Γενικά Ξαναήρθαν οι καρδερίνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Οι αγαπημένες μου καρδερίνες έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους ψάχνοντας για τροφή στην βεράντα. Τα ανθισμένα ταραξάκο έχουν (ακόμα) μικρά-κλειστά λουλουδάκια, έπεσαν πάνω τους με βουλιμία, φοβάμαι όμως πως δεν τους προσέφεραν ιδιαίτερη ποσότητα τροφής...

missing-image.png


Στο κέντρο των Αθηνών σήμερα το κρύο είναι τσουχτερό και μικρές νιφάδες χιονιού στριφογύριζαν (το πρωί) στον αέρα. Πολλοί λοιπόν ήταν και οι επισκέπτες στις αυτοσχέδιες ταΐστρες μου!

missing-image.png


, δεν κατάφερα να τους αποθανατίσω όλους:D
 
Ελπιζω αυτη η ξαφνικη εισβολη του κρυου να μην τις εμποδισει να βγαλουν το χειμωνα..

Σπορακια εχεις στη βεραντα σου; Ειμαι σιγουρη οτι πληθωρα πτηνων θα τις προτιμησουν με πρωτες τις δεκαοκτουρες σου!
 
Ελπιζω αυτη η ξαφνικη εισβολη του κρυου να μην τις εμποδισει να βγαλουν το χειμωνα..
Σπορακια εχεις στη βεραντα σου; Ειμαι σιγουρη οτι πληθωρα πτηνων θα τις προτιμησουν με πρωτες τις δεκαοκτουρες σου!
Ναι Μύρα μου, βάζω σπόρους και νερό στην βεράντα. Οι επισκέπτες μου έρχονται οικογενειακά, με τις συζύγους και τα παιδιά τους εδώ και πολλά χρόνια τώρα!:D
 
ζοχός είναι στη μορφή του ημιώριμου σπόρου αυτά που τρώνε στη φύση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Οι αγαπημένες μου καρδερίνες έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους ψάχνοντας για τροφή στην βεράντα. Τα ανθισμένα ταραξάκο έχουν (ακόμα) μικρά-κλειστά λουλουδάκια, έπεσαν πάνω τους με βουλιμία, φοβάμαι όμως πως δεν τους προσέφεραν ιδιαίτερη ποσότητα τροφής...
Στο κέντρο των Αθηνών σήμερα το κρύο είναι τσουχτερό και μικρές νιφάδες χιονιού στριφογύριζαν (το πρωί) στον αέρα. Πολλοί λοιπόν ήταν και οι επισκέπτες στις αυτοσχέδιες ταΐστρες μου!
, δεν κατάφερα να τους αποθανατίσω όλους:D
Άλλη μια φορά που αισθάνομαι έντονα το συναίσθημα της ζήλιας..
Καλή χρονιά να έχουμε @Sissy
 
Άλλη μια φορά που αισθάνομαι έντονα το συναίσθημα της ζήλιας..
Καλή χρονιά να έχουμε @Sissy
Πιστεύω πως αύριο πρωί πρωί θα μου κάνουν και ποδαρικό! 😛... Καλή χρονιά να έχουμε Γιάννη!
 
Ωραίες εικόνες Σίσσυ μου!
Αλλά πρόσεξα κάτι... ακόμα και τον φοίνικα στην γλάστρα σου ξεπάστρεψε το σκαθάρι;
 
Ωραίες εικόνες Σίσσυ μου!
Αλλά πρόσεξα κάτι... ακόμα και τον φοίνικα στην γλάστρα σου ξεπάστρεψε το σκαθάρι;
Άστα Μαρία μου, από τους 15 φοίνικες που είχαμε μόνο οι 3 ζούνε. Λυπήθηκα πολύ που μου τα κατέστρεψαν τα σκαθάρια (ποτέ δεν έτυχε να βρω κάποιο). Φυτά 35+ χρονών ήταν... Τους βγάζαμε από τις γλάστρες κόβαμε τις ρίζες ( 😛φωλιές πελαργών μου θύμιζαν) και τους ξαναφυτεύαμε κάθε 4-5 χρόνια... Τους αγαπούσα ☹

tinypic-no-longer-available.jpg

Ότι απέμεινε κάνει χρέη... Ταΐστρας
 
Άστα Μαρία μου, από τους 15 φοίνικες που είχαμε μόνο οι 3 ζούνε. Λυπήθηκα πολύ που μου τα κατέστρεψαν τα σκαθάρια (ποτέ δεν έτυχε να βρω κάποιο). Φυτά 35 χρονών ήταν... Τους βγάζαμε από τις γλάστρες κόβαμε τις ρίζες :)pφωλιές πελαργών μου θύμιζαν) και τους ξαναφυτεύαμε κάθε 4-χρόνια... Τους αγαπούσα ☹

tinypic-no-longer-available.jpg

Ότι απέμεινε κάνει χρέη... Ταΐστρας
Σισσυ..χασαμε 2 τεραστιους 25 ετων.. Τους φυτεψε ο παππους μου οταν γεννηθηκα.. Πανε κ οι 2 αδειασε ο κηπος.. ειχα βρει ολα τα σταδια, απο νυμφη ως σκαθαρι.. Δυστυχως.

