Να στειρώσω ή όχι την σκυλίτσα μου;

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Να τις βάλεις.. Η μητρότητα είναι πολύ σημαντικό ζήτημα για τα θηλυκά :D
Αααχχ το ξέρω Νίκο μου! Άσχετο αλλά αυτός είναι ο λόγος που δε ξέρω τι θα κάνω με την μικρή σκυλίτσα μου.. Να την στειρώσω ή όχι; To be or not to be; Έτσι είμαστε εμείς τα θηλυκά! 😛
 
... Το θέμα για τις καναρες και τη σκυλίτσα είναι να εξασφαλιστούν οι απόγονοι. Και φυσικά εννοώ τη φροντίδα τους. Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα τύπου χαρίζεται εκ των προτέρων, να δούμε τι ανταπόκριση θα υπάρχει στον επόμενο μήνα ή δίμηνο ίσως, κι έπειτα αποφασίζεις για το σκυλάκι.
 
... Το θέμα για τις καναρες και τη σκυλίτσα είναι να εξασφαλιστούν οι απόγονοι. Και φυσικά εννοώ τη φροντίδα τους. Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα τύπου χαρίζεται εκ των προτέρων, να δούμε τι ανταπόκριση θα υπάρχει στον επόμενο μήνα ή δίμηνο ίσως, κι έπειτα αποφασίζεις για το σκυλάκι.
Σωστός ο Γιάννης... Πάντα έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε.
 
Την σκυλίτσα μην την στειρωσης απλά προσοχή εκείνες της μέρες αν δεις τι γίνεται στην στηρωσει θα καταλάβεις...
 
... Το θέμα για τις καναρες και τη σκυλίτσα είναι να εξασφαλιστούν οι απόγονοι. Και φυσικά εννοώ τη φροντίδα τους. Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα τύπου χαρίζεται εκ των προτέρων, να δούμε τι ανταπόκριση θα υπάρχει στον επόμενο μήνα ή δίμηνο ίσως, κι έπειτα αποφασίζεις για το σκυλάκι.
Ξέρεις πόσοι μου λένε "ένα τέτοιο θέλω και εγώ σαν την Λίλη"; Και πόσοι με ρωτάνε αν θα την ζευγαρώσω; Τώρα θα μου πεις και αυτοί που με ρωτάνε και μου λένε "ένα τέτοιο θέλω", μιλάνε εκ του ασφαλούς! Πιστεύω, όμως, ότι θα δωθούν εύκολα τα κουταβάκια γιατί θα είναι πολύ μικρά, όμορφα και (κακά τα ψέματα) λευκά! Μοιάζει πολύ με μαλτεζάκι η Λίλη!

Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι αν θα μπορέσω να τα δώσω (εδώ δεν μπορώ να χαρίσω τα καναρίνια μου 😛 ), αν θα μπορέσω να βρω ανθρώπους εμπιστοσύνης που θα ξέρω και θα είμαι σίγουρη πώς θα τα μεγαλώσουν όπως πρέπει, σαν μέλη της οικογένειας τους! Αν θα ξέρω πως δε θα τα παρατήσουν στο δρόμο μόλις μεγαλώσουν ή αν δεν τους βάλουν τσιπάκι και τα χάσουν και άλλα πολλά!

Και το άλλο που σκέφτομαι είναι πως τόσα αδεσποτάκια στο δρόμο, γιατί να ζευγαρώσω εγώ την σκυλίτσα μου; Γιατί σίγουρα αν δώσω ένα από τα μικρά της Λίλης, μπορεί να πάρει τη θέση ενός αδέσποτου, που θα υιοθετούσε η οικογένεια αν δεν έβρισκαν τα δικά μου κουτάβια.. Δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ... 😛
 
Εγώ στειρώνω τα σκυλιά μου για λόγους υγείας
Σίσσυ μου και να ζευγαρώσει και να γεννήσει πάλι θα τη στειρώσω γιατί έχω ακούσει πως και μετά τη γέννα τα θηλυκά πρέπει να στειρώνονται γιατί αλλιώς βγάζουν πολλά θέματα υγείας (καρκίνο, όγκους κτλ).
Απλά εδώ οι δικοί μου λένε "θα τη στειρώσεις και δε θα χαρεί ποτέ την μητρότητα"; Και είναι πολύ μικρή ακόμα για να μπει σε χειρουργείο και να κάνει ολόκληρη επέμβαση. Άλλοι μου λένε ότι μετά τη στείρωση το σκυλί βαραίνει και "χαλάει" και γι αυτό είμαι σε δίλημμα.. Η μικρή τώρα είναι 4,5 μηνών.

