Γενικά Νευρικό σκαρθί

Jimmakos18

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εδώ και 3-4 περίπου μήνες αγόρασα ένα σκαθί το οποίο προέρχετε απο εκτροφείο(έτσι νομίζω πως λέγετε, με άλλα λόγια είναι γεννημένο σε κλουβί). Το θέμα είναι οτι, 1. Όταν μας βλέπει να το πλησιάζουμε αρχίζει και πετάει νευρικά, και με επικινδυνο για το πτηνό τρόπο με αποτέλεσμα να χάσει την ουρά του,2. Κελαηδάει μόνο στην παρουσία ανθρώπων, όταν το έβγαλα με το κλουβι στο μπαλκόνι δέν κελαηδούσε καθόλου με τα άλλα πουλιά που υπάρχουν στην γειτονιά, παρά μόνο με εμάς,3. Κοιμάτε λίγες ώρες και ξυπνάει και κελαηδάει απο τις 6 το πρωί! Δοκίμασα να του δώσω antistress αλλά δέν έπιασε! Τί να κάνω;☹
 
Καλώς μας ήρθες!

Όταν μας βλέπει να το πλησιάζουμε αρχίζει και πετάει νευρικά, και με επικινδυνο για το πτηνό τρόπο με αποτέλεσμα να χάσει την ουρά του

Το ότι φεύγει όταν το πλησιάζετε σημαίνει ότι δεν έχει εξοικειωθεί με την παρουσία σας. Κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερα να το βάζατε σε έναν χώρο όπου περνάτε τις περισσότερες ώρες της ημέρας σας, ώστε να συνηθίσει την παρουσία σας -αν δεν τον έχετε ήδη σε έναν τέτοιο χώρο-.
Εννοείται ότι όταν πλησιάζετε το κλουβί δεν κάνετε γρήγορες κι απότομες κινήσεις. Έτσι δεν είναι;

Κελαηδάει μόνο στην παρουσία ανθρώπων, όταν το έβγαλα με το κλουβι στο μπαλκόνι δέν κελαηδούσε καθόλου με τα άλλα πουλιά που υπάρχουν στην γειτονιά, παρά μόνο με εμάς

Αυτό πάει να πει ότι προτιμά την δική σας συντροφιά. Αλλά είσαι σίγουρος ότι δεν κελαηδάει εν παρουσία των άλλων πουλιών; Μήπως κελαηδάει όταν δεν είστε εσείς μπροστά;

Κοιμάτε λίγες ώρες και ξυπνάει και κελαηδάει απο τις 6 το πρωί!

Σε τι χώρο το έχετε; Το δωμάτιο είναι αρκετά σκοτεινό για να μπορέσει να κοιμηθεί; Μήπως ο χώρος είναι πολύ φωτεινός τα πρωινά, με απότελεσμα να το ξυπνάει το φως και να αρχίζει να κελαηδάει;
Πώς ξέρεις ότι κοιμάται λίγες ώρες; Από ποια μέχρι ποια ώρα κοιμάται;
 
Το Θέμα είναι οτι το έχουμε σε δωμάτιο όπου μας βλέπει αναγκαστικά όλους. Όταν το βγάζω στο μπαλκόνι μπορώ να το ακούσω και φυσικά μπορώ να το βλέπω.ΑΥτό που με ανησυχεί είναι οτι προτιμάει τους ανθρώπους απο τα άλλα ζώα. Θέλω να πώ τόσο πολύ εξανδραποδίσαμε τα ζώα;Κοιμάτε συνήθως κατα τις 11!
 
Εδώ και 3-4 περίπου μήνες αγόρασα ένα σκαθί το οποίο προέρχετε απο εκτροφείο(έτσι νομίζω πως λέγετε, με άλλα λόγια είναι γεννημένο σε κλουβί).

Φοράει δαχτυλίδι; Απο οτι γνωρίζω και τα σκαρθιά εκτροφής πρέπει να φοράνε(2,5). Αν δεν έχει δαχτυλίδι τότε πιθανότατα είναι άγριο και πολύ φυσιολογικά χτυπιέται στο κλουβί.
 
Φοράει! Δέν είναι άγριο! Εάν ήταν άγριο θα το επισήμανα στους κατάλληλους φορείς! Μήπως παίζει ρόλο και το κλουβί του;Θέλω να πώ είναι 35χ25 μήπως δέν έχει αρκετό χώρο να εκτωνώνεται; Το θέμα είναι οτι το πρωί είναι ήρεμο, κατα το μεσημεράκι μέχρι τις 7:30 με 8:00 δέν ξέρω τί το πιάνει και πετάει νευρικά μέσα στο κλουβί του, καυ χτυπιέται στα τοιχώματα και τα κάγκελα! Μετά το βραδάκι ηρεμεί!
 
Εφόσον λές ότι φοράει κλειστό δαχτυλίδι,
το πιθανότερο είναι να γεννήθηκε ή να μεταφέρθηκε μετά τον απογαλακτισμό του σε κλούβα μεγάλη.
Ίσως & με άγρια-πιασμένα του είδους του.
Αυτό βοηθάει να βγάζουν τα "άγρια" ένστικτά τους τα ιθαγενή πουλιά εκτροφής.
Δοκίμασε να βάλεις στα πλαϊνα κάγγελα του κλουβιού χαρτόνι,
από την εσωτερική πλευρά.
 
1.Αν ειναι απο εκτροφειο 9α πρεπει να εχει δαχτυληδι κλειστου τυπου...
2. Καλυτερα ειναι να το εχεις σε στα9ερο μερος κα να μην το αλλαζεις συχνα 9εση
3. Ειπες οτι κελαηδαει στις 6... Μαλλον επειδη εκεινη την ωρα ξημερωνει... λογικο ειναι...
4. Και. Αφου εχει αγριο αιμα λογικο ειναι να χτυπιετε στο κλουβι...9α περασει αρκετος καιρος για να ηρεμησει
 
Προσωπικα με μπερδεψες...χτυπιεται οταν το πλησιαζετε.. Αλλα χωρις παρουσια ανθρωπων δεν κελαιδα;
Συνηθως ενα πουλι που φοβαται δεν κελαιδα... Παρα μονο πεταει νευρικα ολη την ωρα.
Εκεινο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι κατι στον τροπο που το πλησιαζετε δεν ειναι σωστο.Ισως καποιος να το εχει τρομαξει.. Ετσι ωστε οταν το πλησιαζετε πολυ να πανικοβαλλεται.
Δοκιμασε να το εχεις σε αποσταση... Και κατεληξε ή μεσα ή εξω. Ενα ηρεμο περιβαλλον χωρις φωνες.. Αποτομες κινησεις θα βοηθησει ωστε το πουλακι σου να κερδισει ξανα την χαμενη εμπιστοσυνη προς το ατομο σου αλλα και γενικα.
 
Back
Top