Φροντίδα Νυχτερινός πανικός κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά σε όλους,
Θα ήθελα να μάθω για τους πανικους νύχτας που πιάνει τα κοκατιλ κάποιες φορές. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Χθες βράδυ στις 5 η ώρα συνεβει κ σε εμάς αυτό (δεν είναι η πρώτη φορά ομως) με αποτέλεσμα να φύγουν από την μια πλευρά τα φτερά πτήσης του Ρίκο, χωρίς όμως να υπάρχει κάποιος τραυματισμός.
Επίσης ο Ρίκο όταν είναι να πάει για ύπνο αλλάζει δωμάτιο και κοιμάται δίπλα μου, χθες όμως έμεινε εκεί που είναι η θέση του όλη την υπόλοιπη ημέρα, παίζει κάποιο ρόλο αυτό ή ήταν τυχαίο γεγονός;
 
Επίσης ο Ρίκο όταν είναι να πάει για ύπνο αλλάζει δωμάτιο και κοιμάται δίπλα μου, χθες όμως έμεινε εκεί που είναι η θέση του όλη την υπόλοιπη ημέρα, παίζει κάποιο ρόλο αυτό ή ήταν τυχαίο γεγονός;
Νομίζω πως ναι... Και ο δικός μου αλλού κοιμάται και αλλού περνάει τη μέρα του... Κανά δυο φορές που ήταν τόσο γλύκας και ήθελα να κοιμηθεί σε μένα ήταν ανήσυχος...
 
Συμβαίνει σε πολλά πουλάκια, αν τον μετακινείς σε διάφορα δωμάτια για ύπνο, και δεν έχει σταθερό χώρο για να κοιμάται καλό είναι να σκεπάζεις το κλουβί, για να μην το αντιλαμβάνεται και αισθάνεται ανασφάλεια, εμένα ο ένας, το είχε πάθει 2-3 φορές και νομίζω είχε να κάνει με αλλαγή θέσης κλουβιού για τον ύπνο. Ευτυχώς χωρίς σοβαρό τραυματισμό, παρόλα αυτά μπορεί να τραυματιστεί σοβαρά και θέλει προσοχή, ένα φωτάκι νυκτός δεν είναι κακή ιδέα, αν και θα πρότεινα σταθερό σημείο ύπνου, το πιο ήσυχο δωμάτιο του σπιτιού.
 
Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι η πιο επικίνδυνη θα έλεγα περίοδος κατά την οποία μπορεί να συμβεί ένα night fright / νυχτερινή πτήση, είναι η περίοδος της πτερόρροιας καθώς την συγκεκριμένη περίοδο τα νέα φτερά είναι γεμάτα αίμα και ένα σπάσιμο ή βγάλσιμό τους μπορεί να επιφέρει απώλεια μεγάλης ποσότητας αίματος. Καλό θα ήταν όλοι όσοι έχουμε ράτσες πτηνών με τέτοια προδιάθεση να έχουμε πάντα εύκαιρη αιμοστατική σκόνη ή στην χειρότερη corn flour.
 
Στο δωματιο που τον εχεις υπαρχει καποιος νυκτερινος φωτισμος;
Όχι και κάπου διάβασα ότι θέλουν η πράσινο η μπλε φωτακι για την νύχτα
[automerge]1575539732[/automerge]
Νομίζω πως ναι... Και ο δικός μου αλλού κοιμάται και αλλού περνάει τη μέρα του... Κανά δυο φορές που ήταν τόσο γλύκας και ήθελα να κοιμηθεί σε μένα ήταν ανήσυχος...
Και εγώ θέλω να τον έχω δίπλα μου είναι πολύ καλός, αν και το πρωί κάνει ότι μπορεί για να με ξυπνήσει 😂
[automerge]1575539808[/automerge]
Συμβαίνει σε πολλά πουλάκια, αν τον μετακινείς σε διάφορα δωμάτια για ύπνο, και δεν έχει σταθερό χώρο για να κοιμάται καλό είναι να σκεπάζεις το κλουβί, για να μην το αντιλαμβάνεται και αισθάνεται ανασφάλεια, εμένα ο ένας, το είχε πάθει 2-3 φορές και νομίζω είχε να κάνει με αλλαγή θέσης κλουβιού για τον ύπνο. Ευτυχώς χωρίς σοβαρό τραυματισμό, παρόλα αυτά μπορεί να τραυματιστεί σοβαρά και θέλει προσοχή, ένα φωτάκι νυκτός δεν είναι κακή ιδέα, αν και θα πρότεινα σταθερό σημείο ύπνου, το πιο ήσυχο δωμάτιο του σπιτιού.

