Αναπαραγωγή Νεαρό καναρίνι κοιμάται συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kavouras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kavouras

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2018
Μηνύματα
45
Πόλη
Λαμία
Από την γέννα που είχα, τελικά μόνο το ένα επιβίωσε, χωρίς πατέρα και με μια μάνα turbo !
Αυτό το μικρο όμως με προβληματίζει...
Κοιμάται συνέχεια. Μέρα νύχτα.
Βγήκε μάλλον καθυστερημένα από τη φωλιά (24η μέρα) και δεν ξαναμπήκε.
Τρέφεται μόνο του 100% πλέον αλλά δεν έχει κινητικότητα.
Περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας πάνω σε μια συγκεκριμένη πατηθρα και συνήθως κοιμάται.

Είναι φυσιολογικό όλο αυτό;
Στην φωτογραφία φαίνεται η μάνα (λευκή ) και το μικρό. Θα έλεγα "παρδαλό"
IMG_20180507_105428_HDR_2_13.webp
 
Καλημέρα.
Συνήθως τα μωρά χρείαζονται περισσότερη ξεκούραση απο τα ενήλικα.
Σίγουρα όμως ένα νωχελικό καναρίνι δεν είναι φυσιολογικό.
Πόσο καιρό είναι έτσι; Οι κουτσουλιές του είναι κανονικές;
 
Δεν μας λές όμως από τι δεν επιβίωσαν τα άλλα πουλάκια διότι το να πεθάνουν θα μπορούσαν να είναι και ενδεικτικό κάποιας ασθένειας από την οποία θα μπορούσε να κινδυνεύει και το αδερφάκι τους. Επίσης θα σου πρότεινα να το πιάσεις άμεσα και να δεις αν έχει καρίνα.
 
αυτό το μικρο όμως με προβληματίζει...
Πόσο μικρό?
Για τι ηλικία μιλάμε;
Βγήκε μάλλον καθυστερημένα από τη φωλιά (24η μέρα) και δεν ξαναμπήκε.
Αυτό δείχνει πως ο ανταγωνισμός από τα αδέρφια του το κράτησε πίσω...
Είχε μικρότερη ανάπτυξη από το μειωμένο "φαγητό" που του επέτρεπαν τα αδέρφια του..
Περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας πάνω σε μια συγκεκριμένη πατηθρα και συνήθως κοιμάται.
Ο λήθαργος είναι ένα "φυσιολογικό" φαινόμενο για όλα τα μικρά (ο ύπνος θρέφει τα μωρά κι ο ήλιο τα μοσχάρια λένε στο χωριό μου), αρκεί να μην είναι συνεχόμενος, να μην κρατά μακρυά από το φαγητό το μικρό και κυρίως να μην είναι ένδειξη κάποιας αρρώστιας.
Γιατί αυτό...
διότι το να πεθάνουν θα μπορούσαν να είναι και ενδεικτικό κάποιας ασθένειας
κι εμένα μ ανησυχεί πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πλήρες ιστορικό της γέννας.

Η μανούλα έκανε 5 αυγα και της τα έκανα αντικατάσταση με ψευτικα εως και το τέταρτο.
Από τα 5 βγήκανε 3 μόνο, τα άλλα 2 αυγά είχανε μέσα πουλάκια αλλά δεν βγήκαν ποτέ.
Το ένα από τα 3 το βρήκα την επόμενη μερα στον πάτο να το πατάνε τα άλλα.
Μείνανε λοιπόν 2. όλα πήγαιναν καλά μέχρι που μετά από 10 μερες βγάλανε φτεράκια και άρχισαν να φαίνονται και να ακούγονται.
Στον καθαρισμό του κλουβιου έμεινε δευτερόλεπτα η πορτα ανοιχτή και ο αρσενικός την έκανε.
Είχα ανοίξει και θέμα σχετικά με αυτό.
Έτσι λοιπόν έμεινε η μάνα με 2 ολοζωντανα μικρά...
Μετά από μια εβδομάδα περίπου το ένα βρέθηκε ψοφιο. Άγνωστη αιτία!
Το αφαίρεσα και άφησα πλέον το τελευταίο να το ταιζει η μάνα με όλη της την φροντίδα.

Στις 24 περίπου μέρες (δεν έχω το ημερολόγιο μαζί μου) το μικρό, παρόλη την παρότρυνση της μάνας, δεν έβγαινε από τη φωλιά.
Έτσι είπα να βοηθήσω την κατάσταση και άνοιξα το πορτακι και ελαφρά το έσπρωξα να βγει, έτσι και έκανε.
Πέταξε στο διπλανό κλωναρακι με τη μάνα του και για 4 μέρες μετά δεν ξαναμπήκε, οπότε έβγαλα την φωλιά.

