Αναπαραγωγή Νεοσσός βγήκε από το αυγό του και πέθανε κατευθείαν

σε ενα σακουλακι μου την δινει την παπαγαλινη και εγω ανακατευω ολα μαζι τα κεχρι μιλλετ και τις βιταμινες
 
Ναι αυτες ειναι. Μουφα τροφές, δυο αντε τρεις σποροι χωρις ιδιαίτερα συστατικά και χρωματιστα κρακερ "βιταμίνης". Βασικα αν εχεις επιλογή μην την προτιμας, σέρνονται πολλες αρρώστιες απο τέτοιες τροφές, γιατί κανεις δεν μπορει να ελεγξει πριν τη συσκευασια στο σακουλακι, οταν βρισκοντουσαν στο τσουβάλι τι θα έπεσε μέσα και τι έντομα κανουν τα αυγά τους εκεί. Μια συσκευασμένη καλης μαρκας (πχ για τα μπατζι η Prestige Versele Laga ή κάποια της Beaphar) θα έχει όλα οσα αναφέρεις μεσα, συν αρκετους σπορους και βιταμίνες που χρειάζονται τα πουλια στις σωστες αναλογίες, χωρις εξτρα κοπο και ρίσκο.
Φυσικα δική σου είναι η απόφαση :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι κάνουν τα πουλάκια; Ζει το δεύτερο; Βγήκε τρίτο; Άλλαξες καθόλου τη διατροφή τους; Καλό θα ήταν και για εσένα αλλά κυρίως για τα πουλάκια σου να λάβεις σοβαρά υπόψη σου τις συμβουλές που σου δίνουν έμπειρα μέλη εδώ μέσα. Είναι διαφορετικό να έχεις ένα ζευγάρι από το να έχεις 50 πουλιά. Όταν ήμουν στην ηλικία σου ο θείος μου είχε πάνω από 100 παπαγαλάκια και ήταν περήφανος για τα υπέροχα χρώματά τους. Βέβαια το μόνο που έκανε ήταν να τους δίνει χύμα τροφή και αυγό μια φορά τον μήνα. Για φάρμακα και γιατρούς ούτε λόγος. Κάποια στιγμή τα έχασε όλα και ούτε που κατάλαβε τον λόγο. Δεν τον κατηγορώ, έκανε όσα ήξερε. Αλλά θεωρώ ότι είναι τραγικό για εμάς που σήμερα έχουμε τη δυνατότητα να μάθουμε ποιο είναι το καλύτερο για τα πουλάκια μας απλά να λέμε ότι κάποιος παλιός έκανε κάτι άλλο και δεν έπαθαν τα πουλιά του τίποτα. Παλιά δεν έδιναν ούτε σουπιοκοκκαλο, σήμερα όμως θεωρείται απαραίτητο. Και για να μην σε κουράσω τα πουλιά δεν είναι απλά ένα χόμπι όπως η συλλογή γραμματοσημων. Είναι μέλη της οικογένειας και πρέπει να αναλογιζομαστε τις ανάγκες και τις απαιτήσεις τους. Διαφορετικά για ποιο λόγο να τα έχουμε κοντά μας και να τα ταλαιπωρούμε;
 
Τι κάνουν τα πουλάκια; Ζει το δεύτερο; Βγήκε τρίτο; Άλλαξες καθόλου τη διατροφή τους; Καλό θα ήταν και για εσένα αλλά κυρίως για τα πουλάκια σου να λάβεις σοβαρά υπόψη σου τις συμβουλές που σου δίνουν έμπειρα μέλη εδώ μέσα. Είναι διαφορετικό να έχεις ένα ζευγάρι από το να έχεις 50 πουλιά. Όταν ήμουν στην ηλικία σου ο θείος μου είχε πάνω από 100 παπαγαλάκια και ήταν περήφανος για τα υπέροχα χρώματά τους. Βέβαια το μόνο που έκανε ήταν να τους δίνει χύμα τροφή και αυγό μια φορά τον μήνα. Για φάρμακα και γιατρούς ούτε λόγος. Κάποια στιγμή τα έχασε όλα και ούτε που κατάλαβε τον λόγο. Δεν τον κατηγορώ, έκανε όσα ήξερε. Αλλά θεωρώ ότι είναι τραγικό για εμάς που σήμερα έχουμε τη δυνατότητα να μάθουμε ποιο είναι το καλύτερο για τα πουλάκια μας απλά να λέμε ότι κάποιος παλιός έκανε κάτι άλλο και δεν έπαθαν τα πουλιά του τίποτα. Παλιά δεν έδιναν ούτε σουπιοκοκκαλο, σήμερα όμως θεωρείται απαραίτητο. Και για να μην σε κουράσω τα πουλιά δεν είναι απλά ένα χόμπι όπως η συλλογή γραμματοσημων. Είναι μέλη της οικογένειας και πρέπει να αναλογιζομαστε τις ανάγκες και τις απαιτήσεις τους. Διαφορετικά για ποιο λόγο να τα έχουμε κοντά μας και να τα ταλαιπωρούμε;
Ναι βγηκε και δευτερο και τριτο μα τα προσεχω και τους βαζω αυγο καθε μερα και για 4 μερες καθε 3 μηνες τους βαζω ενα φαρμακο γιατα ακαρεα ρωτησα τον μπαμπα μου για την αυγοτροφη και μου ειπε δεν χρειαζεται. Δεν εχω εγω τα λεφτα να παω να αγορασω δεν ειμαι μεγαλη και πηγα στο petshop και τους πηρα τα παντα γιατα μικρα που γεννησε δεν ξερω τι αλλο να κανω για αυτα

