Γενικά Να σας συστήσω τον Γιώργο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gogopo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλέ αυτό το σκατουλι είναι δρακουλας
Εύχομαι ποτέ να μην σας τσιμπήσει παπαγαλος σε δάχτυλο ποδιού την ώρα που έχεις χαλαρώσει.

😀, σε γλεντησε ε;
 
Ναι αλλά πέραν αυτού που λέει ο Αντώνης στο ποστ 13, και τα μικρά παιδάκια είναι κάπως αδέξια μερικές φορές και φυσικά η δύναμή τους είναι κατά πολύ ισχυρότερη από την αντοχή ενός παπαγάλου. Οπότε...
 
Ναι αλλά πέραν αυτού που λέει ο Αντώνης στο ποστ 13, και τα μικρά παιδάκια είναι κάπως αδέξια μερικές φορές και φυσικά η δύναμή τους είναι κατά πολύ ισχυρότερη από την αντοχή ενός παπαγάλου. Οπότε...
Γι αυτό πάντα έρχονται σε επαφή υπό την επίβλεψη μας από την μεριά της μικρής είναι δύσκολο να γίνει κάποιο ατύχημα. Από μας είναι πιο πιθανόν
 
Να πουμε εδω οτι ο Γιωργος ειναι ενα Lineolated Parakeet ή Βarred parakeet ή Catherine parakeet


 
Να πουμε εδω οτι ο Γιωργος ειναι ενα Lineolated Parakeet ή Βarred parakeet ή Catherine parakeet


Χρήσιμο το άρθρο!
Έχω να επιβεβαιώσω ότι είναι σαν να μην υπάρχει παπαγαλος σπίτι! Είναι πολύ ήρεμος
Σφυρίζει χαμηλόφωνα και μιλάει στον ίδιο ύπνο που μιλάμε εμείς
 
Κουκλάκι ο Γιώργος.. Να τον χαίρεστε... Εμένα ο μικρός γιος μου είναι με τα φεγγάρια του μια τον θέλει, μια όχι πάνω του ο Τζιμακος (παροτλετ) μόλις τον δει τρέχει πάνω του κ δεν ξεκολλάει με αποτέλεσμα να του ρίχνει και κανένα τσιμπήματα κι.. Αλλά μόνο από αντίδραση επειδή τον διώχνει ο μικρός.. Πάντα εγώ όμως από πάνω να διορθώνω τα πράγματα παίρνοντας τον παπαγάλο σε άλλο δωμάτιο γιατί εμένα ο μικρός καμία φορά τον ζηλεύει 😅
 
Πολύ όμορφος ο Γιώργος!

Ξέρεις ότι τα linnies τρελαίνονται για το νερό, σωστά;

χμμμ ισως απο εκει προέρχεται και η δίψα του για αιμα τελικα 😛

Αν ηταν δικος μου θα τον εβγαζα Gollum...
Murderer...
 
Εννοείς τόνο (ένταση😉
😀 ναι το τ9 φταίει.
Πολύ όμορφος ο Γιώργος!

Ξέρεις ότι τα linnies τρελαίνονται για το νερό, σωστά;
Όχι δεν το γνωριζα! Προς το παρόν δεν έχει δείξει ενδιαφέρον
Κουκλάκι ο Γιώργος.. Να τον χαίρεστε... Εμένα ο μικρός γιος μου είναι με τα φεγγάρια του μια τον θέλει, μια όχι πάνω του ο Τζιμακος (παροτλετ) μόλις τον δει τρέχει πάνω του κ δεν ξεκολλάει με αποτέλεσμα να του ρίχνει και κανένα τσιμπήματα κι.. Αλλά μόνο από αντίδραση επειδή τον διώχνει ο μικρός.. Πάντα εγώ όμως από πάνω να διορθώνω τα πράγματα παίρνοντας τον παπαγάλο σε άλλο δωμάτιο γιατί εμένα ο μικρός καμία φορά τον ζηλεύει 😅
Ο Γιώργος μόνο με τον άντρα μου έχει μια μικρή αγάπη.
Σε εμένα και στην μικρή έχει μια αγάπη να μας πιει το αιμα
χμμμ ισως απο εκει προέρχεται και η δίψα του για αιμα τελικα 😛

Αν ηταν δικος μου θα τον εβγαζα Gollum...
Murderer...
Ωραίο όνομα και του πάει!
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λογια!
Λοιπόν δούλευα 2 μέρες απογευματινή και σήμερα πρωί.
Αφού σχόλασα τον άφησα ελεύθερο.
Έτρεξε πάνω στον άντρα μου να τον τσιμπολογησει.
Μόλις πλησιαζα μου φώναζε.
Κάποια στιγμή ανέβηκε πάνω στην πόρτα, πέρασα από δίπλα και μου έκανε επίθεση. Άνοιξε τα φτερά, άρχισε να φωνάζει και πέταξε πάνω μου.
Εννοείται αμέσως τον πήρα με ένα σεντόνι και τον έβαλα στο κλουβί του...
Τώρα με βλέπει και σφυρίζει αλλά δεν υποκυπτω. Δεν ξερω γιατι το κανει αυτό ζηλεύει; διεκδικεί τον άντρα μου;
Δεν μπορώ να τον καταλάβω.
 
