Ασθένειες Καναρίνι κοιμάται συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sooru
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ήθελα να χαλάσει το θέμα της...
Κανένα θέμα ασθένειας και μάλιστα σαν το συγκεκριμένο που χρειάζεται άμεσα επίσκεψη σε γιατρό δε χαλάει με μια συγκεκριμένη πρόταση γιατρού της περιοχής της.
 
Και κυρίως όταν έχουμε "ανασφάλεια" και φόβο για τον αν προτείνουμε το σωστό... Ο χώρος και η συζήτηση που θα ακολουθήσουν θα μας λύσει κάθε αμφιβολία...
 
Δεν νομίζω ότι το έκανε με κακή πρόθεση η κοπέλα. Πάντως αν τελικά μπορέσει να μας δεχτεί αύριο ο κύριος και τον πάω εκεί θα σας ενημερώσω σχετικά και για την εξυπηρέτηση και για τα αποτελέσματα.
 
Δεν νομίζω ότι το έκανε με κακή πρόθεση η κοπέλα
Κι εμείς δεν τη μαλώνουμε... Το αντίθετο μάλιστα.
Προσπαθούμε με αφορμή αυτό να δείξουμε πως το καλύτερο για όλους είναι το δημόσιο...
 
Έχει και στο Ρετζίκι (Πεύκα) εξειδικευμένο πτηνίατρο. Δεν έχω πάει ποτέ πουλί, όμως από τις εξετάσεις που κάνουν στο σκύλο μου μπορώ να πω πως είναι καλοί γιατροί. Εδώ: https://www.xo.gr/profile/profile-906052490/el/
 
Έχει και στο Ρετζίκι (Πεύκα) εξειδικευμένο πτηνίατρο. Δεν έχω πάει ποτέ πουλί, όμως από τις εξετάσεις που κάνουν στο σκύλο μου μπορώ να πω πως είναι καλοί γιατροί. Εδώ: https://www.xo.gr/profile/profile-906052490/el/
Ο κος Σαράντος εκτός που κάνει εξέταση στις κουτσουλιες παίρνει τα πουλάκια στα χέρια και τα εξετάζει... Είναι πολύ καλύτερος απο αυτούς..
 
Ο κος Σαράντος εκτός που κάνει εξέταση στις κουτσουλιες παίρνει τα πουλάκια στα χέρια και τα εξετάζει... Είναι πολύ καλύτερος απο αυτούς..
Δεν έχω πάει ποτέ πουλί, όμως από τις εξετάσεις που κάνουν στο σκύλο μου μπορώ να πω πως είναι καλοί γιατροί.
 
Το ξέρω Γιώργο πως δεν έχεις πάει εκεί πουλί...Απλά εγώ το διευκρινισα γιατί έχω πάει σε αρκετούς... Και
Η γνώμη μου είναι πως αυτός είναι ο καλύτερος και το λεω και χαίρομαι γτ Επιτέλους βρήκα και κάποιον καλύτερο..
 
Το ξέρω Γιώργο πως δεν έχεις πάει εκεί πουλί...Απλά εγώ το διευκρινισα γιατί έχω πάει σε αρκετούς... Και
Η γνώμη μου είναι πως αυτός είναι ο καλύτερος και το λεω και χαίρομαι γτ Επιτέλους βρήκα και κάποιον καλύτερο..
Μια χαρά τότε. Ο φίλος μας @Sooru θα πάει σε αυτόν που κρίνει ότι είναι καλύτερος, πιο κοντά κτλ. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζονται οι απαντήσεις και να χαλάμε και το θέμα.
 
Καλησπέρα.

Σήμερα ο μικρός πέρασε από εξέταση.

