Γενικά Νεο φιλαρακι, μια ροζελα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ανέστη απ'όσο ξέρω όχι. Δεν κάνουν extra οι πετσοπάδες. Μόνο τα σποράκια του και το νερό του. Γι'αυτό μπερδεύτικα κι εγώ για την κατηγορία του. Το μόνο που με κάνει να κλίνω πιο πολύ στην eastern, είναι ότι η gimbson έχει μπλε μάγουλα... Μας μπέρδεψε ο μπαγασάκος...
 
Βικτώρια σ'ευχαριστώ. Γι'αυτό τον ερωτεύτικα τον κούκλο μου!
 
Δεν υπαρχει gimbson νομιζω πως μιλας για την crimson rosella. 😉
Το οτι δεν ειναι crimson ειναι το μονο σιγουρο πιστευω.:)
 
:sorryΑνέστη την crimson την έκανα gimbson τόση ασχετίλα! Σ'ευχαριστώ για την διόρθωση...
 
Πολυ ωραια η Ροζελλα σου. Εχει υπεροχα χρωματα.Αν και δεν εχω δει απο κοντα ροζελλα,(μονο σε βιβλιο) πιστευω ειναι πιο ωραια που εχω δει.
 
:)Μαράκι μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Κι είναι και ενδιαφέρουσα προσωπικότητα ο κύριος! Κάνει κάτι ναζάκια, κάτι ακροβατικά! Και σήμερα διαπίστωσα πως αντιλαμβάνεται πότε ενοχλούμαι... Το μεσημέρι (μέσα στο σπίτι) έκανε τα δικά του και έβγαλε κάτι απανωτά σφυρίγματα και κραυγές και για να μην ενοχληθούν οι γείτονες (εγώ δεν ενοχλούμαι ιδιαίτερα) του είπα "σσσσσσσσσσουτ" κι έκανα μια κίνηση με το χέρι (μη φανταστείς τίποτα τρομερό, σαν να τον χαιρέταγα) και σταμάτησε και δεν το ξανάκανε δυνατά, μόνο γουργούριζε ή ψευτοτιτίβιζε. Το απόγευμα, επειδή τον είδα να βαριέται, είπα να βγουμε στο μπαλκόνι (δεν είχε ξαναβγεί, και δεν ήξερα πως θα αντιδράσει λόγω του ότι πριν στο pet και τώρα 5 μέρες σπίτι μου, ήταν μόνο μέσα), και "αναστήθηκε"! Περιεργαζόταν τα πάντα, τεντωνόταν και ανέβαινε όσο πιο ψηλά στα κάγκελα του κλουβιού για να δει κάτω από το μπαλκόνι, αφουγκραζόταν τα άλλα πουλιά (τα δικά μου που ήταν ήδη έξω, των γειτόνων, τα περιστέρια που πετούσανε, τα πάντα όλα!). Δεν "φώναζε", παρ'όλο που έπαιζε, κρατούσε χαμηλή συχνότητα. Μόνο όταν σκοτείνιασε (είχα όμως φως στο μπαλκόνι), κι εγώ με τον άντρα μου καθόμασταν μέσα και μας έβλεπε, τότε πέταξε κάποιες δυνατές κορώνες! Λέτε να μας ψάχνει ή να ζηλεύει;:D
 
:)Γεια σου Ιωάννα! Μάλλον ναι! Κι επειδή αυτην την περίοδο δεν δουλεύω και περνάω πολλές ώρες στο σπίτι, έχω τον μάγκα😎
στο σαλόνι οπότε και με βλέπει συνέχεια, αν λείψω από το δωμάτιο ώρα (παρ'όλο που επειδή θέλω να ακούω πάντα κάτι είτε tv, είτε μουσική, άρα κι αυτός ακούει κάτι συνέχεια), αρχίζει τα σφυρίγματα! Αν του σφυρίξω (από το άλλο δωμάτιο) μερικές φορές σαν να του απαντώ, σταματάει! Αν πάω εκεί και με δει, ή σταματάει ή συνεχίζει κάνοντας κι άλλους σκοπούς! Αν πάω και του μιλήσω με κοιτάει, μου μισοκλείνει ματάκια (ο άτιμος!) και γουργουρίζει! Και τον έχω 5 μέρες! Στον μήνα τι θα κάνει; Ή στον χρόνο; Το βλέπω το "έργο": θα μας χορεύει στο ταψί! 😱
 
Να σας ενημερώσω φίλοι μου, ότι κατόπιν έκτακτου οικογενειακού συμβουλίου, ο φιλαράκος μας εγκαταλείπει το όνομα Τεό (από Θεοδόσης!), και, μετονομάζεται επίσημα σε: Μάρκος (από Μάρκος!)
Τώρα, το αν ο ίδιος αντιλήφθηκε τι έγινε... Πολύ αμφιβάλλω!
 