Τελικά η ερώτηση μου είναι να την ζευγαρώσω ή όχι; 😛
 
Η άποψη μου είναι να μη την ζευγαρώσεις, δεν πιστεύω πως η γέννα θα προσφέρει κάτι στην σκυλίτσα σου.
Φυσικά και είναι μικρή για στείρωση εφόσον είναι μόνο 4,5 μηνών, γνωρίζω πως η στείρωση πρέπει να γίνει γύρω στον χρόνο.
Ποτέ τόσα χρόνια δεν είδα καμιά από τις σκυλίτσες μου να ''βαρύνει'' και να ''χαλάσει''
':D (αντικειμενικά και όχι επειδή μου αρέσουν)

Εδώ θα βρεις κάποιες απαντήσεις, αν και ο κτηνίατρος μου θυμάμαι πως έλεγε να στειρωθεί μετά τον πρώτο οίστρο (καλύτερα)
 
Δεν υπάρχει θέμα να χαρούν την μητρότητα τα σκυλιά. Ανταποκρίνονται σ' έναν από την φύση προκαθορισμένο ρόλο, διαφορετικά "κάθονται στ' αυγά τους" και δεν τα απασχολεί τίποτα.
Αυτά είναι προβολές ανθρώπινων συναισθημάτων στα ζώα μας και σημαίνει πως δεν γνωρίζουμε τίποτα γι' αυτά.
Όπως είπε και η Σίσσυ, όπως επίμονα λέει χρόνια ο κτηνίατρός μου, τα ζώα πρέπει να στειρώνονται εφόσον δεν υπάρχει περίπτωση αναπαραγωγής κάτω από κάποια εκτροφικά πρότυπα.
Στειρώνονται πρωτίστως και κυρίως τα θηλυκά για πρόληψη πυόμητρας και άλλων θεμάτων υγείας αλλά ενίοτε και τα αρσενικά.
Ναι στειρώνονται μετά τον πρώτο οίστρο τους.
Το δικό μου θηλυκό σκυλί είναι τώρα 4 χρόνια στειρωμένο και είναι κορμάρα και παιχνιδιάρα. Αυτά δεν ισχύουν. Όπως στους ανθρώπους και στα ζώα κάποια έχουν τάση για πάχος και αν δεν προσέξουμε την διατροφή και την άσκησή τους παχαίνουν. Απλά πράγματα.
Η υιοθεσία ζώων που γεννήθηκαν στο σπίτι σου είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση και το βίωσα με τα νεογέννητα γατάκια που βρήκαμε στα σκουπίδια και που δεν κατάφερα να βρω κατάλληλα σπίτια αφού έρχονται πιτσιρίκια και νεαρά άτομα και τα ζητάνε και είναι 90% βέβαιο ότι σε μικρό διάστημα θα καταλήξουν στους δρόμους από τους γονείς τους.
Έτσι αναγκάστηκα να τα κρατήσω, πέρα από τις αρχικές προθέσεις μου.
Μην μπλέξεις, αυτό είναι η συμβουλή μου.
Εξάλλου τελικά και να σου πω, είναι τόσο πίσω στην Ελλάδα το φιλοζωϊκό συναίσθημα, που αυτοί που δεν πληρώνουν για ένα ζώο δεν το θεωρούν και αξιόλογο.
 
Aλικη, δεν εχεις κανεναν λογο να αναπαραγεις ενα ημιαιμο σκυλακι τη στιγμη που υπαρχουν εκατονταδες ημιαιμα σαν αυτο που ψαχνουν σπιτια. Που και καθαροαιμο να ηταν παλι δεν θα ειχες καμια δουλεια να το αναπαραγεις χωρις να εχεις ιδεα απο εκτροφη. Οχι προσωπικα εσυ, ο καθενας που δεν ειναι εκτροφεας! Οι γεννες και η εκτροφη σκυλιων ουδεμια συγκριση ή παραλληλισμο εχει με την εκτροφη καναρινιων.

