Γενικά Νεο φιλαρακι, μια ροζελα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
145
Πόλη
Αθήνα
Καλησπεριζω ολη την παρεα του φορουμ. Με χειροκρωτω, γιατι επιτελους πριν λιγη ωρα υποδεχτηκα το νεο φιλαρακι μου σπιτι! Ειναι ροζελα μαλλον eastern. Μολις ηρεμησει λιγο θα σας δειξω φωτο να μου πειτε αν μπορειτε το ειδος. Προς το παρον τοποθετησα το κλουβι στο σαλονι μπροστα στο παραθυρο, με τα 2/3 του κλουβιου σκεπασμενο με λεπτο υφασμα, ετσι ωστε να βλεπει μονο εξω και να μην τρομαζει με τις κινησεις μας. Επισης της εβαλα χαμηλα tv για να ακουει φωνες. Το πως ηρθε εδω δε μπορω να το περιγραψω. Χτυπιωταν τοσο πολυ που φοβηθηκα μη παθει τιποτα! 😱να τον βγαλω Θεοδοση; (γιορταζει σημερα, χρονια πολλα σε Θεοδοσιους & Θεοδοσιες!)
:)
 
Μπράβο πολυ χαίρομαι ειναι τυχερο το πουλακι που ηρθε σπιτι σου!
Η γνώμη μου ειναι να βγάλεις το σεντονι απο το κλουβι αστο να δει το καινούργιο του χώρο.
Περιμενουμε με ανυπομονησια τις φωτογραφιες!
 
Να χαιρεσαι το καινουργιο σου φιλαρακι!
Βγαλε το υφασμα και ασε το μικρο να δει τον χωρο του.Ασε την πισω πλευρα του κλουβιου διπλα στον τοιχο και βαλε το κλουβακι λιγο πιο κατω απο το υψος των ματιων σου.
Εκει θα τον αφησεις μονιμα η σκεφτεσαι να τον εχεις μεσα στο δωματιο σου;
 
Σ'ευχαριστώ Βικτώρια! Είναι τυχερός ο μπαγασάκος γιατί όλα μου τα πουλάκια τα'χω στα "πούπουλα"! Ελπίζω να μην το εκμεταλλευτεί!:D Για το σεντόνι, μου είπε την ιδέα αυτή το petshop. Είναι καλό είπαν, για σήμερα, να μην αποσπάται η προσοχή του αλλού και τρομάζει με όλα. Καλύτερα λενε είναι να μάθει πρώτα τον δικό του χώρο και να συνηθίσει, να μυρίσει τις οσμές του σπιτιού να τις μάθει, και τις φωνές τους θορύβους του σπιτιού γενικότερα, να αρχίσει να εξοικιώνεται ακούγοντας και μυρίζοντας. Αύριο πρωί θα του το βγάλω. Τώρα έχει θέα προς το μπαλκόνι μόνο. Θα τον έχω κι αύριο σαλονάτα ξεσκέπαστο (τα άλλα πουλιά είναι στο μπαλκόνι όλη μέρα και την νύχτα μέσα μέχρι να ζεστάνει καλά ο καιρός ώστε να κοιμούνται έξω), κι ελπίζω να προσαρμοστεί γρήγορα γιατί ταράζομαι όταν το βλέπω να χτυπιέται τόσο από την τρομάρα του!
 
Σ'ευχαριστώ Ιωάννα! Κυρίως θα τον έχω στο σαλόνι τον πρώτο καιρό για να μας συνηθίσει. Θα τον βγαζω λίγο και στο μπαλκόνι να πέρνει αέρα. Φοβάμαι να του κουνίσω πάλι το κλουβί για να το ανεβάσω κάπου πιο ψηλά, γιατι με το παραμικρό χτυπιέται δεξιά-αριστερά και κράζει! Ηδη του φύγανε 2 φτερά! Λέω να τον αφήσω έτσι ως το βράδυ, για να ησυχάσει. Για ύπνο τα βάζω σε μία γωνία στην κουζίνα. Να βάλω και τον παπαγάλο μαζί (σκεπασμένο) ή να τον βάλω μόνο του σε άλλο δωμάτιο; Στην κουζίνα είναι μόνο τζάμια και το πρωί έχει φως με την ανατολή του ήλιου. Το άλλο δωμάτιο είναι σκοτεινο μέχρι να ανοίξω τα πατζούρια.
 
Καλο θα ηταν να μην τα αφηνεις στην κουζινα γιατι ειναι λιγο επικινδυνο για την υγεια του.
Ειναι νωρις ακομα για να ηρεμισει, γι'αυτο ειναι ετσι ανησυχο! Πρεπει να παρει το χρονο του κ να μαθει το κλουβι του,το καινουργιο του σπιτι, εσας!
 
Μαίρη εγώ θα σου πρότεινα να έχεις το κλουβί του κάπου σταθερά και μην το μετακινείς γιατί θα στρεσαριστεί και θα φοβηθεί.

Σημ: Να χαίρεσαι την ροζελίτσα σου. :D
 
Ευχαριστώ Αναστασία. Δυστυχώς το σπίτι δεν είναι μεγάλο για να έχω επιλογές. Στην κουζίνα το βράδυ μένει ανοιχτο το παράθυρο, και δεν τα εχω εκαι όταν μαγειρέυω. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω τη ροζέλα πάνω σε ένα τραπεζάκι ή μια καρέκλα στο παράθυρο, αλλά το βράδυ αν δεν μετακινηθεί δεν θα κοιμηθεί στο σαλόνι, γιατί καθόμαστε ως αργά και δεν θα ησυχάσει. Τι να κάνω άλλο; Σε διαμέρισμα ζω...
 