Ναι βγηκε και δευτερο και τριτο μα τα προσεχω και τους βαζω αυγο καθε μερα και για 4 μερες καθε 3 μηνες τους βαζω ενα φαρμακο γιατα ακαρεα ρωτησα τον μπαμπα μου για την αυγοτροφη και μου ειπε δεν χρειαζεται. Δεν εχω εγω τα λεφτα να παω να αγορασω δεν ειμαι μεγαλη και πηγα στο petshop και τους πηρα τα παντα γιατα μικρα που γεννησε δεν ξερω τι αλλο να κανω για αυτα
Ααα και εχω βαλει και σουπιοκοκαλο τι αλλο πια! ααα! Ναι ξεχασα! Και 5 παιχνιδακια και τα εχω βαλει σε κλουβι 1 και 30 εκατοστα τι αλλο πια

Τα παιχνίδια δεν είναι απαραίτητα εφόσον έχεις ζευγάρι. Τα χρήματα που δίνεις για τα παιχνίδια, που είναι αρκετά ακριβά, καλύτερα να τα δώσεις για μια συσκευασμένη τροφή.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τους νεοσσους!

Τα παιχνίδια δεν είναι απαραίτητα εφόσον έχεις ζευγάρι. Τα χρήματα που δίνεις για τα παιχνίδια, που είναι αρκετά ακριβά, καλύτερα να τα δώσεις για μια συσκευασμένη τροφή.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τους νεοσσους!
Τα παιχνιδια τα εχω βαλει σε κατι μικρα που δεν ειναι και τοσο ετοιμα αναπαραγωγικα δηλαδη τι παιχνιδια ενα παιχνιδι ειναι με χαντρουλες και ενα καθρεφτακη. Δεν εχω βαλει παιχνιδια στο ζευγαρι που εχει παιδια μονο στα μικρα παπαγαλακια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos

Συνημμένα

  • tmp-cam--695175005.webp
    tmp-cam--695175005.webp
    31,4 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το καθρεφτάκι δημιουργεί την αίσθηση ύπαρξης και άλλου πουλιού και αργά η γρήγορα μπορεί να οδηγήσει σε συμπεριφορές κτητικές, βίαιες αλλά και σε ψυχολογικά προβλήματα λόγω της μη "αντίδρασης" του πουλιού που βλέπουν στον καθρέφτη (δεν καταλαβαίνουν ότι είναι ο εαυτός τους).
Γι'αυτο τα καθρεφτάκια ειναι γενικά απορριπτέα, και συνήθως πουλιά που είναι μόνα τους και "μεγάλωσαν" με καθρέφτη είναι προβληματικα στη συνύπαρξή τους με άλλα "πραγματικά" πουλιά, ενώ εμφανίζουν και ακραίες ψυχολογικές διαταραχές που οδηγούν σε εκούσιο μάδημα φτερών ή άλλες ασθένειες.
 
Γιατι ομως δεν ακους αυτα που σου λεμε; εμεις εδω να σε βοηθησουμε θελουμε γιαυτο και σε συμβουλευουμε!
Ζάχο, καταλαβαίνω κι εγώ πολυ καλά αυτό που λες, κι έχω σκεφτεί πολλες φορές ανάλογα. Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις αποφάσισα να μην απαντήσω γιατί δυσφορούσα. Όμως η φίλη μας ειναι πολυ μικρούλα, ειναι 12 χρόνων, και φυσικά λόγω αυτού, οπωσδήποτε δεν ειναι ας πούμε ακόμα πλήρως αυτονομημένη. Συγκρούεται ας πούμε μεταξυ των επί γενεών παραδεδομένων και με τα πιο σύγχρονα ας πούμε που διαβάζει εδώ μέσα. Οπότε ελπίζω κι εκείνη να βλέπει ίσως πιο θετικά την ανταπόκριση μας κι εμείς, όσο μπορούμε, να κάνουμε υπομονή και όλα θα βελτιωθούν.
 