Αφού σχόλασα τον άφησα ελεύθερο.
Έτρεξε πάνω στον άντρα μου να τον τσιμπολογησει.
Μόλις πλησιαζα μου φώναζε.
Κάποια στιγμή ανέβηκε πάνω στην πόρτα, πέρασα από δίπλα και μου έκανε επίθεση. Άνοιξε τα φτερά, άρχισε να φωνάζει και πέταξε πάνω μου.
Εννοείται αμέσως τον πήρα με ένα σεντόνι και τον έβαλα στο κλουβί του...
Τώρα με βλέπει και σφυρίζει αλλά δεν υποκυπτω. Δεν ξερω γιατι το κανει αυτό ζηλεύει; διεκδικεί τον άντρα μου;
Δεν μπορώ να τον καταλάβω.
Ζηλεύει και διεκδικεί...
Άλλωστε του δίνετε όλα τα δικαιώματα να συμπεριφέρεται ανάλογα...
Φροντίστε να μην επαναλαμβάνετε κινήσεις που του δίνουν το δικαίωμα να συμπεριφέρεται με αυτό τον τρόπο (για να δούμε δηλ θα το ξανακάνει; ) και μάλιστα χωρίς επιπτώσεις (δηλ να μπει άμεσα στο κλουβί του και να βγείτε από το δωμάτιο).

. Είναι πολύ ιδιαίτερος χαρακτήρας και πολύ τσατιλας.
Μπορεί στα ξαφνικά να έρθει και να σε τσιμπήσει.
Ζει τις περισσότερες ώρες ελεύθερος.

. Θα έρθει να κάτσει πάνω μας οπότε θέλει αυτός.
Το κλουβί του το πλησιάζουμε δύσκολα πολλές φορές επιχείρησε να μου κάνει ντου. Με κράξιμο και πέταγμα προς τα εμένα.
... Είναι ζηλιάρης το βλέπουμε όταν παίζουμε με την δίχρονη κόρη μας ερχετε πάνω μας και αρχίζει μας τσιμπολογαει.

Θα σας παρακαλούσα να φροντίζετε το παιδάκι σας να μην βρίσκεται καν στο ίδιο δωμάτιο με αυτό το πουλί...
Κατά την άποψη μου κινδυνεύει και ούτε επιτρέπεται να το δαγκώνει για οποιοδήποτε λόγο (τουλάχιστον σε αυτή την ηλικία).
Αν δεν βάλετε όρια σε αυτό το πουλί, θα είναι κρίμα γι΄αυτό και γι΄εσάς 🙂
 
κουκλάκι είναι! ❤️️️️
να τον χαίρεσαι! 🙂
Και μόνο που είναι μπλε κερδίζει πόντους
συμφωνώ μαζί σου!😌τα μπλε (γκριμπλε, γκρι, γαλάζια) είναι μεγάλη αδυναμία!
 
Ζηλεύει και διεκδικεί...
Άλλωστε του δίνετε όλα τα δικαιώματα να συμπεριφέρεται ανάλογα...
Φροντίστε να μην επαναλαμβάνετε κινήσεις που του δίνουν το δικαίωμα να συμπεριφέρεται με αυτό τον τρόπο (για να δούμε δηλ θα το ξανακάνει; ) και μάλιστα χωρίς επιπτώσεις (δηλ να μπει άμεσα στο κλουβί του και να βγείτε από το δωμάτιο).
Θα σας παρακαλούσα να φροντίζετε το παιδάκι σας να μην βρίσκεται καν στο ίδιο δωμάτιο με αυτό το πουλί...
Κατά την άποψη μου κινδυνεύει και ούτε επιτρέπεται να το δαγκώνει για οποιοδήποτε λόγο (τουλάχιστον σε αυτή την ηλικία).
Αν δεν βάλετε όρια σε αυτό το πουλί, θα είναι κρίμα γι΄αυτό και γι΄εσάς 🙂
Σαα ευχαριστώ πολύ ήταν πολύ χρήσιμη η απάντηση σας! Έχω ελαττώσει της εξόδους του μικρού όσο η μικρή είναι ξύπνια ή είναι σπίτι.
Δηλ με συμβουλεύεται όσο συμπεριφέρεται έτσι να μένει στο κλουβί του, σε ένα δωμάτιο μόνος του;
Θα ήθελα και την γνώμη σας πως θα μπορούσα να του αλλάζω τροφη χωρίς να γίνετε μαχη;
Όταν είναι να τον ταΐσω μια χαρά κάθετε αλλά όταν είμαι να του αλλάξω νερό και σπόρους γίνετε πανικός.
Αναγκαστικά τον αφήνω να βγει έξω και τον πιάνω με μια πετσετουλα να μην βλέπει ώστε να του τα αλλάξω και να καθαρίσω.
Επίσης οι ώρες του εκτός κλουβιού έχουν μειωθεί.
Με αποτέλεσμα να χτυπιέται και να τσακώνεται με τα παιχνίδια του.
Είναι φυσιολογικό;
(Τώρα είμαι στην αναζήτηση αγοράς μεγαλύτερου κλουβιού για να μπουν περισσότερα παιχνίδια)
[automerge]1569707330[/automerge]
κουκλάκι είναι! ❤️️️️
να τον χαίρεσαι! 🙂

