Γενικά Να το αγορασω αυτο το κοκατιλ;

ηρακλης

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
γεια σας εχτες πιγα σε μερικα pet shop γεια να δω γεια κοκατιλ, σε ενα pet shop ειχε σε ενα κλουβι ενα κοκατιλ ο καταστιματαρχης μ ειπε οτι εινα 5 μηνων στο κεφαλι του δεν ειχε φτερα και τον ροτισα αν ειναι πλιγομενο και μ ειπε οτι δεν εχει βγαλι ακομα φτερα επιδι ειναι μικρο γεια αυτο τραβικσα μερικες foto γεια να μ δοσετε και εσυ καμια γνομη
 

Συνημμένα

  • 10092009916.webp
    10092009916.webp
    62,4 KB · Προβολές: 192
  • 10092009917.webp
    10092009917.webp
    40,6 KB · Προβολές: 202
  • 10092009918.webp
    10092009918.webp
    38,8 KB · Προβολές: 184
Εχει κοκκινα ματια;

Πραγματι αν κρινω απο το λοφιο πρεπει να ειναι αρκετα μικρο.Αλλα το βλεπω πολυ ταλαιπωρημενο. Στην θεση σου δεν θα το αγοραζα.

Αν επιτρεπεται σε ποιο πετ σοπ το ειδες;
 
σε ενα pet shop στο περιστερι ειναι κοντα στον παιζοδρομο... Καπιο καλο pet shop ρε παιδια στιν περιοχη του περιστεριου που να μ προτινατε;
 
φωτη.. Αν δεις στη δευτερη φωτο εχει καφε στιγματα στα φτερα του.. Οποτε δεν ειναι λουτινο λογικα...
 
φωτη.. Αν δεις στη δευτερη φωτο εχει καφε στιγματα στα φτερα του.. Οποτε δεν ειναι λουτινο λογικα...

Εχεις δικιο Αγγελε. Δεν την ανοιξα την δευτερη φωτογραφια.

Παντως σαν πετ σοπ φαινεται καλο.Βλεπω οτι τα κλουβια ειναι φρεσκοκαθαρισμενα.



οταν λεσ λουτινο τι ενοης;

Λουτινο ειναι ενας χρωματισμος στα κοκατιλ.

Kατι σαν αυτο:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
αυτος π εχει το pet shop τον κσερω χρωνια... Και ειναι και πολι καλος φιλος!
 
οταν λεσ λουτινο τι ενοης;


τα λουτινο ειναι τα κατακιτρινα...

στα λουτινο και αλπινο(ασπρα)... Καποιες φορες(αναλογα με το χρωμα των γονιων) εμφανιζεται αυτη η φαλακρα, αλλα το συγκεκριμενω δεν ειναι λουτινο... Οποτε δεν ειναι απο αυτο λογικα...
 
τι 8α μου προτινατε να κανω; να πσακσω και σε αλα pet shop η να περιμενω να μ φερι αλλα γτ μ ειπε οτι απο ευδομαδα 8α φερι και αλλα, στα ειπολιπα petshop που πιγα τα κλουβια ιταν σε α8λιες καταστασις πολι βρομικα μεσα στον ηλιο τα πουλια αφιστετα δεν 8ελω να το σκεφτομε...
 
Βέβαιος δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες, αλλα πιστεύω είναι πιο μεγάλο από 6 μηνών.
Αυτό το πουλί έχει όλα τα χαρακτηριστικά για Lutino αλλα η δυο στίγματα στην πλάτη δεν ταίριασαν. Είναι λίγο παράξενο.
Η καράφλα στα Lutino είναι κληρονομικά και μάλλον δεν φυγή ποτε.
Για να τον αγοράσεις η όχι πρέπει να αποφάσεις μονο σου. Είναι δύσκολο να σου λέμε εμείς Ναι η Όχι.
 
τι 8α μου προτινες να κανω; διστιχος δεν ειμαι τοσο εμπιρος ακομα γεια να κσερω αν ενα κοκατιλ ειναι ιγιες γεια αυτο ανεβασα μερικες φοτο γεια να μ δοσετε μερικες γνομες;
 
Ηρακλαρα στην ιδια φαση ειμαι κι εγω.. Ακριβως το ίδιο ειδα σημεραστη θεσσσαλονικη αλλα με λιγοτερα πουπουλα στο κεφαλι.. Εμενα φαινοταν και το δερμα...Φωτη τα ματια του ηταν κατακκοκινα...Αλεξανδρε;η καραφλα εινια κληρονομικη; Εμενα μου ειπε οτι γδαρθηκε απο την ταιστρα...
 
το κιτρινο στη φοτο ειναι τελειοσ κιτρινο με κοκκινα ματια. ειναι λουτρινο;:)
 

Συνημμένα

  • 250820091147.webp
    250820091147.webp
    51,4 KB · Προβολές: 116
ναι η μικρη καραφλιτσα στο πισω μερος του κεφαλιου στα λουτινο και αλμπινο ειναι φυσιολογικη.
 
Εγω θα το αγοραζα μονο και μονο για τα 2 καφε στιγματα στην φτερουγα του... Το κανει ξεχωριστο!
Ειναι μικρουλι αλλα δεν ξερω αν ειναι μικροτερο ή μεγαλυτερο απο 6 μηνων οπως ειπε και ο Αλεξανδρος! (δεν εχω γνωση σε αυτα...)
 
Αλεξανδρε η καραφλα εινια κληρονομικη; Εμενα μου ειπε οτι γδαρθηκε απο την ταιστρα...

Όταν έβγαινε πρώτη φορα η μεταλλάξει Lutino στα Cokaktil η καινούργια μεταλλάξει ήτανε ακόμα πανάκριβο. Για να Κάνουνε πολύ γρήγορα μικρά Lutino ζευγαρώνανε τότε Lutino με Lutino, έτσι έχεις 100% μικρά Lutino. Λένε σήμερα μέζα σε αυτά τα πρώτα 3 ζευγάρια ήτανε ένα αρσενικός που είχε τα γονίδια για την καράφλα. Και ως φαίνεται η καράφλα κληρώνει στα Cokaktil dominant, σημαίνει σιγά σιγά τα πιο πολλά από τα Lutino έχουν καράφλα. Δεν έχουνε πρόβλημα απλό δεν φαίνεται πολύ ωραίο.
 
το κιτρινο στη φοτο ειναι τελειοσ κιτρινο με κοκκινα ματια. ειναι λουτρινο;
Λουτρινο :Big Grin: δεν ειναι σιγουρα.

Ειναι ομως ενα πολυ ομορφο lutino cockatiel.
 
😀! Αυτο ενοουσα. Γιατι εμενα σαν λουτινο με φανηκε αλλα λεω... Δε παιζει εινια σιγουρα λουτρινο..😀
 
Back
Top