Αναπαραγωγή Νεοσσός βγήκε από το αυγό του και πέθανε κατευθείαν

budgie_lover

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2018
Μηνύματα
53
Πόλη
Μέγαρα
ααα! βοηθεια! Ο ενας ο νεοσσος βγηκε απο το αυγο και νομιζω πως δεν το ταιζε η μανα του και πεθανε!
 
Νομίζεις ότι πέθανε ή πέθανε πραγματικά.
Χριστίνα άκου και συμμορφώσου με αυτό που σου λέω, απομακρύνσου από τα πουλιά και θα δεις την κατάσταση και αν το μωρό είναι ζωντανό το απόγευμα. Μέχρι τότε κάνετε ησυχία και αφήστε τα να λειτουργήσουν όπως πρέπει. Μόνο βάλε τους τώρα αυγό και αυγοτροφή και κεχρί μίλλετ αν δεν έχουν ήδη στο κλουβί.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
δεν εχω αυτα τα φαγητα και πειραζει που ανοιγω καθε τρεις και λιγο απο πανω την φλια για να δω πως ειναι;

Νομίζεις ότι πέθανε ή πέθανε πραγματικά.
Χριστίνα άκου και συμμορφώσου με αυτό που σου λέω, απομακρύνσου από τα πουλιά και θα δεις την κατάσταση και αν το μωρό είναι ζωντανό το απόγευμα. Μέχρι τότε κάνετε ησυχία και αφήστε τα να λειτουργήσουν όπως πρέπει. Μόνο βάλε τους τώρα αυγό και αυγοτροφή και κεχρί μίλλετ αν δεν έχουν ήδη στο κλουβί.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
για παπαγαλακια μπατζι λεω οχι για καναρινια

γιατι να του βαλω αυγο και τετοια αφου τα ταίζει η μανα τους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατι για να ταΐσει η μανα πρεπει να της δωσεις φαγητα για να το κανει...
Με το να πηγαινεις και να τα ενοχλεις συνεχεια το μονο που θα καταφερεις ειναι οντως να αφησει το μικρο αταιστο και να πεθανει.
Ελεγχουμε τη φωλια μια φορα τη μερα και τελος.

Βρασε αυγο για 15 λεπτα και βαλε το μισο στο κλουβι. Αφαιρεσε το το βραδυ και αυριο το πρωι μεχρι το μεσημερι βαλε το αλλα μισο.
Τη Δευτερα πρεπει να αγορασεις αυγοτροφη και μιλλετ κεχρι.

Τωρα τι τροφη τους εχεις;
 
iano δεν ξερω και vasia24 παπαγαλινη του εχω βάλει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
budgie_lover όπως σου είπαν ήδη δεν αρκεί μόνο η παπαγαλίνη, ειδικά στην περίοδο αυτή που μεγαλώνουν μικρά...
Οπωσδήποτε αυγό και καλό θα ήταν να προσφέρεις και αυγοτροφή αν μάλιστα δεν μπορείς να αλλάζεις συχνά πυκνά το αυγό...
Είναι επιτακτική ανάγκη να βεβαιωθείς για την κατάσταση του νεοσσού, αν είναι νεκρός θα πρέπει άμεσα να απομακρυνθεί από τη φωλιά...
Φυσικά εύχομαι να έκανες λάθος εκτίμηση και να είναι όλα μια χαρά!
 
νομιζω οτι αν ηταν νεκρο θα το πεταγε η μανα του εξω απο την φωλια! Δευτερη μερα σημερα! Για να δουμε τι θα γινει αυριο θα κουνηθει καθολου ή μπα;
 
Τελικά είναι πεθαμένο ή όχι;
ναι

νομιζω οτι αν ηταν νεκρο θα το πεταγε η μανα του εξω απο την φωλια! Δευτερη μερα σημερα! Για να δουμε τι θα γινει αυριο θα κουνηθει καθολου ή μπα;
πεθανε τελικα τελειος! αλλα βγηκε το αλλο πουλακι απο το αυγο και κουνιεται πολυ! το πολυ σε 3 μερες να πεταει και να γινει ενα υγιεστατο παπαγαλάκι!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ναι το απομακρυνα! Εννοω οτι θα ειναι λιγο πιο ζωηρο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με κάθε φιλική διάθεση να σε ρωτήσω.
Οι γονείς σου ασχολούνται καθόλου με τα πουλιά;
Αν όχι κακώς, γιατί μια γέννα δεν είναι παχνίδι και δεν είναι κακό να ζητήσεις την βοήθεια τους.
Χρειάζονται σωστές συνθήκες διαβίωσης, σωστή διατροφική διαδικασία, πριν κάνουν αυγά και ειδική διατροφή στην συνέχεια για να μεγαλώσουν τα αυγά.
Λυπάμαι για το μικρό που πέθανε.
Αυγοτροφή αγόρασες;
Βγήκε άλλο μικρό απο την φωλιά σήμερα; Το δεύτερο που είχε βγεί είναι καλά;
 
ναι ασχολουνται πολυ! Οχι δεν αγορασα αυγοτροφη, αφου ο παππους μου που εχει 50 παπαγαλακια και γενοβολανε συνεχεια και δεν τους βαζει αυγοτροφη μονο αυγο! Ναι βγηκε κι αλλο παπαγαλακι απο το αυγο του και νομιζω πως θα ζησει και αυτο!
 
