντήσω.
Λοιπόν έχει ξεκινήσει ο μικρός και είναι περισσότερες ώρες στο κλουβί του.
Δεν είναι πλέον τόσο επιθετικός.
Εκτός από το κεφάλι που μας αφήνει να τον χαιδεψουμε για δευτερόλεπτα, δεν τον ακουμπάμε κάπου αλλου...
Από χτες επιτέλους ξεκίνησε να τρώει μήλο και αχλάδι...
Μπάνιο έκανε την ώρα που έπλενα τα πιάτα.. 20191007_113817.webp
 
Ευχαριστώ πάω να κάνω ανακαίνιση.
Είχε μια ποτιστρα η οποία δεν μου άρεσε καθόλου και νομίζω ότι είναι κ επικίνδυνη γι αυτό του έβαλα προς το παρόν αυτό.
Αύριο θα πάω να του πάρω ποτιστρα.
Στην περιοχή μου δυστυχώς είναι λίγα και πανακριβα τα προϊόντα πτηνών. Με αποτέλεσμα συχνά να έχουν έλλειψη.
 
Στην περιοχή μου δυστυχώς είναι λίγα και πανακριβα τα προϊόντα πτηνών. Με αποτέλεσμα συχνά να έχουν έλλειψη.
Υπάρχουν και διαδικτυακά καταστήματα όπως...https://www.petmat.gr/portal/ https://www.pet4u.gr/ http://www.birdmarket.gr/
Να σταματήσεις οποιαδήποτε τροφή περιέχει πρωτεΐνες (αυγό-αυγοτροφή κτλ).
@Sissy , αν και δεν είμαι καθόλου ειδικός στους παπαγάλους, η παραπάνω πρόταση μου φαίνεται κάπως απόλυτη. Πρωτεΐνη από αυγό θα έλεγα ότι 1 φορά στο 10ήμερο θα ήταν μάλλον ευεργετική.
 
Είχα ρωτήσει τον εκτροφέα Γιάννη μου, μου είχε πει αν δεν ενδιαφέρομαι γι΄αναπαραγωγή δεν χρειάζεται 🙂 Ασπράδι, τσόφλι και όλα τ΄άλλα που ταΐζω είναι ''αρκετά''
Από τη στιγμή που δεν θέλει κάποιος αυγά-πουλιά, το πουλί είναι υγιές και διατρέφεται με ποικιλία σπόρων-λαχανικών-φρούτων, δεν είναι απαραίτητο.
 
Ασπράδι, τσόφλι και όλα τ΄άλλα που ταΐζω είναι ''αρκετά''
Για το ασπράδι μιλούσα Σίσσυ, που είναι πρωτεϊνούχο, εκτός κι αν δεν κατάλαβα κάτι. Εσύ εννοείς να "κοψει" τον κρόκο του αυγού;
 
Τα παιχνίδια ωραία αλλά είναι για τεράστια πουλιά. 😁 Πρέπει να βρεις παιχνίδια που να μπορεί να παίξει και να χαλάσει ο σπόρος. Επίσης το παστέλι-στικ που βλέπω δεν του προσφέρει τίποτα, αντίθετα έχει ζάχαρη, καλύτερα να το πετάξεις και να μην ξαναπάρεις.

Μπάνιο που έκανε, σε μπανιέρα ή με το ψεκαστήρι;
 
Θα μπώ να κοιτάξω στα online καταστήματα!
Μπάνιο έκανε κάτω από την βρύση την ωρα που έπλενα τα πιάτα προσγειώθηκε ακριβώς από κάτω.
Αύριο θα τον ψεκασω να δω αντιδράσεις.
Το στικ το πέταξα
Του έβαλα millet.
 
