Ασθένειες Ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι αυτό που έχει η κανάρα μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Domna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μα καλά, δεν καταλαβαίνεις πως το πουλί υποφέρει;
Αυτά δεν συμβαίνουν από τη μια στιγμή στην άλλη...Φαίνεται πως έχει και αίμα... Κρίμα είναι, σε οποιονδήποτε κτηνίατρο να το πας (έστω και για ευθανασία, δεν πιστεύω πως είναι αναστρέψιμη η κατάσταση του)... 😕🤬
 
Νικαια ειμαι ελειπα διακοπες και το φροντιζε συγγενεις γυρισα και το βρηκα ετσι
[automerge]1567080873[/automerge]
Δεν ειναι αιμα ειναι μπεταντιν που μου ειπαν να βαλω
 
Νικαια ειμαι ελειπα διακοπες και το φροντιζε συγγενεις γυρισα και το βρηκα ετσι
[automerge]1567080873[/automerge]
Δεν ειναι αιμα ειναι μπεταντιν που μου ειπαν να βαλω
Καλησπέρα, σίγουρα και η Δόμνα στεναχωριέται για τη κατάσταση της κανάρας άρα εκφράσεις τύπου "δεν καταλαβαίνεις" είναι περιττές. Δεύτερον σίγουρα χρειάζεται κτηνίατρο, όμως φαίνεται πυρωμένη. Τέτοια εποχή δεν τα αφήνουμε να γεννούν γιατί ταλαιπωρούνται. Το ίδιο ακριβώς είχε πάθει κανάρα μου στο παρελθόν όπου της κάναμε ευθανασία. Είναι γεννητικό πρόβλημα. Δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αυγό και βγήκε έξω όλο το αναπαραγωγικό της σύστημα. Εκεί που πηγαίνει το αυγό πριν βγει από την αμάρα. Αυτο έπαθε η δική μου και ήταν όπως της φωτογραφίας, όμως επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική καλό θα ήταν να την πας ΑΜΕΣΑ σε κτηνίατρο.
 
Πειραιάς:
Περιστέρι:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα, σίγουρα και η Δόμνα στεναχωριέται για τη κατάσταση της κανάρας άρα εκφράσεις τύπου "δεν καταλαβαίνεις" είναι περιττές. Δεύτερον σίγουρα χρειάζεται κτηνίατρο, όμως φαίνεται πυρωμένη. Τέτοια εποχή δεν τα αφήνουμε να γεννούν γιατί ταλαιπωρούνται. Το ίδιο ακριβώς είχε πάθει κανάρα μου στο παρελθόν όπου της κάναμε ευθανασία. Είναι γεννητικό πρόβλημα. Δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αυγό και βγήκε έξω όλο το αναπαραγωγικό της σύστημα. Εκεί που πηγαίνει το αυγό πριν βγει από την αμάρα. Αυτο έπαθε η δική μου και ήταν όπως της φωτογραφίας, όμως επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική καλό θα ήταν να την πας ΑΜΕΣΑ σε κτηνίατρο.
Καλησπερα φετος δεν την εχω βαλει καθολου να ζευγαρωσει ουτε αυγο εκανε απο μονη της που εκανε συνηθως θα την παω το απογευμα στον γρυλλο ιωαννη στο κερατσινι και ευχομαι να ειναι κατι περαστικο
 
Εδω δεν ειμαστε για να τσακωθουμε... Ο τροπος σας βεβαια δεν ηταν οτι καλυτερο και χωρις να με γνωριζετε να μιλησετε ετσι δεν εχω μονο ενα πουλακι εχω αλλα 25 το αν καταλαβαινω η οχι το ξερω εγω! Δεν θα το κρινετε εσεις!
 
Συμφωνώ Δημήτρη, όμως αυτό το πουλί φαίνεται γενικά ταλαιπωρημένο. Από το φτερωμα, την ουρά και τη γενικότερη κατάσταση. Δεν είναι κάτι που γίνεται έτσι απλά. Φυσικά και προέχει η σωτηρία του (αν και πολύ αμφιβάλλω). Όμως εγώ όπως και η @Sissy δε γίνεται να μη θυμώνουμε με αυτή την εικόνα που μας παρουσιάζεται.
 
Εγω το εχω 6 μηνες ειναι 7 χρονων ηταν του παππου μου περιμενω 6 η ωρα να το παω σε γιατρο λετε να ηθελα. Να φτασει σε αυτη την κατασταση ελειπα 1 μηνα γυρισα και το ειδα ετσι
 
Τώρα έγινε..
περιμενω 6 η ωρα να το παω σε γιατρο
Να μας ενημερώσεις όταν θα γυρίσεις από τον γιατρό σε παρακαλώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυο πράγματα μπορεί να είναι. Είτε πρόκειται για θηλυκό που είχε άσχημη γέννα, με κολλημένο αυγό χαλάρωση και πτώση της αμάρας (Που αν ήταν, μάλλον θα είχε ψοφήσει ήδη) Είτε λάμπς (πολλά έγκλειστα φτερά για μεγάλο χρονικό διάστημα). Θέλει χέρια ειδικού πλέον για βοήθεια.
 
Στην πρόπτωση τα πράγματα είναι κάπως έτσι https://community.petbirds.gr/threads/Πρόπτωση-αμάρας-των-πτηνών.28329/

Εδώ, αυτό το συμπαγές εξόγκωμα σε αυτό το χρώμα θα μπορούσε να παραπέμπει σε lump. Εκτός όμως από το εμφανές πρόβλημα, το πουλάκι ίσως να μην μπορεί να ενεργηθεί γι' αυτό Δόμνα δράσε άμεσα και πιστεύω ότι με σωστούς χειρισμούς από τον ειδικό μπορεί και να σωθεί.
 
Εχω δεί μιά φορά στην ζωή μου κάτι παρόμοιο, σαν κοίλη, που προήλθε απο απόφραξη.Αδυναμία εξόδου ούρων και κοπρανων αλλά μετά θάνατον(Που όπως φαίνεται δεν αργεί σε μια τέτοια περίπτωση).
 
Back
Top