Αναπαραγωγή Ξεκίνησα την αναπαραγωγή μου και εγώ με υπομονή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης damliak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

damliak

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2019
Μηνύματα
64
Καλημερα σας μετα την παρουσιαση των λευκων καναρινιων μου ξεκινησα την αναπαραγωγη αφου τα ειχα 3 εβδομαδες με το χωρισμα κ ειδα οτι δεν ειχαμε (μαχες σε εισσαγωγικα) εβγαλα το χωρισμα απο το σαββατο και πηγα στην δουλεια. Γυριζοντας μπορω να πω καθονται στο κλαρακι κ τα δυο ο αρσενικος της μιλαει χαμηλοφωνα και μπορω να πω ολο φιλακια το αν την ταιζει στο στομα δεν ξερω να σας πω αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι εχουμε εναν ερωτα μεγαλο νομιζω δλδ... Διατροφικα σπιτικη αυγοτροφη τα σπορακια τους ενα πολυβιταμηνουχο στο νερο της beaphar και ηρεμια Εχτες εβαλα νημα κ φωλια και τα αφησα οπως εχουν στην ηρεμια τους ελπιζω και θελω αν ολα πανε καλα να εχω να σας ενεβασω ομορφες φωτογραφιες με την εξελιξη της πορειας. Οσο για το νημα πηγανε και οι δυο πηρανε 6 νηματα τα ριξανε κατω και το αφησαν οπως εχει ουτε σκορπισμα αλλα ουτε και να ξεκινησουν στησιμο θα σας ενημερωνω με οτι νεοτερο ευχαριστω και καλες αναπαραγωγες σε ολους μας!
 
Καλη επιτυχια στην προσπαθεια, γρηγορα το πρωτο αυγο και στη συνεχεια στο κλαρι. Μια σημειωση ως προς τη σπιτικη αυγοτροφη (δεν αναφερεις τη συνθεση) διαβασε προσφατη συζητηση για το θεμα αυτο και αποφασισε τη συνεχεια της η οχι.Ως προς τα νηματα απο την προσφατη εμπειρια μου ετσι κανουν, απλα να ανανεωνεις τη θηκη με τα νηματα {ας καταναλωσεις λιγα} απλως ν' απομακρυνεις αυτα που πεφτουν και να βαλεις τσοχα στη φωλια θα βοηθησει αρκετα και ολα ολα θα πανε καλα. 👍
 
Καλημέρα Δαμιανέ! Χάρηκα που αποφάσισες να τα ενώσεις και να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή τους! Τα πάνε πολύ καλά και έχουν "δέσει"! Μια χαρά τα φροντίζεις! Δεν θα αργήσουν να ξεκινήσουν την φωλεοποίηση! Καλή επιτυχία και με το καλό σου εύχομαι! 🙂👍
 
Καλησπερα και επανερχομαι... λοιπον.. η θυλικια.. Ξεκινησε πτερωρια.. ειναι ζωηρη τρωει και διχνει ενεργητικη φιλιουνται τα πιτσουνακια δεν Ξερω δεν μου παει η καρδια να τα χωρισω τωρα επειδη την πηρα απο pet shop εχει δακτυλιδι κ ειναι του 18 το πουλακι τωρα δεν ξερω αν αυτα ειναι τα πρωτα φτερα.. και κανει την αλλαγη της. Γιατι πχ αν ειναι Δεκεμβριου η Νοεμβριου ειναι μωρε μικιο ακομα... εσεις τι με συμβουλευεται..?
 
Αν σιγουρευτείς πως υπάρχει πτερόρροια τότε θα πρέπει να απομονωθεί και να σταματήσει κάθε άλλη διαδικασία.
Επειδη ειναι στην ζευγαρωστρα να βγαλω νημα κ φωλεια κ να πεσει χωρισμα να μην βλεπονται; τι μου πρωτεινεις;

Απο οτι ειδα επειδη τους καθαρισα ειχαμε καμια 20 αρια φτερα ο αρσενικος δεν μαδαει..

Σκεφτομαι γιατι ο αρσενικος συμβιωνουν αρμονικα θα εχουμε φωνες κ τραγουδι πριν 5 μερες που την ειχα ποιασει για εναν ελεγχο οπως τον αρσενικο φωναζε εντονα σαν τρελος εκανε κ ερχοταν στα κεγγελα του κλουβιου...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μου φαίνεται περιεργο απο τωρα η πτερορια εως απίθανο. Το να δεις λιγα φτερα ισως να ειναι απο κυνηγητο. Εαν ομως ειναι πολλα πρεπει να το ελέγξεις. Να δεις κοιλια γιατι μου φαίνεται περιεργο... Διχως να ειναι σιγουρα σωστο.
 