Κι ας πουμε οτι το αφησες να γεννησει, κι εσυ βρηκες τα καλα τα σπιτια οπως θα κρινεις, πως θα εισαι σιγουρη οτι ετσι θα καταληγουν παντα τα κουταβια που θα προκυπτουν απο τους απογονους του δικου σου σκυλιου; Ή επειδη δεν θα γνωριζεις δεν θα σε νοιαζει ή δεν θα πειραζει; Γιατι λοιπον να συμβαλεις σε ενα προβλημα που ειναι ηδη τεραστιο κι ασυμμαζευτο;

Ο σκυλος δεν χανει και δεν στερειται τιποτα που δεν γνωριζει αφου λειτουργει ενστικτωδως, δεν κανει πλανα να γινει γονιος με τη λογικη του, αλλα μονο για να διαιωνισει τα γονιδια του. Ε, δεν τα χρειαζεται ο κοσμος τα γονιδια ολων αυτων των σκυλιων που εμεις δημιουργησαμε.

Να την στειρωσεις θα σου πω κι εγω, μετα τον πρωτο ή τον δευτερο οιστρο. Αν παλι αποφασισεις να μην την στειρωσεις ποτε, ειναι δικαιωμα κι επιλογη σου αλλα κανε τη χαρη σε ολα αυτα τα αδεσποτα ημιαιμα σκυλακια που καρτερουν ενα σπιτι, να εχουν μια ευκαιρια παραπανω, και μην την ζευγαρωσεις ποτε. Παιρνοντας βεβαια το ρισκο της πυομητρας.
 
Λοιπόν λοιπόν τα διάβασα όλα με πάρα πολύ προσοχή και σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας να μου πείτε την άποψή σας! Αποφάσισα πως η μικρή μου θα στειρωθεί!

Εδώ θα βρεις κάποιες απαντήσεις, αν και ο κτηνίατρος μου θυμάμαι πως έλεγε να στειρωθεί μετά τον πρώτο οίστρο (καλύτερα)

Φυσικά και είναι μικρή για στείρωση εφόσον είναι μόνο 4,5 μηνών, γνωρίζω πως η στείρωση πρέπει να γίνει γύρω στον χρόνο.

Ναι στειρώνονται μετά τον πρώτο οίστρο τους.

Να την στειρωσεις θα σου πω κι εγω, μετα τον πρωτο ή τον δευτερο οιστρο.
Πρώτα από όολα για την δικιά της υγεία! Αυτό είναι που με νοιάζει! Αφού μειώνονται κατά τόσο πολύ (τα ποσοστά μίλησαν) οι κίνδυνοι να εμφανίσει πυομήτρα, όγκους κτλ κτλ γιατί να μην το κάνω; Γιατί να μην την προστατέψω από περαιτέρω επιπλοκές; Γιατί να θέσω τη ζωή της σε κίνδυνο; Εδώ το καναρινάκι περιμένουμε να γεννήσει και είμαστε με τη σύριγγα με το ασβέστιο σε ετοιμότητα! 😛
Εδώ όμως: Αν δεν ζευγαρώσει η σκύλα μου, κινδυνεύει; — ΤΡΙΧΕΣ λέει πως: "Επιπλέον, σύμφωνα με έρευνες, η πιθανότητα ανάπτυξης νεοπλασμάτων στους μαστούς σε θηλυκούς σκύλους είναι 0.5% αν στειρωθούν πριν τον πρώτο οίστρο, 8% αν στειρωθούν μετά τον πρώτο οίστρο, και 26% αν στειρωθούν μετά το δεύτερο οίστρο. Μετά την ηλικία των 2,5 περίπου ετών η στείρωση δεν φαίνεται να επηρεάζει την πιθανότητα εμφάνισης νεοπλασμάτων στους μαστούς."
Μήπως πρέπει να την στειρώσω πριν τον πρώτο οίστρο που είναι τώρα;

Ποτέ τόσα χρόνια δεν είδα καμιά από τις σκυλίτσες μου να ''βαρύνει'' και να ''χαλάσει''
':D (αντικειμενικά και όχι επειδή μου αρέσουν)

