Γενικά Νεο φιλαρακι, μια ροζελα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ε, ενταξει...
Προφανως δεν σας ειδε οτι πηγαινεται κοντα γιατι ειναι σκεπασμενο και θες το οτι ειναι σε ενα χωρο που δεν γνωριζει,θες οτι δεν ξερει ουτε εσας τρομαξε!
Αφηστε το καλυτερα εκει!
 
Ναι εκεί το αφήσαμε κι ελπ'ιζω να μείνει ήσυχο. Έτσι όπως τρομάζει και χτυπιέται, φοβάμαι μην μου τρομάξει και τα άλλα πουλιά... Οπότε κοιμουνται χωριστά. Πως θα ημερέψει να δω...
 
Ολα θα γινουν σιγα σιγα.. Ουτε 24 ωρες δεν τον εχετε σπιτι!
Χαλαρωσε κ απολαυσε τον!
 
:beach_relax:Οκ! Ειναι γλυκούλης και κούκλος, οπότε είναι απολαυστικός ήδη...
 
Να τον χαιρεσαι τον Τεο σου! Να περασετε ομορφες στιγμες μαζι! Περιμενουμε και φωτογραφιες!
 
Ευχαριστώ! Θα ανεβάσω φωτό μόλις συνηθίσει τα πράγματα λίγο. Νομίζω, ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Είναι πιο ήρεμος σήμερα, σφύριζε το πρωί, τρώει, μπάνιο δεν έχει κάνει ακόμη (!), όταν του καθάρισα το κλουβί το πρωί ήταν κύριος (κρεμασμένος ψηλά στα κάγκελα αλλά με υπομονή), το μεσημεράκι -τώρα- ψιλοχαλαρώνει και κλείνει τα ματάκια του (τεμπελάκος!), και φαντάζομαι αν τηρήσει το χθεσινό του πρόγραμμα, κατα τις 7.30-8.00, θα αρχίσει ακροβατικά, σφυρίγματα κλπ. (αντί για Τεό, μήπως του ταιριάζει το Ρουβάς 😉:D Πηγαίνω πότε-πότε κοντά και χαμηλότερα από αυτόν (τον έχω πάνω σε μπαμπού τραπεζάκι), και του μιλάω γλυκά, του σφυρίζω απαλά, και με περιεργάζεται αλλά δεν απομακρύνεται, ούτε κάνει αυτή την κραυγή του φόβου-θυμού. Σήμερα ήρθε και τον είδε και η μητέρα μου (δεν την είχε ξαναδει), τον πλησίασε πολύ, και αυτός "κύριος"! Καλά δεν είναι τα σημάδια 😉
 
ωΚαλό μήνα σε όλους & καλό καλοκαίρι (επίσημα σήμερα)!
Ο Τεό "γνωρίστηκε" και με τα άλλα μου πουλάκια μιας και κοιμούνται όλα παρέα μέσα, και δείχνει πολύ φιλικός μαζί τους. Ανακάλυψε το βερίκοκο και το μαρούλι (αυτό ειδικά το τσάκισε σε χρονο ντε-τε), αγνοεί ακόμα το μήλο. Χθες έμεινε μόνος του αρκετές ώρες (κάναμε το πρώτο θαλασσινό μας μπάνιο για φέτος!), και, τον βρήκαμε μια χαρούλα. Έμεινε μέσα στο σπίτι βέβαια μπροστά στο παράθυρο. Έξω δεν τον αφήνω ακόμα για να συνηθίσει πρώτα μέσα, αλλά και γιατί δεν ξέρω κατά πόσο "φωνάζει" όταν είναι μόνος, και πως θα το πάρουν οι γείτονες! Φαίνεται να προσαρμόζεται με όλους & όλα και δεν τρομάζει τόσο συχνά -ευτυχώς- και του αρέσει να του μιλάω σιγανά... Και, καμιά φορά "απαντάει"!
 
