Γενικά Να σκεπάζω ή όχι τους παπαγάλους μου για βράδυ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Yasmin
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εμενα το παπαγαλακι μου δεν ειχε δαχτυλιδι.Αλλα ουτε αυτο που πηρα τωρα απο το ιδιο petshop εχει μου ειπε οτι και τα 2 δεν ειχαν επειδη ηταν δικης του εκτροφης. Για το παλιο δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν ειχε παντως το τωρινο δεν εχει. Οσο για αυτην την πληροφορια για τη συγκεκριμενη ασθενεια των πουλιων μαλλον εκανα λαθος απο οτι μου λες. Συγγνωμη για τη λανθασμενη πληροφορια.
 
Τα δικά μου όταν τα σκέπασα, μέχρι το πρωί είχαν γεμίσει τρύπες το πανί😛
Σκαρφάλωσαν επάνω κ' το τσιμπάγανε 😱
Απόφασισα ν αμην το ξανακάνω
 
Εμενα παλι σε εναν παπαγαλο που μου εφυγε και του ειχα σκεπασει το κλουβι κανα 2 φορες δεν με αφηνε να το βγαλω!😱Του αρεσε απο εκει κατω! Α και παιδια μηπως μπορειτε να μου πειτε πως να βαλω εικονα στο προφιλ μου οπως ο Alexandros την καρδερινα, ο Φοιβος εναν παπαγαλο, η Μαιρη ενα σκυλουκο και πολλοι αλλοι;
 
Α και παιδια μηπως μπορειτε να μου πειτε πως να βαλω εικονα στο προφιλ μου οπως ο Alexandros την καρδερινα, ο Φοιβος εναν παπαγαλο, η Μαιρη ενα σκυλουκο και πολλοι αλλοι;

Θα πας πίνακα ελέγχου ->επεξεργασία avatar και συμπληρώνεις ότι σου λέει.
 
Στη διάρκεια της ημέρας πάντως και τους καλοκαιρινούς μήνες, που έχω μόνιμα έξω στο μπαλκόνι τα τρία Mπατζεριγκαρ μου, φροντίζω να μην τα χτυπάει ο ήλιος, ιδίως τις μεσημεριανές ώρες. Σκεπάζω το πάνω μέρος του κλουβιού με ένα χαρτονάκι ή πανάκι. Να δείτε πώς ψάχνουν τη σκιά...
 
Στη διάρκεια της ημέρας πάντως και τους καλοκαιρινούς μήνες, που έχω μόνιμα έξω στο μπαλκόνι τα τρία Mπατζεριγκαρ μου, φροντίζω να μην τα χτυπάει ο ήλιος, ιδίως τις μεσημεριανές ώρες. Σκεπάζω το πάνω μέρος του κλουβιού με ένα χαρτονάκι ή πανάκι. Να δείτε πώς ψάχνουν τη σκιά...
Πάντως η δική μου άποψη είναι να μην αφήνουμε τα πουλιά μας έξω για βράδυ.. Υπάρχουν αρπακτικά επικίνδυνα.. Μια φορά άφησα ένα καναρινάκι μου έξω για βράδυ και την επόμενη μέρα, βρήκα μόνο τη μια του φτερούγα, αίματα στην μια άκρη από τα κάγκελα του κλουβιού...☹
 
Κι εγώ έπαθα το ίδιο. Εχασα έτσι ένα καναρίνι. Ασε... Πάντως, για καλό και για κακό τα σκεπάζω τη νύχτα και έχω την τέντα κατεβασμένη. Λες να κινδυνεύουν ακόμα κι έτσι; Μία φίλη μου είπε να βάλω κοτετσόσυρμα έξω από το κλουβί για να μην μπορεί κανένα αρπαχτικό να τα πειράξει. Με έβαλες σε σκέψεις...
 
Πάντως, για καλό και για κακό τα σκεπάζω τη νύχτα και έχω την τέντα κατεβασμένη.

Πώς τα σκεπάζεις δηλαδή; Όλο το κλουβί;
Εγώ θα σου πρότεινα επίσης (για την περίοδο που τα έχεις σε εξωτερικό χώρο) να ντύσεις τα κλουβιά με συρμάτινο πλέγμα που είναι σαν σίτα.. Έτσι η κουκουβάγια δεν θα μπορεί να βάλει τα πόδια της μέσα στο κλουβί κι έτσι δεν θα κινδυνεύει το πουλάκι 😉
 
Ναι, σκεπάζω το κλουβί με ένα σεντονάκι βαμβακερό, ειδικό για αυτή τη δουλειά, που καλύπτει το πάνω μέρος και τα πλαϊνά σημεία (κρέμεται λίγο δεξιά αριστερά). Για να μην το πάρει ο αέρας όταν φυσάει, το δένω από κάτω με κόμπο ώστε να είναι σταθερό.
Οσο για την σίτα, ναι, είναι καλύτερη από το κοτετσόσυρμα. Δεν θα ήθελα να κινδυνέψουν τα μπάτζι μου. Καλή ιδέα! Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Ναι, σκεπάζω το κλουβί με ένα σεντονάκι βαμβακερό, ειδικό για αυτή τη δουλειά, που καλύπτει το πάνω μέρος και τα πλαϊνά σημεία (κρέμεται λίγο δεξιά αριστερά).

Δεν θεωρώ το σεντόνι την καλύτερη λύση, αφού αφήνει το μπροστινό μέρος του κλουβιού ακάλυπτο. Η κουκουβάγια και το κάθε αγριοπούλι μπορεί να το σκοτώσει απ' την μπροστινή πλευρά, αφού έχει πρόσβαση στο κλουβί. 😉

Οσο για την σίτα, ναι, είναι καλύτερη από το κοτετσόσυρμα.

Όντως είναι η καλύτερη λύση διότι μπορείς να καλύψεις όλα τα μέρη του κλουβιού κι έτσι το πουλάκι θα είναι προστατευμένο.:)

Καλή ιδέα! Σε ευχαριστώ πολύ!

Τίποτα, να' σαι καλά! 🙂
 
Καλά ακούγονται αυτά.. Εγώ πάντως πλέον δεν τα ξαναφήνω έξω για βράδυ..Ακόμη και ασφαλή να είναι έτσι όπως μου τα λέτε, φαντάζεστε τη τρομάρα που θα πάρουν αν ένα αρπακτικό επιχειρήσει να ανήξει το κλουβί; Γιατί η κουκουβάγια δεν θα σκεφτεί ''α έχει συρματόσχοινο ή τέλος πάντων κάτι που με εμποδίζει να έχω πρόσβαση στο μεζέ μου, οπότε δεν ασχολούμαι καθόλου''? Πρώτα θα ασχολειθεί και θα παιδευτεί με την ελπίδα να βρει πρόσβαση στο κλουβί.. Ε, ένας πανικός θα τα πιάσει τότε τα καημένα..
 
Εχεις απόλυτο δίκιο και σε καταλαβαίνω. Πάνω από όλα προέχει η ασφάλεια των πτηνών μας, που στην προκειμένη περίπτωση, είναι φοβερά ευάλωτα. Τα αρπαχτικά λειτουργούν με το ένστικτο αυτοσυντήρησης. Από απόψε, μέσα τα μπάτζι μου...
 
Back
Top