Αναπαραγωγή Νευρικό θηλυκό budgie σε αναπαραγωγή

aggelos 1218

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2021
Μηνύματα
43
Πόλη
Αττική
Παιδιά καλησπέρα έχω δύο budgie τα έχω ήδη σε αναπαραγωγή αλλά το θηλυκό έχει γκρεμίσει ότι υπάρχει μέσα στο κλουβί έχει τύχει σε άλλον; Δικαιολογείται τέτοια νευρικότητα;
 
Δεν το έγραψα σωστά θα το ξαναγράψω μπαίνει μέσα στη φωλιά κάνει φασαρία σαν να χτυπιέται μετά βγαίνει κουνάει τα φτερά της έντονα δεν επιτίθεται στο αρσενικό αλλά του κάνει κάτι τσου ρε Λάκη. Πρέπει να έχει γίνει επαφή εδώ και μία εβδομάδα. Μετά σταματάει και είναι όλα μέλι γάλα... Μετά κατεβαίνει παίρνει το αυγό που της έχω βάλει το πετάει μέσα στο κλουβί εδώ και εκεί γυρνάει σαν τρελή στον πάτο τέτοια πράγματα
[automerge]1616177598[/automerge]
Γιατί το μπάτζι θέλει υλικό για τη φωλιά;

Άμα είναι θα τις βάλω γιατί παίρνει τα πράγματα τα ανεβάζει μέχρι τη φωλιά και δεν τα βάζει μέσα τα πετάει κάτω και μετά ξανά κατεβαίνει και κάνει πάλι το ίδιο αλλά δεν τα βάζει μέσα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το νήμα δεν κάνει;
Όχι, τα budgie δεν χρησιμοποιούν νήμα. Γεννούν στον πάτο φωλιάς. Κάποια δέχονται - χρησιμοποιούν λίγο πριονίδι ενώ κάποια άλλα κομματάκια χαρτιού.
 
Καλημέρα της έβαλα το ροκανίδιο στη φωλιά αλλά κάνει πάλι τα ίδια .κινείται με ταχύτητα φωτός🤔 παίρνει κάτι από κάτω φτάνει στη φωλιά το βάζει μέσα και μετά το πετά έξω πάλι και κράζει.
[automerge]1616229736[/automerge]
Το ροκανιδι βέβαια από ότι βλέπω δεν το βγάζει
 
Τελευταία επεξεργασία:
@aggelos 1218 Οι φωτογραφίες σου δεν είναι πολύ καθαρές, ανέβασε κοντινές να φαίνεται το χαλινο τους γιατί μου φαίνεται ότι το θηλυκό δεν είναι σε φάση αναπαραγωγής. Θα συμφωνήσω με την Demmy02 ,το κλουβί είναι μικρό για δύο Budgie.
 
Θα προσπαθήσω να βγουν καθαρότερες οι φωτό...το κλουβί είναι λίγο μεγαλύτερο από μισή ζευγαρωστρα
 
Θα προσπαθήσω να βγουν καθαρότερες οι φωτό...το κλουβί είναι λίγο μεγαλύτερο από μισή ζευγαρωστρα
Για αναπαραγωγή και στη συγκεκριμένη περίπτωση για 2 budgie θέλει τουλάχιστον μια 60αρα ζευγαρωστρα.
 
@aggelos 1218 Συμφωνώ με τον Vada θέλω ποιο καλές φωτογραφίες αλλά από αυτό που διακρίνω δεν νομίζω ότι είναι. Άμα ήταν σε οίστρο ο χαλινος θα έπρεπε να ήταν σκούρο καφέ.
 
Σκούρο καφέ δεν είναι ..έντονο ροζ ίσως θα έλεγα.μήπως για αυτό έχει τόση νευρικότητα;
[automerge]1616347366[/automerge]
Σκούρο καφέ δεν είναι ..έντονο ροζ ίσως θα έλεγα.μήπως για αυτό έχει τόση νευρικότητα;
Μήπως δεν θέλει; Και αν είναι έτσι να τα βάλω τώρα σε μεγαλύτερο κλουβακι; Πάντως ο αρσενικός την πιέζει αφόρητα
 
Back
Top