Ασθένειες Ξαφνική αλλαγή συμπεριφοράς καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης smalldio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

smalldio

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2015
Μηνύματα
23
Πόλη
Κέρκυρα
Αγαπητοί φίλοι και φίλες. Καλήμερα και χρόνια πολλά.Ανοίγω το θέμα αυτό για να σας αναφέρω την ξαφνική αλλαγή της συμπεριφορά του φιλαράκου μου. Πρόσφατα πέρασε παθολογική πτερόρροια άλλα με τις συμβουλες σας την ξεπερνά σιγά σιγά βγάζει νέα φτερά. Λοιπόν ενώ τις προηγούμενες ήμερες ήταν ζωηρότατος, έτρωγε κελαηδούσε, πετούσε από πατηθρα σε πατήθρα, εδώ και 3 ημέρες περίπου μαζεύει συνεχώς τα πόδια του εναλλάξ όταν στέκεται στην πατήθρα. Είναι συνεχώς σε στάση ξεκούρασης που και που ανασηκώνεται, δεν κλείνει τα μάτια του, ανασαίνει κάπως πιο γρήγορα, τρέφεται αλλά κάθεται πάλι μαζεμένο στην ταΐστρα του, πίνει νερό. Το πρωί σήμερα παρατήρησα οτι ανοίγει λιγάκι και την μία φτερούγα του καθώς κάθεται στο κλουβί του και όταν την ξανακλείνει εαν το δώ από την πίσω πλευρά οι φτερούγες του δεν είναι κλειστές κανονικά πάνω στο σώμα του. Γενικά το βλέπω οτι δεν έχει την σωστή στάση πάνω στην πατηθρα. Θα πρέπει να ανησυχώ. Παραθέτω και κάποιες φώτο από τα περιττώματά του.
 

Συνημμένα

  • IMG_20151229_112441.webp
    IMG_20151229_112441.webp
    25,2 KB · Προβολές: 75
  • IMG_20151229_112636.webp
    IMG_20151229_112636.webp
    24,4 KB · Προβολές: 70
  • IMG_20151229_112639.webp
    IMG_20151229_112639.webp
    24,6 KB · Προβολές: 71
  • IMG_20151229_112653.webp
    IMG_20151229_112653.webp
    27,4 KB · Προβολές: 74
  • IMG_20151229_112742.webp
    IMG_20151229_112742.webp
    11,1 KB · Προβολές: 65
  • IMG_20151229_112802.webp
    IMG_20151229_112802.webp
    7 KB · Προβολές: 75
Καλή μέρα και χρόνια πολλά και σε σένα!

Η στάση αυτή όντως δείχνει ότι κάτι το ενοχλεί... Η ανασήκωση των ποδιών δηλώνει συνήθως πόνο στην κοιλιακή περιοχή. Πολλές φορές βέβαια το κάνουν για να ξεκουραστούν ή κοιμούνται και έτσι. Αλλά αφού μιλάς για ξαφνική αλλαγή και το γεγονός ότι δεν το έκανε παλιά πρέπει να σε ανησυχεί. Άρα σωστά ανησύχησες και σωστά απευθύνθηκες εδώ άμεσα! Οπότε για να καταλάβουμε τι μπορεί να έχει πρέπει να μας βγάλεις φώτο της κοιλιάς του.

Οι κουτσουλιές του είναι τέλειες! Και τα ούρα άχρωμα και ούτε διάροια μια χαρά!

Με την πτερόροια έχει τελειώσει εντελώς; Δε βλέπεις άλλα φτερά; Γιατί βλέπω τα φτεράκια του στο κεφαλάκι είναι κάπως ανάκατα...
 
Αλίκη καλησπέρα τα σκόρπια φτερά του έχουν ελαττωθεί. Στο κεφάλι του έχουν βγει νέες φύτρες και δεν εχουν μεγαλώσει τελείως. Από ότι διάβασα σε άλλα θέματα. Για να βγάλω φώτο της κοιλίας του πρέπει να τον πιάσω και με χλιαρό νερό να βρέξω την περιοχή της κοιλίας γιοα να εμφανιστεί το δέρμα του. Σωστά;
 
Αλίκη καλησπέρα τα σκόρπια φτερά του έχουν ελαττωθεί. Στο κεφάλι του έχουν βγει νέες φύτρες και δεν εχουν μεγαλώσει τελείως.
Άρα ακόμα βγαίνουν νέα φτερά... μπορεί και εκεί να οφείλεται η μετάπτωση της διάθεσης του.. είναι μια διαδικασία επίπονη και γι αυτά... Το έχεις μόνιμα μέσα στο σπίτι; Σε τι θερμοκρασία και με πόση διάρκεια ημερήσιου φωτισμού; Τι διατροφή του παρέχεις;