Κατ' αρχήν να πω ότι αρχικά θεώρησα καλό να τον πάω στο Quicko όπου μου είχαν πει κι άλλοι ότι ο γιατρός είναι πιο εξειδικευμένος. Οι υπάλληλοι ωστόσο απαράδεχτοι. Ενώ η αδερφή μου πήρε το πρωί τηλέφωνο να κλείσει ραντεβού για σήμερα, διευκρινίζοντας ότι πρόκειται για καναρίνι, κι αφού της είπαν ότι ο γιατρός δέχεται από τις δύο και μετά οποιαδήποτε ώρα θελήσουμε χωρίς ραντεβού, κατεβάσαμε το πουλάκι με τη συγκοινωνία ως κάτω μόνο και μόνο για να μας πληροφορήσει ένας δεύτερος υπάλληλος ότι αυτή τη βδομάδα ο γιατρός βρίσκεται σε άδεια. Όταν είπαμε ότι μιλήσαμε τηλεφωνικά με το κατάστημα και μας διαβεβαίωσαν ότι μπορούμε να πάμε όχι μόνο πήγε να τα ρίξει σε εμάς λέγοντας ότι μπορεί να πήραμε σε κάποιο άλλο κατάστημα αλλά είπε ένα ξερό "λογικά ο συνάδελφος δε θα είχε πληροφορηθεί" και μας γύρισε την πλάτη. Με λίγα λόγια ταλαιπωρήθηκε το πουλάκι χωρίς λόγο ενώ ήταν άρρωστο και καθυστέρησε και χωρίς λόγο η εξέταση του.

Εν τέλει πήγα στη γιατρό μας στο άνοιγμα χωρίς ραντεβού και ευτυχώς μας δέχτηκε αμέσως ενώ είχε προγραμματισμένο άλλο ραντεβού. Εξέτασε κοιλιά και πλάτη και ευτυχώς δεν βρέθηκε η μαύρη κουκκίδα που νόμιζα ότι είδα εγώ χθες και μου έκανε ερωτήσεις για όλους τους παράγοντες που μπορεί να επηρέασαν την κατάσταση. Μου είπε ότι ο μικρός είναι γενικά ασθματικός και υπερβολικά στρεσαρισμένος,όπως και ότι υπάρχει πιθανότητα το μικρός να μολύνθηκε από τα μυρμήγκια που παρατηρήσαμε μια μέρα στο κλουβί του + ότι τον επηρέασε την αλλαγή τροφής που έγινε γι' αυτό ακριβώς τον λόγο αλλά κοιλιά και πλάτη ήταν καθαρά. Μου έδωσε 2 φάρμακα τα, οποία θα πρέπει να ξεκινήσει από σήμερα, που θα πρέπει να πάρει ο μικρός για κάποιες μέρες πριν από οτιδήποτε άλλο, να κάνει μία δίαιτα μόνο με σποράκια για αυτές τις μέρες και θα περάσει μία δεύτερη εξέταση σε ένα πενθήμερο για να δούμε την πρόοδο του. Με συμβούλεψε επίσης να τον κρατάω όσο πιο μακριά γίνεται από τον 2ο αρσενικό μου. Γενικότερα φάνηκε πολύ καθησυχαστική οπότε δεν πιστεύω ότι είναι κάτι που δεν μπορεί να ξεπεραστεί με σωστή παρακολούθηση και ελπίζω για τα καλύτερα όταν τον ξαναδεί. Πάντως σήμερα, μετά από 3 ημέρες μακριά από τον άλλον αρσενικό μου και μέσα στο σπίτι, παρουσίασε ήδη μερικά σημάδια βελτίωσης καθώς είναι πιο ενεργητικός και πιο φαγανός σε σχέση με το Σάββατο αν και η διάρροια του συνεχίζει.

Αυτά και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.
 
Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί ακόμα και στην εποχή τους σπάνια να δεις στην πολυκατοικία μας μυρμήγκι! Δεν ήταν πολλά, 2-3 είδα να τριγυρνάνε το κλουβάκι του αλλά πέταξα όσοι τροφή είχε περισσέψει από το κουτάκι της για σιγουριά παρόλο που ήταν ταπεράκι μην τρύπωσε κανένα.

Χορήγησε aidonine για βιταμίνωση για 10 ημέρες 2 σταγόνες σε 25ml νερό και aviomycine 2 σταγόνες για τις 5 πρώτες ημέρες ως τη 2η εξέτασή του και μου είπε μόλις ηρεμήσει και δούμε ότι αρχίζει να σταθεροποιείται θα πάρει και teniazine και όταν τον ξαναπάω θα μου πει πώς θα συνεχίσουμε και με τη διατροφή του.
 
Να ξυπνάς απο τις 6 για να βάζεις το stuff στο νερό. Μετά αν γυρνάς νωρίς το μεσημέρι, επανάληψη με καθαρό νερό.
Το απόγευμα πριν κουρνιάσει αποσύρεις το νερό.
Μην δώσεις λαχανικά πλούσια σε νερό, πχ αγγούρι. Ούτε μπάνιο.Βγάλε και το σουπίδι.
Αν έχει καλούς λιπαρούς σπόρους μπορείς να κερνάς ανα δύο ημέρες. Περίλλα, κία, καμελίνα, παπαρούνα κτλ.
 