Είναι σταθερό το δωμάτιο όπου μεταφέρεται για ύπνο, όμως εκείνη την φορά γύρισα αργά σπίτι κ είχε ήδη πέσει για ύπνο κ είπα να μην τον ενοχλήσω
[automerge]1575539874[/automerge]
Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι η πιο επικίνδυνη θα έλεγα περίοδος κατά την οποία μπορεί να συμβεί ένα night fright / νυχτερινή πτήση, είναι η περίοδος της πτερόρροιας καθώς την συγκεκριμένη περίοδο τα νέα φτερά είναι γεμάτα αίμα και ένα σπάσιμο ή βγάλσιμό τους μπορεί να επιφέρει απώλεια μεγάλης ποσότητας αίματος. Καλό θα ήταν όλοι όσοι έχουμε ράτσες πτηνών με τέτοια προδιάθεση να έχουμε πάντα εύκαιρη αιμοστατική σκόνη ή στην χειρότερη corn flour.

Την αιμοστατική σκόνη που μπορώ να την βρω; Επίσης αυτό σταματάει την αιμορραγία;
[automerge]1575540007[/automerge]
Το φωτάκι νυχτός βοηθάει και να μην το παθαίνουν συχνά αλλά και στο να σταματήσουν πιο γρήγορα αφού θα βλέπουν λίγο τριγύρω τους.

Στο δωμάτιο που κοιμάται δεν υπάρχει φως, όμως υπάρχει στον διάδρομο κ έτσι ελάχιστα αντανακλά στο φως. Μάλλον θα πρέπει να πάρω και για το δωμάτιο μου κοιμάται ένα φωτακι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την αιμοστατική σκόνη που μπορώ να την βρω; Επίσης αυτό σταματάει την αιμορραγία;
[automerge]1575540007[/automerge]

Από έναν πτηνίατρο ή κτηνίατρο εφόσον βεβαιωθείς ότι κάνει για πτηνά ή από ένα κατάστημα κτηνιατρικών φαρμάκων.
Ναι σταματάει αρκετά γρήγορα την αιμορραγία από ένα σπασμένο ή βγαλμένο φτερό.
 
Από έναν πτηνίατρο ή κτηνίατρο εφόσον βεβαιωθείς ότι κάνει για πτηνά ή από ένα κατάστημα κτηνιατρικών φαρμάκων.
Ναι σταματάει αρκετά γρήγορα την αιμορραγία από ένα σπασμένο ή βγαλμένο φτερό.

Σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω για να έχω καλού κακού
 
Σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω για να έχω καλού κακού
Τώρα όσον αφορά την τιμή της αιμοστατικής, αυτή εξαρτάται αν θα πάρεις σακουλάκι ή αν σου δώσουν χύμα. Πάντως με 15 € περίπου που είχα πάρει ένα σακουλάκι γύρω στα 15 γραμμάρια είμαι καλυμμένος για πολύ καιρό αφού μόνο μια φορά χρειάστηκε και ας μην ξαναχρειαστεί
 
Τώρα όσον αφορά την τιμή της αιμοστατικής, αυτή εξαρτάται αν θα πάρεις σακουλάκι ή αν σου δώσουν χύμα. Πάντως με 15 € περίπου που είχα πάρει ένα σακουλάκι γύρω στα 15 γραμμάρια είμαι καλυμμένος για πολύ καιρό αφού μόνο μια φορά χρειάστηκε και ας μην ξαναχρειαστεί

Ναι θα το κοιτάξω να την πάρω
[automerge]1575551140[/automerge]
Και στα δικα μας φαρμακεια βρίσκεις!

Και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στον παπαγάλο;
[automerge]1575551192[/automerge]
Παιδιά επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, ισχύει αυτό που είχα διαβάσει με το πράσινο η μπλε φωτακι νυκτός; Ότι το φωτακι που πρέπει να έχουμε πρέπει να είναι μπλε η πράσινο
 
το φωτακι που πρέπει να έχουμε πρέπει να είναι μπλε η πράσινο
Που το διάβασες;
Ο δικός μου έχει ένα άσπρο, με πολύ χαμηλό φωτισμό και είναι οκ...
 
Που το διάβασες;
Ο δικός μου έχει ένα άσπρο, με πολύ χαμηλό φωτισμό και είναι οκ...

Σε μια άλλη σελίδα που γράφει για τους πανικους νύχτας. Και μου φάνηκε παράξενο γι'αυτό σας ρωτάω κ εσάς κιόλας. Και εγώ άσπρο έχω
[automerge]1575574284[/automerge]
Λευκο εχω κι εγω με αισθητηρα, αναβει αυτοματα.
Και εγώ λευκό έχω στον διαδρομο αλλά ήθελα να το ρωτήσω απλώς
 
Σε μια άλλη σελίδα που γράφει για τους πανικους νύχτας. Και μου φάνηκε παράξενο γι'αυτό σας ρωτάω κ εσάς κιόλας. Και εγώ άσπρο έχω


Και εγώ λευκό έχω στον διαδρομο αλλά ήθελα να το ρωτήσω απλώς

Το λευκό φως ειναι μια χαρά.

Να μην διαβάζεις άλλες σελίδες, δεν ξέρουν την τύφλα τους. 😛
 
Back
Top