Για να βγάλω φώτο της κοιλίας του πρέπει να τον πιάσω και με χλιαρό νερό να βρέξω την περιοχή της κοιλίας γιοα να εμφανιστεί το δέρμα του. Σωστά;
Το πιάνεις και φυσάς.. αν φαίνεται η κοιλιά εύκολα βγάζεις φώτο. Αν έχει πολλά φτερά και δεν μπορείς βρέχεις με χλιαρό νερό τα χέρια σου και απομακρύνεις τα φτερά και τότε βγάζεις φώτο. Αυτό καλό θα ήταν να γίνει πρωί ώστε να μη σου κρυώσει! 😉
 
Έβγαλα τις φώτο όσο καλύτερα μπορούσα από την κοιλίτσα του
 

Συνημμένα

  • IMG_20151229_142857.webp
    IMG_20151229_142857.webp
    12,9 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20151229_142911.webp
    IMG_20151229_142911.webp
    12,9 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20151229_142941.webp
    IMG_20151229_142941.webp
    11 KB · Προβολές: 62
  • IMG_20151229_142954.webp
    IMG_20151229_142954.webp
    11,2 KB · Προβολές: 52
  • IMG_20151229_143034.webp
    IMG_20151229_143034.webp
    9,7 KB · Προβολές: 57
  • IMG_20151229_143100.webp
    IMG_20151229_143100.webp
    11,9 KB · Προβολές: 115
Έβγαλα τις φώτο όσο καλύτερα μπορούσα από την κοιλίτσα του
Το σίγουρο είναι ότι δεν έχει καρίνα.. Πολύ καλό αυτό! Τώρα η κοιλίτσα αν και μακρυνές οι φώτο (δεν μπορούσα να κάνω ζουμ) πάλι μια χαρά φυσιολογική μου φαίνεται! Δεν βλέπω κάποιο μελανό σημείο ούτε κάποια διόγκωση... Εγώ στη θέση σου δε θα ανησυχούσα ιδιαίτερα πολύ αλλά θα είχα τα μάτια μου 14! Σε επαγρύπνηση! Ίσως να τον ενοχλεί κάτι στα ποδαράκια... Μήπως να δοκιμάσεις να του κόψεις τα νύχια;
https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-νυχιών-καναρινιών-πριν-το-ζευγάρωμα.1626/

Όταν αναπνέει κάνει κάποιο ήχο;
Επίσης αν θες απάντησε και σ αυτές τις απορίες μου :)
το έχεις μόνιμα μέσα στο σπίτι; Σε τι θερμοκρασία και με πόση διάρκεια ημερήσιου φωτισμού; Τι διατροφή του παρέχεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν δεν με γελασαν τα μάτια μου, καλό θα ήταν να αλλάξεις αυτές τις πλαστικές πατηθρες ή με ξύλινες ή με πλαστικές ισιες. ΙΣΩΣ να έχει κάποιο μικρή αμυχη στα πατουσακια του που να το ενοχλεί. Ίσως παλι να έχει κάποια ξηρότητα στα ποδαράκια του που με επαλειψη με epithol cream μια ως δυο φορές την ημέρα βελτιώσει την κατάσταση. Ενα πεντικιούρ το χρειάζεται όντως...
 
καλησπέρα σε όλους. λοιπον αλλαξα πατηθρες στο κλουβί του φιλαράκου μου, επίσης προμηθευτικά την αλοιφή που μου προτείνατε και του έβαλα 1η φορά σήμερα. Κάτι που ήθελα να αναφέρω είναι το εξής ότι τις στιγμές που δεν είμαι δίπλα του και τον παρακολουθώ από μακριά, κάνει το εξής. Από την ίδια πλευρά που έχει σηκωμένο το ποδαράκι του ανοίγει λιγάκι την φτερούγα του και την ακουμπά επάνω στην πατηθρα σαν να θέλει να κρατήσει ισορροπία. Επειτα αλλάζει πόδι και ανοίγει την άλλη φτερούγα.

