Ασθένειες Ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι αυτό που έχει η κανάρα μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Domna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπερα το πηγα στο γιατρο φλεγμονη ουροπηγικου αδενα το λεγομενο σπυρι μου ειπε μου εδωσε μια αντιβιωση για 10 μερες και να το ξαναπαω να το ανοιξει μολις γινει κιτρινο και σαν ρεβυθι
[automerge]1567106343[/automerge]
photostudio_1567106299376.webp
 
@Domna Το πουλάκι πως είναι από διάθεση; Ενεργείται; Κουτσουλιές βρίσκεις στο κλουβί;
Ναι βρισκω κουτσουλιες τρωει οχι οπως ετρωγε απο ενεργεια καλα το βλεπω κελαηδανε τα υπολοιπα απανταει και εκεινη
 
Μα αυτός ο αδένας είναι από την επάνω πλευρά...
Τι σχέση έχει με την κοιλιά; Μου φάνηκε παράξενο...
Εύχομαι να γίνει καλά το πουλάκι!
Το πρηξιμο ξεκιναει απο πανω ισως φταιει και η φωτο που το εχω αναποδα και εγω το ιδιο ευχομαι να γινει καλα
 
Πάντως @Domna , και μόνο στη θέα της φωτό, έπαθα... φαντάζομαι τη δίκη σου ψυχολογία όταν το είδες, που έπρεπε να κινηθείς σε γιατρό και γρήγορα.
Θα με ενδιέφερε να μας ενημερώνεις για την πορεία της θεραπείας.
Παρεπιπτόντως, αυτό με το άνοιγμα του ουροπηγικού αδένα, με προβλημάτισε, αν και ξεκαθαρίζω δεν είμαι γιατρός και δεν θεωρώ ότι έχουν βαρύτητα τα λόγια μου, παρόλα αυτά ανακαλώ στη μνήμη μου ότι παλαιότερα κάποιοι που είχαν Καναρινι με λοίμωξη στο ουροπήγιο και το άνοιγαν, προκαλούσαν τον θάνατο του πουλιού. Κι έπειτα αν η λοίμωξη υποχωρήσει με την αντιβίωση, για ποιον λόγο να τον ανοίξει, σου εξήγησε;
Καλή πορεία στη θεραπεία σας εύχομαι.
 
Δόμνα περαστικά στο πουλί σου και μπράβο για τις ενέργειες σου.
Είσαι ικανοποιημένη από τον πτηνίατρο που πηγαίνεις; Ρωτώ γιατί με ενδιαφέρει λόγο ίδιας περιοχής που μένω.
 
Δόμνα περαστικά στο πουλί σου και μπράβο για τις ενέργειες σου.
Είσαι ικανοποιημένη από τον πτηνίατρο που πηγαίνεις; Ρωτώ γιατί με ενδιαφέρει λόγο ίδιας περιοχής που μένω.
Ευχαριστω. Εχω παει και αλλα πουλακια μου και ολα ειναι ενταξει δεν εχω χασει κανενα ειμαι ευχαριστημενη
[automerge]1567154582[/automerge]
Θα με ενδιέφερε να μας ενημερώνεις για την πορεία της θεραπείας.
Παρεπιπτόντως, αυτό με το άνοιγμα του ουροπηγικού αδένα, με προβλημάτισε, αν και ξεκαθαρίζω δεν είμαι γιατρός και δεν θεωρώ ότι έχουν βαρύτητα τα λόγια μου, παρόλα αυτά ανακαλώ στη μνήμη μου ότι παλαιότερα κάποιοι που είχαν Καναρινι με λοίμωξη στο ουροπήγιο και το άνοιγαν, προκαλούσαν τον θάνατο του πουλιού.
Καλημερα εννοειτε οτι θα ενημερωσω αν δεν υποχωρησει μου ειπε οτι θελει ανοιγμα για να φυγει το πυον και μεχρι να κλεισει μπενταντιν
 
Κι έπειτα αν η λοίμωξη υποχωρήσει με την αντιβίωση, για ποιον λόγο να τον ανοίξει, σου εξήγησε;
Γιάννη, αν πρόκειται λοίμωξη του ουροπηγικού, φαντάζομαι ότι ο γιατρός έκρινε πως η αντιβίωση από μόνη της δεν μπορεί να θεραπεύσει οριστικά το πρόβλημα. Δηλαδή δεν βασίζεται αποκλειστικά σε αυτήν για την πλήρη αποκατάσταση αλλά στον χειρουργικό καθαρισμό, ο οποίος είναι προτιμότερο να γίνει όταν το απόστημα βρίσκεται σε ύφεση.
 
Αν αυτό που βλέπουμε ξεκινά απο το ουροπήγιο, είναι για το Γκίνες. Οσες φλεγμονές(κύστες) έχουμε δεί μέχρι σήμερα είναι δεξιά και αριστερά απο τον αδένα, δεν ξεπερνούν το μέγεθος στραγαλιού γιατί όλες σ' αυτό το μέγεθος "σπάνε".Ανοίγουν και μολύνονται και τότε γίνεται αντιληπτό το πρόβλημα. Οπως και νάναι το πράγμα, η αντιβίωση φαίνεται μονόδρομος. Εκείνο που θα πρόσθετα είναι...ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ.
 
Back
Top