Γενικά Ξεκίνημα περιστερώνα

orionsword

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2021
Μηνύματα
85
Πόλη
Αχαρνές
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Θέλω να φτιάξω τον πρώτο μου περιστερώνα. Είμαι εντελώς αρχάριος στα περιστέρια. Πως πρέπει να ξεκινήσω; Πρέπει να φτιάξω ένα σπιτάκι και να τους βάλω τροφή ώστε να έρθουν; Επίσης αν τελικά πρέπει να φτιάξω ένα σπιτάκι για να μπαίνουν μέσα και πρέπει να το αφηνω ανοιχτο; Ευχαριστώ εκ το προτέρων!
 
Νεκτάριε καλησπέρα, χαίρομαι για σένα επειδή σκέφτηκες να ασχοληθείς με το (για μένα) σημαντικότερο πτερωτό μετά τα καναρίνια. Φίλε πρέπει να σκεφτείς σοβαρά από την αρχή τι θέλεις να κάνεις. Εδώ ισχύει το "η αρχή το ήμισυ του παντός". Αυτό που αναφέρεις "να έλθουν" αφορά τα αλήτικα περιστέρια, τα παγκούρια των πλατειών και των εγκαταλελειμμένων σπιτιών. Αυτά δεν θέλουν σπίτι ή κάτι το ιδιαίτερο, απλά τα ταΐζεις. Αυτά μαθαίνουν ότι εκεί υπάρχει φαγητό, διαβάζουν καλύτερα και από σένα τις συνήθειές σου και αρχίζετε μια σχέση αγάπης - μίσους. Αγάπης επειδή είναι αγαπητά και μίσους διότι θα σου δημιουργούν συνέχεια προβλήματα (ιδιαίτερα με οικείους και γείτονες). Ο σωστός δρόμος; Αρχικά δεν κάνεις περιστερώνες και τέτοια παρά μόνο σκέφτεσαι ποια από τις τρεις βασικές κατηγορίες περιστεριών γουστάρεις. Ταχυδρόμους (πλέον λέγονται αγωνιστικά), ομορφιάς και τέλος τα θεαματικά περιστέρια. Τα πρώτα και τρίτα θέλουν συγκεκριμμένα κουμάσια (σπίτια - κλωβοί), τα δεύτερα θέλουν μικρότερα χωρίς ιδιαίτερο σχεδιασμό και σχετικά μικρού μεγέθους. Εδώ θα σου πω γιατί ανέφερα παραπάνω μην κάνεις κάτι, εάν ασχοληθείς με αυτά τα πουλιά σοβαρά πλέον ξεχνάς και αποφεύγεις τελείως όποια επαφή με τα αλήτικα. Τα πρώτα (ταχυδρόμοι) είναι απαιτητικά και θέλουν πολύ τρέξιμο, χιλιόμετρα με το αμάξι ή να χεις κάποιον γνωστό που να γράφει χιλιόμετρα. Τα δεύτερα θέλουν απλά περιποίηση και προσοχή στις εξόδους τους από τα κλουβιά επειδή είναι ευκολότερα θύματα και τα τρίτα (βούτα - ντουνέκια) έχουν απαιτήσεις όμως δεν απομακρύνεσαι από το σπίτι. Όταν αποφασίσεις τι θέλεις μετά πας στην κατασκευή του κουμασιού, στην αναζήτηση πουλιών κλπ. Σκέψου τι σου αρέσει, δες στο UT τι κάνει το καθένα και μετά ασχολήσου πως θα φτιάξεις το κουμάσι σε σχέση με τα δεδομένα σου. Εμείς εδώ είμαστε...
 
Δεν μπορώ να κάνω χιλιόμετρα. Οπότε κατέληξα στα περιστέρια ομορφιάς. Τι κλουβί θέλουν και τι διαστάσεων; Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου; Επίσης στις πτήσεις θα τα αφήνω ελεύθερα και θα γυρνάνε μόνα τους;
 
Καλησπέρα , διαστάσεις όσο θέλεις και ανάλογα τα πουλιά που θα κρατάς. Περίπου 6 -8 πουλιά ανά κυβικό μέτρο κλούβας . Ψάξε και στο ίντερνετ. Εάν πιάνει το χέρι σου με ξύλα και κοτόσυρμα κάνεις ότι γουστάρεις . Καλή συνέχεια .
 
Back
Top