Αναπαραγωγή Να χωρισω την καρδερινα απο την καναρα;

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια οπως ξερετε οι περισσοτεροι εβαλα ξανα την καναρα με την καρδερινα..
Η καναρα εχει φταξει φωλια και περναει την ωρα της εκει περα..η καρδερινα την ταιζει μεσα στην φωλια..
Λοιπον.. Το ερωτημα μου ειναι.. Να αφησω αυτην την φορα την καρδερινα μαζι με την καναρα μεχρι να γεννησει και να βγαλει τα πουλια ή οχι;
Την πρωτη φορα μου εσπασε τα αυγα.. Την δευτερη με το που εκανε η καναρα το πρωτο αυγο απομακρυνα την καρδερινα.. Τωρα τι να κάνω;
να την βγαλω παλι;
 
Εγω θα έλεγα να βγάλεις την καρδερινα μιας και υπάρχει ενδεχόμενο να ξανασπασει τα αυγά. Αλλα επειδή δεν ειμαι ειδικος στα υβρίδια ουτε στις καρδερίνες περίμενε για καποιον που ξέρει να σου πει
 
Την βλεπω ημερη αυτην την φορα με την καναρα.. Ουτε την κυνηγαει συνεχεια, και την βοηθαει στην φωλια πρωτη φορα και την ταιζει επισης για πρωτη φορα..
Βεβαια και εγω λεω να κρατησω μια πισινη μην εχουμε κανενα απροοπτο προβλημα παλι..
 
Την βλεπω ημερη αυτην την φορα με την καναρα.. Ουτε την κυνηγαει συνεχεια, και την βοηθαει στην φωλια πρωτη φορα και την ταιζει επισης για πρωτη φορα..

Να σου πω το επόμενο θέμα που θα ανοίξεις;

Γιατί η καρδερίνα έσπασε τα αυγά μέσα στη φωλιά;
 
@Paianas, @ABATON, μιας και είστε εδω για πείτε μου δεν θα μπορουσε το παιδί να αφήσει την καρδερίνα μαζι με την καναρα μπορεί να αλλαξε η συμπεριφορα της και να κανει τον καλο γονέα μιας και ακουω συνέχεια οτι''απρόβλεπτο'' πουλί η τουρκοπουλα!
 
@Paianas, @ABATON, μιας και είστε εδω για πείτε μου δεν θα μπορουσε το παιδί να αφήσει την καρδερίνα μαζι με την καναρα μπορεί να αλλαξε η συμπεριφορα της και να κανει τον καλο γονέα μιας και ακουω συνέχεια οτι''απρόβλεπτο'' πουλί η τουρκοπουλα!

Και βέβαια μπορεί να το δοκιμάσει.

Ας κάνει και copy το μηνυμα που του έγραψα πριν για να είναι έτοιμο το νέο θέμα όπου και θα συζητήσουμε.

Νίκο... Ανέλαβε.
 
Και βέβαια μπορεί να το δοκιμάσει.

Ας κάνει και copy το μηνυμα που του έγραψα πριν για να είναι έτοιμο το νέο θέμα όπου και θα συζητήσουμε.

Νίκο... Ανέλαβε.

Βασιλη το γιατι εσπασε τα αυγα το γνωριζω..
Απλα λεω μιας και ειναι η τριτη φορα που θα ζευγαρωσουν μηπως της εφυγε η ''καψα'' και ειναι ενταξει τωρα;
 
Και βέβαια μπορεί να το δοκιμάσει.

Ας κάνει και copy το μηνυμα που του έγραψα πριν για να είναι έτοιμο το νέο θέμα όπου και θα συζητήσουμε.

Νίκο... Ανέλαβε.
Θα ανοιξω νεο θεμα για αυτο σχετικά... wait a minute!
 
Εκεί θα περιμένουμε τον Δημήτρη που είναι και ειδικός με τα μουλάκια.
 
Θέλεις πουλιά στο κλαρί η θέλεις να ανεβάσεις την αδρεναλίνη σου και να ικανοποιήσεις την περιέργειά σου;
Η ζυγαριά.. Προβλήματα- καρδερίνα μέσα // πουλιά σχεδόν σίγουρα- καρδερίνα έξω, που γέρνει;
Εγώ το πείραμα αυτό (όποτε το δοκίμασα) το έκανα ΜΟΝΟ στην 1η γέννα. Αν πήγαινε καλά, συνέχιζα. Αν στράβωνε, την καρδερίνα γειά σου...
 
Θέλεις πουλιά στο κλαρί η θέλεις να ανεβάσεις την αδρεναλίνη σου και να ικανοποιήσεις την περιέργειά σου;
Η ζυγαριά.. Προβλήματα- καρδερίνα μέσα // πουλιά σχεδόν σίγουρα- καρδερίνα έξω, που γέρνει;
Εγώ το πείραμα αυτό (όποτε το δοκίμασα) το έκανα ΜΟΝΟ στην 1η γέννα. Αν πήγαινε καλά, συνέχιζα. Αν στράβωνε, την καρδερίνα γειά σου...

Δεν θελω να ρισκαρω. Γιατι ειναι κριμα..
Απλα μιας και ειδα διαφορετικα πραγματα αυτη τη φορα απο την καρδερινα ειπα μηπως αλλαξε..
 
Επισης κατι ακομα.. Επειδη φοβαμαι πως θα τα κανω θαλασσα στο να αντικαταστησω τα αυγα..
Την προηγουμενη φορα εβγαλα τον αρσενικο στο 1 αυγο και η καναρα γεννησε 5, απο τα 5 εβγαλε τα 4..
Το ερωτημα ειναι αν την αφησω μεσα μεχρι το 2αυγο..λετε να σπασει το πρωτο;
 
Παζεις με τις πιθανοτητες Βασιλη, και δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να σο απαντησει "Ναι θα το σπασει" "οχι δεν θα το σπασει". Μπορεις να προβλεψεις με σιγουρια συμπεριφορες; Ή την βγαζεις απο το πρωτο ή παιρνεις καθε ρισκο.
 
Επισης κατι ακομα.. Επειδη φοβαμαι πως θα τα κανω θαλασσα στο να αντικαταστησω τα αυγα..
Την προηγουμενη φορα εβγαλα τον αρσενικο στο 1 αυγο και η καναρα γεννησε 5, απο τα 5 εβγαλε τα 4..
Το ερωτημα ειναι αν την αφησω μεσα μεχρι το 2αυγο..λετε να σπασει το πρωτο;

Κανένας δεν μπορεί να σου πει τι θα γίνει στο μέλλον. Ίσως να τα σπάσει από το πρώτο, ίσως από το τελευταίο, ίσως να τσακίσει τους νεοσσούς. Ίσωςνα της έφυγε η κάψα όπως γράφεις. Γενικά όμως αφού δεν έχει δείξει καλά σημάδια είναι ασφαλές να την βγάλεις (με πιθανότητα να έχει κάποια άσπορα αυγά -τα τελευταία-)

Εγώ το πείραμα αυτό (όποτε το δοκίμασα) το έκανα ΜΟΝΟ στην 1η γέννα. Αν πήγαινε καλά, συνέχιζα. Αν στράβωνε, την καρδερίνα γειά σου...
 
Back
Top