Καλο μηνααα!
Μια χαρα τα πηγαινεται με τον Τεο, μπραβο σας!
 
Kαλο μηνα Μαιρη!Βλεπω εχεις κανει προοδο με τον Τεο. Και καλο καλοκαιρι να εχετε!
 
Καλο μηνα να εχουμε και καλο καλοκαιρι.
Μπραβο,τα πατε πολυ καλα με τον Τεο,θα σας συνηθισει με τον καιρο και δεν θα φοβαται καθολου!
 
:)Να'στε καλά κορίτσια! Καλά πάμε, δεν έχω παράπονο. Μόνο που από το μεσημέρι και μετά όλο μισοκλείνει τα ματάκια σαν να νυστάζει και έχει τρελαθεί στο χασμουριτό. Λέτε να τον μάτιασα;
 
Σας παρουσιάζω τον Τεό μου!

Δεν είναι κουκλάκι;
Ξέρετε να μου πείτε αν είναι Eastern ή Gimbson; Για Eastern μου μοιάζει περισσότερο.
 

Συνημμένα

  • P6010012.webp
    P6010012.webp
    72,6 KB · Προβολές: 83
  • P6010011.webp
    P6010011.webp
    53,7 KB · Προβολές: 80
Ειναι πραγματικα ενας κουκλος!
Να σου ζησει!
Βλεπω πως εχει μια οικιοτητα με την καμερα, παιρνει και ποζες!
Νομιζω ομως πως το κλουβακι δεν ειναι σωστο στο μεγεθος και στο σχημα!
 
Eιναι πολυ ομορφος! :D Τα στρογγυλα κλουβια ομως δεν ειναι καταλληλα για πουλια. Τα καλυτερα ειναι τα τετραγωνο η απλα ορθογωνια.

Για το ειδος εγω δεν μπορω να πω με σιγουρια. Μπορεις να μας βαλει μια φωτο απο την κοιλια του να δουμε τα χρωματα που εχει εκει;
 
Πολυ ομορφα χρωματα εχει ο Τεο. Να σου ζησει! Και εγω συμφωνω οτι το κλουβι ειναι ακαταλληλο για το πουλακι. Εχει και μεγαλη ουρα και θα την καταστρεψει προσπαθωντας να στριψει εκει μεσα! Κοιτα εδω για τα κλουβια Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο;
 
Ναι παιδιά το ξέρω για το κλουβί. Σε αυτό είχα άλλα πουλάκια και λόγω αλλαγών έμεινε κενό. Είχα την εντύπωση (πριν πάρω τον Τεό) ότι θα έκανε. Έχω υπόψιν με την πρώτη ευκαιρία να του πάρω μεγαλύτερο και με σταντ. Πόσο πάει ένα καλό μεγάλο κλουβί; Έχουμε και την κρίση που μας έπιασε...
 

Συνημμένα

  • P6010009.webp
    P6010009.webp
    74,3 KB · Προβολές: 60
Ανέστη, μου "μπηκε" λοξά η φωτό και δεν ξέρω να την διορθώσω. Κάποια καλύτερη με την κοιλιά να φαίνεται δεν έχω ακόμη, είναι κατακόκκινη από λαιμό ως τα πόδια, από πόδια και ως ουρά έχει λίγο κίτρινο, και, η ουρά από κάτω είναι μπλε. Η φατσούλα είναι κόκκινη, τα μάγουλα άσπρα, και η μύτη γκριζοσταχτύ (εκτός από σήμερα που "γνωρίστηκε" με το μαρούλι και το τσάκισε! Πρασινομύτης έγινε!)
 
Crimson σιγουρα δεν ειναι παρολο που ειναι πολυ κοκκινη αλλα ειναι σχεδον κατακοκκινη για να ειναι και eastern... 😕 κατι μεταξυ των δυο μου φαινεται...

Επαιρνε καποιες βιταμινες στο μαγαζι;
 
Back
Top