Δεν τρεφόταν μόνο του παρά ελάχιστα, δοκίμαζε μήλο και νερό, ελάχιστα...
Κοιμόταν επάνω στο κλαράκι μερα Νυχτα
Τώρα είναι ενός μήνα και 2 ημερών, γεννήθηκε 5 Απριλίου, και τρώει μόνο του.
Τσιμπολογαει τις πατηθρες και στην προσπάθεια του πολλές φορές πέφτει κιόλας. Αλλά εξακολουθεί να μην είναι κινητικό και να κοιμάται με την πρώτη ευκαιρία.

Αμαρα έχει ναι. Μοιάζει με αρσενικό αλλά αυτό δεν είναι και σίγουρο από ότι διάβασα 😉
Η μάνα δε, πετάει από την μια πλευρά της ζευγαρωστρας στην άλλη ασταμάτητα και όταν σταματάει κουνάει τα φτερά...
Πιθανόν ξεπιανεται μετά από 2 γενες αυγών και κλωσήματος.

Δεν ξέρω τι είναι φυσιολογικό και τι όχι.
 
Μετά από μια εβδομάδα περίπου το ένα βρέθηκε ψοφιο. Άγνωστη αιτία!
Η απουσία του πατέρα που σε αυτή την ηλικία των μικρών που έχει επιφορτιστεί με το τάισμα των μικρών σε μεγάλο βαθμό είναι η πιθανότερη αιτία θανάτου του μικρού.
Η μητέρα δεν μπορεί να αυξήσει την ένταση του ταΐσματος από την ώρα που έχει ο αρσενικός πάρει το μεγάλο τμήμα του.
Στις 24 περίπου μέρες (δεν έχω το ημερολόγιο μαζί μου) το μικρό, παρόλη την παρότρυνση της μάνας, δεν έβγαινε από τη φωλιά.
Αυτό επέζησε γιατί την ποσότητα τροφής που έδινε η μητέρα δεν την μοιράζονταν με κάποιο άλλο.
Παρ' όλα αυτά και πάλι δεν έφτασε για να έχει ολοκληρωμένη ανάπτυξη το μικρό.
Να θυμηθούμε επ' ευκαιρίας πως αν θέλουμε να αφήσουμε μόνη την κανάρα να μεγαλώσει τα μικρά της απομακρύνουμε τον αρσενικό μέρες πριν την εκκόλαψη ώστε να ξεκινήσει αρχικά της εξόδους από τη φωλιά για να φάει και στη συνέχεια να ταΐζει τα μικρά της.
Μόνο το θηλυκό μπορεί άνετα να μεγαλώσει σωστά 4-5 και ίσως και παραπάνω μικρά.
Όταν όμως έστω και 3-4 μέρες μετά την εκκόλαψη υπάρχει μέσα στο κλουβί ή έχει οπτική επαφή και άρα ψευδαίσθηση στο θηλυκό πως υπάρχει ο αρσενικός.. Τότε τα πράγματα περιπλέκονται.
Άρα λοιπόν ούτε το διαχωριστικό είναι λύση..
Τώρα είναι ενός μήνα και 2 ημερών, γεννήθηκε 5 Απριλίου, και τρώει μόνο του.
Θα χρειαστεί να αυξήσεις τις μαλακές τροφές.. και γενικά αυτά που του αρέσουν.
Για παράδειγμα το αυγό... και το μήλο.
Επειδή υποψιάζομαι πως δεν ξέρει να φάει σπόρους... Θα πρότεινα να απλώσεις στον πάγκο της κουζίνας πάνω σε μια λαδόκολλα μια χούφτα σπόρους και με ένα μπουκάλι που θα κυλήσεις πάνω τους θα τους σπάσεις και θα τους δώσεις στην ταΐστρα του.
Μαζί με τους σπασμένους σπόρους, θα φάει και τους μισοσπασμένους σπόρους που σίγουρα θα υπάρχουν και θα καταλάβει πως πρέπει να σπάσει και τους κλειστούς με το ράμφος του.
Η μάνα δε, πετάει από την μια πλευρά της ζευγαρωστρας στην άλλη ασταμάτητα
Σε 3-4 μέρες θα έχεις αυγά... Βάλε φωλιά.
Η ανησυχία στο θηλυκό και το συνεχές πήγαινε - έλα στο κλουβί... Πάντα δείχνει πως πλησιάζει η ώρα.

Προτείνω μάλιστα να το βγάλεις από τη μητέρα του.. και να το βάλεις μόνο του σε κάποιο κλουβί.
Δεν υπάρχει περίπτωση να το ταΐσει..
Και κατά τη γνώμη μου κινδυνεύει γιατί (μάλλον) θα το μαδήσει για να φτιάξει φωλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν το έβγαλα και πλέον ζει μονο του σε δικό του κλουβάκι.
Είναι πολύ φοβισμένο.. Τοσο που κρυβεται μέσα στην ταιστρα καθε φορά που πλησιάζω κοντά του!
Βλέπει λίγο πιο μακριά στα 3-4 μετρα τα υπολοιπα που εχω και καθεται ολη μερα σε μια πατηθρα.
Κινειται μόνο για να φαει και ξαναγυρναει πισω στο γνωστο μερος.
Δεν ξερω τι συμβαινει με αυτο το πουλάκι.
 
Back
Top