Εκει που φωτογραφιζα τους παπαγαλους..
 
Σισσυ..χασαμε 2 τεραστιους 25 ετων.. Τους φυτεψε ο παππους μου οταν γεννηθηκα.. Πανε κ οι 2 αδειασε ο κηπος.. ειχα βρει ολα τα σταδια, απο νυμφη ως σκαθαρι.. Δυστυχως.

Εκει που φωτογραφιζα τους παπαγαλους..
Κρίμα ολόκληρα δέντρα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όταν θα δεις τη μέση του φοίνικα να γείρει η καρδιά δηλαδή του τα μεσαία φύλλα τα κόβεις βάζεις φάρμακο που σου βάζω το σύνδεσμο https://www.geoponiko-parko.gr/prod...tofarmaka/entomoktona-akareoktona/1446-detail
και με ένα δίχτυ τα το σκεπάζεις να μη φύγουν κάμπιες έντομα. Δεν ψεκάζεις απλά ρίχνεις το φάρμακο να ποτιστή η κορυφή του ώστε να πεθάνουν. Πες μου ξέρεις τη θερμοκρασία είχε την ώρα που έβγαλες τη φωτογραφία γιατί η μια καρδερίνα είναι φουσκωμένη αν είχε κρύο το κάνει για να ζεσταθεί αν όχι έχει πρόβλημα.
 
Τι υπέροχο θεαμα! Ελεύθερες καρδερίνες στο κέντρο της Αθήνας! Και εγω ζηλεύω ... Πολύ.. Εδω που είμαι εγω σε προάστιο των Αθηνών παρόλο που έχουμε κήπο οι χειμερινοί μου επισκέπτες είναι λευκοσουσουραδες, σπουργίτια, κοκκινολαιμηδες, ενας καρβουνιαρης και την τελευταία βδομάδα σταθερά μας επισκέπτεται ένας σπινος. Φωτογραφίες δυστυχώς δεν εχω αλλά πολύ θα το ήθελα. Μπράβο Σισσυ μου για την ετοιμότητα σου να τις φωτογραφησεις!
 
ζοχός είναι στη μορφή του ημιώριμου σπόρου αυτά που τρώνε στη φύση.

Όταν θα δεις τη μέση του φοίνικα να γείρει η καρδιά δηλαδή του τα μεσαία φύλλα τα κόβεις βάζεις φάρμακο που σου βάζω το σύνδεσμο https://www.geoponiko-parko.gr/prod...tofarmaka/entomoktona-akareoktona/1446-detail
και με ένα δίχτυ τα το σκεπάζεις να μη φύγουν κάμπιες έντομα. Δεν ψεκάζεις απλά ρίχνεις το φάρμακο να ποτιστή η κορυφή του ώστε να πεθάνουν. Πες μου ξέρεις τη θερμοκρασία είχε την ώρα που έβγαλες τη φωτογραφία γιατί η μια καρδερίνα είναι φουσκωμένη αν είχε κρύο το κάνει για να ζεσταθεί αν όχι έχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες adreas
Αυτό κατάλαβα κι εγώ δηλ μου φάνηκε φουσκωμένη...1 βαθμό κελσίου έδειχνε το θερμόμετρο και φυσούσε... Εύχομαι να είχε φουσκώσει από το κρύο γιατί αλλιώς δεν νομίζω (και δεν γνωρίζω) πως μπορώ να κάνω κάτι για να την βοηθήσω.

... Οι χειμερινοί μου επισκέπτες είναι λευκοσουσουραδες, σπουργίτια, κοκκινολαιμηδες, ενας καρβουνιαρης και την τελευταία βδομάδα σταθερά μας επισκέπτεται ένας σπινος...
Εδώ έρχονται πολλά είδη πουλιών Georgina δεν γνωρίζω όμως τα περισσότερα και δεν έχει τύχει να μπορέσω να τα φωτογραφίσω... Παλιά ερχόταν ένα ζευγάρι κοτσύφια, αλλά έχω 1-2 χρόνια να τα δω...

Αυτό ας πούμε γνωρίζει κάποιος τι πουλάκι είναι; Είναι ολόμαυρο και έχει λευκό πίσω στις φτερούγες του, έρχεται μαζί μ΄ένα μικρό καταπράσινο που συνήθως πίνει μόνο νερό και φεύγει.
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Σισσυ μου νομίζω ο μαυριδερος επισκέπτης σου αν δεν με ξεγελάει η φωτογραφία, ειναι αρσενικός ενηλικος καρβουνιαρης! Για το πρασινο πουλάκι που αναφέρεις αν δεν δω φωτογραφία δεν μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια το είδος του.
 
Back
Top