Το δικό μου θηλυκό σκυλί είναι τώρα 4 χρόνια στειρωμένο και είναι κορμάρα και παιχνιδιάρα. Αυτά δεν ισχύουν. Όπως στους ανθρώπους και στα ζώα κάποια έχουν τάση για πάχος και αν δεν προσέξουμε την διατροφή και την άσκησή τους παχαίνουν. Απλά πράγματα.
Αυτό η αλήθεια το φοβάμαι, αλλά αφού μου λέτε πως δεν ισχύει γιατί να μη σας πιστέψω; Εγώ την μικρή ήδη την βγάζω μια βόλτα την ημέρα και πάμε στο πάρκο και τρέχει για μία ώρα! Αφήστε το τρέξιμο που ρίχνει στο σπίτι! 😛 Δεν πιστεύω να έχουμε θέμα.. Μόνο πείτε μου ότι θα παραμείνει έτσι τρελιάρα όπως είναι και τώρα! Η διατροφή μιας στειρωμένης σκυλίτσας είναι λιγότερη ή διαφορετική από μιας μη στειρωμένης;

Aλικη, δεν εχεις κανεναν λογο να αναπαραγεις ενα ημιαιμο σκυλακι τη στιγμη που υπαρχουν εκατονταδες ημιαιμα σαν αυτο που ψαχνουν σπιτια. Που και καθαροαιμο να ηταν παλι δεν θα ειχες καμια δουλεια να το αναπαραγεις χωρις να εχεις ιδεα απο εκτροφη. Οχι προσωπικα εσυ, ο καθενας που δεν ειναι εκτροφεας! Οι γεννες και η εκτροφη σκυλιων ουδεμια συγκριση ή παραλληλισμο εχει με την εκτροφη καναρινιων.
Κακά τα ψέματα, είναι μια κούκλα η κόρη μου (ναι ναι είμαι κουκουβάγια) αλλά είναι ένα ημίαιμο και μοναδικό σκυλάκι! Όπως εκατοντάδες άλλα σκυλάκια στους δρόμου της Ελλάδας! Γιατί να βγουν κι άλλα; Απλά πολλές φορές μας πιάνει ο εγωισμός: "Το δικό μου το σκυλί που είναι τόσο όμορφο και το αγαπάνε όλοι δε θα γεννήσει να κάνει μικρά Λιλάκια;".

Εξάλλου τελικά και να σου πω, είναι τόσο πίσω στην Ελλάδα το φιλοζωϊκό συναίσθημα, που αυτοί που δεν πληρώνουν για ένα ζώο δεν το θεωρούν και αξιόλογο.
Πόσο ισχύει αυτό;! Πιστεύω πως αν πάρω 5 κουταβάκια από το δρόμο και τα πουλήσω λέγοντας ότι είναι cane bastardo θα έχω πιο μεγάλη απήχηση από το αν πω είναι ημίαιμα κουταβάκια και χαρίζονται! Γιατί άραγε να συμβαίνει αυτό;!?

Η υιοθεσία ζώων που γεννήθηκαν στο σπίτι σου είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση και το βίωσα με τα νεογέννητα γατάκια που βρήκαμε στα σκουπίδια και που δεν κατάφερα να βρω κατάλληλα σπίτια αφού έρχονται πιτσιρίκια και νεαρά άτομα και τα ζητάνε και είναι 90% βέβαιο ότι σε μικρό διάστημα θα καταλήξουν στους δρόμους από τους γονείς τους.
Έτσι αναγκάστηκα να τα κρατήσω, πέρα από τις αρχικές προθέσεις μου.
Μην μπλέξεις, αυτό είναι η συμβουλή μου.
Κι ας πουμε οτι το αφησες να γεννησει, κι εσυ βρηκες τα καλα τα σπιτια οπως θα κρινεις, πως θα εισαι σιγουρη οτι ετσι θα καταληγουν παντα τα κουταβια που θα προκυπτουν απο τους απογονους του δικου σου σκυλιου; Ή επειδη δεν θα γνωριζεις δεν θα σε νοιαζει ή δεν θα πειραζει; Γιατι λοιπον να συμβαλεις σε ενα προβλημα που ειναι ηδη τεραστιο κι ασυμμαζευτο;
Πέρα από αυτά, που ισχύουν καθώς με βλέπω να μένω με όσα κουτάβια γεννήσει η Λίλη γιατί όλοι οι "γονείς" θα μου φαίνονται ανεπαρκείς και αδιάφοροι (αφού με ξέρετε 😛 )
αυτό:
αλλα κανε τη χαρη σε ολα αυτα τα αδεσποτα ημιαιμα σκυλακια που καρτερουν ενα σπιτι, να εχουν μια ευκαιρια παραπανω, και μην την ζευγαρωσεις ποτε.
με έπεισε ακόμα παραπάνω! Τόσα κουτάβια που δεν έχουν σπιτάκι, τόσες σκυλίτσες μανούλες στο δρόμο, τόσες ψυχούλες χωρίς οικογένεια και τους πάρω εγώ αυτή την ευκαιρία για καλύτερη ζωή; Όχι βέβαια! Σε λίγα χρόνια που θα μεγαλώσει το Λιλακι θα της πάρω ένα αδελφάκι αδεσποτάκι να έχει παρέα! :D