Το μαρκος μου αρεσει πιο πολυ να πω την αληθεια!
Κουκλακι ειναι...
Τελεια χρωματα και πανεμορφο φατσακι..
Μαιρη να σου ζησει και να μας λες τις περιπετειες του😛
 
:DΝαι, μαζί σου συμφωνούσε φαίνεται κι ο άντρας μου, που 2 μέρες τώρα μου έχει πει τα άπειρα (και απίθανα) ονόματα! Και καταλήξαμε στο Μάρκος! Μεταξύ μας, αν ο "κύριος" μου αποδειχθεί "κυρία" (δεν ξέρω το φύλο του με σιγουργιά!), θα κάνω αναγραμματισμό σε Μίρκα! Χιχιχιχι! Λες να το καταλάβει και να παρεξηγηθεί; 😛
 
Μπραβο! Κανατε μεγαλη προοδο! Ειναι πολυ καλο που σε συμπαθει ηδη τοσο πολυ! Καπου ειχα διαβασει(δεν θυμαμαι καθολου που!) οτι οι παπαγαλοι μιλανε πιο δυνατα το βραδυ λιγο πριν κοιμηθουν και το πρωι οταν ξυπνανε. Και οι δικοι μας το κανουν αυτο. Συνεχισε να μας λες τις προοδους σας! Ειμαι περιεργη να μαθω τι προσωπικοτητα εχει ο Μαρκος!
 
Μαρία μου έχω την εντύπωση ότι ο Μαρκούλης είναι Μάρκα! Και ποιος μας γλυτώνει! Το καλό είναι πως προς το παρόν δείχνει να συνεργάζεται σε κάποια πράγματα όπως στο κατέβασμα της έντασης στη φωνή. Και όταν κάθομαι δίπλα του (πολύ κοντά στο κλουβί, σχεδόν ακουμπάω) και του μιλάω σιγανά και γλυκά, με κοιτάει προσεκτικά και μισοκλείνει τα μάτια! Επίσης νομίζω ότι αρχίζει και νιώθει πιο ασφαλής, γιατί σήμερα κούρνιασε λίγα λεπτά το μεσημέρι, με το κεφάλι κάτω από το φτερό, ή κλείνει τα ματάκια και ξεκουράζεται (πάλι το μεσημέρι) χωρίς να πετάγεται για να τσεκάρει, ενώ εγω κάθομαι δίπλα ή κοντά και βλέπω tv. Ή εκεί που κάθομαι και διαβάζω ή μιλάω στο τηλ.ή βλέπω tv, τον πιάνω να με παρατηρεί! Είναι μάρκα ή δεν είναι;
 
Σχετικά με το πρωινό τραγούδι, πιο πολλή φασαρία κάνουν τα παραδείσια παρά ο παπαγάλος! Αυτός, όταν είναι δίπλα στα άλλα πουλιά (το βράδυ και το πρωί, γιατί τα βάζω ακόμα μέσα τη νύχτα, ενώ την ημέρα τον παπαγάλο τον κρατάω στο σαλόνι για να εξοικιώνεται και να μην κράζει το μεσημέρι κι έχουμε πρόβλημα με την γειτονιά), τα κοιτάει συνέχεια, πάει και κάθεται όσο πιο κοντά μπορεί, και μουρμουράει προς το μέρος τους συνέχεια κι αυτά τον κοιτάνε. Λες κι έχουν συζήτηση υψηλού επιπέδου!
 
. Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά οφείλω να καταθέσω μια "πατάτα" που έκανα χθες... Ενώ με τον Μαρκούλη τα πάμε καλά, ηρεμεί, συνηθίζει, χθες το απόγευμα αργά σκέφτηκα να ανεβάσω λίγο την τέντα (ως την μέση) για να φωτίσει λίγο περισσότερο το μπαλκόνι.
Το κλουβί του Μάρκου ήταν πάνω στο τραπεζάκι δίπλα στην κουπαστή του μπαλκονιού. Ήταν κεφάτος. Με το που σήκωσα την τέντα έπαθε ένα σοκ άλλο πράγμα! Τρελάθηκα. ΄Ετρεμε σαν το ψάρι από τον φόβο του!😱 Νόμιζα ότι θα μου "μείνει". Να του μιλάω, να του σφυράω, τίποτα. Του πήρε μερικά λεπτά να του φύγει το τρέμουλο. Μετά πήγε κοντά στην κουπαστή, χαμήλωσε το κεφάλι, το έστριψε πλάγια και κοίταγε τον ουρανό! Μου θύμισε τους Γαλάτες (Αστεριξ-Οβελίξ) που φοβόντουσαν μην τους πέσει ο ουρανός στο κεφάλι! Κοίταγε επιφυλακτικά τα πάντα : το δέντρο μπροστά, την πολυκατοικία απέναντι, τα περιστέρια που πετάγανε (με αυτά φοβάται ακόμα), και τον ουρανό (που βρέθηκε αυτό το μπλε εκεί πάνω)😕. Τελικά, σε μισή ώρα συνήθισε και φερόταν φυσιολογικά. Σας έχει συμβεί τέτοια φοβία με την... Θέα; Βέβαια ο καημένος, τόσο καιρό είχε μάθει μέσα σε μαγαζί, και 5 μέρες σπίτι, άντε και λίγο μπαλκόνι αλλά κάτω από την τέντα, και τόση ελεύθερη θέα του ήρθε κάπως...
 
Back
Top