Αναπαραγωγή Νεαρό κοκατίλ θέλει να ζευγαρώσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evou88
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Evou88

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2022
Μηνύματα
57
Πόλη
ATHENS
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα ζευγάρι κοκατιλ που το θηλυκό δεν θέλει τον αρσενικό καθόλου (ευτυχώς).Οι ηλικίες τους είναι 7μηνων το θηλυκό και 5 το αρσενικό.Το αρσενικό εδώ και δύο μήνες σίγουρα της κάνει κάθε μέρα καμάκι😆.
Αυτή δεν τον θέλει καθόλου.
Εδώ και λίγες μέρες την έχω πιάσει να ζητάει να ζευγαρώσει (γενικά,όχι με τον συγκεκριμένο,ίσα ίσα όταν την πλησιάζει το αρσενικό σταματάει).
Θεωρώ ότι θα μου κάνει αυγό κάποια στιγμή....Οι ερωτήσεις μου είναι,δεν είναι μικρή να θέλει να ζευγαρώσει;
Άμα κάνει το πρώτο αυγό τι με συμβουλεύετε να κάνω από εκεί και πέρα;(εννοώ με παροχή ασβεστίου,να αφήσω το αυγό κάποιες μέρες ή να το βγάλω κατευθείαν κλπ.)
 
Πιστεύω ότι είναι μικρή για να κάνει αυγό. Σε περίπτωση που κάνει στην ηλικία που είναι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος δυστοκιας. Κάνε αυτά για να το αποφύγεις:
Αύξησε τις ώρες ύπνου σε 12-14.
Φρόντισε να έχει στο κλουβί πάντα σουπιοκόκαλο και συμπληρώματα ασβεστίου στο νερό.
Να έχεις το κλουβί σε ένα σημείο σκοτεινό για να κατεβούν οι ορμόνες.
Να τσεκάρεις καθημερινά τις ταιστρες για τυχόν αυγά.
Σταμάτα το αυγό/αυγοτροφή για κάποιο καιρό.
Εάν κάνει αφαίρεσε το για να μην ανέβουν πολύ οι ορμόνες της.
 
Τα πουλάκια είναι πολύ μικρά για να ζευγαρώσουν.
Τα cockatiel δεν πρέπει να μπαίνουν στην αναπαραγωγή πριν από τους δεκαοχτώ μήνες.
Αυτό που βλέπεις σαν διάθεση ζευγαρώματος οφείλεται στις ορμονικές μεταβολές που γίνονται σ'αυτή την ηλικία.
Το πιθανότερο , από την στιγμή που είναι μαζί ότι κάποια στιγμή θα ζευγαρώσουν.
Για να αποφύγεις την πρόωρη ωοτοκiα
θα πρέπει να αυξηθούν οι ώρες του ύπνου.
Καθημερινά 12 με 14 ώρες απερίσπαστου ύπνου σε ήσυχο και σκοτεινό περιβάλλον.
Επίσης τα παιχνίδια είναι απαραίτητα για να ξεχνιούνται και να μην έχουν το μυαλό τους στο sex.😁
 
@Vada Λέτε να μην την γλιτώσω ε;Άμα τα καλύπτω νωρίτερα το βράδυ θα βοηθήσει;συνήθως κοιμούνται σπαστά λίγο το μεσημέρι και κανένα 10ωρο το βράδυ.νομιζω γιατί δεν τα ελέγχω αν έχουν κοιμηθεί για να μην τα τρομάξω.Λογω διαρρύθμισης σπιτιού δεν μπορώ να βρω τελείως ήσυχο μέρος...😔
 
@Φοίβος Όχι!Μπορώ να σας ανεβάσω τώρα κάποιες!Αυτό είναι το θηλυκό.Για κάποιο λόγο το αρσενικό δεν το ανεβάζει,λέει πως είναι μεγάλο το αρχείο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220906_215853.webp
    IMG_20220906_215853.webp
    78,5 KB · Προβολές: 8
@Ledagcc Ναι!Στο αρσενικό είχε κάνει η εκτροφέας και στο θηλυκό κατάφερα εγώ και έκανα.Αν και είναι ξεκάθαρες οι διαφορές τους.Φανηκε από την πρώτη μέρα ότι είναι διαφορετικό φύλο.
 
Back
Top