Και τώρα να ρωτήσω και τους άλλους σκυλομπαμπάδες.. @Φοίβος @Stavros έχετε στειρώσει τις κόρες σας; :)
 
Αλίκη μου, το γενικό πλαίσιο είναι όπως τα είπαμε. Κάποια πράγματα θα τα συζητήσεις και με τον γιατρό σου που ξέρει και το σκυλάκι και το παρακολουθεί.
Μικρή ταλαιπωρία είναι, μία μέρα έχει το ύφος του μπεκρή και θα φοράει λίγες μέρες το κολάρο για να μην ξύνει την τομή της.
 
...

Και τώρα να ρωτήσω και τους άλλους σκυλομπαμπάδες.. @Φοίβος @Stavros έχετε στειρώσει τις κόρες σας; :)

Ουτε εμεις ακομη, εγω σκοπευω να αφησω και δευτερο οιστρο να περασει ισως και τριτο επειδη ειναι τοσοδουλα, μονο 2,5 κιλα. Ετσι ειναι η συμβουλη της εκτροφεος της. Τα εσωτερικα αναπαραγωγικα οργανα και η εκκριση των ορμονων απο την υπαρξη τους, ρυθμιζουν και τη συνολικη αναπτυξη του σκυλου η οποια ολοκληρωνεται αργοτερα απο τους 6-12 μηνες ζωης που συνηθως ερχεται η πρωτη περιοδος. Γνωμη δικια μου, μετα απο οσα εχω διαβασει κι ακουσει επ'αυτου, ειναι οτι πρεπει πρωτα να ολοκληρωνεται η αναπτυξη του κουταβιου και να ενηλικιωνεται σε ολους τους τομεις και μετα να στειρωνεται. Υπαρχει κι ενα ποσοστο θηλυκων σκυλιων που στειρωθηκαν πριν τον πρωτο οιστρο κι απεκτησαν ακρατεια, πραγμα που δεν συμβαινει στα σκυλια που στειρωνονται μετα απο αυτον.

Αν δεν ξαναειχες θηλυκο σκυλακι θα δεις ποσο εντονες ορμονικες μεταβολες ζει με τους οιστρους. Αλλαγη της ορεξης, της διαθεσης, υπνηλια, διογκωση εξωτερικων αναπαραγωγικων οργανων και μαστων. Οι μεταβολες στο σωμα τους ειναι "τρελες". Το δικο μας υιοθετησε ενα παιχνιδι αρκουδακι και κατεβασε γαλα για να το θηλαζει 2 μηνες μετα τον οιστρο, οσο δηλαδη θα χρειαζοταν για να γεννησει κουταβια αν ειχε ζευγαρωσει. Εσταζε απο το στηθος της το γαλα και καθοταν συχνα κατω και γλυφοταν με μανια να καθαριστει δειχνοντας ενοχληση. Ασε που πρεπει να πονουσε με την περιοδο, διοτι σταματησε να πηδαει πανω σε καναπεδες και κρεβατια το τελευταιο διαστημα που ηταν αδιαθετη, κι απο τοτε οταν θελει να ανεβει καπου σηκωνεται στα δυο ποδια και ζηταει να την ανεβασουμε εμεις. Περα ολων των αλλων που σου ανεφερα (και χαιρομαι που καταλαβες και συμφωνεις), δεν εχει κανεναν λογο το σκυλακι μου να περναει τετοιο στρες 2 φορες το χρονο.
 
