Να στειρώσω ή όχι την σκυλίτσα μου;

Συμφωνώ δεν ζευγαρώνουμε πότε.. Εκτός και αν έχεις σκύλο καθαρόαιμο με προϋποθέσεις καλής αναπαραγωγης και ζευγαρωσει με αντίστοιχο τότε ναι έχεις μια αξιοπρεπει γέννα δηλωμένη στον κοε
 
Συμφωνώ δεν ζευγαρώνουμε πότε.. Εκτός και αν έχεις σκύλο καθαρόαιμο με προϋποθέσεις καλής αναπαραγωγης και ζευγαρωσει με αντίστοιχο τότε ναι έχεις μια αξιοπρεπει γέννα δηλωμένη στον κοε

Τοτε, φιλε Παναγιωτη, παιρνεις επωνυμια εκτροφειου, κανεις ενα καρο εξετασεις υγειας στο σκυλι σου και γινεσαι επισημα εκτροφεας. Οχι back yard breeder που λεμε. Αυτο που περιγραφεις ειναι αλλο πραγμα και το διαχωρισαμε νωριτερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Θέλω να ρωτήσω, τα θηλυκά στειρωμένα σκυλιά έχουν επιθυμία για ζευγάρωμα;
Έχω ακούσει ότι πολλές φορές, παρόλο που είναι στειρωμένο, το σώμα εξακολουθεί να παράγει κάποιες από τις υπεύθυνες για τον οίστρο ορμόνες. Ισχύει κάτι τέτοιο;
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Θέλω να ρωτήσω, τα θηλυκά στειρωμένα σκυλιά έχουν επιθυμία για ζευγάρωμα;
Έχω ακούσει ότι πολλές φορές, παρόλο που είναι στειρωμένο, το σώμα εξακολουθεί να παράγει κάποιες από τις υπεύθυνες για τον οίστρο ορμόνες. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Κατα κανονα οχι, δεν εχουν επιθυμια για ζευγαρωμα εκτος κι αν ο κτηνιατρος εχει εγκληματισει κανοντας μονο υστερεκτομη κι οχι ωοθηκυστερεκτομη. Κι αυτο ειναι πραγματικα εγκλημα διοτι υποβαλει στο ζωο να ταλαιπωρειται απο τις ορμονες του, οι εναπομεινασες ωοθηκες συρικνωνονται και γινεται εξαιρετικα δυσκολο να αφαιρεθουν αργοτερα αφου γινονται σαν βελονα στ'αχυρα, και κατα κυριο λογο καταληγουν αργα ή γρηγορα σε καρκινωματα. Ακομη ομως και μετα την ολικη ωοθηκυστερεκτομη υπαρχουν επιπεδα οιστρογονων στο σωμα τους διοτι τα αναπαραγωγικα οργανα δεν ειναι τα αποκλειστικα οργανα παραγωγης των ορμονων, αλλα σε πολυ χαμηλοτερο επιπεδο. Ειδικα οι σκυλες που γενικοτερα καποιες ειναι δυσκολες στο να ζευγαρωσουν, δεν εχω ακουσει να ειναι ποτε δεκτικες μετα την "κανονικη-ολικη" στειρωση. Εξαλλου δεχονται μονο απο την 9 ως την 18η ημερα περιπου της περιοδου τους.

Γατα ομως εχω δει στειρωμενη να ζευγαρωνει κανονικα, 1 χρονο και κατι μετα την στειρωση. Της ειχε γινει ολικη ωοθηκυστερεκτομη (ημουν μεσα στο χειρουργειο) και παρολα αυτα περασε μερικες ημερες ζευγαρωνοντας. Εδω και 2 χρονια δεν εχει ξαναεμφανισει κατι αναλογο. Μιλαω για μια απο τις θηλυκες γατες που εχω στον κηπο. Κι εχω περιπου 20 ολες και ολοι στειρωμενοι. Ουτε ενα γατι δεν εχει εμφανισει το παραμικρο προβλημα ή επιπλοκη μετα τη στειρωση. Κι εχω στειρωσει καμια 30ρια ακομη στα περιξ, τις οποιες βλεπω τακτικα.

Τα αρσενικα και στις γατες και στους σκυλους, αν ειχαν ξεκινησει τη σεξουαλικη τους ζωη, αργουν να τη σταματησουν μετα τη στειρωση, αναλογα παντα με το καθε ατομο ξεχωριστα.
 
Ευχαριστώ Ανέστη. Ξέρεις αν οι σκύλες προσελκύουν αρσενικά μετά την στείρωση;
 
Ευχαριστώ Ανέστη. Ξέρεις αν οι σκύλες προσελκύουν αρσενικά μετά την στείρωση;

Δεν προσελκυουν. Τα αρσενικα προσελκυονται μονο απο την περιοδο και τις ορμονικες μεταβολες του οιστρου. Αν προσελκυσουν, τοτε σημαινει οτι ο κτηνιατρος που τη στειρωσε εχει αφαιρεσει μονο τη μητρα κι οχι τις ωοθηκες, δημιουργωντας το προβλημα που σου εξηγησα πιο πανω. 😉


υ. Γ. Για να το κανει αυτο καποιος εκτος απο ανοητος ειναι κι αρπκολατζης γιατι καποιοι το εκαναν για να γλιτωσουν κοπο απο τη δουλεια τους, το να βρουν και να αφαιρεσουν τις ωοθηκες. Δηλαδη κανενα τεταρτο-εικοσαλεπτο δουλειας για καποιον εμπειρο.
 
Καμμία παρεξήγηση αλλά ποιος το είπε ότι δεν γίνεται αυτό; Απλά στις γυναίκες γνωρίζουμε τους προδιαθεσικούς παράγοντες και γίνεται ανά περίπτωση.
, συν ότι σε γυναίκες που δεν έχουν προδιαθεσικούς παράγοντες, γίνονται τεστ Παπανικολάου και μαστογραφίες (ως μέτρα πρόληψης), κάτι που δεν έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε και στα ζώα μας
 
Μεχρι στιγμής εχουν περάσει απο τα χερια μου μονο δυο.σκυλια. Και τα δυο τα πηρα απο τον δρομο, ρατσα ελληνικος κόπρος.

Τον πρώτο, ο Αλέκος ήταν πεντε χρονών όταν τον βρήκα. Με καλαζαρ, ερλιχια, πειραγμενο συκώτι, πειραγμένα νεφρά και επιληψία. Δεν στειρώθηκε ποτέ γιατί λογω επιληψιας δεν θέλαμε να τον ναρκωσουμε για κανεναν λόγο. Εζήσε σχεδόν τρία χρόνια μαζί μου.

Ο δευτερος, ο Ντάνυ ειναι τώρα 2,5 χρονών και δεν εχει στειρωθεί για καθαρά οικονομικούς λογους. Είμαι ανεργη, αλλα μόλις βρω δουλειά θα στειρωθει. Εκτός
τους λόγους υγείας(προληψη καρκινου) και γιατι θελω να αποβάλει το καβάλημα. Ξερω οτι είναι θεμα κυριαρχίας περισσότερα αλλα η γιαγια μου την πληρώνει...
 
Back
Top