Κοιλια κοιταξα ειναι κανονικη ελαφρυ ροζ χρωματισμο δεν εχουμε πριξιματα θα παρακολουθησω αυριο δεν παω δουλεια το κλουβι το καθαρισα οποτε θα δω αν χανει κ αλλα αν δω οτι συνεχιζει θα πεσει χωρισμα...
 
Αυτό γιατί το έκανες;
Πριν πόσες μέρες την ξανακοίταξες;
Πριν 5 μερες οταν ανεβασα φωτο με τον αρσενικο εκεινη την ημερα καθε φορα ανα 3 εβδομαδες με 4 ελεγχο να δω κοιλια ας το πουμε σαν τυπικο ελενγχο οπως εκανα με τον αρσενικο
 
Συμβουλές!

  1. Αφήνεις τα πουλιά από δω και πέρα χωρίς να τα ξαναπιάσεις... είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις στα πουλιά...Αυτοί που πιάνουν τα πουλιά, τα φυσάνε και διαβάζουν την "ιστορία της Ελλάδος" βρίσκονται σε δικό τους παραμύθι και ας μείνουν εκεί... Είναι ότι πιο βλακώδες έχω συναντήσει ειδικά στην περίοδο αναπαραγωγής.
  2. Αφήνεις τα πουλιά όπως είναι... και ενημερώνεις την κοινότητα του petbirds για ότι παράξενο ή διαφορετικό συναντάς ή παρατηρείς... Μόνο έτσι για μένα υπάρχει ελπίδα να δεις πουλιά έξω από τις ζευγαρώστρες σου.
  3. Η απόσταση παρατήρησης δεν θα είναι μικρότερη από τα δύο μέτρα.
  4. Το κλουβί μόνιμα στη θέση τους και μόνο μια φορά τη βδομάδα θα κατεβαίνει για καθαριότητα.,..
  5. Η τροφοδοσία θα γίνεται εκεί που είναι το κλουβί και δεν θα διαρκεί περισσότερο από 2-3 λεπτά.
  6. Και όταν θα σε συμβουλεύουν (όποιος κι αν το κάνει) πρώτα θα σκέφτεσαι τις συνέπειες και μετά θα ενεργείς...
Αν θέλεις εφαρμόζεις τις συμβουλές μου.. αν δε θέλεις τις αγνοείς...
 
Δεν εχω να αγνοησω τιποτα.Αλλωστε πλεον νιωθω καινουργιος τοσα χρονια που μουν απων απο αναπαραγωγες κτλπ. αυτα τα εφαρμοζα κ τοτε οποτε δεν εχει αλλαξει κατι η να ακουω κατι καινουργιο οσο για το πιασημο δεν τα ξανα ακουμπαω το μονο που θα παρατηρησω ειναι αν τελικα εχουμε ενα ειδος πτερορριας η τελικα ειναι απο το κυνηγητο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Χαίρομαι που έχεις χώρο να δεχτείς τα καινούργια δεδομένα.. και ποτέ κανείς δεν βγαίνει χαμένος με τέτοια τακτική.
Τα φτερά που βλέπεις δε θα με παραξένευε αν ήταν από τις διαμάχες των θηλυκών όταν σηκώνονται...
Κι ας βλέπεις εσύ απόλυτη ηρεμία..
 
Φυσικό αποτέλεσμα σε μια εντελώς αφύσικη κατάσταση;
Ας πούμε ναι.. αλλά να προσέχεις πάρα πολύ.
Ενημέρωση συνεχώς στην κοινότητα.. ακόμη και για το πιο χαζό που βλέπεις.
 
Σημερα οταν γυρισα απο την δουλεια ηταν στο ιδιο κλαδι σαν να μιλαγαν κ σαν να φιλιοντουσαν αλλα σε καποια στιγμη ο αρσενικος την ωρα που ετρωγε κ πηγε η θυληκια κοντα ακουσα σαν να κραζει ο αρσενικος.. υποθετουμε οτι μερικες φορες της επιτιθεται; συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα οσο μαθενω τοσο το καλυτερο για να προσεχω περισσοτερο
 
Καλησπερα ειπα να σας ενημερωσω τελικα δεν εχουμε πτερορρια απο τα παιχνιδια ηταν αναμεταξυ τους δεν εχουμε φωνες τιποτα επικρατει μια απολυτη ηρεμια λιγο ο αρσενικος κανει κατι περιεργες φωνες αλλα ελαχιστα τιποτα αξιολογο αυτα.. Θα ειμαστε σε συνεχεις ενημερωση. Ο αρσενικος κραζει μερικες φορες.. κ η κοπελα φουσκωνει.. Τωρα τι να σας πω δεν ξερω απο νηματα κατι λιγα περνουν κ τα πετουν κατω απλα..
 
Back
Top