Όχι ακόμη. Εγώ προσωπικά σκέφτομαι μόνο την ταλαιπωρία της από την επέμβαση.
Ούτε ένα εικοσιτετράωρο δεν κρατάει η ''εμφανής'' ταλαιπωρία τους, μετά (για 2-3 ημέρες) πιστεύω πως δεν υποφέρουν ιδιαιτέρα (γενικά επανέρχονται γρήγορα).
Εμένα πάντα με απασχολεί το θέμα της νάρκωσης, εκεί δίνω μεγάλη σημασία...
Το θέμα είναι ο γιατρός να κοιμίσει το ζώο με αέριο (κάτι που νομίζω πως δεν διαθέτουν όλοι)...
(άσχετο-σχετικό και τον Μάριο που είναι 25 γρ με αέριο τον ναρκώνει ο κτηνίατρος... ΥΓ δεν πάω στον ίδιο κτηνίατρο σκυλιά και πουλιά)

... Μόνο πείτε μου ότι θα παραμείνει έτσι τρελιάρα όπως είναι και τώρα!
Η διατροφή μιας στειρωμένης σκυλίτσας είναι λιγότερη ή διαφορετική από μιας μη στειρωμένης;
Σε κανένα από τα ζώα μου δεν παρατήρησα ποτέ διαφορά στον χαρακτήρα μετά τη στείρωση... Πχ η Τζο, 😛 τρελοπαλαβιάρα ήταν και παραμένει (γεννημένη το 2002).
Όσο για το βάρος, αυτό είναι κάτι που θα παρακολουθήσεις και θα ρυθμίσεις ανάλογα με τις ανάγκες του ζώου σου...
εγώ πχ επιλέγω πάντα να διατηρούν το μικρότερο βάρος (βάση του μεγέθους και της ράτσας τους)
 
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας γιατί πραγματικά είχα πάρα πολλά ερωτηματικά και πολλά διλήμματα και με βοηθήσατε σε πολλά! Τον κτηνίατρο μας τον εμπιστεύομαι γιατί είναι πολύ γνωστός και έχει πολλά χρόνια πείρα οπότε για το πότε θα γίνει η στείρωση είναι καλύτερα να ρωτήσω τον ίδιο τον γιατρό!

Το θέμα είναι ο γιατρός να κοιμίσει το ζώο με αέριο (κάτι που νομίζω πως δεν διαθέτουν όλοι)...
Θα τον ρωτήσω και γι αυτό.. Σίσση μου ξέρεις ποια η διαφορά; Και γιατί είναι καλύτερο το αέριο;

Ουτε εμεις ακομη, εγω σκοπευω να αφησω και δευτερο οιστρο να περασει ισως και τριτο επειδη ειναι τοσοδουλα, μονο 2,5 κιλα. Ετσι ειναι η συμβουλη της εκτροφεος της. Τα εσωτερικα αναπαραγωγικα οργανα και η εκκριση των ορμονων απο την υπαρξη τους, ρυθμιζουν και τη συνολικη αναπτυξη του σκυλου η οποια ολοκληρωνεται αργοτερα απο τους 6-12 μηνες ζωης που συνηθως ερχεται η πρωτη περιοδος. Γνωμη δικια μου, μετα απο οσα εχω διαβασει κι ακουσει επ'αυτου, ειναι οτι πρεπει πρωτα να ολοκληρωνεται η αναπτυξη του κουταβιου και να ενηλικιωνεται σε ολους τους τομεις και μετα να στειρωνεται. Υπαρχει κι ενα ποσοστο θηλυκων σκυλιων που στειρωθηκαν πριν τον πρωτο οιστρο κι απεκτησαν ακρατεια, πραγμα που δεν συμβαινει στα σκυλια που στειρωνονται μετα απο αυτον.
Πολύ λογικό! Δεν το ήξερα! Εμάς 4,5 μηνών και είναι 3,8 κιλά! Δεν την λες και θηρίο! 😛

Μικρή ταλαιπωρία είναι, μία μέρα έχει το ύφος του μπεκρή και θα φοράει λίγες μέρες το κολάρο για να μην ξύνει την τομή της.

