Γενικά Ξαναήρθαν οι καρδερίνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όμορφες εικόνες! Σε κάνουν να ξεχνιέσαι λίγο παρόλο που είσαι στην Αθήνα!
Μου φαίνεται πως μόνο στην Αθήνα μπορείς να τις βλέπεις... Στην επαρχία σπανίζουν.
 
Kαι δω στη Λαμια μια φορα το φθινωπορο ειδα μια χρονια ενα κοπαδι σε καμπο μετα ομως τιποτα μονο τις ακουω ή σε κανα χωραφι με ελιες ή την ανοιξη πανω στα ψηλα πλατανια οπου χτιζουν φωλιες εκει πανω δεν φτανει ανθρωπος! 🙂
 
Αν δεν τις έβλεπα με τα μάτια μου, δεν θα πίστευα πως υπάρχουν καρδερίνες στο κέντρο των Αθηνών και μάλιστα σε μια περιοχή που δεν έχει κάποιο πάρκο σε κοντινή απόσταση.
Σκέφτομαι πως αν δεν άφηνα αυτά τα ''παρασιτικά'' φυτά να μεγαλώνουν μέσα στις γλάστρες, μάλλον δεν θα είχα την τιμή να μ΄επισκεφθούν, αφού ποτέ δεν τις είδα να πηγαίνουν στις ταΐστρες που ρίχνω σπόρια, μόνο μια φορά και τις έδιωξαν 😡οι δεκαοχτούρες.
Στη Βουλιαγμένη πχ που διαθέτει μεγάλες εκτάσεις με πράσινο, τις ακούω αλλά ποτέ δεν τις έχω δει.
 
Ίσως έχει πίσω στα Τουρκοβούνια ή τον Λυκαβηττό και αποτελείς στάση στην βόλτα τους. Γιατί το πάρκο της Χωροφυλακής που επίσης υπάρχει κοντά έχει μόνο πεύκα.
 
Μου φαίνεται πως μόνο στην Αθήνα μπορείς να τις βλέπεις... Στην επαρχία σπανίζουν.
Αλήθεια; Κρίμα.. και πίστευα το αντίθετο... ☹
Στην περιοχή μου ευτυχώς έχουμε άφθονες (παρόλο που τις πιάνουν με κάθε τρόπο(απο αυγά στην φωλιά, μετά με ξόβεργες κτλ.)...☹)

*Για να τις βρίσκεις όμως πρέπει να είσαι εξασκημένος όταν πρώτο-ασχολήθηκα με τα ωδικά (την άνοιξη που πέρασε) είχα πειστεί πως δέν υπάρχει ούτε μια στο χωριό μου και τώρα όπου και να πάω βλέπω 2-3 το λιγότερο! Η παρέα μου πάντα βέβαια δεν μπορεί να καταλάβει που τις βλέπω! Θέλει εξάσκηση να ακούς το τιτίβισμα και να την βρίσκεις 😉
 
, ας χιονίζει κι ας βρέχει έντονα (σήμερα), οι καλεσμένες μου 😉 στη βεράντα (πολλαπλασιάστηκαν) και κάνουν πάρτυ!:D👍

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ψάχνουν τροφή Σίσσυ και συγκεντρώνονται σε αστικές περιοχές που μπορούν να βρουν κάτι ψάχνοντας σε έδαφος και φυτά που δεν έχει καλύψει το χιόνι. Είναι δύσκολη εποχή για αυτές και εποχή πανηγυριού για τους πουλιοπιάστες.
 
Εχτές έσπασα από μια γούρνα το πάγο... και αμέσως ήρθαν στο νερό ένα κοπαδάκι με 10-12 καρδερίνες...
Δυστυχώς αυτές σταμάτησαν στο νερό ελάχιστα δευτερόλεπτα... μέχρι να επιστρέψω στο αυτοκίνητο να πάρω το κινητό είχαν εξαφανιστεί... Εκπληκτικό το θέαμα...
Ακολούθησε ένα κοπάδι μεγάλο από ψαρόνια τα οποία έμειναν αυτά για φωτογράφηση.
 
, ας χιονίζει κι ας βρέχει έντονα (σήμερα), οι καλεσμένες μου 😉 στη βεράντα (πολλαπλασιάστηκαν) και κάνουν πάρτυ!:D👍
Τι όμορφο θέαμα! Γιατί δεν φτιάχνεις στικ από σπόρους και μέλι γι αυτές τις ψυχούλες; Εγώ άμεσα θα κάνω και θα βάλω και στα κλουβιά μου και στα πάρκα! :D
 
Τι όμορφο θέαμα! Γιατί δεν φτιάχνεις στικ από σπόρους και μέλι γι αυτές τις ψυχούλες; Εγώ άμεσα θα κάνω και θα βάλω και στα κλουβιά μου και στα πάρκα! :D
:DΗ βεράντα μου πολλά χρόνια τώρα φιλοξενεί μεγάλη ποικιλία πουλιών (για το κέντρο των Αθηνών) Αλίκη.
Πιστεύω πως οι σπόροι και τα φυτά-παράσιτα (στις γλάστρες) που τους παρέχω είναι αρκετά, γι αυτό δεν μπαίνω στη διαδικασία των στικς (αν πίστευα πως χρειάζονταν και αυτά, ευχαρίστως θα έφτιαχνα) 🙂
 
Θέλουν την βοήθεια μας τα αγριόπουλα τον χειμώνα.. Εμένα εκτος από καρδερίνες με επισκεπτονται καθημερινά καλόγεροι, φυλλοσκόποι και σκαρθάκια..ψάχουν και σπορους κοντα στην κλουβα των καναρινιων, πάντα τα χαζεύω..σκέπτομαι να αφήσω και σποράκια έξω αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό.. Τι λέτε;
 
Φαίνεται πως εμείς οι Αμπελοκηπιώτες έχουμε την τύχη να "φιλοξενούμε" πλούσια ορνιθοπανίδα...
Πέρα από περιστέρια, δεκαοχτούρες, σπουργίτια, χελιδόνια την άνοιξη και 2 ειδη παπαγάλων, κοτσύφια πετυχαίνω σταθερά, πιο σπάνια με επισκέπτονται μάλλον φυλλοσκόποι αν δεν κάνω λάθος... Επίσης έχω πετύχει στο μικρό παρκάκι εδώ κοντά κοκκινολαίμη και σπίνο αλλά πάει καιρός...
Καρδερίνα έχω πετύχει ανάμεσα στο Παίδων και τη Μιχαλακοπούλου μια φορά..
Και άλλη μία μαγική στιγμή που εκεί που διάβαζα σπίτι(κοντά Πανόρμου και Αλεξάνδρας) ακούω ξαφνικά καρδερίνα να κελαϊδάει αλλά από πολύ κοντά, γυρνάω το κεφάλι μου και τη βλέπω, στο κάγκελο της τέντας... :)
Έμεινα λίγο, μέχρι να κάνω κίνηση να πιάσω κινητό, πέταξε το πουλάκι...
Α, να μην ξεχάσω να αναφέρω τις μαγικές νύχτες που πετυχαίνω αηδόνι...
Βγαίνω έξω και ψάχνω να βρω από που ακούγεται κάνω μια βόλτα στο πάρκο και μετά γυρνάω...
 
Back
Top