Να στειρώσω ή όχι την σκυλίτσα μου;

Δημητρη καλως τα παραθετεις αλλα κανεις εδω δεν προτεινε τη στειρωση σε κουταβι πριν την πρωτη περιοδο οπως κανουν παντου στην Αμερικη ουτε καν κατω του ενος ετους οπου απευθυνονται οι ερευνες που παραθετεις. 😉 Πολλες ερευνες επισης υποστηριζουν οτι τα στειρωμενα σκυλια ζουν περιπου 2 χρονια περισσοτερο. Στο συνολο της συντομης ζωης των σκυλων τα 2 χρονια ειναι μεγαλο διαστημα.

Τα βιντεο προς τι τα αναφερεις; Ενα χειρουργειο δεν παυει να ειναι ενα χειρουργειο. Ευτυχως πλεον ειναι χειρουργειο ρουτινας χωρις ιδιαιτερους κινδυνους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Απ ότι εγω καταλαβαίνω η στείρωση σε μικρή ηλικία δημιουργεί κυρίως δυσπλασία και καρκίνο των οστών.
Όμως δεν μπορώ να πιστέψω ότι μιά έντονη ορμονική αλλαγή δεν θα έχει επιπτώσεις... Κάπου είχα διαβάσει για οστεοπόρωση... Κρίσεις πανικού, "μελαγχολία" κλπ. Ο καθένας αποφασίζει τι πρέπει να κάνει...
Εγώ πάντως έχω δύο σκυλιά και δεν τα έχω στειρώσει...όχι για λόγους υγείας αλλά επειδή πιστεύω ότι δεν έχω το ηθικό δικαίωμα να το κάνω.

Ενα ακραίο παράδειγμα, στην γη κατοικούν 7+ δισεκατομμύρια άνθρωποι...υπερπληθυσμός με πολλές αρνητικές συνέπειες...
Να στειρωθούν 2-3 δισεκατομμύρια να μειώσουμε τα προβλήματα!
, απλά πιστεύω ότι και τα ζώα έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με μας, και δεν έχουμε το δικαίωμα να αποφασίζουμε ότι εμάς μας βολεύει...
 
Τα αρσενικά γατιά πεθαίνουν συνήθως στον πρώτο οίστρο τους από ατυχήματα ενώ τα θηλυκά δεν ζουν πάνω από τέσσερα χρόνια από τις αλλεπάλληλες γέννες. Άσε πόσες γάτες πεθαίνουν από αυτοκίνητα και φόλες.
Αλλά και στα σκυλιά δεν συμβαίνει το ίδιο; Για ποιο ηθικό δικαίωμα να μιλήσουμε όταν οι πόλεις και ο ανθρώπινος πολιτισμός έχει εξαπλωθεί έως τα κορφοβούνια;
Εφόσον παρεμβαίνουμε κατά τον έναν τρόπο, ηθική υποχρέωση έχουμε να παρέμβουμε και προστατευτικά.
Εξάλλου μιλάμε για ζώα οικόσιτα που χωρίς την ανθρώπινη βοήθεια δεν επιβιώνουν.
 
Αν... Το ξαναλέω... αν δεχτούμε ότι όλα τα ζωντανά έχουν τα ίδια δικαιώματα πάνω στην γη, τότε εμείς οι άνθρωποι και ο πολιτισμός μας είναι το πρόβλημα και όχι τα ζώα... Τέλος από μένα.:)
 
Έχουμε γίνει Θεοί στη θέση του παντοδύναμου.. Ποιός μας έδωσε άραγε τέτοιες δικαιοδοσίες πάνω στις ζωές άλλων όντων;
 
Αν... Το ξαναλέω... αν δεχτούμε ότι όλα τα ζωντανά έχουν τα ίδια δικαιώματα πάνω στην γη, τότε εμείς οι άνθρωποι και ο πολιτισμός μας είναι το πρόβλημα και όχι τα ζώα... Τέλος από μένα.:)
Tα ζωα που τρως ή ταΐζεις στα σκυλια σου δεν εχουν τα ιδια "δικαιωματα" οπως λες, αφου τα βλεπεις ετσι τα πραγματα;

Ειναι μεγαλο λαθος να ανθρωποποιεις τα σκυλια. Τα αδικεις. :)
 