Για ποιο λόγο έχεις φωλιά και στα μικρά;
καλα οχι και τοσο μικρα! απλα την εχω βαλει για να γεννησουν παει τωρα δεν θα την βγαλω, ειναι ζευγαρι γιαυτο. Φιλιουνται κιολας και η κιτρινη παει και μεσα στην φωλια μαλλον την ετοιμαζει
 
Το καθρεφτάκι δημιουργεί την αίσθηση ύπαρξης και άλλου πουλιού και αργά η γρήγορα μπορεί να οδηγήσει σε συμπεριφορές
το εβγαλα και το εβαλα στο ζευγαρι με τα παιδια τους

Γιατι ομως δεν ακους αυτα που σου λεμε; εμεις εδω να σε βοηθησουμε θελουμε γιαυτο και σε συμβουλευουμε!
συγγνωμη😳 απλα δεν ηξερα τι να πρωτοκανω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το εβγαλα και το εβαλα στο ζευγαρι με τα παιδια τους
Γνωμη μου φυσικα, βγαλτο εντελως το καθρεφτακι, γιατι οταν θα θες να κοινωνικοποιηθουν με αλλα πουλακια τα μικρα σου θα εχουν συνηθίσει στον καθρέφτη και ίσως να δυσκολευτείς και να έχεις καυγάδες μεταξύ τους. :)
 
Ζάχο, καταλαβαίνω κι εγώ πολυ καλά αυτό που λες, κι έχω σκεφτεί πολλες φορές ανάλογα. Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις αποφάσισα να μην απαντήσω γιατί δυσφορούσα. Όμως η φίλη μας ειναι πολυ μικρούλα, ειναι 12 χρόνων, και φυσικά λόγω αυτού, οπωσδήποτε δεν ειναι ας πούμε ακόμα πλήρως αυτονομημένη. Συγκρούεται ας πούμε μεταξυ των επί γενεών παραδεδομένων και με τα πιο σύγχρονα ας πούμε που διαβάζει εδώ μέσα. Οπότε ελπίζω κι εκείνη να βλέπει ίσως πιο θετικά την ανταπόκριση μας κι εμείς, όσο μπορούμε, να κάνουμε υπομονή και όλα θα βελτιωθούν.
:):D απλα δεν ηξερα τι να πρωτοκανω

Γνωμη μου φυσικα, βγαλτο εντελως το καθρεφτακι, γιατι οταν θα θες να κοινωνικοποιηθουν με αλλα πουλακια τα μικρα σου θα εχουν συνηθίσει στον καθρέφτη και ίσως να δυσκολευτείς και να έχεις καυγάδες μεταξύ τους. :)
το εβγαλα απο παντου το καθρεφτακι και το εβαλα στην αποθηκη ηταν ενας σκετος μπελας το καθρεφτακι τελικα👍

αποτι καταλαβα ειμαι ενας σκετος μπελας:D πλακα κανω δεν το ενοουσα!😵
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το εβγαλα απο παντου το καθρεφτακι και το εβαλα στην αποθηκη ηταν ενας σκετος μπελας το καθρεφτακι τελικα👍
😀, ξερω την ειχα πατησει, ο μικρος μου πιο παλια ειχε απεναντι απ' το κλουβι του καθρεφτη (κανονικο μεγαλο). Είχε αρχισει να γινεται πολυ νευρικος και επιθετικος, και το καταλαβα οτι εφταιγε ο καθρεφτης μολις του αλλαξα θεση και έγιναν παλι ολα μελι γαλα :)
 
αποτι καταλαβα ειμαι ενας σκετος μπελας:D πλακα κανω δεν το ενοουσα!😵
Δεν ξερεις ποσο χαίρονται τα περισσοτερα μελη του φορουμ οταν τους δινεται η ευκαιρια να βοηθήσουν. Οχι μπελας, το αντιθετο μαλλον εισαι, μια ευκαιρια να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον και να νιωσουμε καλύτερα :)
 
😀, ξερω την ειχα πατησει, ο μικρος μου πιο παλια ειχε απεναντι απ' το κλουβι του καθρεφτη (κανονικο μεγαλο). Είχε αρχισει να γινεται πολυ νευρικος και επιθετικος, και το καταλαβα οτι εφταιγε ο καθρεφτης μολις του αλλαξα θεση και έγιναν παλι ολα μελι γαλα :)
και εγω την εχω πατησει με την τζονη
 
Back
Top