Να ξυπνάς απο τις 6 για να βάζεις το stuff στο νερό. Μετά αν γυρνάς νωρίς το μεσημέρι, επανάληψη με καθαρό νερό.
Το απόγευμα πριν κουρνιάσει αποσύρεις το νερό.
Μην δώσεις λαχανικά πλούσια σε νερό, πχ αγγούρι. Ούτε μπάνιο.Βγάλε και το σουπίδι.
Αν έχει καλούς λιπαρούς σπόρους μπορείς να κερνάς ανα δύο ημέρες. Περίλλα, κία, καμελίνα, παπαρούνα κτλ.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ούτως ή άλλως ξυπνάω αυτή την ώρα για τη δουλειά οπότε με βολεύει.

Για το μπανάκι και τα λαχανικά το ήξερα αλλά τους σπόρους θα φροντίσω να τους προμηθευτώ αύριο μιας και η γιατρός είπε μόνο σποράκια αυτές τις ημέρες.
 
Καλήμέρα σας.
Μόλις επιστρέψαμε από τη γιατρό.
Ο μικρός έχει σημειώσει μία μικρή πρόοδο αν και δεν έχει ανακάμψει ολικά. Κοιμάται πολύ λιγότερο μέσα στη μέρα και παρόλο που κάθεται φουσκωμένος τρώει κανονικά. Σήμερα έκανε 4 αποτυχημένες απόπειρες να κελαηδήσει αλλά ο καημένος ακουγόταν σαν κόρνα. Από σήμερα μου είπε η γιατρός να αρχίσω να εμπλουτίζω και τη διατροφή του σιγά σιγά μέχρι να σταθεροποιηθεί, αύριο να χορηγηθεί το teniazine και έπειτα να συνεχίσω με το υπόλοιπο της αγωγής του aidonine και του aviomycine μέχρι το τέλος τους, δηλαδή 4 και 1 ημέρα αντίστοιχα.
 
Από ότι κατάλαβα από αυτά που μου είπε η γιατρός ήταν μόλυνση και μου έδωσε σαν πιθανές αιτίες προήλθε από τα μυρμήγκια που βρέθηκαν στο κλουβί του και δεν το παρατήρησα έγκαιρα (είτε έφαγε κάποιο, είτε κουβάλησαν κάτι τα είδα (μου είπε η γιατρός τι αλλά τώρα δε θυμάμαι, δεν τα είπε ακριβώς παράσιτα πάντως η ουσία ήταν ότι μπορεί να μόλυναν την τροφή και ο μικρός να έφαγε), είτε κάποιο από τα φρούτα που μπήκαν στο κλουβί του κάποιο φρούτο ή λαχανικό που δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση.

Μία μέρα μετά το teniazine ο μικρός καλυτέρεψε σημαντικά, έκανε τα πρώτα του τσίου και θέλησε να κάνει μπάνιο ενώ τόσες μέρες απλώς καθόταν στο κλαδάκι και δεν έδινε σημασία στο πτέρωμα του, αλλά επειδή δεν του είχα μπανιέρα για να παίρνει τα φάρμακά του λούστηκε με την ποτίστρα του :S

Θα μπορούσε να είχε γίνει και από κάποιο φρούτο - λαχανικό γιατί όταν λείπω δεν μπορώ να ξέρω αν οι δικοί μου τα αφήνουν όση ώρα πρέπει, αλλά δεδομένου ότι κόντεψα να την πάθω και με τον δεύτερο τα ίδια αφού τα μυρμήγκια ανακάλυψαν και το άλλο κλουβί που ήταν αλλού μάλλον από εκεί έγινε η δουλειά. Ευτυχώς αυτή τη φορά το κατάλαβα αμέσως γιατί τον είδα να προσπαθεί να τσιμπήσει κάτι στην ποδιά του κλουβιού και καθαρή τροφή και γριντ δυστυχώς πετάχτηκαν αμέσως, αλλάχτηκαν και ευτυχώς έκανε και μπάνιο αμέσως αφού τα άλλαξε παρόλο που απόγευμα δεν το προτιμά. Τώρα τους έχω μέσα στο σπίτι σε διαφορετικά δωμάτια μέχρι να δω τι θα κάνω με αυτή την υπόθεση.
 
Back
Top