Ούτε ένα να εικοσιτετράωρο δεν κρατάει η ''εμφανής'' ταλαιπωρία τους, μετά (για 2-3 ημέρες) πιστεύω πως δεν υποφέρουν ιδιαιτέρα (γενικά επανέρχονται γρήγορα).
Το καλό της Λίλης είναι ότι γενικότερα είναι σκληρό σκυλί! Δεν πονάει εύκολα και κλαίει πολύ σπάνια! Πριν τα Χριστούγεννα που πήγαμε στο γιατρό για τα τελευταία εμβόλια, της έβαλε και το τσιπάκι (που είναι μια τεράστια βελόνα) και δύο εμβόλια! Ένα σε κάθε πλευρό! Έκλαψε και στα τρία! Μόλις γυρίσαμε σπίτι άρχισε να τρέχει να σκαρφαλώνει και ούτε που πόναγε στα πλευρά της! Γενικότερα δεν καταλαβαίνει! Εγώ το λέω είναι μασίφ το σκυλί μου! Σκληροπυρηνικό! 😛 Οπότε πιστεύω ότι αφού χρονίσει, δε θα έχουμε θέμα με νάρκωση και πόνο. Αντέχει η τσούπα.. Πιο πολύ κλαίω εγώ, παρά εκείνη! 😛

Αν δεν ξαναειχες θηλυκο σκυλακι θα δεις ποσο εντονες ορμονικες μεταβολες ζει με τους οιστρους. Αλλαγη της ορεξης, της διαθεσης, υπνηλια, διογκωση εξωτερικων αναπαραγωγικων οργανων και μαστων. Οι μεταβολες στο σωμα τους ειναι "τρελες". Το δικο μας υιοθετησε ενα παιχνιδι αρκουδακι και κατεβασε γαλα για να το θηλαζει 2 μηνες μετα τον οιστρο, οσο δηλαδη θα χρειαζοταν για να γεννησει κουταβια αν ειχε ζευγαρωσει. Εσταζε απο το στηθος της το γαλα και καθοταν συχνα κατω και γλυφοταν με μανια να καθαριστει δειχνοντας ενοχληση. Ασε που πρεπει να πονουσε με την περιοδο, διοτι σταματησε να πηδαει πανω σε καναπεδες και κρεβατια το τελευταιο διαστημα που ηταν αδιαθετη, κι απο τοτε οταν θελει να ανεβει καπου σηκωνεται στα δυο ποδια και ζηταει να την ανεβασουμε εμεις. Περα ολων των αλλων που σου ανεφερα (και χαιρομαι που καταλαβες και συμφωνεις), δεν εχει κανεναν λογο το σκυλακι μου να περναει τετοιο στρες 2 φορες το χρονο.
Ούτε αυτό το ήξερα! Είναι όμως απολύτως φυσιολογικό! Σε όλα τα θηλυκά οι ορμόνες μας τρελαίνουν λίγο! 😛 Δηλαδή και τώρα που σε λίγους μήνες (5-6 μηνών απ΄ότι έχω διαβάσει) περιμένω να της έρθει ο πρώτος οίστρος, θα δω αλλαγή στη συμπεριφορά της;

Σε κανένα από τα ζώα μου δεν παρατήρησα ποτέ διαφορά στον χαρακτήρα μετά τη στείρωση... Πχ η Τζο, 😛 τρελοπαλαβιάρα ήταν και παραμένει (γεννημένη το 2002).
Όσο για το βάρος, αυτό είναι κάτι που θα παρακολουθήσεις και θα ρυθμίσεις ανάλογα με τις ανάγκες του ζώου σου...
εγώ πχ επιλέγω πάντα να διατηρούν το μικρότερο βάρος (βάση του μεγέθους και της ράτσας τους)
😀 μακάρι και μένα να παραμείνει έτσι τρελιάρα που είναι και τώρα! Ισχύει αυτό που λένε πως όσο πιο νωρίς γίνει η στείρωση τόσο λιγότερο επηρεάζει τις ορμόνες και το χαρακτήρα του σκυλιού;
Απλά επειδή έχεις και εσύ ημίαιμα θα ξέρεις πως ποτέ δε ξέρουμε πόσο θα βγει και πόσα κιλάκια. Και αυτό με δυσκολεύει και τώρα. Και οι δύο γονείς της είναι γύρω στα 5 κιλάκια, αλλά θα φτάσει τόσα ή θα γίνει πιο μεγάλη; Της αύξησα την ημερήσια ποσότητα τροφής και ακόμα και τώρα πιάνεις τα παΐδια της! 😛