Κοπελια, γιαυτο μπηκες στο φορουμ για να μαθεις, στο δημοτικο αλλα μαθαινε ο παππους και αλλα εσυ! Χρησιμες οι συμβουλες του παππου αλλα το ιντερνετ ειναι μεγαλη πηγη γνωσεων εκμεταλευσου το!

Ο παππους με τα 50 σιγουρα και να πεθανουν 10 δεν θα τον νοιαξει μπροστα στα τοσα που γεννάνε, αλλα το δικο σου ειναι ενα και πρεπει να διξεις περισσοτερο ενδιαφερον! Εξαλλου γιαυτο μπηκες και εδω μεσα! 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κοπελια, γιαυτο μπηκες στο φορουμ για να μαθεις, στο δημοτικο αλλα μαθαινε ο παππους και αλλα εσυ! Χρησιμες οι συμβουλες του παππου αλλα το ιντερνετ ειναι μεγαλη πηγη γνωσεων εκμεταλευσου το!

Ο παππους με τα 50 σιγουρα και να πεθανουν 10 δεν θα τον νοιαξει μπροστα στα τοσα που γεννάνε, αλλα το δικο σου ειναι ενα και πρεπει να διξεις περισσοτερο ενδιαφερον! Εξαλλου γιαυτο μπηκες και εδω μεσα! 😉
το ξερω! Τον ρωτησα τον μπαμπα μου για τις αυγοτροφες και μου ειπε οτι δεν εχουν αναγκη τελος παντων
 
το ξερω! Τον ρωτησα τον μπαμπα μου για τις αυγοτροφες και μου ειπε οτι δεν εχουν αναγκη τελος παντων
Κοίταξε Χριστίνα, δεν μας δίνεις να καταλάβουμε και πως έγινε η συζήτηση η η ερώτησή σου...
Κατά τη διάρκεια διαφόρων φάσεων της ζωής τους, όλα τα πουλιά συντροφιάς χρειάζονται αυξημένα ποσοστά πρωτεϊνών. Μια φάση ειναι όταν έχουν γεννήσει νεοσσούς, μια άλλη ειναι κατά τη διατροφική προετοιμασία πριν την έναρξη της αναπαραγωγής και μια τελευταία ειναι η πτερορροια. Τότε λοιπόν χρειάζονται πιο πολλές πρωτεΐνες, με μεγαλύτερη συχνότητα προσφορά αυτών και συνηθέστερα οι ζωικές πρωτεΐνες είθισται να λαμβάνονται μέσω είτε αυγων είτε αυγοτροφων, είτε και μέσω του συνδυασμού των παραπάνω. Αυτό λοιπόν που σου λέμε ειναι το ιδανικότερο και εφικτό επίσης, διαφορετικά συχνά και λόγω αυτών των ελλείψεων παρατηρούνται οργανικές δυσλειτουργίες και ελλείψεις που ενίοτε βλάπτουν την υγεία των πτηνών.
 
ianos, τους εχω βαλει μεσα στην παπαγαλίνη κεχρι μιλλετ, βιταμινες κοκκινες, και στην αυγουλιερα ενα ολοκληρο αυγο απο πανω ομως ξεφλουδισμενο και στην μεση με το τσοφλι και δυο ταιστρες και δυο ποτιστρες για να μην τσακωνονται και τα εχω βαλει σε ενα κλουβι ενα μετρο και 20 εκατοστα τι αλλο θελουν; α! Και γεματο με παιχνιδακια το κλουβι! Και μια κουνια οπως βλεπεις στο εξωφυλλο μου!
 
ανέβασε καμία φωτο από τις κόκκινες "βιταμινες"
να ολη η τροφη δεν εχω σκετη βιταμινη! Η τροφη εχει: κεχρι μιλλετ, βιταμινες κοκκινες, παπαγαλινη τα εχω ανακατεψει ολα μαζι!
 

Συνημμένα

  • viber image.webp
    viber image.webp
    230,8 KB · Προβολές: 26
Η τροφή είναι μου φαίνεται απο τις χύμα που πουλανε τα πετ σοπ , έτσι; Μέτριας ποιότητας που δεν προσφέρει ουσιαστικά και πολλά πράγματα, αν όχι τίποτα απολύτως και θέλει και συνεχή έλεγχο γιατι πιάνει έντομα. Επιπλέον ποτέ δεν ξέρεις τι χέρια και τι "υλικά" μπήκαν στο μίγμα του "χύμα". Αν είναι απ' αυτές που λέω δηλαδή η τροφή (οπτικά ίδια μου μοιάζει)

Προσωπική μου άποψη να τους παίρνεις συσκευασμένη επώνυμη τροφή, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από πιθανά κρούσματα υγείας.
 
Back
Top