Γενικά Νοσηλεία παπαγάλου στην κυρία Δουκάκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marialok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marialok

PB New Member
Εγγραφή
3 Δεκ 2022
Μηνύματα
41
Πόλη
αθηνα
Καλησπέρα! Έχει κανένας αφήσει τον παπαγάλο του για νοσηλεία στην κυρία Δουκάκη; Επειδή ανησυχώ κάπως..
 
Έχω αφήσει δυό ημέρες για νοσηλεία ένα κοκατίλ, υπήρξε ενημέρωση για την υγεία του και με επισύναψη φωτογραφιών ανά την ημέρα.

Επιπλέον όποτε τη χρειάστηκα ήταν εκεί να με καθοδηγήσει.

Επίσης είχα να κάνω με την ίδια και όχι με κάποιον αντικαταστάτη-βοηθό.

Περαστικά στο πτηνό!
 
Είναι ένα parrotlet αν δείτε και στις προηγούμενες περιγραφές στις συζητήσεις που είχα ανοίξει εν αρχή φαινόταν ότι είχε χτυπήσει το φτερό του και εξακολουθεί να φαίνεται έτσι μάλιστα ο ένας γιατρός το επιβεβαίωσε και η κυρία Δουκάκη μου έγραψε meloxoral για τέσσερις μέρες όμως το πουλάκι εξακολουθεί να κοιμάται παραπάνω κατά την διάρκεια της ημέρας..κάθεται φουσκωμένο και μισοκλεινει μάτια ενώ προσπαθεί να κοιμηθεί..κατά τα αλλά οι κοτσιλιες είναι φυσιολογικές και καθαρές και το πουλάκι τρώει και πίνει κανονικά ενώ όταν το βγάζω έξω έχει διάθεση να παίξει και για χάδια..έχω απελπιστεί λιγο γιατί δεν έχει γίνει διάγνωση επακριβώς αφού η κυρία Δουκάκη πιστεύει ότι είναι αρκετά καταβεβλημένο ώστε να κάνουμε εξετάσεις
[automerge]1670873249[/automerge]
@Tony Forpus επίσης παρατήρησα ότι προσπαθούσε να φαει τις κοτσιλιες του.. η κυρία Δουκάκη μου έδωσε και νέα τροφή και προβιοτικά..
[automerge]1670873404[/automerge]
@Tony Forpus δεν ξέρω τι άλλο να κάνω τώρα μου είπε να του δίνω aviomycine για πέντε μέρες στο νερό και τροφή για νεοσσούς για περισσότερο ολοκληρωμένη διατροφή
[automerge]1670873525[/automerge]
@Tony Forpus και να σημειώσω ότι αυτή η κατάσταση είναι γύρω στις 10 μέρες
[automerge]1670873730[/automerge]
@Tony Forpus και εκτός όλων των άλλων κάνω διάφορες υποθέσεις ότι μπορεί να έχει έλλειψη ασβεστίου πχ
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Tony Forpus η ίδια η κυρία Δουκάκη χθες είπε ότι είναι καταβεβλημένο για να κάνουμε εξετάσεις και σήμερα μου λέει Για αξονική με νάρκωση.. έχω ακούσει από φίλη μου ότι ο παπαγάλος της ήταν πολύ αδύναμος και δεν ξύπνησε και φοβάμαι να το κάνω..
 
@marialok

Η νάρκωση είναι μια δύσκολη και με ρισκο διαδικασία οντως.
Αν όμως δεν υπάρχει άλλη επιλογή για να γίνει διάγνωση είναι μονόδρομος.
Πρεπει να "ζυγισεις" το να μην επανέλθει από τη νάρκωση ή να συνεχίσει να νοσσει μέχρι να συμβεί το μοιραίο.
Και επίσης το κόστος είναι άλλη μια παράμετρος.
 
@Tony Forpus δεν ξέρω αν μπορώ να ρισκάρω την ζωή του..κάπως έχει καλυτέρευσει απλά εξακολουθεί να είναι φουσκωμένο κάποιες φορές με υπνηλία..
[automerge]1670956511[/automerge]
@Tony Forpus για το κόστος δεν ξέρω
 
@Tony Forpus και αν είναι απλά το φτερό του; Και το βάλω στην διαδικασία και γίνει νάρκωση και πεθανει ; Οχ δεν ξέρω ειλικρινά
 
@marialok Αυτή η εικόνα δεν δείχνει σπασμένη φτερούγα. Αλλά απο μια φωτογραφία σαφώς δεν μπορεί να γίνει και διάγνωση. Το ράμφος του μου φαίνεται κάπως περίεργο και όσως λίγο μακρύ. Οι ανωμαλίες στο ράμφος συνδέονται πολλές φορές με ανεβασμένες τιμές στο συκώτι. Όλα αυτά είναι και πάλι εικασίες απο μια και μόνο φωτογραφία.
 
@Φοίβος το πουλάκι το έχω τρία χρόνια ποτέ η φτερούγα του δεν έπεφτε κάτω από τη ουρά του.. ενώ παρατηρούσα ότι όταν πετούσε σε μικρή απόσταση γιατί δεν μπορούσε σε παραπάνω άνοιγε μόνο το ένα 54A8D1A6-50DC-4522-BF3C-811B2BF326B8.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top