Tα ζωα που τρως ή ταΐζεις στα σκυλια σου δεν εχουν τα ιδια "δικαιωματα" οπως λες, αφου τα βλεπεις ετσι τα πραγματα;

Ειναι μεγαλο λαθος να ανθρωποποιεις τα σκυλια. Τα αδικεις. :)
Eσύ..στην άλλη σου ζωή, θα'θελα να γεννηθείς σκυλί... Και ένας μαντράχαλος που υποτίθεται σε αγαπάει και σε φροντίζει, εύχομαι να σε πάει για στείρωση 😛... Να δω θα σ'αρέσει;
 
Eσύ..στην άλλη σου ζωή, θα'θελα να γεννηθείς σκυλί... Και ένας μαντράχαλος που υποτίθεται σε αγαπάει και σε φροντίζει, εύχομαι να σε πάει για στείρωση 😛... Να δω θα σ'αρέσει;

Αν γεννηθω σκυλι θα ηθελα τουλαχιστον να πεσω σε χερια σαν τα δικα μου κι ας ειμαι κι ευνουχισμενος. 🙂 Δεν βλεπω τα @#%^α του σκυλου μου σαν δικα μου, ξερω να ξεχωριζω τη διαφορα. 😎
 
Tα ζωα που τρως ή ταΐζεις στα σκυλια σου δεν εχουν τα ιδια "δικαιωματα" οπως λες, αφου τα βλεπεις ετσι τα πραγματα;

Ειναι μεγαλο λαθος να ανθρωποποιεις τα σκυλια. Τα αδικεις. :)
Δεν έγραψα πουθενά ότι είμαι από κάποιον άλλο ανώτερο πολιτισμό, και αν δεις πιο πάνω έγραψα ότι ο καθένας κάνει ότι νομίζει σωστό... Θεωρώ πάντως ότι το πράγμα "στράβωσε" από την στιγμή που τα ζώα έγιναν pet.
 
Ισχύει αυτό που λένε πως όσο πιο νωρίς γίνει η στείρωση τόσο λιγότερο επηρεάζει τις ορμόνες και το χαρακτήρα του σκυλιού;
Απλά επειδή έχεις και εσύ ημίαιμα θα ξέρεις πως ποτέ δε ξέρουμε πόσο θα βγει και πόσα κιλάκια. Και αυτό με δυσκολεύει και τώρα. Και οι δύο γονείς της είναι γύρω στα 5 κιλάκια, αλλά θα φτάσει τόσα ή θα γίνει πιο μεγάλη; Της αύξησα την ημερήσια ποσότητα τροφής και ακόμα και τώρα πιάνεις τα παΐδια της!! 😛
Πάντως γενικότερα το τι φήμες υπάρχουν γύρω από τη στείρωση δεν λέγονται! Ο καθένας λέει πραγματικά το μακρύ του και το κοντό του!
Τα σκυλιά που είχα-έχω είναι ράτσας...
Το ποιο πρέπει να είναι το ιδανικό βάρος για το σκυλάκι σου θα στο πει ο κτηνίατρος σας...
εκτός του να πιάνεις τα παΐδια της θα πρέπει και να διαγράφονται απαλά στο σώμα της
tinypic-no-longer-available.jpg


Εμένα πάντα μ΄ενδιαφέρει τι λένε οι επιστήμονες για την προστασία του ζώου και όχι τι λέει και πως ''βλέπει'' το θέμα ο ένας και ο άλλος...
 
Εγώ δεν κάνω στειρωση ούτε καν.. Είμαι κατά, να τα κόψω το αγόρι μου άσε Ρε γκεουλες θα γίνουμε..😀
 
Η στείρωση στα αρσενικά, προστατεύει από τον καρκίνο του προστάτη και των όρχεων...
 
Σαφώς, συμφωνώ.. Αλλά προσωπικά δεν μπορώ να το κάνω..
Αυτό δεν το καταλαβαίνω, συμφωνείς μεν αλλά δεν θέλεις να προστατεύσεις ένα ζώο για το οποίο είσαι υπεύθυνος;
Πως θα αισθανθείς δηλαδή αν κάποτε αναπτύξει καρκίνο, επειδή εσύ βλέπεις ''τώρα'' το θέμα... Κάπως
 
Τα σκυλιά που είχα-έχω είναι ράτσας...
Με συγχωρείς απλά θυμόμουν πως είχες σώσει πολλά από το δρόμο.. Έτσι νόμιζα τουλάχιστον! Τέλος πάντων! Εμένα είναι ημίαιμη όσο δεν πάει! 😛 Έχει κανίς, έχει μαλτέζ, έχει γκριφόν και άλλα πολλά!