Πάντως γενικότερα το τι φήμες υπάρχουν γύρω από τη στείρωση δεν λέγονται! Ο καθένας λέει πραγματικά το μακρύ του και το κοντό του!
 
Αλικη, φιλικο μου προσωπο ειχε θηλυκο σκυλακι, μικροσωμο κι αυτο,westακι συγκεκριμένα, πολυ ηρεμο... Οταν ηταν ενος ετους περιπου, ειχε εντονη επιθυμια για ζευγαρωμα και για να κανει κουταβακια.. Την ζευγαρωσαν λοιπον με ενα σκυλακο ιδιας ρατσας.. Εκανε 3 κουταβακια, πεθανε το ενα (πρωτο δραμα) και δωσανε τα αλλα δυο λογω του οτι δεν μπορουσαν να εχουν 3 σκυλια μεσα σε ενα σπιτι.. Το αποτελεσμα ηταν ενα
εξαιρετικα ηρεμο σκυλακι να γινει ενα
αγριμι.. Ειχε παρει ενα λουτρινο κουκλακι θυμαμαι, το οποιο νομιζε πως ηταν το παιδι της και κρυβοταν με αυτο μεσα στη ντουλαπα.. Εννοειται πως δεν αφηνε κανεναν να πλησιασει ουτε να της παρει το "μωρο" της. Τελικα την στειρωσανε και το θεμα εληξε..
 
Εγώ πάντως είμαι πολύ επιφυλακτικός έως αρνητικός με την στείρωση των ζώων, για ιδεολογικούς αλλά και πρακτικούς - υγείας λόγους...
Σχετικά με τους λόγους υγείας του ζώου έχω διαβάσει. Για προβλήματα ακράτειας ούρων, ουρολιθίαση κλπ... Κλπ


Υπάρχουν όμως και έρευνες που μιλούν για αρνητικές επιπτώσεις της στείρωσης. Δεν είναι κακό να τις έχεις υπόψιν σου ακόμη και αν δεν είναι αποδεκτές από το σύνολο του επιστημονικού κόσμου.

Σύμφωνα με έρευνα του Cornell University's College of Veterinary Medicine που δημοσιεύτηκε στο Journal of the American Veterinary Medical Association, οι αρσενικοί και θηλυκοί σκύλοι που στειρώνονται σε μικρή ηλικία είναι πιθανόν να αναπτύξουν δυσπλασίες.

Έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το 1982 έως το 1995 από το Veterinary Medical Database έδειξε πως οι σκύλοι που στειρώνονται, έχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν καρκίνο στην καρδιά (hemangiosarcoma) από εκείνα που δεν έχουν στειρωθεί.

Έρευνα που δημοσιεύτηκε το 2000 στο Journal of Pediatric Endocrinology and Metabolism υποστηρίζει πως οι σκύλοι που στειρώνονται πριν το πρώτο έτος της ηλικίας τους μπορεί να αναπτύξουν μη φυσιολογική σκελετική δομή.

Τέλος έρευνες έχουν δείξει πως τα σκυλιά που στειρώνονται πριν το πρώτο έτος της ζωής τους είναι πιθανό να αναπτύξουν καρκίνο στα οστά (osteosarcoma)

Πηγή: www.livingwithdogs.gr

Επίσης...

Spayed or Neutered Dogs Have Higher Disease Rates
διάβασε και δεξιά το... Story at-a-glance

ΥΓ, δεν βάζω εδώ βίντεο, αλλά αν θέλετε κάντε μιά αναζήτηση στο youtube...Dog Castration ή female Dog Castration
 
Back
Top