:DΝα προσθέσω, ότι, τώρα που παρακολουθούμε με τον άντρα μου την Αρβύλα με τον Κανάκη, άκουσα τον παπαγαλάκο να σπάει σποράκια και να μετακινείται! Δεν ακουγόταν κιχ τόσες ώρες, ούτε κουνιότανε! Μήπως είναι fan της εκπομπής;
 
🙄Νομιζω πως αρχιζει σιγα σιγα να συνηθιζει τον χωρο...
Εγω οταν τον εφερα πρωτη φορα σπιτι εκανε 2μερες για να φαει!
 
2 μέρες; Δεν πείναγε; Δεν κάνει να μένουν χωρίς τροφή μέρες, πολύ πεισματάρης ο δικός σου ε; Πάντως δεν ακούγεται καθόλου εκτός από το κράτς-κρουτς με τα σποράκια. Του έβαλα και μήλο και μπανάνα για να τον καλοπιάσω. Είμαι περίεργη αν τα δοκίμασε γιατί δεν τον βλέπω...
 
χαχα.. Αν ειναι πεισματαρης λεει...
Ολα θα τα δοκιμασει σιγα σιγα!
 
Να τον βαλεις για υπνο σε ενα δωματιο που θα εχει ησυχια. Αν η κουζινα ειναι καθαρη και αερισμενη το βραδυ πριν κοιμηθουν δεν υπαρχει προβλημα πιστευω να μεινουν εκει μονο για τον υπνο και να τα βγαλεις απο εκει πριν απο οποια δουλεια στην κουζινα το πρωι αφου δεν εχεις αλλο χωρο οπως λες. Αν για σημερα σου φαινεται πολυ ανησυχος τοτε οκ που τον εχεις μισοσκεπασμενο αλλα απο αυριο θα σου προτεινα να αφαιρεσεις αυτο το οποιο καλυμμα στη διαρκεια την ημερας. Το να τον κρατας απομονωμενο δεν του κανει καλο απο πολλες αποψεις. Και επειδη οι παπαγαλοι ειναι πουλια που ζουνε σε ομαδες και δεν τον βοηθας να κοινωνικοποιηθει ετσι και να μαθει οτι στο χωρο αυτο ζουν κι αλλοι, τους οποιους με τον καιρο θα καταλαβει οτι δεν εχει λογο να φοβαται. 😉
 
Ανέστη βέβαια, εννοείται οτι αύριο από το πρωί θα βγάλω το ύφασμα. Θέλω να μας μάθει το συντομότερο αν ήταν δυνατό, και για τον ίδιο αλλά και για εμάς, να τον βλέπουμε χαρούμενο θέλουμε, όχι τρομοκρατημένο. Πρωτάριδες είμαστε με τους παπαγάλους. 'Ενα μήνα τώρα, έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα που έχω βρει στο φόρουμ και σε άλλα site από google, και μου έχει πει πολλά και η κυρία που έχει το pet και γνωριζόμαστε χρόνια, και ξέρω ότι προσέχει τα ζώα της (και -ενημερωτικά- έχει αρνηθεί να πουλήσει σε άτομο που έκανε μπαμ ότι δεν πρόκειται να φροντίσει το ζώο που της ζήταγε).
 
Είναι 1 έτους και όχι δεν φοράει δαχτυλίδι. Εμπιστεύομαι όμως την κυρία απο το pet. Ξέρω ότι τον είχε στο μαγαζί από τα Χριστούγεννα. Εγώ το "στάμπαρα" Πάσχα. Να τον λέω χαϊδευτικά Τεό;Επίσης, Η ροζέλλα μου άρχισε το κελάηδημα (γύρω στις 20.00)! Δεν ενοχλείται που της σφυράω ή της μιλάω. Συνεχιζει. Μία τρώει, μία παίζει (υποθέτω από τον ήχο), μία τραγουδάει. Μας συνήθησε κιόλας;
 
😎Τεό λοιπόν! Ο Τεό λοιπόν έχει τρελαθεί να κάνει κούνια, να φέρνει σβούρα όλο το κλουβί γύρω-γύρω, πάνω-κάτω, κάνει ανάποδες τούμπες, πιάνει την κούνια και την φέρνει εκεί που τον βολέυει, και πότε πότε ρίχνει και κανα σφύριγμα! Μήπως τον αδικώ και έπρεπε να γίνει καλλιτέχνης σε μεγάλη πίστα; Ούτε Ρουβάς δηλαδή!
 
☹Ιωάννα μου τον ματιάσαμε νομίζω. Πήγα να πιάσω το κλουβί για να το μεταφέρω στην κουζίνα με τα άλλα πουλια, για ύπνο, κι έγινε το σώσε! Τελικά ο μπαγάσας, μας ανάγκασε να σβύσουμε φώτα στο σαλόνι και να έχουμε χαμηλά την tv για να κοιμηθεί! Γυμνάσια θα μας κάνει, το είδα τ'όνειρο! 😛
 
Back
Top