Του εκοψα τα νυχάκια του σημερα. Επίσης δεν κάνει κανένα ηχο όταν αναπνέει
 
πριν από λίγο μου κάθισε στο πάτο του κλουβιού με το ένα πόδι σηκωμένο και την φτερούγα ανοικτή. Να ετοιμάζομαι για το χειρότερο;
 
Μπορεί να πονάει απλά και δεν μπορεί να πατήσει στην πατήθρα. Βάλε διπλωμένο δυο-τρεις φορές χαρτί κουζίνας να το ανακουφίσεις να κάθεται στα μαλακά.
Βάλε του και λίγους σπόρους να φάει πάνω στο χαρτί και το νερό χαμηλά να το φτάνει και παρακολούθηση.
Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό.
 
Σημερά ξανά ανέβηκε από μόνος του στην πατήθρα εφαγε σπόρους, τσιμπολόγησε μπρόκολο, νερό δεν το εχω δεί ακόμη να πίνει. Σκέφτηκα να ανεβάσω ένα video για να δείτε πως στέκεται επάνω στην πατηθρα και πως ανασαίνει. Παρατηρήστε την φτερούγα του πως την ακουμπά επάνω στην πατήθρα και τον ρυθμό αναπνοής

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
γιατί μου φαίνεται(μακάρι να πέφτω έξω, μακάρι..) ιδιαιτέρως εξαντλημένο; διακρίνω δυσκολία και στην αναπνοή του;
 
Δημήτρη άλλαξε η συμπεριφορά του έτσι ξαφνικά από την μια μέρα στην άλλη.Από τι λες να έχει εξαντληθεί. Συμπτώματα δεν μου παρουσιάζει άλλα, ούτε λερωμένα πούπουλα στα ρουθούνια, ούτε λερωμένα φτερά στο πίσω μέρος, ούτε θορυβο όταν αναπνέει, από ότι πληροφορήθηκα το χρώμα της κοιλίτσας του και των περιτομμάτων είναι οκ , δεν έχει καρίνα, δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω για τον φροντίσω να ξαναγίνει ζωηρός
 
Υπάρχει περίπτωση να έχει τραυματίσει το δεξί φτερό πτήσης; Να το μάγκωσε κάπου; Γιατί νομίζω έτσι το εντόπισες από το φτερό κατ' αρχήν. Το έχεις κοιτάξει;
 
Μαρία το κοίταξα δεν έχει κάτι το φτερό του. Εννοώ ότι δεν έχει σημάδια αίματος ή εκδοράς. Παρατήρησα ότι από πατήθρα σε πατήθρα πετά κανονικά άλλα καθυστερεί κάπως να προσγειωθεί δηλαδή για κλάσματα του δευτερολέπτου κάθεται πετώντας πάνω από την πατήθρα και μετά προσγειώνεται. Ενώ όταν ήταν στα καλά του δεν το έκανε αυτό
 
Αν μπερδεύτηκε κάπου και το τράβηξε, ίσως έχει οίδημα και όχι τραύμα.
Δεν ξέρω σκέψεις, γιατί φαίνεται να ενοχλείται από σωματικό πόνο όχι οργανικό.
 
Εμενα δε μου αρεσει επισης ο τροπος που κουνα την ουρα οταν αναπνεει..

Αυτο με τα δευτερολεπτα πριν προσγεθωθει και το κουνημα του ισως παραπεμπει σε ασταθεια ή μη καλο προσανατολισμο/εστιαση.. Βεβαια γιατρος δεν ειμαι και δεν ξερω..
 
Εχει καθίσει τώρα να φάει και κοιτάξτε πως εχει ανοίξει το φτερό του το αντίθετο όμως από αυτό του video που ανοίγει συνήθως. Το κακό είναι ότι εδώ Κέρκυρα δεν υπάρχει ή δεν γνωρίζω κάποιον γιατρό που να ειδικεύεται στα καναρίνια
 

Συνημμένα

  • IMG_20151231_131241.webp
    IMG_20151231_131241.webp
    47,9 KB · Προβολές: 41
καλέ μου φίλε,υπάρχει τρόπος να το δει κάποιος ειδικός; κάποιος
Εμενα δε μου αρεσει επισης ο τροπος που κουνα την ουρα οταν αναπνεει..
αυτό ακριβώς με φοβίζει και μένα,Μιράντα.. Και αν δεις και την τελευταία φωτό που ανέβασε ο φίλος μας,την χρησιμοποιεί και ως στήριγμα για να αντέξει λίγη ώρα πάνω στην πατήθρα της ταίστρας, χρησιμοποιώντας και το δεξί του φτερό ανοιχτό!
 
Back
Top