Για το ασπράδι μιλούσα Σίσσυ, που είναι πρωτεϊνούχο, εκτός κι αν δεν κατάλαβα κάτι. Εσύ εννοείς να "κοψει" τον κρόκο του αυγού;
Να μην δίνει τον κρόκο. και κάθε 10-15 ημέρες να δίνει ασπράδι με το τσόφλι 🙂 Το ασπράδι περιέχει λεύκωμα
 
Κοιταξε και σε ebay και aliexpress Γιωργο, στην Ελλαδα τα βαρανε στο κεφαλι!
Ωπ θα το κοιτάξω. Στην περιοχή μου μια απλή ξύλινη μικρή σκαλιτσα έχει 18 ευρώ 😯😯😯

Να μην δίνει τον κρόκο. και κάθε 10-15 ημέρες να δίνει ασπράδι με το τσόφλι 🙂 Το ασπράδι περιέχει λεύκωμα
Από αυγό έτσι και αλλιώς τρώει μόνο ασπράδι τον κρόκο ούτε να τον δει
 
Καλημέρα!
Τα νέα μας.
ο Γιώργος με την μικρή τα εχουν βρει. Κάθονται πολύ κοντά ο ένας στον άλλον. Όταν η μικρή τρώει φρούτα πηγαίνει στο πιάτο της να φάνε μαζί.
Ο καθένας έχει βάλει τα όρια του. Ο Γιώργος Δεν θέλει να τον χαϊδεύει και η μικρή δεν θέλει να ανεβαίνει πάνω της.
Με τον αντρα μου υπάρχει άλλος δεσμός.
Μεταξύ χ@σιμου και αγάπης. Όταν γυρνάει από ν δουλειά ο άντρας μου και ο Γιώργος ακούει την εξοπορτα αρχίζει και τσιρίζει μέχρι να τον δει. Μετά κάθετε πάνω του και τον κουτσουλαει σαν να μην υπάρχει αύριο. Δινουν φιλάκια τσακώνονται με τον τρόπο τους. Τους απολαμβάνεις.
Με εμένα είναι λίγο μια έτσι μια αλλιώς.
Μπορεί όλη μέρα να με κυνηγάει και μπορεί μετά να μου ζητάει χαδάκια (δεν είναι του χαδιου )
Όταν Είναι έξω και βλέπει πιάτο στο τραπέζι δεν μπορεί να πλησιάσει κανείς.
Αυτές τις μέρες είχε και ένα ατύχημα.
Όταν τον αφήνουμε βράδια εκτός κλουβιού ανεβαίνει και κοιμάται στο κουρτινοξυλο στην κρεβατοκάμαρα.
Δεν ξέρω τι έγινε και τον είδαμε κρεμασμένο από μια κλωστή της κουρτίνας. Ειχε μπλεχτεί το νυχι του
Μου φάνηκε αιώνας μέχρι να τον κατεβάσει ο άντρας μου.
Χτες ειχαμε κ αλλο ατυχήματα.
Έχωσε το νυχι του μεσα στο ρουθούνι.
Ευτυχώς Που ήμουν σπίτι.
Τον πήρα το απόγευμα και πήγαμε στον κτηνίατρο να κόψει λίγο τα νύχια του.
Δηλώνει γνώστης δεν έχει ιδέα από πετουμενα.
Από 4ποδα είναι άριστος αλλά μέχρι εκεί.
Προσπαθούσαμε μισή ώρα να αναλυσουμε εάν χρειάζονται παιχνίδια τα παπαγαλάκια και εάν πρέπει νανκοψουμε τα νύχια.
Κόψαμε τα νύχια και φύγαμε τρέχοντας
Συγνωμη για το σεντονι
 
Όταν τον αφήνουμε βράδια εκτός κλουβιού ανεβαίνει και κοιμάται στο κουρτινοξυλο στην κρεβατοκάμαρα.
Δεν ξέρω τι έγινε και τον είδαμε κρεμασμένο από μια κλωστή της κουρτίνας. Ειχε μπλεχτεί το νυχι του

Καλημερα, τα βραδια θα πρεπει να μπαινει παντα στο κλουβι του.
 
Δεν αφήνουμε τα τερατακια μας ελεύθερα στο σπίτι όταν λείπουμε ή όταν κοιμόμαστε. Ειδικά για τον βραδινό ύπνο θα νιωθει και ο ίδιος περισσότερη ασφάλεια στο κλουβί του. Πολύ τυχερός ήταν ο μάγκας που τον προλάβατε.
Περιμένουμε φωτογραφικό υλικό να τον καμαρώσουμε κι εμείς!
 
Back
Top