συμφωνώ μαζί σου!😌τα μπλε (γκριμπλε, γκρι, γαλάζια) είναι μεγάλη αδυναμία!
Ευχαριστώ πολύ!
Τα μπλε έχουν ένα ιδιαίτερο χρώμα! Και οι χαρακτήρες είναι ιδιαίτεροι
 
Σαα ευχαριστώ πολύ ήταν πολύ χρήσιμη η απάντηση σας!
* Έχω ελαττώσει της εξόδους του μικρού όσο η μικρή είναι ξύπνια ή είναι σπίτι.
**Δηλ με συμβουλεύεται όσο συμπεριφέρεται έτσι να μένει στο κλουβί του, σε ένα δωμάτιο μόνος του;
***Θα ήθελα και την γνώμη σας πως θα μπορούσα να του αλλάζω τροφη χωρίς να γίνετε μαχη;
Όταν είναι να τον ταΐσω μια χαρά κάθετε αλλά όταν είμαι να του αλλάξω νερό και σπόρους γίνετε πανικός.
Αναγκαστικά τον αφήνω να βγει έξω και τον πιάνω με μια πετσετουλα να μην βλέπει ώστε να του τα αλλάξω και να καθαρίσω.
****Επίσης οι ώρες του εκτός κλουβιού έχουν μειωθεί.
*****Με αποτέλεσμα να χτυπιέται και να τσακώνεται με τα παιχνίδια του.
Είναι φυσιολογικό;
(Τώρα είμαι στην αναζήτηση αγοράς μεγαλύτερου κλουβιού για να μπουν περισσότερα παιχνίδια)
[automerge]1569707330[/automerge]

Ευχαριστώ πολύ!
Τα μπλε έχουν ένα ιδιαίτερο χρώμα! Και οι χαρακτήρες είναι ιδιαίτεροι

* Πολύ σωστά!
**Δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο σ΄αυτή την ερώτηση. Οπωσδήποτε όμως δεν πρέπει ένα πουλί να κάνει ότι και όποτε θέλει...Άνθρωποι, ζώα και πουλιά, θα πρέπει ν΄ακολουθούν κάποιους κανόνες για να υπάρξει συνύπαρξη σ΄ένα σπίτι.
Χρειάζεται μία συμπεριφορά ψυχολογημένη, η οποία θα θέτει όρια και θα περιορίζει το: Ξέρω πως ''κάνω ότι θέλω, χωρίς επιπτώσεις''.
Ακριβώς όπως κάνουμε στα παιδιά, ώστε να αισθάνονται πως υπάρχουν όρια και κατ΄επέκταση ασφάλεια, οι συμπεριφορές μοιάζουν...
***Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε το χώρο-κλουβί του.
Στο επίπεδο που βρίσκεται αυτή τη στιγμή το πουλί, μπορεί να χρειαστεί να μπαίνει σε άλλο κλουβί (μικρότερο ίσως, ανάλογα με το ήδη υπάρχον βασικό του κλουβί ή μικρότερο, το οποίο θα εξυπηρετεί και άλλους σκοπούς δηλ μεταφορά κα)
****Και αυτό θεωρώ πως είναι απαραίτητο, καθώς οι έξοδοι του να μην έχουν συγκεκριμένες ώρες αλλά και διάρκεια
(δηλ να μη του δημιουργούνται συγκεκριμένες απαιτήσεις εξόδων+διάρκειας αυτών).
Για ένα πουλί νευρικό, το οποίο δεν έχει όρια (και ίσως σωστή εκτόνωση), θεωρώ πως είναι φυσιολογικότατο. 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το κλουβί του θα το ανεβάσω αύριο!
Είναι το πρώτο του και ο πρώην ιδιοκτήτης μας είπε ότι είναι πολύ δεμένο με αυτό και να καθυστερήσουμε λίγο να το αλλάξουμε όπως και έκανα.
Από βδομάδα θα πάω να δω για νέο κλουβί λίγο μεγαλύτερο ίσως; Εσείς θα μου πείτε όταν ανεβάσω αύριο!
Προσπάθησα να του προσθέσω παιχνιδια τα οποία δεν δέχτηκε με ευχαρίστηση όποτε τα έβγαλα.
Σήμερα όμως Πριν καμία ώρα ανακάλυψα ότι το μοναδικό παιχνίδι που δέχτηκε είναι η ερωμένη του. 2 φορές το καβάλησε! Όποτε πρέπει να το βγάλω άμεσα!
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Έχω περισσότερο άγχος μαζί του παρά όταν είχα την κόρη μου βρέφος..
 
Back
Top