Το ποιο πρέπει να είναι το ιδανικό βάρος για το σκυλάκι σου θα στο πει ο κτηνίατρος σας...
εκτός του να πιάνεις τα παΐδια της θα πρέπει και να διαγράφονται απαλά στο σώμα της
2qavfva.jpg
Ναι ναι απαλά τα πιάνω! Είναι ανάμεσα στο 2 και στο 3... Μάλλον επειδή τρέχει πολύ και αναπτύσσεται επειδή είναι κουτάβι δεν μένει καθόλου λίπος! 😛

Καλό είναι να ακούγεται και ο αντίλογος και οι διαφορετικές απόψεις γιατί γι αυτό είναι τα φόρουμ! Στα αρσενικά και εγώ δεν την θεωρώ τόσο απαραίτητη τη στείρωση, από την στιγμή φυσικά που γίνονται συχνά έλεγχοι για την υγεία τους, ειδικά για τον προστάτη κτλ. Τα θηλυκά πιστεύω το έχουν πιο πολύ ανάγκη γιατί είναι πιο πολύπλοκα, άρα και πιο πολλές επιπλοκές και προβλήματα!
 
Από προσωπική εμπειρία..ότι έχω δει στειρωμενο είναι υπέρβαροκαι όσο για τα αρσενικά τους μειώνεις την τεστοστερόνη, ε μην τα ισοπεδώνουμε όλα πήραμε αρσενικό γιατί θέλουμε αρσενικόκαι ναι γίνεται να συμφωνώ και να μην είμαι υπέρ.όλα αυτά που λένε περί ασθένειας είναι εφικτά, σωστά; Σε τι ποσοστά; Ξέρεις ότι η ολική νάρκωση ίσως αφήσει προβλήματα στο σκυλί; Και αν νοιαζόμαστε τόσο για αυτά γιατί όχι για εμάς για εσάς πιο πολύ τις γυναίκες καρκίνος της μήτρας και του μαστού γιατί δεν αφερειται κάτι για μην σας συμβεί; Η ερώτησης για το γυναικείο φύλο είναι καθαρα ενημερωτικές. Δεν θέλω να δημιουργηθεί καμιά παρεξήγηση. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΙΚΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΟΥ..
 
Και αν νοιαζόμαστε τόσο για αυτά γιατί όχι για εμάς για εσάς πιο πολύ τις γυναίκες καρκίνος της μήτρας και του μαστού γιατί δεν αφερειται κάτι για μην σας συμβεί; Η ερώτησης για το γυναικείο φύλο είναι καθαρα ενημερωτικές. Δεν θέλω να δημιουργηθεί καμιά παρεξήγηση
Καμμία παρεξήγηση αλλά ποιος το είπε ότι δεν γίνεται αυτό; Απλά στις γυναίκες γνωρίζουμε τους προδιαθεσικούς παράγοντες και γίνεται ανά περίπτωση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αχα οκ. Οπότε ουτε όλα τα σκυλιά θα εμφάνισουν.. Απλά στα σκυλιά γίνεται όλο αυτό με ευκολία γιατί σκυλιά είναι μωρέ... Και το80% τον σκυλων στειρωνονται τα θυληκα για τν περίοδο να μην κάνουν χάλια όλο τον κόσμο και τα αρσενικά ν μην σημαδευουν..
 
Κανεις δεν θα σας επιβαλει να στειρωσετε τα σκυλια σας. Αν καμαρωνετε αυτα που κρεμονται αναμεσα στα ποδια τους ειναι δικαιωμα επισης του καθενος. Ελπιζω ομως, η συνειδηση σας να σας απαγορευει να τα ζευγαρωσετε. Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τα ζωα που εχει αναλαβει κι αυτο περιλαμβανει να μην μεγαλωσει το προβλημα των αδεσποτων που καποιοι δινουν αγωνα ζωης να συμμαζεψουν.
 
Back
Top